Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
kubaBl 

Posty: 1
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2008-10-13, 22:43    Zaczynam...

Właśnie dzisiaj zacząłem swoją przygodę z harmoszką ;) i mam kilka pytań. A więc...:

1.Czy Hohner Silver Star w A to dobry instrument na początek?

2.Słyszałem, że harmonijki w C są bardziej "uniwersalne" i można na nich zagrać więcej rzeczy...Ja mam w A - czy to dobra tonacja na początek?

3.Jaką polecacie harmoszkę do grania razem z gitarą? Chodzi mi mniej więcej o muzykę folkową w stylu Boba Dylana...Może wiecie jakiej harmonijki używał?

4.Przeglądałem tabulaturę tutaj na forum i zauważyłem, że w wielu utworach pisze : tonacja nieznana...-czy to znaczy, że można te utwory zagrać na każdej harmonijce (obojętnie czy w A czy w C)? Mi się udało tylko zagrać Oh my Darling ;P

5.O co chodzi z tymi dwoma pozycjami : Straight Harp i Cross Harp?

Z góry dzięki z odpowiedzi ;) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-10-13, 23:42    Odp: Zaczynam...

xD

1. No nie najlepszy, ale jezeli nie masz innej no to musi ci narazie wystarczyc

2. Ich uniwersalnosc polega na tym, ze wiele utworow jest pisane pod tonacje C, i kazdy utwor da sie zagrac na kazdej harmonijce, niezaleznie od tonacji, roznica bedzie taka,ze to co zagrasz bedzie wyzsze lub nizsze od tej oryginalnej wersji.

3. Hmm..., jezeli ma stroj normalny ( podstawowy ? ), no to chyba nada sie harmonijka w tonacji A, bedzie pasowalo. ( jakbyco to niech mnie ktos poprawi bo nie jestem pewny). Jezeli chodzi o wybor harpa do muzyki folkowej to nie wiem, bo sie nie znam :) - nie slucham tego.

4. Jak juz pisalem, kazdy utwor mozna zagrac na kazdej harmonijce, a brak podanej tonacji oznacza, ze poprostu nie ma takiej tonacji, ktora by do tego najlepiej pasowala

5. To sa pozycje: Straight Harp- oznacza 1 pozycje, czyli pierwotna tonacje harmonijki, a Cross Harp- to jest granie w drugiej pozycji tzn. majac np. harmonijke w ton. C, mozesz zagrac w ton. G
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-14, 00:26    Odp: Zaczynam...

kubaBl napisał/a:
3.Jaką polecacie harmoszkę do grania razem z gitarą? Chodzi mi mniej więcej o muzykę folkową w stylu Boba Dylana...Może wiecie jakiej harmonijki używał?

Dylan używał harmonijek tremolo(?)
Jeśli nie masz takiej, to harmonijka C do większość kawałków folkowych będzie najlepsza.

kubaBl napisał/a:
5.O co chodzi z tymi dwoma pozycjami : Straight Harp i Cross Harp?

Zapraszam do lektury forum, na pewno znajdziesz na nim wszystko na ten temat.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-10-14, 09:38    Odp: Zaczynam...

Rzeszot napisał/a:
kubaBl napisał/a:
3.Jaką polecacie harmoszkę do grania razem z gitarą? Chodzi mi mniej więcej o muzykę folkową w stylu Boba Dylana...Może wiecie jakiej harmonijki używał?

Dylan używał harmonijek tremolo(?)


Z tego co wiem to Dylan na praktycznie wszystkich swoich nagraniach i koncertach grał na dziesięciokanałowym Marine Band 1896, nigdy nie widziałem żeby używał tremola, nie mniej jednak ten typ harmonijki do muzyki folk na pewno będzie pasował.
Pozdrawiam :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-10-14, 20:40    Odp: Zaczynam...

Pulatom ma rację. Bob na Marinkach śmigał, w C głównie z tego co mi wiadomo. Ta jego tremolowość wynikała z tego, że walił cały czas po sąsiadach.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-10-15, 21:50    Odp: Zaczynam...

Co do tonacji harpów Dylana to na tej stronie możecie znaleźć pełny spis do (prawie) wszystkich jego piosenek gdzie ten instrument występuje.
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-10-15, 23:49    Odp: Zaczynam...

aris2423 napisał/a:

4. Jak juz pisalem, kazdy utwor mozna zagrac na kazdej harmonijce, a brak podanej tonacji oznacza, ze poprostu nie ma takiej tonacji, ktora by do tego najlepiej pasowala


A tego to ja nie rozumiem - każdy utwór jest w JAKIEJŚ tonacji, więc wszędzie da się przypasować jakąś harmoszkę. Prawda? :D A jeśli tonacja nie jest podana, znaczy, ze po prostu ktoś nie napisał, jaka to tonacja, bo mu się nie chciało, lub bo nie wiedział - tak mi się wydaje.

A co do grania z gitarą - wszystko zależy, w jakiej tonacji gra gitarzysta, ale w tonacjach A i E jest im raczej najłatwiej, więc harmonijka A w pierwszej i drugiej pozycji jest idealna.
Pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-10-16, 08:22    Odp: Zaczynam...

Rolf napisał/a:
A co do grania z gitarą - wszystko zależy, w jakiej tonacji gra gitarzysta, ale w tonacjach A i E jest im raczej najłatwiej, więc harmonijka A w pierwszej i drugiej pozycji jest idealna.
Pozdrawiam!

Nie do końca. W bluesie durowym, czyli II pozycji, na pewno tak, bo E-dur to obok A-dur najczęściej stosowana w bluesie tonacja (chyba nawet częściej, niż A). Ale już w I pozycji sprawa nie jest tak oczywista... W pierwszej pozycji nie gra się w skali bluesowej, a wiele "zwykłych" piosenek jest napisanych w innych tonacjach, przy czym najczęściej chyba jednak w C.... Oczywiście, dobry gitarzysta zagra wszystko w każdej tonacji, ale już tacy (z całym szacunkiem) "ogniskowi" akompaniatorzy miewają z tym problemy. Szczególnie, jeśli melodia jest bardziej rozbudowana i występuje więcej akordów, niż tylko podstawowa triada: C-F-G7.

Więc dobór tonacji musi zależeć od tego, co się chce głównie grać:

- Jeśli bluesa, to oczywiście A będzie bardzo dobrym wyborem (choć równie dobrym, a może nawet lepszym będzie D: jest bardziej uniwersalna, bo oprócz I i II świetnie nadaje się i do III pozycji - gitarzyście zdecydowanie łatwiej akompaniować w e-moll, niż w h-moll).

- Natomiast jeśli głównie piosenki, folk, country, itp. - to polecałbym C. Blues wychodzi w G i to też jest łatwe do zagrania na gitarze (nie ma chwytów barre', tzn. można nimi grać, ale nie jest to konieczne), a jednocześnie I pozycja jest w podstawowej tonacji C, w której najczęściej rozpisywane są piosenki czy taby (tfu!) i która jest obowiązująca na wszystkich warsztatach. No i III pozycja wypada w d-moll, która jest łatwa do zagrania i w której też wiele piosenek występuje.

Pozdrawiam

Młynek
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-10-16, 15:57    Odp: Zaczynam...

Do całego wywodu Młynka, z którym absolutnie się zgadzam, pragnę tylko dodać, iż bluesa w 1. pozycji czasem się gra - w górnym rejestrze (Jimmy Reed Style).
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SanDiego 


Wiek: 27
Posty: 59
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Opole
Wysłany: 2008-10-19, 13:04    Odp: Zaczynam...

Ale tego SilverStara to mogłeś sobie podarować :P Jeszcze w A to już wogóle :P
Mogłeś kupić, jak już musi być SS to chociaż w C...
_________________
A odpowiedzi nie dał nikt...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mateusz 

Wiek: 31
Posty: 12
Skąd: Brzeg (Opolskie)
Wysłany: 2008-12-27, 19:37    Odp: Zaczynam...

Ja jestem dośc początkujący i mam pytanie. o co chodzi ze np zaczyna sie grać dany utwor w tonacji C czy np w a lub . nie wiem o co chodzi wogole ;/
_________________
Bo trzeba żyć chwilą....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-12-27, 20:58    Odp: Zaczynam...

Tonacja oznacza, z jakich dźwięków zbudowana jest dana skala, którą się posługujesz. Czyli np. tonacja A oznacza, że Twoja "gama" zaczyna się na nucie A i zgodnie z tym o ile półtonów mają być oddalone następne jej dźwięki znajdujemy kolejne nuty. Grać w danej tonacji znaczy tyle, co właśnie posługiwać się podczas grania taką "drabiną z nut".
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu