Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
DavidS 


Wiek: 31
Posty: 52
Skąd: Lipnica Wielka
Wysłany: 2007-10-17, 17:26    [Teoria] Skala bluesowa

Mógłby ktos napisać mi w tabach skale bluesową i jakies podstawowe zagrywki? Dzieki :)
_________________
Czym jest dla mnie muzyka? Wszystkim...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-17, 17:35    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Skala bluesowa już się przewinęła przez forum nie raz, a oto ona:

(2) (3) <-nieznacznie obniżone 4 (4') (4) (5) 6

Co do typowych zagrywek, to mnóstwo jest tego w Internecie, wystarczy poszukać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
DavidS 


Wiek: 31
Posty: 52
Skąd: Lipnica Wielka
Wysłany: 2007-10-17, 17:55    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

tak ale wszystko na gitare... a forumowa wyszukiwarka mi nie działa... co wpisze to zawsze wyskakuje ze nie ma :sad:

EDIT: a (3) nie powinno być obniżone o pol tonu?
_________________
Czym jest dla mnie muzyka? Wszystkim...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-17, 17:59    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Właśnie dla najbardziej bluesowego brzmienia trójka powinna być obniżona, ale tak, żeby była między naturalna, a obniżoną o pół tonu. Wtedy mamy specyficzny interwał, jeden z blue notes. Wiedza harmoniczna nakazałaby obniżyć (3) o całe pół tonu, ale w bluesie lepiej brzmi (3) obniżone o ćwierć.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Wisnia 

Posty: 109
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-30, 19:42    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Witam!
Pozwólcie,że wyjaśnię pokrótce o co tak naprawdę chodzi ze skalą bluesową.
Skala, to szereg dźwięków ułożonych według stałego schematu, toteż nie można jej dowolnie modyfikować. Skala bluesowa,tak samo jak np.skala jońska, eolska, czy dorycka, to termin; nazwa konkretnego zestawienia dźwięków, oddalonych od siebie o konkretne interwały.

Dla harmonijki C w drugiej pozycji dźwięki skali bluesowej wyglądają następująco:

(2) (3)' 4 (4)' (4) (5) 6
G Bb C C# D F G

Wypadałoby nadmienić,że skalę tę nazwano skalą bluesową ze względu na to,że brzmi bluesowo, a nie dlatego,że tylko te dźwięki można grać w bluesie. Jest to pewien zestaw bezpiecznych nutek, które zagrane z odrobiną czujności, będą w bluesie dobrze "zażerały",
aczkolwiek w odpowiednim kontekście można zagrać masę innych dźwięków. :harp:

bluesowo pozdrawaim
Łukasz Wiśniewski
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-01-30, 19:58    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

skala bluesowa składa się z następujących dźwięków: 1, b3, 4, 4#, 5, b7, 8

ot i cała tajemnica skali bluesowej.
pzdr.

[ Dodano: 2008-01-30, 20:05 ]
czyli na przykład: chcesz skalę bluesową C. W skali C dur masz: C, D, E, F, G, A, H, C (to są kolejne dżwięki skali). Teraz budujesz skalę bluesową C: 1 -C, b3 - Eb, 4-F, 4#-F#,5-G, b7-Hb, 8-C. Skala G dur: G, A, H, C, D, E, F#, G. Skala bluesowa G: G, Hb, C, C#, D, F, G.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rolf
grabarz 


Posty: 96
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-01-30, 23:26    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

No dobrze, pokuszę się teraz na własne rozmyślania. Czyli grając w skali bluesowej na harmonijce C, mam kazać gitarzyście grać w tonacji G czy C? Jest to problem, który mnie nurtuje od dosyć dawna.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2008-01-30, 23:40    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Gitarzysta niechaj gra w tonacji G :) a tak apropo to jak gitarzyści grają w tonacjach? Bo mój kolega uczy się grać na gitarze i gra dobrze ale jak mu każe grać w jakiejś tonacji to on nie wie o co chodzi. I ja zresztą też nie. Wiem jak grać w tonacji ale na harmonijce a na gitarze?

pozdrawiam "osa"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-01-31, 07:57    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

grabarz: jeśli Ty będziesz ogrywał skalę bluesową G a gitzrzysta C to będzie katastrofa... Jak chcesz grać bluesową G to gitarzysta też.

osa:jeśli mówimy o tonacjach i skalach to instrument nie ma większego znaczenia. Liczą się dźwięki.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2008-01-31, 11:39    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Osa jak chcesz grać bluesa z gitarą to niech gitarzysta nauczy się harmonicznej struktury bluesa:
Ta stronka jest z przeznaczaniem na bass ale akordy są takie same więc:
http://kurs.bass.pl/html/lek6.htm
tu masz tabelkę i to powinno wystarczyć, oczywiście można na gitarze robić ciekawe wstawki korzystając ze skali bluesowej a jeżeli gitarzysta orientuje się w skalach to po prostu może grać w danej skali np.G-dur
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-31, 16:17    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Chyba najprostszym sposobem na zagranie w miarę przyzwoitego podkładu bluesowego jest granie na przemian interwałów kwinty i seksty (np. przy akordzie G-dur grasz interwały G-D i G-E). Mało ambitne, ale w przypadku braku dobrego gitarzysty raczej się sprawdza :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-31, 17:48    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Gitarzysta ma zagrać w tej samej tonacji co harmonijkarz. A jak nie wie, jak ograć daną tonację, to poproś, żeby zagrał 3 akordy, które stworzą schemat, np. dla tonacji G:

G G G G
C C G G
D C G D

Dla tonacji E:

E E E E
A A E E
H A E H

i tak dalej.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
piotr.r 


Wiek: 52
Posty: 32
Skąd: Le Bourget, Francja
Wysłany: 2008-07-02, 23:32    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Tak sobie siedzę i czytam kiwając przy tym głową! Jak długo ludzie będą komplikować sobie życie! Przepraszam ale kompletnie nic nie rozumiem! Mam wrażenie jak bym czytał jakieś tajne dokumenty! Znajomość tego pewnie się przydaję, ale jak na to patrze to jestem przerażony! Wiem, że czeka mnie przeprawa przez to! Kto to wszystko wymyślił :faint:
_________________
http://ngt.pl/forum/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jarek 


Wiek: 48
Posty: 44
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-07-04, 21:56    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Piszesz dużo Piotrze, ale prawie nic nie wnosisz. Więc i ja też napiszę tak sobie bez sensu. Niestety ktoś kiedyś szukając informacji na tym forum będzie się musiał przedzierać przez takie posty.

PS. Jak się zapewne domyślasz, ludzie wymyślając symbole życie sobie uprościli, a nie skomplikowali.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piotr.r 


Wiek: 52
Posty: 32
Skąd: Le Bourget, Francja
Wysłany: 2008-07-04, 23:54    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

piotr.r napisał/a:
Tak sobie siedzę i czytam kiwając przy tym głową! Jak długo ludzie będą komplikować sobie życie! Przepraszam ale kompletnie nic nie rozumiem! Mam wrażenie jak bym czytał jakieś tajne dokumenty! Znajomość tego pewnie się przydaję, ale jak na to patrze to jestem przerażony! Wiem, że czeka mnie przeprawa przez to! Kto to wszystko wymyślił :faint:
Ok! Przepraszam za mój post! Nie jest to zajmowanie miejsca ale raczej głos rozpaczy! Chodzi mi o to, że tak przedstawionej sprawy jakoś nie mogę zrozumieć, a tak przy okazji myślałem nad tym trochę, czy nie dało by się tego tematu ująć w innej formie? Jako lekcje w formie krótkich filmików! Do tego dodać przykłady muzyczne itp! Zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwe ale może by pomogło! Mam propozycje!!!! Może by rozpisać konkurs na ten temat? Może z nagrodami? Co na to Administratorzy? Jestem gotów partycypować w kosztach!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Meczek 

Wiek: 33
Posty: 10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-03, 18:47    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Najprościej mówiąc graj tylko dźwięki ze skali bluesowej na harmonijce C i zagrasz w G. Tą co podali uzupełniam o dźwięki (7)7(8)(9)9. I tyle C i G to nazwy tonacji> Jeżeli nie zrozumiałeś nie pomogę i mogę tylko doradzić nauki podstaw teorii muzyki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-09-03, 20:37    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Meczek a te dziurki, które podałeś to uzupełnienie czego? Skali bluesowej? Jakiej?

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dallahpl

Posty: 11
Wysłany: 2010-07-01, 12:05    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

A ja sie jeszcze o cos zapytam. Od jakiegos czasu nie ucze sie za bardzo teorii a raczej praktykuje sobie;p Sciagnalem podklad do slow blues in G i poprostu cos tam ukladam. Ale nie jednokrotnie uzylem 3 5 (5)' (6) a nawet 2 i 1 (1) nawet (2)'' itp. Te dzwieki pasuja do gry a nie ma ich w skali. Czy to oznacza ze juz nie gram bluesa?;p
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
szaman69 


Wiek: 33
Posty: 174
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2010-07-01, 12:41    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Pytasz o temat związany z harmonią. Polecam zapoznać się z tą kwestią, gdyż to jedna z najważniejszych części nauki o muzyce. I zacznij "bardzo" uczyć się teorii. To tylko pomaga, w żaden sposób nie skrzywdzi.

A odpowiadając konkretnie na pytanie. Jeśli grasz do podkładu bluesowego w G to akordy które najprawdopodobniej się tam znajdują do akordy G7 C7 i D7. Do każdego z tych akordów możesz zagrać wiele różnych dźwięków. Dźwięki zazwyczaj poukładane są w skale, których używa się do ogrywania akordów. Na początek powinieneś akordy w bluesie ogrywać skalami durowymi, dominantowymi i bluesowymi. A odszukanie jak te skale gra się na harmonijce, to już zadanie dla ciebie.

Pozdrawiam ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-07-01, 17:01    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

[b]szaman69[/b], godnie mówi :)

A tak swoją drogą taka mała analiza:
3 to to samo co (2) więc tonika - dźwięk który pasuje najbardziej z pasujących :)
5 - w skali pentatonicznej durowej występuje - seksta wielka gdy ogrywasz akord G. Lub tercja wielka gdy ogrywasz akord C.
(5)` - co to? podciąg? to ćwierćton :P czy chodziło ci o overblow na 5?
(6) - ojjej mamy tu dźwięk A, a więc razem z D tworzy kwintę czystą!
2 - ten sam dźwięk co 5
1 i (1) odpowiednio to samo co 4 i (4)
(2)`` to dźwięk F a więc to samo co (5) czyli dla akordu G septyma (przy akordzie G7 dźwięk bardzo pasuje :P ) lub dla akordu C jest to kwarta (w skalu bluesowej jest) a dla akordu D jest to tercja mała (też w skali bluesowej występuje) :P

Można by pomyśleć, że każdy dźwięk można w ten sposób 'wytlumaczyć', ale nie jest tak łatwo :p Ponoć można zagrać każdy dźwięk do każdego akordu pod warunkiem, że się go później prawidłowo rozwiąże - ale ja tego nie umiem :P

A tak swoją drogą - zagraj do tego podkładu (2)` (F#) lub 8` (Eb) to poczujesz kwacha :P O albo trzeci kanał obniżony o połtorej tonu :) Zobaczysz, ze nie będzie pasować. Jak chcesz już bardzo skwasić to zagraj tercję wielką w utworze mollowym - poprostu padaka się robi :)
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-01, 21:48    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Ja też dodam swoje 3 grosze :)
Krótko i na temat:

Skala bluesowa jako taka nie istnieje.
Przyjęło się określać tą nazwą pentatonikę molową z dodanym trytonem.
Np dla tonacji G (harm. C czyli w 2 pozycji).

G Bb C (Db) D F G

"Pełną skalą bluesową" ja osobiście nazywam połączenie pentatoniki durowej i molowej + tryton, czyli:

Pentatonika G-dur
G A H D E G
oraz
Pentatonika g-moll
G Bb C D F G
oraz
Tryton
Db lub inaczej C#


Powstaje nam:
[b]G A Bb H C Db D E F G[/b]

Muzycy jazzowi (bebopowi) w latach 40/50' zaczęli dodawać do tej skali również septymę wielką czyli F# czyli Gb

Ostatnio zgłębialiśmy te zagadnienia na warsztatach w Częstochowie :)
Zachęcam do szukania tych skal w innych pozycjach!

Pozdrowienia i miłego bluesowania

[i]PS dajcie spokój z tymi cyferkami, zacznijcie korzystać z nazw literowych, tak jest łatwiej (wbrew pozorom) :) [/i]
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-01, 22:17    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Ty jesteś Fachura umiesz prawie wszystko, jesteś zdolny.Mnie tgo brakuje więc się podpieram erzacami (to te cyferki).

[ Dodano: 2010-07-01, 23:21 ]
Masz jakąś radę dla głąbów harmonijkowych takich jak ja?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-01, 22:40    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

[quote="Bart Łęczycki"]Skala bluesowa jako taka nie istnieje.
Przyjęło się określać tą nazwą pentatonikę molową z dodanym trytonem.[/quote]

Oczywiście nie jest to modus żadnej skali, natomiast jest tak powszechnie uznawana, że generalnie możemy uznać, że istnieje ;) (jak pieniądz papierowy :P )


[quote]"Pełną skalą bluesową" ja osobiście nazywam połączenie pentatoniki durowej i molowej + tryton, czyli:[/quote]

Czyli miksolidyjską + tercję małą + tryt, czyli alteracja ;)

[quote]Muzycy jazzowi (bebopowi) w latach 40/50' zaczęli dodawać do tej skali również septymę wielką czyli F# czyli Gb[/quote]

Jak dla mnie septyma wielka od G to tylko F#, Gb to oktawa zmniejszona ;) Ale oni [muzycy bepopowi) dodawali to jako dźwięk przejściowy z septymy małej na oktawę, nie jako element skali!

[quote][i]PS dajcie spokój z tymi cyferkami, zacznijcie korzystać z nazw literowych, tak jest łatwiej (wbrew pozorom) :) [/i][/quote]

A ja proponuję używanie stopni skali ;) To pozwala zrozumieć ideę danej skali :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
nieDziu 

Wiek: 36
Posty: 13
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-09-26, 20:58    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Tak sobie czytam to wszystko o skalach ich mnogości łączeniu etc, narazie jeszcze to wszystko nie mieści mi sie w głowie do końca, powoli ogarniam i spisuje informacje, chciałbym więc przy okazji rozpoczętego a powtórzonego tematu zapytać o skalę orientalną, znalazłem kilka fajnych filmików jednakże chyba jeszcze nie mam dostępu technicznego do wszystkich półtonów które tam są i nie potrafie poprawnie powtórzyć jej ze słuchu, a wszystkie zapisy tej skali na forum jakie znalazłem są jeszcze dla mnie nie zrozumiałe z racji krótkiego doświadczenia z muzyką. tak więc jeśli bluesową tak ładnie mozna zapisać i nei sprawia mi problemu
(2) (3)' 4 (4)' (4) (5) 6 to jak by wyglądał zapis tego ??? :
http://www.youtube.com/watch?v=R-ja4YSO9-U

[ Dodano: 2012-09-26, 22:00 ]
uuu widze ze to temat z lipca moze przeniose swe pytanie gdzie indziej to szybciej mi ktos pomoze^^
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2012-10-08, 17:33    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

nieDziu, Znam tą gamę, tylko że gram ją troszkę inaczej

3 (3)''' (3) 4 (4) 4+''' (5) 6
6 (6)' (7) 7 (8) 8' (9) 9

dodatkowe dźwięki:
1 (1) 1+''' (2)''

+''' - tak oznaczyłem overbend w górę na wydechu o półtora tonu

tą samą gamę w miarę łatwo można grać w pierwszej i piątej pozycji
powodzenia
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
nieDziu 

Wiek: 36
Posty: 13
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-10-09, 20:06    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Ogromnie dziękuję, dzięki Twojej rozpisce wiem już gdzie leżał / leży mój problem, mianowicie w overblowie na 4 kanale, którego nie potrafie zrobić, ogólnie w ogóle nie opanowałem tego problemu, wychodzi mi jedynie i to niekontrolowanie od kanalu 7 do 10, natomiast nie mam pojecia jak mam to zrobić na 4 kanale ;/ dlatego nie mogłem się jej nauczyć ze słuchu ;( jeszcze raz mimo wszystko dziękuję, a czy może drogi pan Janek orientuje się może w jakichś linkach bądź radach jak wydobyć porządany overblow na 4 kanale i jak powinien on brzmieć na harmonijce A lub C na przykład ? w sumie jak powinien brzmiec to zaraz sobie policze na filmiku ktory sam zamiescilem, jednak nie mam pojęcia jak sie zabrać do samych prób :/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-10, 13:22    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

Tutaj jest cała prawda o skalach:
http://www.joemonster.org...r_Malicki_Skale

Miłego słuchania :)
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Medium
nieDziu 

Wiek: 36
Posty: 13
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-10-10, 15:15    Odp: [Teoria] Skala bluesowa

"ale moim zdaniem jest to wszystko gówno prawda :P "
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu