Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Jarek 


Wiek: 48
Posty: 44
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-07-22, 23:27    Warszawskie dzieci

Trzeba się śpieszyć, bo 1 sierpnia tuż, tuż :)

Nuty są tu
Przerobiłem je na taba i oto prezentuję.

4 4 (2) 4 (2) 4 (2) 4 (2)
(3)'' (3)'' 2 (3)''2 (3)''2 (3)''
(5) (5) 4 (5) 4 (5) 4 (5) 4
(4) (4) (3)'' (4)(3)'' (4)(3)'' (4)
{refren}
(2) 4 (2) 2 (2) (2) 5 (4) 4
(2) 4 4 4 4 4
(2) 4 4 4 5 (4)
(3)'' (4) (3)'' (2)'' (3)'' (5) 5 (4)
(3)'' (4)(4)(4)(4) (4)
(4) 6666 4

Oryginalna tonacja to As-dur. Nie do zagrania na żadnej normalnej harmonijce diatonicznej :?
Na jakiej najlepiej wyjdzie? Może na A - pół tonu wyżej.

Obiecana polemika do tekstu Precz z tabami :)
Jak można grać coś takiego bez tabów? Ja znam nuty, ale na bieżąco z 4 bemolami grać nie umiem. Tym bardziej, że nie mam nawet odpowiedniej harmonijki. A jak taki utwór rozpracować ze słuchu? Bałbym się, że coś przykaleczę. Co prawda grałem to już na harmonijce wcześniej, ze słuchu, ale 3 i 4 wersu zwrotki zrobić nie umiałem. A żeby komuś coś przekazać, to powinno się być pewnym tego, co się przekazuje. Dlatego wydaje mi się, że taby jednak bywają przydatne. Szczególnie, że nie każdy ma w domu instrument klawiszowy albo chromatyka, na których to instrumentach można zagrać oryginał.

[ Dodano: 2008-07-23, 00:31 ]
Jeszcze wersja o oktawę wyższa, dla niepodciągających :)

7 7 6 7 6 7 6 7 6
(6) (6) 5 (6)5 (6)5 (6)
(9) (9) 7 (9) 7 (9) 7 (9) 7
(8) (8) (6) (8)(6) (8)(6) (8)
{refren}
6 7 6 5 6 6 8 (8) 7
6 7 7 7 7 7
6 7 7 7 8 (8)
(6) (8) (6) (5) (6) (9) 8 (8)
(6) (8)(8)(8)(8) (8)
(8) 9999 7
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-07-23, 09:44    Re: Warszawskie dzieci

Jarek napisał/a:
Jak można grać coś takiego bez tabów? Ja znam nuty, ale na bieżąco z 4 bemolami grać nie umiem. Tym bardziej, że nie mam nawet odpowiedniej harmonijki. A jak taki utwór rozpracować ze słuchu? Bałbym się, że coś przykaleczę.


Nie takie rzeczy można zagrać ze słuchu. Tylko trzeba się proporcjonalnie do stopnia skomplikowania utworu namęczyć. Ten akurat to jeszcze nie jest największa tragedia; znam gorsze. Aczkolwiek, oczywiście, oryginalna tonacja odpada. Co prawda robią harmonijki zarówno w As (1 poz.) jak i w Dis (2 poz.), ale trudno do jednego kawałka kupować specjalnie harmoszkę! Ale dla pocieszenia: to się gra najczęściej do akompaniamentu gitary, a dla gitarzysty As jest tak samo do dupy, więc na pewno z wdzięcznością przyjmie A-dur.

Jarek napisał/a:

Oryginalna tonacja to As-dur. Nie do zagrania na żadnej normalnej harmonijce diatonicznej :?
Na jakiej najlepiej wyjdzie? Może na A - pół tonu wyżej.


As to inaczej A "z krzyżykiem", a krzyżyk podwyższa o pół tonu, nie obniża. Zatem A-dur jest o pół tonu niżej od As-dur. Może jednak lepiej posługiwać się nutami, a nie tabami??? ;) Żartuję, rozumiem, że to przejęzyczenie.

Ostatnia rzecz: ja napisałem wyraźnie, że swój apel kieruję do tych, którym zależy na rozwoju , nie do wszystkich. I podtrzymuję swoją opinię, że taby przynoszą więcej szkody, niż pożytku. Pozornie ułatwiają na początku naukę, ale jednocześnie oduczają wyczucia instrumentu, harmonii, umiejętności improwizacji. A przede wszystkim - jak każdy gotowiec - oduczają PRACY!!!

Dla mnie to kolejny przykład odmóżdżania społeczeństwa. Umiejętność sprawnego pisania jest zastępowana przez emotikony (czyli współczesne hieroglify), zamiast porządnej znajomości języków mamy różne różne "rozmówki polsko -...." tudzież "angielski perfect w 6 tygodni", zamiast lektur opracowania "wyrwij i przepisz", zamiast znajomości nut - taby.
Smutne.

Pozdrawiam (nie żadne "pozdro")

Młynek
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-07-23, 10:41    Odp: Warszawskie dzieci

Młynek napisał/a:
As to inaczej A "z krzyżykiem", a krzyżyk podwyższa o pół tonu, nie obniża. Zatem A-dur jest o pół tonu niżej od As-dur.


Pozwolę się nie zgodzić. As to a z bemolem (bemol obniża o pół tonu), Ais to A z krzyżykiem. Zatem As leży o pół tonu NIŻEJ od A, Jarek ma rację. Owszem, znajomość nut czasem się przydaje ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-07-23, 23:58    Odp: Warszawskie dzieci

Faktycznie, zwracam honor. Dla mnie półtonu niżej od A to po prostu gis.... Ale rzeczywiście, pomieszałem As z Ais.

A zdania co do tabów nie zmieniam.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-07-24, 00:02    Odp: Warszawskie dzieci

A po harmoszkowemu to instrument w Bb jest potrzebny. Przecież A# to to samo co Bb. A ta harmoszka się przydaję :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jarek 


Wiek: 48
Posty: 44
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-07-24, 00:06    Odp: Warszawskie dzieci

Młynek napisał/a:
A zdania co do tabów nie zmieniam.

Co do pewnych rzeczy się nie dogadamy :)
Ale może dasz znać, jak będziesz gdzieś grał? Chętnie podjadę i posłucham.

[ Dodano: 2008-07-24, 01:21 ]
Nie, Maciek :)
Jak już napisano to jest tonacja Ab, a nie A#. Trzeba by mieć harmonijkę:
do 1. pozycji - G#
do 2. pozycji - C#
do 3. pozycji - F#
Nawet walizka BB nie rozwiązuje problemu :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-07-24, 07:50    Odp: Warszawskie dzieci

Jarek napisał/a:
Ale może dasz znać, jak będziesz gdzieś grał? Chętnie podjadę i posłucham.


W każdy czwartek (dziś też) w Bytomiu jest jam session w klubie "Platforma" - plac Sobieskiego 3 (w budynku Muzeum Górnośląskiego). Plac Sobieskiego to tam, gdzie do niedawna był targ staroci, za komuny nazywał się Thaelmanna. Z Siemianowic masz rzut beretem, serdecznie zapraszam. Można nie tylko posłuchać, ale i pograć. A jak masz kumpli muzykujących na innych instrumentach - to oczywiście też mile widziani. Zaczynamy zwykle między 19 a 20, kończymy - jak siły i frekwencja pozwolą; zwykle około północy, więc jest dość czasu, żeby się wyżyć.

Młynek
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-07-24, 19:39    Odp: Warszawskie dzieci

Bb... jak ci Amerykanie lubią utrudniać sobie życie. Dla mnie Bb to po prostu B (czyli H obniżone o pół tonu - notacja europejska), ale to może dlatego, że muzyki uczyłem się z polskich książek (ave PWM :pada: ). Czasem się spotyka w innych wydawnictwach, że jest H, a po obniżeniu o pół tonu wychodzi Bb - dla mnie nieco dziwne ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu