Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
christosza
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-21, 19:30    Zbyt piskliwe brzmienie harmonijki

Witam serdecznie :)
Pół roku temu zauroczony brzmieniem harmonijki zamarzyłem nauczyć się na niej grać.

Nabyłem HOHNER'a BluesBand w tonacji C. Starałem się grać czysto i muszę powiedzieć, że w miarę mi to wychodziło, ale porzuciłem to zaraz po rozpoczęciu nauki, bo moja harmonijka miała zbyt piskliwe brzmienie, jak na mój gust. Próbowałem dmuchać zatykając palcami sąsiednie kanały, by wydobyć czysty dźwięk i zawsze było to samo piskliwe brzmienie... Słuchałem dźwięków granych na harmonijkach w tonacji C i moja zawsze wydawała się mi zbyt piszcząca.
Zrezygnowałem, ale teraz chciałbym wrócić do swojego marzenia, ale harmonijka dalej jest zbyt piskliwa...
Czy to możliwe, że kupiłem rozstrojoną harmonijkę? Może źle dmucham? A może mam po prostu wygórowane oczekiwania albo wybrałem złą tonację?

Kupić nową harmonijkę? Czy może ktoś nagrałby czysty dźwięk z jakiegoś kanału dla porównania?

O co chodzi?
Czy ktoś mi pomoże?

Z góry dzięki.

Pozdrawiam.
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-08-21, 19:55    Odp: Zbyt piskliwe brzmienie harmonijki

nie wiem, moze ci sie wydaje, dla mnie ta ton. na tej harmonijce jest ok :) , imho przy nagrywaniu jest troche pyskliwa ( ale to pewnie przez mikrofon). Jak chcesz posluchac to wejdzi tam sie automatycznie wlaczy : http://www.myspace.com/405726751
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-08-22, 22:33    Odp: Zbyt piskliwe brzmienie harmonijki

Jak wrócę do domu o jakiejś ludzkiej porze to nagram coś na swoim BB (chyba 6 letnim). Będzie porównanie. Mój mimo, że nie poraża brzmieniem, to chyba nie jest tak piskliwy. Jednak pamiętam, że nie umiałem na nim grać bluesowo, bo kiedyś rzeczywiście piszczał. Teraz jak dmuchnie w niego brat, to też piszczy, więc podejrzewam, że w tym momencie to jest kwestia grającego. Każdy ma własne naturalne brzmienie, które oczywiście można poprawić ćwicząc. Spróbuj Speciala 20, albo Seydla Solista, czy Marine Band 1896, lub Deluxe. Wszystkie brzmią fajnie, są używane przez profesjonalistów i z nimi możesz być pewien, że nie będą nieprzyjemnie piskliwe. Wtedy winę zwalamy nie na harmonijki :P . Podsumowując, na pierwszym miejscu podejrzewałbym technikę. Oddychamy głęboko i spokojnie, nie na siłę. Powietrze wypychamy aż z przepony, ale nie dmiemy jak miechem. Do tego gardło rozwarte dość szeroko, ale zrelaksowane jak i cała twarz. Powinno poprawić brzmienie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
maciekkoperski 

Wiek: 48
Posty: 51
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Puszcza Knyszńska
Wysłany: 2008-08-24, 21:53    Odp: Zbyt piskliwe brzmienie harmonijki

spróbuj tonacji A (np.:Hering Black Blues) ewentualnie G (np.: Hering Free Blues). Fakt jest taki że harmonijka nawet ta sama co dnia może brzmieć inaczej (odczucie subiektywne), wiele zależy od umiejętności czyli techniki ale także nastroju, samopoczucia i chęci. Należy grać, szukać swojego brzmienia nie zrażając się tym że nie wszystkim nasze granie się podoba wszak gramy dla siebie a z czasem kto wie, najpiękniejsze diamenty tysiące lat rosły ukryte przed ludźmi...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Alternator_Siadł 


Wiek: 32
Posty: 20
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2010-04-07, 21:44    Odp: Zbyt piskliwe brzmienie harmonijki

traktuj moze ja bardziej delikatnie? ;)
_________________
Skate or Die
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bania


Posty: 14
Wysłany: 2010-04-07, 22:58    Odp: Zbyt piskliwe brzmienie harmonijki

Ja też pamiętam jak przy początku mojego grania harmoszka wręcz piszczała mi w ustach. Teraz jak wyćwiczyłem już troche technike to dźwiek jest dużo bardziej przyjemny czyli tak jak napisał już [b]#Maciekdraheim [/b] ważny jest oddech ,gardło , język no i też to jak trzymamy harmonijke w ustach :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-04-08, 07:38    Odp: Zbyt piskliwe brzmienie harmonijki

Myślę, że po półtorarocznej przewie w odpowiedziach porady dla załozyciela tematu nie będą już zbyt potrzebne.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu