Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
danielo 

Posty: 10
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-27, 13:18    Jak zacząć?

Witam, nie wiem czy taki temat już był lub jest bo nie znalazłem. W każdym razie.. gram od jakiegoś tygodnia umiem wydobywać już dźwięki, nie umiem jeszcze podciągów ani tego typu tricków bo jak o tym czytam to wydaje mi się że najpierw powinienem w ogóle rozumieć o czym ludzie rozmawiają. W każdym razie nie za bardzo wiem co dalej, czy próbować grać według jakiś tabów czy nie brać się za to i raczej podszlifować umiejętności, trochę tego wszystkiego dużo a ja nie wiem za co się wziąć, czytałem poradniki ale w żadnym nie znalazłem dokładnego opisu jak zacząć. Dla tego prosiłbym o kilka porad bo granie bardzo mnie wciągnęło a chciałbym zrobić z harmonijką coś więcej niż wydobyć kilka dźwięków.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pablo_BluesHarp 


Wiek: 37
Posty: 12
Skąd: Częstochowa/Gdańsk
Wysłany: 2008-08-27, 16:13    Odp: Jak zacząć?

Kiedyś na TVP Katovice leciał program Wierzcholskiego - Harmonijka Ustna i Blues. Na tym stawiałem swoje pierwsze kroki. Pierwsze lekcje naciskały na precyzyjne wyciąganie dźwięków. Potem doszły TABy prostych melodyjek typu Wlazł kotek na płotek. Ćwicz na tym precyzyjne granie i staraj się grać coraz szybciej żeby osłuchać się z instrumentem. W międzyczasie możesz pobawić się prostymi riffami bluesowymi i próbować coś improwizować. Słuchaj dobrej muzyki np. Junior Wells i naucz się struktury 12 bar blues pomoże ci to zrozumieć na czym polega muzyka bluesowa. Potem możesz też podejrzeć lekcje Adama Gussowa tam masz już konkretne ćwiczenia i teorię typowo pod bluesika. W międzyczasie wybierzesz sobie styl i tonację w której czujesz się najlepiej. Wtedy dokupuj harpy i szlifuj umiejętności na podstawie muzyki której słuchasz i tego co zobaczyłeś np u Gussowa. Przede wszystkim to życzę cierpliwości... nie wyprzedzaj.. naucz się wszystkiego po kolei bo potem będziesz miał braki w podstawach tak jak ja na ten przykład. :P No i się nie zniechęcaj... jak przeżyjesz to wszystko z harmonijką w ręce to znaczy że możesz grać dalej.

Nie ucz się Tabów bo to bez sensu - one są pomocne tylko na początku. Naucz sie grać na słuch. Wtedy będziesz mógł radzić sobie bez większych problemów w różnych improwizowanych sytuacjach. Ja nawet dzisiaj nie potrafiłbym zapisać tego co gram i nie czuje takiej potrzeby.

POWODZENIA! :papa:
_________________
"Czy przyjmiesz mnie mój Boże... Czy podasz mi swą rękę...a może będziesz się bał."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
danielo 

Posty: 10
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-28, 21:59    Odp: Jak zacząć?

Dzięki za radę ! jak na razie ćwiczę ok godziny dziennie i rzeczywiście wezmę się za proste melodyjki a potem zobaczymy :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2008-08-29, 19:08    Odp: Jak zacząć?

Mnie akurat wydaje się to niesamowite, tak po prostu sobie grać coś ze słuchu - a przynajmniej rezerwowałem coś takiego tylko dla super muzyków. (nuty, chwyty, taby - zawsze wydawało mi się że bez nich nic nie można zagrać jakiegoś utworku (lub też improwizować do gitarki))
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jacoharp 

Wiek: 33
Posty: 57
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-09-25, 16:14    Odp: Jak zacząć?

http://www.bluesharp.pl/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu