Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-10-09, 12:25    Szukam prostych bluesowych tabów/nut na gitarę

Witajcie,
mam szanse zagrać na harmonijce z gitarzystką, która jednak jest jeszcze bardzo początkującą gitarzystką :) Dlatego proszę was o pomoc - powiedźcie, jakie nietrudne bluesy polecacie na początek (najlepiej dwunastotaktowe), a jakbyście jeszcze podali taby gitarowe lub linki do stron, gdzie można je znaleźć, to naprawdę bym się cieszył :) Chętnie pograłbym do podkładów z Nocnej Zmiany Bluesa, ale ciężko znaleźć taby za darmo. Z tego, co wiem, to dla gitarzysty tonacje A i E są najłatwiejsze?
P.s. jeśli post jest w złej kategorii - przepraszam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-10-09, 20:06    Odp: Szukam prostych bluesowych tabów/nut na gitarę

Zapisz jej sekwencje akordów w takim bluesie 12 taktowym i postaraj się, żeby zagrała te akordy z jakimś bluesowym groovem. Powinno na początku się udać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-10-09, 22:55    Odp: Szukam prostych bluesowych tabów/nut na gitarę

Najprostszy sposób to granie na zmianę kwint i sekst danego dźwięku. Dla rozjaśnienia: w tonacji A uderzasz jednocześnie pustą strunę A5 i przyciśniętą na drugim progu strunę D4 (A-E), po czym pustą strunę A5 i przyciśniętą na czwartym progu strunę D4 (A-F#). Przy zmianie akordów zmieniasz oczywiście dźwięk odniesienia. W ten sposób stworzony podkład można urozmaicać na wiele sposobów, ale trudno to opisać mową pisaną, najłatwiej byłoby to rozpisać w nutach...
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-10-10, 19:02    Odp: Szukam prostych bluesowych tabów/nut na gitarę

Kamil, to bardzo dobry pomysł, chyba właśnie o to mi chodzilo :D
Maciek, co to jest groove?
Ostatnio zmieniony przez Rolf 2008-10-11, 17:46, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-10-10, 19:11    Odp: Szukam prostych bluesowych tabów/nut na gitarę

Dodatkowo możesz nadać podkładowi bardziej "szuflowy" charakter grając schematem : K-K-S-K K-K-S-K K-K-S-K Sm-K-S-K (K - kwinta czysta, S - seksta wielka, Sm - septyma mała, "nieparzyste" interwały grasz długo, parzyste krótko - jak w shuffle ;) )
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rolf
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-10-10, 20:34    Odp: Szukam prostych bluesowych tabów/nut na gitarę

Groove ciężko jest zdefiniować. To ten specyficzny rytm, który sprawia, że cały chodzisz jak słuchasz muzy. Shuffle rhythm jest rodzajem groove'u, funkujący James Brown też wymyślił specyficzny groove, czyli to, co "buja". Nie wiem, jak inaczej to określić.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rolf
  
Odpowiedz do tematu