Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
benok 

Wiek: 29
Posty: 4
Skąd: Z księżyca
Wysłany: 2008-08-29, 20:49    Jak wykonać poprawny podciąg?

Siema jestem nowy na forum chciałem spytać jak to jest z tymi podciągami wiem że język musi się opierać na przednich dolnych zębach ale czy trzeba go cofać bardzo daleko w głąb gardła?A i jeszcze bym wam przesłał czy to co robie to jest podciąg ale nie wiem jak nagrać dzwięk trzeba mieć mikrofon przy kompie? Z góry dzięki za pomoc
_________________
Blues end rock is not dead
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-08-29, 21:00    Odp: Jak wykonać poprawny podciąg?

No, żeby nagrać dźwięk, przydałoby się mieć podłączony mikrofon pod komputer choćby, aaa no i nie musi być tak całkiem przy kompie jak masz dłuższy kabelek.

Z ciekawością przeczytam co inni umiejący podciąg napiszą, bo sam nie wiem z czym to się je.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
benok 

Wiek: 29
Posty: 4
Skąd: Z księżyca
Wysłany: 2008-08-29, 21:23    Odp: Jak wykonać poprawny podciąg?

Musze zakupić mikrofon a i czekam na pomoc w sprawie podciągów
_________________
Blues end rock is not dead
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jarun 


Wiek: 41
Posty: 118
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2008-08-30, 13:15    Odp: Jak wykonać poprawny podciąg?

Cześć ! Z podciągami to jest kwestia ćwiczeń i czasu , mi się udało dopiero jak kupiłem dobrą harmonijkę (Tombo Folk Blues , ale są też Specjale 20 Hohnera , Goldenki i mariny , itp. - to są dobre harmonijki i łatwo się na nich uczyć podciągów ) . Wykonać podciąg na początku jest dość trudno , bo niewiadomo jak się do tego właściwie zabrać , jest tyle sposobów że nie wie się który wybrać . Polecałbym mi znany i skuteczny sposob czyli : w momencie gdy najlepiej na 4 kanale przyssasz lekko powietrze to usłyszysz pojedynczy dźwięk , spokojnie i nie za mocno wciągaj powietrze do płuc , zrób dziubek ustami i wysuń troszeczkę harmonijkę do przodu , cały czas wciągając powietrze odchylaj głowę lekko do tyłu (jak opanujesz podciąg to nie będziesz musiał już odchylać głowy tylko samym aparatem będziesz się posługiwał ) , szyję trzymając prosto wciągaj lekko ściśnięte powietrze ( w takiej pozycji twój aparat oddechowy się ściska , a powietrze dopływa ciaśniejszym strumieniem , poćwicz też na sucho , bez harmoszki ) i myśl o obniżjącym się dźwięku , staraj się go połknąć , wciągnąć do środka , nie wkadając w to siły tylko technikę , a po kilku ćwiczeniach powinieneś usłyszeć obniżający się dźwięk . Pamiętaj o tym aby się nie zniechęcać i ćwiczyć :harp:
Jeśli chodzi o mikrofon , to ja osobiście używam słuchawek z mikrofonem do Skype'a i programu Audacity i jestem zadowolony . Oczywiście są napewno lepsze sposoby ...
Tutaj zamieszczam próbkę mojego podciągu na 4 kanale (harmonijka Seydel Solist Pro w tonacji C ) : http://www.speedyshare.com/153800869.html
Życzę udaych podciągów :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-08-30, 14:56    Odp: Jak wykonać poprawny podciąg?

Jarun i tak ciężko mi zrozumieć, co i jak no ale cóż... poćwiczymy pewnie wyjdzie.
Świetnie, że dąłeś nagranie, przynajmniej wiem jak to ma wyglądać.
P.S. Miałem wrażenie, że te dźwięki nie wydobywałeś na jednym kanale ssąc ;) Oczywiście się myliłem :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jarun 


Wiek: 41
Posty: 118
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2008-08-31, 18:44    Odp: Jak wykonać poprawny podciąg?

Napewno wyjdzie , ja na początku też zupełnie nie wiedziałem jak do tego trzeba się zabrać ...czarna magia .. , ale po jakimś nie długim czasie ćwiczeń zaczęły przychodzić efekty . Nie zniechęcaj się i ćwicz , a zobaczysz że nauka nie idzie w las . Pamiętaj o tym że podciąg wychodzi na kanałach 1 , 2 , 3 , 4 , 6 a na 7 , 8 i 9 na wydechu . Najłatwiej chyba jest się uczyć na 4 . Polecałbym Ci także warsztaty harmonijkowe , które odbywają się w różnych zakątkach Polski (poszukaj w google) . Warsztaty to fantastyczna sprawa , można się dużo nauczyć i poznać ciekawych ludzi :) Pozdrawiam !!!
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
M-Art

Posty: 2
Wysłany: 2009-09-03, 16:19    Odp: Jak wykonać poprawny podciąg?

Wiem że temat stary, ale może inni skorzystają z mojej rady. Chcąc wykonać podciąg (najłatwiej na 4 kanale) należy podczas wciągania powietrza cofnąć język do tyłu, tak jak przy gwizdaniu. Najpierw wam to nie wyjdzie, jeżeli jednak usłyszycie, że dźwięk się jakby moduluje (niekoniecznie ze zmianą wysokości) to jesteście na dobrej drodze. Żeby wyszedł podciąg wystarczy tylko trochę zmienić kształt języka albo ust (albo tego i tego), bardziej "uszczelnić" gardło i zetknięcie ust z harmonijką, żeby powietrze nie przeciekało nosem ani bocznymi kanałami harmonijki (3 i 5 jeżeli gracie na 4). Po kilku próbach załapiecie o co biega, więc reszta kanałów nie sprawi wam już takich problemów.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
laik 

Posty: 203
Otrzymał 3 punkt(ów)
Wysłany: 2009-09-03, 19:33    Odp: Jak wykonać poprawny podciąg?

Ja "ssie" dany ton i podaje go dalej (nizej) , powiekszajac komore resonansowa - troche jak przy ziewaniu.
Moze moj opis nie najlepszy...ale takie wlasnie mam odczucie. ;)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ambaw 

Posty: 10
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2009-09-03, 20:46    Odp: Jak wykonać poprawny podciąg?

Ja polecam taki mały programik:
http://bendometer-playing-system.en.softonic.com/
pokazuje czy podciąg osiągnął odpowiedni dźwięk/ton
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-09-04, 16:41    Odp: Jak wykonać poprawny podciąg?

Bardziej jak przy gwizdaniu niż przy ziewaniu i chyba nie chodzi o komoręrezonansową a zmianę przepływu powietrza (gęstości). :)
Choć mogęsię mylić...?? (Pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników) :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
M-Art

Posty: 2
Wysłany: 2009-09-13, 19:53    Odp: Jak wykonać poprawny podciąg?

[quote="aansaa"]chyba nie chodzi o komoręrezonansową a zmianę przepływu powietrza (gęstości). [/quote]
hmm, jak odwrócę harmonijkę "do góry nogami" do też zrobię podciąg, więc chyba chodzi o komorę rezonansową a nie o przepływ powietrza
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-09-13, 20:01    Odp: Jak wykonać poprawny podciąg?

Chodzi o zmianę ciśnienia a dokładniej nie o to, żeby było inne, tylko żeby przy odpowiednim przewężeniu ciśnienie się zmieniało ciągle z wysokiego na mniejsze. Jest taki rodzaj dyszy hydraulicznej, kiedy przepuszcza się przez nią wodę, wewnątrz jest przewężenie a zaraz potem znowu zwiększenie średnicy. W to ciasne gardło jest wpięta rura mniejszej średnicy, przez którą podawane jest powietrze ale jej wlot jest w miejscu gdzie rura się już rozchyla. To przewężenie powoduje zmianę ciśnienia wody w tym punkcie.. a to powoduje takie zjawisko, że przez tą wąską rureczkę jest zasysane powietrze do wody, która się z nim miesza (tak samo z siebie jakby :) ). Opisałem właśnie działanie dyszy masażowej w basenie :) Wierzcie lub nie, podciąg działa podobnie, przy przepływie powietrza stroik jest naciągany w nieco inny sposób i w sumie w 2 punktach na jego długości, dlatego drga w innej częstotliwości niż w normalnym wychylaniu się. Wtedy brzmienie jest obniżone. UFFF :D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 3 punkt(ów):
#Maciekdraheim, tabakista, Chabi ^^
Andrews91 


Wiek: 32
Posty: 1
Skąd: Ostrów Wlkp.
Wysłany: 2012-08-03, 10:47    Odp: Jak wykonać poprawny podciąg?

Osobiście po trzech dniach nauki na chińskim Swanie za 29zł nauczyłem się robić podciąg na wdechu na kilku najniższych kanałach.
Jak na moje oko chodzi o opuszczenie żuchwy, wycofanie języka i przechylenie harmonijki w dół - tak, aby kanały były "skierowane" bardziej w stronę górnej wargi.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu