Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-09-05, 21:31    Chwyty gitarowe - harmoszka

Wie ktoś może jak zagrać coś mając chwyty gitarowe?? Czyli jak zrobić przetłumaczenie chwyty-taby.

I byłbym wdzięczny jakby ktoś przy okazji mi przetłumaczył to na tab:

CaFG (G barowe) - te 5 chwytów proszę :pada:

[ Dodano: 2008-09-05, 20:33 ]
C znajdę na harmoszce F i G też ale małe a i G barowe jak znaleść?? pomocy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2008-09-06, 12:11    Odp: Chwyty gitarowe - harmoszka

Tak łatwo to nie ma ;) Na gitarze masz dużo większą możliwość grania akordów. Na harpie C, G znajdziesz, amoll i Fdur nie. Harmonijka to raczej służy do grania melodii, nie podkladu. Swoją drogą Gbarowe to przecież też Gdur ;)
Serdecznie pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-09-07, 19:56    Odp: Chwyty gitarowe - harmoszka

ehhhh... ale jakoś coś trzeba wymyślić by to móc zagrać...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-09-07, 20:03    Odp: Chwyty gitarowe - harmoszka

Chwytów nie zagrasz za Chiny, możesz co najwyżej grać DO chwytów. Do tego potrzebna jest znajomość budowy poszczególnych akordów i znajomość rozkładu dźwięków w harmonijce lub przynajmniej nienaganny słuch :) Chyba, że nabędziesz harmonijkę akordową (taką o długości od kilkudziesięciu centymetrów do metra), ale na początek odradzam Ci taki wybór. Wykosztujesz się, jej duże rozmiary nie należą do zalet, a i za dużo na niej nie pograsz... same akordy :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-09-08, 08:33    Odp: Chwyty gitarowe - harmoszka

dam Ci radę: każdy z akordów, które podałeś zagraj struna po strunie. Zapamiętaj jakie dźwięki wchodzą w ich skład i zagraj je na harmonijce. A jeśli koniecznie musisz zagrać te akordy to potrzeba Ci trzech instrumentów, np: C, G i F.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-09-08, 20:37    Odp: Chwyty gitarowe - harmoszka

No dobra rozumiem... Ale i tak ciężko mi uwierzyć, że nie da się zagrać tego tak by melodia była rozpoznawalna, myślę że czymś można to zastąpić i jakoś sobie poradzić, grając inne dźwięki bo wszystkie razem pomimo iż trochę inne muszą potrafić zagrać melodię. :x
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-09-08, 22:16    Odp: Chwyty gitarowe - harmoszka

jasne, że się da. Tylko że, musisz się sprecyzować: czy chodzi o akordy czy o melodię. Jeśli chodzi o melodię to zagrasz ją na harmonijce C używając jakichkolwiek dźwięków (to są akordy na skali c dur).
pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jarek 


Wiek: 48
Posty: 44
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-09-09, 21:07    Odp: Chwyty gitarowe - harmoszka

Shusty, chwyty gitarowe pozwalają grać podkład do melodii. Nie opisują melodii. Do takich chwytów, jakie napisałeś, mogą być dziesiątki różnych linii melodycznych. Dlatego jak masz śpiewnik, a w nim chwyty - to i tak musisz daną piosenkę znać, żeby ją zaśpiewać, a nawet zagrać. Zdarzają się śpiewniki, gdzie oprócz chwytów masz nuty - to jest dopiero zapis melodii.

Stąd wniosek: jeżeli chcesz, żeby ktoś Ci pomógł, to musisz dać linka do utworu, albo podać tytuł.

A tak z marszu: akordy C i G zagrasz na harmonijce C w całości. C: dmuchasz byle gdzie, byle szeroko. G: ciągniesz 234. W akordach a: graj dźwięki a, c, e, F: f, a, c - jak Ci będzie pasować. Może wyjść niezły akompaniament jak to wyćwiczysz. No i do rytmu! Nie staraj się zagrać dokładnej melodii, ale jakieś ozdobniki, pojedyncze nuty.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
shusty
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-09-12, 22:30    Odp: Chwyty gitarowe - harmoszka

Zapiszę budowę podstawowych akordów (wszystkie durowe, mollowe i septymowe durowe - te wystarczą do zagrania większości piosenek):

C: C E G // c: C Eb G // C7: C E G B*
C#: C# F G# // c#: C# E G# // C#7: C# F G# H
D: D F# A // d: D F A // D7: D F# A C
Eb: Eb G B // eb: Eb F# B // Eb7: Eb G B C#
E: E G# H // e: E G H // E7: E G# H D
F: F A C // f: F G# C // F7: F A C Eb
F#: F# B C# // f#: F# A C# // F#7: F# B C# E
G: G H D // g: G B D // G7: G H D F
G#: G# C Eb // g#: G# H Eb // G#7: G# C Eb F#
A: A C# E // a: A C E // A7: A C# E G
B: B D F // b: B C# F // B7: B D F G#
H: H Eb F# // h: H D F# // H7: H Eb F# A

Objaśnienia:
wielka litera - akord durowy
mała litera - akord mollowy
wielka litera z siódemką - akord septymowy
C# = Db, D# = Eb, F# = Gb, G# = Ab, A# = B. Dla ujednolicenia w liście stosowałem jedno oznaczenie dla danego dźwięku, chociaż wiem, że formaliści mogliby się do takiego zapisu przyczepić :) Chodziło mi jednak o przejrzystość.

* Używałem notacji europejskiej, czyli B to obniżone o pół tonu H

Może komuś się to przyda :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
shusty
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-09-14, 12:28    Odp: Chwyty gitarowe - harmoszka

Właśnie oto mi chodziło. Wielkie dzięki kamilteau ;)

[ Dodano: 2008-09-14, 12:35 ]
Jeszcze mam tylko problem z którego kanału np. C, A i inne dźwięki wybrać, bo te same dźwięki są w różnych kanałach a inaczej brzmią, a może są w innej oktawie, coś takiego

[ Dodano: 2008-09-14, 13:01 ]
Jestem jeszcze ciekawy, bo spotkałem się też z chwytami np. G5 C9 - cóż to takiego??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-09-14, 15:07    Odp: Chwyty gitarowe - harmoszka

5 oznacza powerchord, czyli kwintę czystą. Nie jest to akord, lecz interwał. Np. C5 składa się z dźwięków C i G, D5 to D i A itd... Inaczej mówiąc, jest to akord durowy (bądź mollowy) pozbawiony "środkowego" dźwięku :)

9 to akord nonowy, czyli akord septymowy z dodaną noną. Jest to pięciodźwięk, np C9 składa się z C E G B D. Istnieją jeszcze inne akordy np. C2 czyli akord durowy z dodaną sekundą (C D E G) czy Csus4 czyli akord C z kwartą zamiast tercji (C F G ). Nie warto jednak uczyć się ich na pamięć, lepiej przyswoić sobie zasadę ich budowania ;)

A to z którego kanału wybierzesz dźwięk C czy A, nie ma znaczenia. Oktawa jest interwałem, który pasuje zawsze, a różnica między tymi dwoma dźwiękami C lub dwoma A to właśnie oktawa.

Pozdrawiam!
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu