Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Crop 

Wiek: 37
Posty: 18
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-06-16, 16:00    [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Czołem wszystkim! Nie wiem czy topic dobry, ale jakby co to linczujcie ;)

Chciałem się pochwalić (i pożalić może :P ), że dziś ok godziny 12 zadryndał do mojego mieszkania nie kto inny jak doręczyciel-roznosiciel z przesyłką zaadresowaną na mnie. Nie trudno się domyśleć, co było w środku, co nie? :) Rozpakowałem ją pośpiesznie i znalazłem pod grubą warstwą papieru moją pierwszą(właściwie drugą, bo pierwszą miałem plastikową jakieś 15 lat temu ;) ) harmoszke! Suzuki Harpmaster jej na imię :)

Ale nie to jest poitą tej opowieści... Chodzi o to, że po wielokrotnym obejżeniu wielu odcinków lekcji Adama Gussow(wielokrotnym, bo podjąłem się ich tłumaczenia) uważałem grę na harpie (a przynajmniej podstawy) za coś prostego! Aż tu nagle, po kilkunastu minutach (teraz już godzinach) prób doszedłem do wniosku, że ja nawet wydobyć pojedynczego dźwięku nie potrafię :hah: O słodka ironio :hah:

Tzn. teraz pojedyncze dźwięki mi wychodzą... raz na kilkanaście prób i nigdy 2 razy z rzędu ;) A pozatym ich wydobywanie jest strasznie niewygodnie i totalnie nieintuicyjne!

Powiedzcie mi... czy wszyscy tak zaczynaliście, czy to ja mam jakieś niesłychane zaburzenia pschycho-fizyczne?? :]
_________________
Noś garnitur w niedzielę
Nie rwij jabłek z nie swoich drzew
Bądź pokorny jak cielę
Wygrasz więcej, gdy myślisz mniej
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-06-16, 16:29    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

No zwykle tak to bywa.. ale zobaczysz, że wydobywania pojedynczych dźwięków szybko się nauczysz. Żeby dodać sobie 'kopa' do nauki gry, polecam na początek nauczyć się ze dwóch prostych kawałków z tabulatur [ja np. zaczynałem od "Oh my darling" ;) ]... Następnie raczej odrzuć taby i ćwicz improwizację. Puszczaj sobie kawałki np. bluesowe [choć niekoniecznie, byle dobrze z harmonijką brzmiały] i dawaaaj ;)

Pozdrawiam i życzę harmonijkowych sukcesów w nauce :)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Crop 

Wiek: 37
Posty: 18
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-06-16, 17:37    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Wielkie dzięki za słowa otuchy ;) Chociaż kiedy teraz myślę o tym, że te pojedyncze dźwięki mają mi się kiedyś ułożyć w jakąś, graną w miarę szybko, melodię to wydaje mi się to niewykonalne 8/

Wy na forum chyba macie jakieś nadzwyczajnie wygimnastykowane usta, bo moje wydają mi się drętwe jak... co najmniej kij od miotły ;)
_________________
Noś garnitur w niedzielę
Nie rwij jabłek z nie swoich drzew
Bądź pokorny jak cielę
Wygrasz więcej, gdy myślisz mniej
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-06-16, 17:43    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Hmm... "wydają mi się" - tylko wydają ;) Ćwicz tak jak wszędzie piszą- jakieś 30 minut dziennie, a już po tygodniu zobaczysz efekty.

/do nauki na początek polecam także np. "Oh Susannah"... Dobrze brzmi zarówno wolno jak i szybko zagrane, przez co moim zdaniem nadaje się do ćwiczeń.
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-16, 20:56    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

"Pocieszę" Cię, że jak już uporasz się z drętwymi ustami to możesz mieć problem z drętwiejącymi polikami. A to naprawdę denerwujące bywa :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Crop 

Wiek: 37
Posty: 18
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-06-16, 21:08    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

A co? poliki drętwieją dopiero w późniejszym stadium nauki?? :]
_________________
Noś garnitur w niedzielę
Nie rwij jabłek z nie swoich drzew
Bądź pokorny jak cielę
Wygrasz więcej, gdy myślisz mniej
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-16, 21:09    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

No u mnie tak było :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Crop 

Wiek: 37
Posty: 18
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-06-16, 22:48    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Ok, dzięki. Muszę zanotować.... "wyznacznikiem postępów w nauce jest drętfienie kolejnych partii ciała..." ;D
_________________
Noś garnitur w niedzielę
Nie rwij jabłek z nie swoich drzew
Bądź pokorny jak cielę
Wygrasz więcej, gdy myślisz mniej
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-06-17, 10:53    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Crop napisał/a:
Ok, dzięki. Muszę zanotować.... "wyznacznikiem postępów w nauce jest drętfienie kolejnych partii ciała..." ;D


Nie masię co przejmować :)
Każdy tak miał. Gorzej będzie jak dojdziesz do podciągów. Są dwie możwliości: albo nie sprawią Ci problemów albo bedziesz ślęczał nad stroikiem gitarowym(ewentualnie bendometrem) tak jak ja. Bez skutków w dodtaku. Ale to jeszcze przed Tobą :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-06-17, 11:58    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Jak chcesz wydobyć pojedyńczy dźwięk to ułóż usta jak do gwizdania... :)


pzdr ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-06-17, 14:04    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Poczytaj sobie lekcje w harppedii.. a dokładniej kilka pierwszych. Może ci to pomoże.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Crop 

Wiek: 37
Posty: 18
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-06-17, 14:31    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Z tego co pamiętam z fimików A. Gussow, to mówił, żeby nie układać ust w ten sposób tylko jak to nazwał w "grube wargi":) Tak sądzę, że to miał na myśli.

A tak poza tym to samo dmuchnięcie czy wciągnięcie powietrza, obojętnie którym sposobem nie jest takie uciążliwe jak później przejście z tego miejsca na inny kanał albo ruszanie językiem, czy żuchwą, co powoduje od razu objęcie ze dwóch innych kanałów. Czuje, że to będzie baaardzo dlugi proces nauki... ;)

PS. dzięki! już biorę się za lekturę!
_________________
Noś garnitur w niedzielę
Nie rwij jabłek z nie swoich drzew
Bądź pokorny jak cielę
Wygrasz więcej, gdy myślisz mniej
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-06-17, 15:56    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Parę tygodni i będzie w porządku. Musisz sobie wyrobić tzw. pamięć motoryczną, wtedy bez zastanowienia od razu będziesz trafiał idealnie w kanał. Co do tych "grubych ust" to chodzi o to, żebyś włożył harmonijkę jak najgłębiej, dokładnie obejmując ją wargami. Uzyskasz lepsze brzmienie i będzie Ci łatwiej trafić w kanał. Co do sprawności ust, to harmonijkarz trzyma wargi niemal cały czas w tej samej pozycji, chyba, że chce się akordami pobawić. Cała magia jest w środku gardzieli i tam natrafisz na problemy. Ale bez obaw, wszystko da się przezwyciężyć, a ból ust i policzków też szybko przejdzie. Parę tygodni i będziesz mógł "Wlazł kotek na płotek" zagrać. Najważniejsze to ćwiczyć i słuchać co się gra.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-17, 17:14    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Ja nie wiem jak wy, ale ja się uczyłem czystych przejść z kanału na kanał właśnie na Wlazł kotek na płotek. Wg. mnie najlepiej przejść od razu do piosenek i na nich się uczyć przejścia.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-26, 15:18    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Ja zaczynałem od merody tangue blocking. Polega ona na tym żeby język układać w "u" blokując sąsiednie kanały. W ten bardzo prosty sposób możne wydobyć pojedynczy dźwięk. Ja pojedyncze dźwięki tą techniką nauczyłem sie momentalnie.
Spróbować nic nie szkodzi ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
WEHRWOLF1942 

Wiek: 31
Posty: 40
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 2008-03-09, 14:11    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Ja podłapałem technikę od mojego kuzyna i mentora, który smaruje usta pomatką bezbarwną żeby grać szybciej i aby ust nie podrażniać. Polecam, przyjemniej sie gra. Pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jasiek 


Wiek: 29
Posty: 68
Skąd: Połczyn-Zdrój
Wysłany: 2008-03-25, 10:54    Odp: [Info] PRELUDIUM HARMONICUM ;)

Dobry pomysł z tym smarowaniem pomantką, bynajmniej ja bym tego nie zrobił , harmonijka tłusta by była . :harp:
_________________
"Te same mury od rana, te same stoły odrapane"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu