Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-09-13, 22:31    [Pytanie] Podciąg na tremolo

Witam,
Przeglądając niedawno stronę Pata Missina o harmonijkach znalazłem ciekawy artykuł mówiący o wykonywaniu podciągów na harpach tremolo(link).
W związku z tym mam pytanie (właściwie dwa :) ): czy jest sens robienia czegoś takiego w praktyce, oraz czy nie będzie to miało wpływu na skrócenie żywotności instrumentu? Wydaje mi się, że byłoby to fajne urozmaicenie gry na takim sprzęcie.
Pozdrawiam :cool:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-09-13, 22:42    Odp: [Pytanie] Podciąg na tremolo

Nauka robienia podciągów niemal zawsze skraca żywotność harmonijki (niezależnie od rodzaju), ale to nie jest powód, aby unikać bendingu :) Skoro na diatonikach można podciągać bez niszczenia (gdy już się nauczy), to na tremolach działa to tak samo, bo zasada działania jest ta sama (wprowadzenie w drgania przeciwnego stroika razem z tym "właściwym"). Każda innowacja ma sens, próbuj, życzę powodzenia :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-09-14, 00:01    Odp: [Pytanie] Podciąg na tremolo

To niebardzo technicznie jest możliwe ,bo stroik ewentualnie wprowadzany w drgania podciągiem jest oddzielony /W innym kanale/nie jak w diatoniku,ale jutro zobaczę ten link.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-09-14, 00:06    Odp: [Pytanie] Podciąg na tremolo

W Swanie chromaticu też jest oddzielony, a podciągnąć delikatnie idzie. W Hohner XB-40 też każdy stroik jest całkowicie odizolowany, a podobno najlepiej bendująca się harmoszka (w końcu EXTREME BENDER kryje się pod tymi literkami).
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-09-14, 09:35    Odp: [Pytanie] Podciąg na tremolo

Wziąłem dzisiaj dla eksperymentu 40 kanałowe tremolo Carmen (made in PRL :D ) i popróbowałem robić na nim bendy według artykułu. Ku lekkiemu mojemu zaskoczeniu, dźwięk się obniża :viva: ! Efekt wyszedł, gdy ustami objąłem dwa kolejne kanały z dolnego rzędu (wydech ponad pół tonu niższy od wdechu, jak na diatoniku). Chciałbym, żebyście przesłuchali załączone do postu nagranie i powiedzieli mi, czy rzeczywiście te bendy są poprawne.
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-09-14, 15:23    Odp: [Pytanie] Podciąg na tremolo

Tak to ja se gram ,ale nie wiedziałem ,że to podciągi tylko jakiś tam efekt. Czytałem tą stronkę i faktycznie jakby tremola miały podział między kanałami WD i WYD w jednym rzędzie ,co drugi .to byłaby normalna harmonijka diatoniczna ,tylko rozciągnięta i wtedy podciągi wychodziły by podejrzewam bezproblemowo.Poświecę jakiegoś Oceana na taki eksperyment. XB 40 mają podwójną liczbę stroików i dwa są w jednym kanale ,ale odwrócone WD i WYD i jednakowo strojone/chyba/ i dlatego ciąg powietrza łatwo wprawia w wibrację drugi stroik ,a w kierowaniu strugi powierza pomaga ventyl. Jak przetestuję to dam znać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-09-14, 16:33    Odp: [Pytanie] Podciąg na tremolo

Pisząc "efekt" miałem na myśli właśnie podciąg, czyli obniżenie dźwięku na typowej harmonijce typu tremolo. Chodzi mi o stosowanie tej techniki bez dokonywania żadnych przeróbek w instrumencie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zuźka 


Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2008-09-28, 17:57    Odp: [Pytanie] Podciąg na tremolo

Hm...
Mój problem polega na monojęzyczności i na bardzo niefajnym tłumaczu stron, w którym zdanie typu: "Wiele blues harp książki dowiesz się, aby uniknąć tych harf, ponieważ nie są one odpowiednie dla cross harp pamiętać, zginanie nie jest możliwe, itd. Nie wierzę żadnej z tego." są normą :]
Więc proste pytanie: czy dobrze wywnioskowałam z waszej rozmowy, że artykuł mówi o tym, że podciągi wykonuje się tak samo jak na zwykłym diatoniku?
_________________
"...w życiu piękne są tylko chwile..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-09-28, 18:01    Odp: [Pytanie] Podciąg na tremolo

Tak samo, musisz tylko nauczyć się dmuchać tylko w górny/dolny rząd kanałów (nie w oba na raz, czyli w tradycyjny sposób), a potem uchwycić 2 sąsiadujące ze sobą w poziomie kanały.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-09-28, 18:08    Odp: [Pytanie] Podciąg na tremolo

Co więcej, nie musisz umieć overblowów aby uzyskać kompletną skalę chromatyczną, gdyż robisz po prostu podciąg dmuchany/wciągany jakby miedzy kanałami zwykłego harpa.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zuźka 


Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2008-09-30, 10:13    Odp: [Pytanie] Podciąg na tremolo

Dobra, będziemy próbować ;)
_________________
"...w życiu piękne są tylko chwile..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kawus 

Wiek: 29
Posty: 11
Skąd: Jeziorany k olsztyna
Wysłany: 2008-11-06, 21:33    Odp: [Pytanie] Podciąg na tremolo

mam harmonijkę ocean star i przy dmuchaniu w kanały o najniższej wartości jest bardzo ciekawy efekt jakby pociągniętej struny
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu