Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-06-13, 14:55    [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Czym dla was jest Blues? Dlaczego (po co) słuchacie bluesa? Może ktoś gra bluesa?
Chciałbym, żeby w tym temacie zostały wyrażone wasze opinie i przemyślenia nt. Bluesa.

Może zacznę ja. Blues jest muzyką dla każdego człowieka, inaczej mówiąc, każdy człowiek ma swojego bluesa. Blues to muzyka pomagająca w trudnych chwilach, dla każdego człowieka bluesem może być coś innego. Bluesa rzadko słucha się tylko dla dodatkowej przyjemności.

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-06-13, 15:37    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Generalnie nie słucham bluesa ;) Muzyką tego gatunku zainteresowałem się ze względu na wyjątkowe brzmienie instrumentu który urzekł mnie już dawno - harmonijki. Czasem jednak włączę jakiś kawałek by poczuć ten klimat... na pewno pomaga to w grze.

Mimo wszystko zgadzam się z przedmówcą- każdy [nawet jeśli sam tego nie dostrzega] ma w sobie coś z bluesa.
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-13, 20:07    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Dla mnie blues jest przerywnikiem. Słucham go jak nie mam nastroju na piosenki typu poezja śpiewana albo naprawdę ostrego. To jest coś pomiędzy tym i dla tego mnie urzeka.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-06-14, 12:05    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Sieja1234 napisał/a:
Dla mnie blues jest przerywnikiem. Słucham go jak nie mam nastroju na piosenki typu poezja śpiewana albo naprawdę ostrego. To jest coś pomiędzy tym i dla tego mnie urzeka.


Dla mnie taką muzyką jest reggae i ska :]

Co do tematu...
Powiem szczerze, że blues niezbyt mi podchodzi. Znaczy się bluesa nie lubie słuchać ale grać to kocham :] Dziwne to wiem ale tak już mam :]
Lubie za to słuchać Blues rocka i pochodnych.
No to na tyle chyba :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-06-15, 21:17    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Tego się nie da opisać czego oczekuję od tej muzyki... Nie wiem co ma w sobie blues, że go słucham... Jak nie mam nastroju to puszczam sobie jakiegoś wolnego bluesa i słucham...

pzdr :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-06-15, 21:27    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Szczotker napisał/a:
Co do tematu...
Powiem szczerze, że blues niezbyt mi podchodzi. Znaczy się bluesa nie lubie słuchać ale grać to kocham :] Dziwne to wiem ale tak już mam :]


Młody jeszcze jesteś i to dla tego. Ja słyszałem, że blues to muzyka dla 30 latków. Do tego trzeba dojrzeć, bo blues nie jest wcale łatwy w odbiorze. To gatunek bardzo wymagający. Masz jeszcze na niego czas. Ja sam czuję się jeszcze za smarkaty na bluesa, mimo że słuchać go uwielbiam.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-06-16, 17:29    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Moim zdaniem blues nie zawsze musi być taki trudny w odbiorze. Może się nie znam, bo w zasadzie nie znam wielu wykonawców ani utworów.
Pisałem o tym na moim blogu. Blues jest moim zdaniem muzyką w której nie muszą obowiązywać "ciasne" reguły. Bluesa może śpiewać zarówno Muddy Waters, jak i stary brudny i nieuzdolniony muzycznie żebrak i nikt im nie może tego zabronić. Prawdziwy blues to nie jest muzyka na koncercie dla ludzi mogących zapłacić za bliet, tylko muzyka grana przez ludzi których na bilet nie stać.

Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-16, 21:09    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Jak tak czytam te posty o bluesie to przypominają mi się słowa z piosenki Krzysztofa Daukszewicza:
"A na rogu ulicy, może być Czterdzieści Dwa
Stary murzyn, wirtuoz, na gitarze bluesa grał
Tak namiętnie, jak tylko czarny umie bluesa grać
Całe serce w to włożył, żeby innym ludziom dać
Taki Broadway, to Broadway z kolorowych pięknych kart
Taki Broadway, ten Broadway, którym się zachwyca świat!

Czasem ktoś się zatrzymał i na życie quartera dał
Czasem słyszał, jak mówią, że ten czarny ładnie gra
Wtedy ruszał do baru, bo już nie mógł tego znieść
Że nie czują przechodnie, jaka w bluesach drzemie treść
Ech, ten Broadway, ten Broadway z kolorowych pięknych kart
Taki Broadway, to Broadway, którym się zachwyca świat!"
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-06-17, 09:06    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Maciekdraheim napisał/a:
Szczotker napisał/a:
Co do tematu...
Powiem szczerze, że blues niezbyt mi podchodzi. Znaczy się bluesa nie lubie słuchać ale grać to kocham :] Dziwne to wiem ale tak już mam :]


Młody jeszcze jesteś i to dla tego. Ja słyszałem, że blues to muzyka dla 30 latków. Do tego trzeba dojrzeć, bo blues nie jest wcale łatwy w odbiorze. To gatunek bardzo wymagający. Masz jeszcze na niego czas. Ja sam czuję się jeszcze za smarkaty na bluesa, mimo że słuchać go uwielbiam.


Możliwe :)

[ Dodano: 2007-06-17, 10:07 ]
Woytaker napisał/a:
Moim zdaniem blues nie zawsze musi być taki trudny w odbiorze. Może się nie znam, bo w zasadzie nie znam wielu wykonawców ani utworów.
Pisałem o tym na moim blogu. Blues jest moim zdaniem muzyką w której nie muszą obowiązywać "ciasne" reguły. Bluesa może śpiewać zarówno Muddy Waters, jak i stary brudny i nieuzdolniony muzycznie żebrak i nikt im nie może tego zabronić. Prawdziwy blues to nie jest muzyka na koncercie dla ludzi mogących zapłacić za bliet, tylko muzyka grana przez ludzi których na bilet nie stać.

Pozdrawiam.



Super to ująłeś.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kubux 

Wiek: 30
Posty: 43
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-06-17, 09:59    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Woytaker napisał/a:
Prawdziwy blues to nie jest muzyka na koncercie dla ludzi mogących zapłacić za bliet, tylko muzyka grana przez ludzi których na bilet nie stać.


ciekawe skąd to wziołeś ale ja się nie czepiam :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-06-17, 14:28    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

no dobra: bluesmanem nie może zostać polityk, arystoktrata (ogólnie ludzie bogaci[dlatego go tak kocham]) i wogóle ktoś komu sie bardzo dobrze powodzi. Blues to emocje. Muzyka głównie (moim zdaniem) biednych i biedniejszych. Wtedy można zagrać naprawde dobrego bluesa. O tym jak nas urządzili politycy i nie mamy kasy (smutny blues) o tym ja pomimo biedy czujemy sie kimś (weselszy blues) itp. (dlatego czasem żałuje że mam neta ;) ) Blues to niepowtarzalny nie agresywny klimat. Fajnie tak iść przez miasto (stare miasto, kamienice itp.) i słuchając bluesa którego puściliśmy na taniej MP3 z tanimi słuchawkami (taki sprzęt właśnie mam ;) ) Zgadza sie że blues to muzyka dla dojrzałych ludzi. Dlatego może tak mało osób tego słucha :) a jeszcze dodam że ponieważ tak mało ludzi wie co to blues to dla mnie to jest mój własny inny od innych styl :) (bluesowy styl oczywiście)

pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-06-17, 15:25    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Pieprzysz Osa. W swojej wypowiedzi sugerujesz, że gdyby bardziej mi sie powodzi(żeby było w harmonijkowym stylu-mam, np. wiele drogich harpów) to już bluesmanem zostać nie mogę. Dlaczego ? Bo jestem kasiasty. Ściema. Do bluesa nie trzeba być biednym(mój sprzęt to Creative Zen V 2 Gb i słuchawki Creative ep-630) ale trzeba mieć duszę i czuć tą muzykę. Moje zdanie :)


Osa, jakich wykonawców słuchasz?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-06-17, 15:50    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Woytaker napisał/a:
Moim zdaniem blues nie zawsze musi być taki trudny w odbiorze. Może się nie znam, bo w zasadzie nie znam wielu wykonawców ani utworów.
Pisałem o tym na moim blogu. Blues jest moim zdaniem muzyką w której nie muszą obowiązywać "ciasne" reguły. Bluesa może śpiewać zarówno Muddy Waters, jak i stary brudny i nieuzdolniony muzycznie żebrak i nikt im nie może tego zabronić. Prawdziwy blues to nie jest muzyka na koncercie dla ludzi mogących zapłacić za bliet, tylko muzyka grana przez ludzi których na bilet nie stać.

Pozdrawiam.


A czy ja wspominałem coś o płaceniu za bilet? Mówiłem tylko, że do bluesa trzeba dojrzeć, bo to nie jakieś umpa-umpa czy Britney Spears. Sporo numerów mówi o prostych sprawach, ale jednak w tej prostocie tkwi głębia. Mimo, że taki statystyczny kawałek to 3 akordy w 12 taktach, ma mnóstwo treści. Wyrazu uczuć i emocji. A ciasne reguły obowiązywać nie muszą. Po prostu biali je wymyślili, żeby opisać to, co grali czarnoskórzy blusemani. Poza tym, wydaję mi się, że dyskusje na temat bogactw lub ich braku u bluesmanów, czy też wprowadzanie cenzusów majątkowych dla muzyków mija się zupełnie z celem. To już trąci jakąś segregacją i wprowadza niepotrzebne podziały. Wyluzujmy Panowie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-17, 17:17    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Jak już Maćku wspomniałeś o tym podziale rasowym, to moim zdaniem najlepszego bluesa grają właśnie czarni. Biali to już nie mają tego czegoś. :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-06-17, 17:34    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

A czarni grają doskonale, jakieś naturalne predyspozycje widać, ale jasnoskórzy też sobie bardzo dobrze radzą, szczególnie wśród harmonijkarzy (cały West Coast).
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Łukasz 


Wiek: 40
Posty: 66
Otrzymał 35 punkt(ów)
Skąd: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 2007-06-17, 18:21    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Sieja1234 napisał/a:
Jak już Maćku wspomniałeś o tym podziale rasowym, to moim zdaniem najlepszego bluesa grają właśnie czarni. Biali to już nie mają tego czegoś. :D


Ciekawe, czy gdybyś usłyszał kilkanaście nieznanych Ci wcześniej solówek czu utworów bluesowych, to potrafiłbyś wskazać ze skutecznością 100%, którzy muzycy są czarni, a którzy biali :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-18, 13:40    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Pewnie nie :D , ale i tak z tych utworów co znam to najlepsze są czarnych wykonawców. ;)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-06-18, 14:26    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Sieja1234 napisał/a:
Jak tak czytam te posty o bluesie to przypominają mi się słowa z piosenki Krzysztofa Daukszewicza:
"A na rogu ulicy, może być Czterdzieści Dwa
Stary murzyn, wirtuoz, na gitarze bluesa grał
Tak namiętnie, jak tylko czarny umie bluesa grać
Całe serce w to włożył, żeby innym ludziom dać
Taki Broadway, to Broadway z kolorowych pięknych kart
Taki Broadway, ten Broadway, którym się zachwyca świat!

Czasem ktoś się zatrzymał i na życie quartera dał
Czasem słyszał, jak mówią, że ten czarny ładnie gra
Wtedy ruszał do baru, bo już nie mógł tego znieść
Że nie czują przechodnie, jaka w bluesach drzemie treść
Ech, ten Broadway, ten Broadway z kolorowych pięknych kart
Taki Broadway, to Broadway, którym się zachwyca świat!"



Sieja możesz napisać tytuł tej piosenki?

pzdr :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-18, 20:46    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Oczywiście, że mogę. Jest to piosenka Krzysztofa Daukszewicza pt. "Broadway" z płyty "Bieda". Osobiście polecam tę płytę oraz płytę pt. "Pralnia" (ale to tak nawiasem) :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-06-19, 09:48    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Ok. Dzięki :D

pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Blindfrog 

Wiek: 39
Posty: 21
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2007-06-24, 14:49    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Ktoś wspomniał, że bluesman powinien być biedny.... najlepiej jeszcze stary, czarny i pijany, co?? Chyba nie tędy droga drodzy forumowicze. Wystarczy spojrzeć na B.B. Kinga - czy ten koleś wygląda na biednego lub nieszczęśliwego?? Polecam artykuł S. Wierzcholskiego w pierwszym czy drugim numerze "Twojego Bluesa" A BLUESA i tak każdy przeżywa po swojemu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Durek 


Posty: 38
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2007-06-25, 09:02    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

z bluesa każdy powinien się cieszyć, więc nie jest muzyką nieszczęśliwych :)
a fakt B.B King to jest na sztucznym haju
_________________
Cześć Gość!

http://images26.fotosik.pl/59/500f02122c8d46b7.jpg
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-06-25, 10:08    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Maciekdraheim napisał/a:
Ja słyszałem, że blues to muzyka dla 30 latków. Do tego trzeba dojrzeć, bo blues nie jest wcale łatwy w odbiorze. To gatunek bardzo wymagający. Masz jeszcze na niego czas. Ja sam czuję się jeszcze za smarkaty na bluesa, mimo że słuchać go uwielbiam.


Otóż oto jest cytat z piosenki Dżemu i Sławka W. pt. "Moje życie to blues"

"To wszystko tylko dla takich starych jak ja,
Niewielu bardzo rozumie po co ta gra"

pzdr ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-06-28, 21:56    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Ja jedyny Blues który słucham i ubustwiam to Dżem...zapewne jak wiele osób.
Innych zespołów bluesowych nie znam...No...Może jak SDM jest blusem to też to słucham:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-06-28, 22:22    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Dżem to blues- rock ale myśle że jednak w wielu piosenkach bardziej rock... (znając moje szczęście to za ten post ktoś mnie zbluzga :D :P )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-28, 22:34    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

A wręcz przeciwnie, bo nawet Cię poprę ;]

Dżem z samym bluesem mam niewiele wspólnego.
Blues to Robert Johnson, Son House, John Lee Hooker, B.B. King, T-Bone Walker, Little Walter, Howlin' Wolf.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-29, 10:57    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

A SDM to moim skromnym zdaniem piosenka autorska choć nie zaprzeczę mają parę kawałków w rytmie bluesa.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Duduś 

Wiek: 31
Posty: 174
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2007-06-29, 12:36    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

SDM robi Poezję Śpiewaną a z bluesa podoba mi się najbardziej ich piosenka pt. "Śląski Blues" :) śląskie rytmy wymiatają :) I jeszcze coś tam o missisipi...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-06-29, 18:11    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Jest walc w missisipi. Mnie podoba się kawałek Blues dla małej, a poza blues to najbardziej zresztą Z nim będziesz szczęśliwsza i kim właściwie była ta piękna pani
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-06-29, 21:31    Odp: [Dyskusja] Czego oczekujecie od Bluesa?

Z SDMu najbardziej mis ei podoba piosenka "Blues o czwartej nad ranem" czy jakoś tak:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu