Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-10-31, 19:57    Odp: [Technika] Podciąg...

kamilteau napisał/a:
Na 6-tym kanale dźwięk obniżyć można o pół tonu :D Ja też musiałem odkryć metodę robienia podciągu na własną rękę i robię to podobnie jak koledzy, operując językiem.

Oczy wiście że można, ja nieczego takiego nie napisałem, napisałem że to co on robi to wydaje mi sie że to jest własnie podciąg ale bardzo delikatny - blue note
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-10-31, 20:29    Odp: [Technika] Podciąg...

Aha, przepraszam, nie do końca się zrozumieliśmy :D
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
morgath 


Wiek: 38
Posty: 10
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-05-22, 17:28    Odp: [Technika] Podciąg...

Cześć

Mam podobny problem. Problem z podciąganiem :) Jak narazie męcze kanał 3, i jakoś tak bezdzwięcznie brzmi. Nie mam pojęcia czy robię to dobrze, i o ile podciągam. Staram sie wcelować w #re ( podciągnięta 3 do skali bluesowej). Gram na blues harpie w C. Poniżej zapodaje linka do wrzuty. Dodam, że czasami wychodzi mi dzwięk niżej ale jakby bezdźwięczny, a czasami wychodzi jak trąbka, takie wrrrr, jak powinno być prawidłowo?

http://www.wrzuta.pl/audio/lfNJnLs2Tl/

(może nie działać, bo dopiero co zamieściłem, po środku się żenująco zapchałem :D nie śmiać się)

pozdro
_________________
thrill is gone ;p
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2008-05-23, 01:02    Odp: [Technika] Podciąg...

Tak to jest podciąg i wyszedł całkiem ładnie ;] pozostaje tylko go wyćwiczyć
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
morgath 


Wiek: 38
Posty: 10
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-05-23, 10:44    Odp: [Technika] Podciąg...

Ale o ile podciągnąłem? to było o 1 ton czy tylko o pół?

Tak w ogóle ktoś mógłby nagrać skale bluesową na harmonijce w tonacji C (straight)? Byłbym niezmiernie wdzięczny.
_________________
thrill is gone ;p
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Burber 


Wiek: 32
Posty: 218
Otrzymał 7 punkt(ów)
Wysłany: 2008-05-23, 13:59    Odp: [Technika] Podciąg...

o cały chyba nie, ale wydaje mi się że trochę za dużo. Sprawdź na bendometrze.
_________________
Człowiek nieuzbrojony sprowadza na siebie wiele złego, w tym powszechną pogardę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-08-23, 20:31    Odp: [Technika] Podciąg...

Wlasnie sie ucze robic podciagi na pierwszych kanalach imho do sprawdzenia czy podciag wyszedl uzywam AP Tuner i mam takie pytanie czy jest to rzetelny program do sprawdzania czegos takiego ???

Teraz probowalem robic podciag na kan 8 i 9 i czy to www.liloj.sileman.net.pl/podciag1.mp3 to podciag ??? ;>
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2008-08-23, 22:14    Odp: [Technika] Podciąg...

Jak na moje niewprawne ucho to są delikatne bendingi.
AP Tuner się owszem nadaje, ale możesz spróbować też tego programu. W zasadzie nie ma znaczenia, jakiej aplikacji używasz, bo i tak wszystko zależy od mikrofonu.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tysek 

Wiek: 30
Posty: 79
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2008-08-24, 18:49    Odp: [Technika] Podciąg...

aris2423 napisał/a:
Teraz probowalem robic podciag na kan 8 i 9 i czy to www.liloj.sileman.net.pl/podciag1.mp3 to podciag ??? ;>


Z całą pewnością.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Stunter 


Wiek: 33
Posty: 7
Skąd: K.L.I.N
Wysłany: 2008-08-25, 20:30    Odp: [Technika] Podciąg...

A ja mam jeszcze inne pytanie xD
Nie jestem pewien czy naprawdę robię podciąg choć brzmi to mniej więcej podobnie jak na nagraniach wyżej ale... [i tu moje pytanie] czy w czasie robienia podciągu ciężej się zasysa powietrze? (czy u was też trzeba mocniej pociągnąć powietrze i to tak idzie z oporem jak u mnie?) :roll:
_________________
Życie jest po to, żeby jeździć na moto...
...a w przerwach sobie gram.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-08-25, 20:50    Odp: [Technika] Podciąg...

Podczas nauki podciągów rzeczywiście zasysa się mocniej, aby obniżyć dźwięk. Nauka jednak sprowadza się do tego, aby do dźwięku "podciąganego" używać tyle samo siły co do normalnego zassania.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Stunter
Stunter 


Wiek: 33
Posty: 7
Skąd: K.L.I.N
Wysłany: 2008-08-26, 18:45    Odp: [Technika] Podciąg...

Aha. to będę trenował, mam nadzieje że w końcu mi sie uda pożądnie to zrobić :)
punktów też nie będę oszczędzał :P
_________________
Życie jest po to, żeby jeździć na moto...
...a w przerwach sobie gram.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Caland 

Wiek: 34
Posty: 4
Skąd: Bieruń
Wysłany: 2008-09-01, 12:42    Odp: [Technika] Podciąg...

Mam pytanko, nie dawno zacząłem uczyć się podciągu, czyste dźwięki i proste melodie wychodziły mi bez problemu, ale kiedy próbuję zrobić podciąg poprzez dotknięcie językiem czubków zębów, zaczynam przepuszczać powietrze do kanałów obok i w efekcie gram na 3 dziurkach :\. Doszedłem do wniosku że czyste dźwięki wydobywam częściowo za pomocą języka i ust, a nie tylko ust, w związku z tym, czy mam zacząć od nowa uczyć się wydobywać czyste dźwięki za pomocą tylko ust, czy może trenować podciąg tak jak teraz(cosik kombinowałem z tym językiem i niby mi wychodzi, ale słychać też taki dziwny dźwięk zasysanego powietrza)?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-02, 23:52    Odp: [Technika] Podciąg...

Ale właśnie chodzi o to, że podciągu nie robisz przez dotykanie językiem zębów, a poprzez odsuwanie go od nich.

Wygląda to mniej więcej tak w przypadku trzeciego kanału:
1/2 tonu: wymawiasz "i"
1 ton: wymawiasz "o"
3/2 tonu: wymawiasz "u"

W żadnym z przypadków język nie dotyka zębów.

Prawdę mówiąc nie jest chyba zasadą, że czysty dźwięk jest wtedy gdy język opiera się o zęby. Pamiętam, że przy graniu na flecie prostym kazali nam opierać język na zębach i wymawiać głoskę "ti". Jednak zróżnicowana budowa otworu gębowego u każdego człowieka powoduje, że reguła wcale nie musi być potwierdzona. Choć w przypadku podciągów to co napisałem o 3 kanale jest w, myślę, 85% słuszne przy każdym harmonijkarzu
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
danielo 

Posty: 10
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-09-05, 16:06    Odp: [Technika] Podciąg...

Jeśli dobrze zrozumiałem to podciąg polega na wypowiadaniu tych liter i manipulowanie ustami ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-09-05, 16:48    Odp: [Technika] Podciąg...

nieee - to tylko naprowadzenie

Ja nauczyłem się podciągów w 2 dniu, i potrafię uzyskać wszystkie, choć te podwyższone o półtora tonu i o ton, nie wychodzą mi tak od razu sprawnie jeszcze. Bendometr wskazał mi że podciągi dobrze wychodzą.

Podciągi umiem, a idealnie zagrać i trafiać czysto w kanał sprawia mi duże problemy...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
danielo 

Posty: 10
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-09-05, 18:43    Odp: [Technika] Podciąg...

czyli sprawa jest jeszcze trudniejsza niż myślałem, próbowałem z językiem i chyba ze wszystkim i nie wychodziło.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-09-05, 19:47    Odp: [Technika] Podciąg...

Tylko wystarczy, zaczaić o co chodzi.

Mnie dużo naprowadziło wciąganie na 4 kanale i robienie językiem coś w stylu ju ju ju ju (tylna częśc języka) i zobaczysz jak się brzmienie zmienia od razu (no i masz minimalną część podciągu już ;D ), później dodaj do tego jeszcze przednią część języka lekko mocniej wciągaj powietrze i wyjdzie Ci coś a potem będziesz kombinował i już wiedział o co chodzi/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
danielo 

Posty: 10
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-09-06, 16:56    Odp: [Technika] Podciąg...

ok udało mi się zrobić podciąg.. tak przynajmniej mi się wydaje bo dźwięk się załamuje i staje się nieco hm "matowy" nie wiem jak to określić ale inny niż przy normalnym wciąganiu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-09-06, 18:10    Odp: [Technika] Podciąg...

Na początku ten dźwięk będzie taki "płaski" i matowy, wszystko jest kwestią wyćwiczenia :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
YouLo 

Wiek: 36
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-23, 16:37    Witam i o radę pytam!

Witam wszystkich graczy! :cool:

Gram na harmoszce od tygodnia. Hohner Golden Melody Tonacja A.

Poczytałem trochę na forum i widzę, że jest tutaj sporo doświadczonych graczy, którzy chętnie pomagają tym początkującym.

Przechodząc do sedna. Chciałem się od was dowiedzieć czy to co nagrałem można nazwać podciągiem.

http://www.wrzuta.pl/audio/9Z9dfgS1os/h

Jest to ćwiczenie nr. I w Harppedii w dziale "Podciągi (bending)".

Mam nadzieję, że coś mi z tego wyszło. Nie wiem jak, ale wykonując to ćwiczenie, zraniłem sobie wargę i teraz ma harmoszka jest ochrzczona moją krwią i prezentuje się całkiem nieźle :P . Dobra to wracam do ćwiczeń i czekam na waszą ocenę. Pozdrawiam!
_________________
"W życiu przechodzi się tzw. okres "Żubra", ale potem i tak wraca się do.... czystej".
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-10-23, 16:58    Odp: [Technika] Podciąg...

Muszę powiedzieć że (4)' wyszedł Ci nawet całkiem przyzwoicie, natomiast (3) już trochę gorzej, ale nie przejmuj się tym, ponieważ jest to najtrudniej bendujący się kanał na harpie. Wykonując podciąg na (3) staraj się obniżać i cofać żuchwę, dzięki czemu będziesz w stanie obniżyć ten dźwięk nawet o 3 półtony.
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
lechu555 

Wiek: 33
Posty: 5
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-01-21, 23:15    Odp: [Technika] Podciąg...

mój problem z podciągami polega na tym, że podczas wykonywania opuszczam dzwięk o te pół tonu (a to i pewnie nie do końca) i owy dźwięk jakby "zapowietrza się" nie potrafi wybrzmieć głośniej, często poprostu przestaje brzmieć jakby ktoś tam wsadził nagle "klocek z powietrza" który blokuje przepływ. nie bardzo wiem czego to wina. na początku stosowałem kombinacje z przekrzywianiem harmonijki do góry. potem zaczęłem pracować bardziej językiem jednak problem nadal występuje, nadal czuć to zapowietrzanie. ktoś ma jakąś receptę ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-01-21, 23:20    Odp: [Technika] Podciąg...

Paradoksalnie, chyba za bardzo rozszerzasz przestrzeń rezonansową. Miałem tak jak uczyłem się obniżać trójkę na harmonijce w A. Za duże podciśnienie i stroik się blokuje. To może być przyczyna.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
lechu555 

Wiek: 33
Posty: 5
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-01-25, 01:35    Odp: [Technika] Podciąg...

dobra jeśli dobrze zrozumiałem: zwiększam przestrzeń rezonansową czyli że (jakby to nazwać) zwiększam objętość całej jamy ustnej - tak to zrozumiałem, tylko problem w tym że kiedy robie nieszczęsny podciąg to czuje jak mi się zminiejsza pojemność pyska, a to dlatego że przy bendzie wciągają mi się policzki do środka. dodam, że gdy sprawdzam sobię w stroiku gitarowym AP (wiem że może analogia z bendomierzem jest deko inna ale przecież każdy instrument wydaje te same dzwięki) to wychodzi mi C# + 25 % i właśnie w tym momencie czuć to zapowietrzenie a mam jeszcze do nadrobienia te około 25% żeby osiągnąć czysty dzwięk. oczywiście mowa o 4 kanale (harmoszka w C bluesband). Stąd też prośba do posiadaczy identyko modeli. Gdyby obeznany z podciągami ktoś mógł podciągnąć 4 kanał i zobaczyć czy w AP guitar Tuner jest to możliwe z mniejszą tolerancją niż 25% byłbym wdzięczny. Poniekąd pozwoliłoby mi to wytrwać w dążeniach do dowalenia tej ćwiartki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-01-25, 10:43    Odp: [Technika] Podciąg...

[b]lechu555[/b], szczera rada, zmeiń harmoszkę... Ja na Silverce za nic w świecie nie mogłem nauczyć się podciągu, za to na S20 za pierwszym razem wyszedł... Potem to już kwestia ćwiczeń, ćwiczeń, ćwiczeń i na każdej harmoszce wyjdzie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
lechu555 

Wiek: 33
Posty: 5
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-01-25, 15:50    Odp: [Technika] Podciąg...

o nie nie nie nie. taka możliwość nie istnieje. poprostu jestem zdania, że z każdego instrumentu najgorszej klasy można wydobyć cuda (tak to ujmijmy). Ktoś ponoć napisał wcześniej że udało mu się zrobić podciąg na BB tak więc i mi musi się udać. poza tym nie mogę rozmieniać kolejnej świątecznej stówki bo przepadnie bez śladu. identyko sprawa ma się z gitarą. poprostu do niektórych rzeczy ma się ogromny sentyment bo są poprostu moje, pomimo iż na świecie jest kupa lepszych urządzeń. uda mi się na BB albo zginę próbując.

[ Dodano: 2009-01-25, 4:29 pm ]
Abstrahując od tego: właściwie dlaczego wszyscy tępią ten 4 kanał przy pierwszym podciągu ? o ile moje mizerne doświadczenie mi mówi to 1, 2, 3 są łatiwejsze o wiele i na nich można poznać istotę podciągania. ale to tylko moja opinia...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-01-25, 17:38    Odp: [Technika] Podciąg...

Tutaj wrzucam próbkę, przez pierwszych kilka sekund zamiennie 4 wsysane i 4 z podciągiem na Marine Band w C, potem taka sama próbka, tylko na Blues Bandzie w C. Jest więc materiał porównawczy. Nie sprawdzałem z Guitar Tunerem ani niczym innym, ale podciągi idą mi już od kilku lat, a czwórę wydaje mi się, że potrafię obniżyć poprawnie :) . BB ma już parę ładnych latek, więc (4) jest trochę rozstrojona, ale jak słychać podciągi wychodzą. Oto plik:

http://odsiebie.com/pokaz/1402195---06f4.html
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-01-30, 01:07    Odp: [Technika] Podciąg...

Może ktoś mi wyjaśnić dlaczego podciąg wychodzi mi tylko na kanałach od 6 wzwyż? Np. za nic w świecie nie chce mi wyjśc na 4 czy nawet 3 kanale... :? Za to na 6 ładnie wychodzi...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-01-30, 10:37    Odp: [Technika] Podciąg...

A starasz się używać gardła i żuchwy przy podciągu? Ważny jest też wdech z użyciem przepony. Do niższych kanałów trzeba więcej takiej "bending energy", nie oznacza to oczywiście siły wdechu, tylko odpowiednio głęboką zmianę układu jamy ustnej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu