Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Ktoś 

Posty: 8
Skąd: Kosmos
Wysłany: 2008-02-23, 11:34    Kilka pytań od laika :p

Witam wszystkich.

Wiem, że pewnie już nie raz odpowiadaliście na podobne pytania ale jednak proszę o odpowiedzi, żeby rozwiać moje wątpliwości ;)

No więc tak: nigdy nie grałem na żadnym instrumencie, nie mam zupełnego pojęcia o jakiś nutach, skalach i w ogóle teorii muzyki, prawdopodobnie nie mam też jakiś niezwykłych uzdolnień muzycznych i słuchu muzycznego. To tak słowem wstępu :D Spodobał mi się ten instrument (harmonijka), wydaje się taka "oldschool'owa" jakkolwiek by to nie brzmiało. Tak czy inaczej, chciałbym sobie pogrywać tak dla przyjemności. Czy ciężko się jest nauczyć samemu (w takiej sytuacji jak moja), w ogóle ciężko "opanować" ten instrument? Swoją drogą nie bardzo potrafię tak zwinąć język (nigdy się nie nauczyłem gwizdać np.), zastanawiam się czy tego się da jakoś nauczyć i czy mi to nie przeszkodzi? :D

No i teraz odwieczne pytanie jeszcze: jaką harmonijkę? :P Z tego co czytałem to chyba na początek diatoniczną i w skali C najlepiej, tak? A jakie taka harmonijka wydaje dźwięki i co można na niej grać (jeśli ktoś byłby tak miły i zarzucił linkiem np.)? Teraz tak bardziej konkretnie - jaki model wybrać? Czytałem, że ten Special 20 jest bardzo dobry, czy to będzie najlepszy wybór czy może doradzicie coś innego? Czytałem jeszcze o Marine Band, Pro Harp i Blues Harp, co myślicie?

I jeszcze może ktoś się orientuje (jakiś karkus) gdzie w Krakowie są jakieś dobry sklepy, gdzie mógłbym kupić tą harmonijkę? I czy na coś trzeba zwrócić uwagę przy kupowaniu itp. Tak jak np. przy gitarze może coś być nie tak, czy po prostu mogę kupować w ciemno? Zwłaszcza, że nie znam się zupełnie na tym więc ciężko mi się będzie zorientować. Co myślicie np. o kupowaniu przez neta, można się naciąć czy raczej wszystko jest ok?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Przemek 


Posty: 80
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2008-02-23, 14:35    Re: Kilka pytań od laika :p

Ktoś napisał/a:
No więc tak: nigdy nie grałem na żadnym instrumencie, nie mam zupełnego pojęcia o jakiś nutach, skalach i w ogóle teorii muzyki, prawdopodobnie nie mam też jakiś niezwykłych uzdolnień muzycznych i słuchu muzycznego. Czy ciężko się jest nauczyć samemu (w takiej sytuacji jak moja), w ogóle ciężko "opanować" ten instrument?

Ja też nie mam o tym pojęcia i jakoś mi to nie przeszkadza. Uczę się grać jakieś pół roku. Wszystko jest kewstią ćwiczeń. "Opanowanie" instrumentu zależy od indywidualnych predyspozycji, a przedewszystkim trzeba chcieć:)
Cytat:
No i teraz odwieczne pytanie jeszcze: jaką harmonijkę?

Ja kupiłem Special 20.
Cytat:
Co myślicie np. o kupowaniu przez neta, można się naciąć czy raczej wszystko jest ok?

Ja harmonijkę kupiłem na allegro. Z tego co patrzyłem to harmonijki sprzedają raczej doświadczeni sprzedwcy więc nie powinno być problemów.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-02-23, 15:35    Odp: Kilka pytań od laika :p

Teorii, skal, nut nie potrzebujesz. Z czasem wpadnie Ci podstawowa wiedza teoretyczna i będzie cacy. A co do słuchu to jest raczej ważny, ale ja go nie mam, a jakoś granie mi idzie. Ty też sobie poradzisz.

Nauczyć się grać nie jest ciężko, za dwa tygodnie złapiesz granie przez tylko jedną dziurkę, potem obniżenia. Za parę miesięcy będzie Ci szło sensownie. Potem szlifowanie umiejętności. A języka zwijać nie trzeba. Czysty dźwięk otrzymujemy obejmując harmoszkę wargami odpowiednio, albo techniką tongue blocking, o której jednak na tym forum całe tomy napisano, warto więc przejrzeć.

Co do harmonijki, to racja, 10 dziurkowy diatonik w C. Aby z dźwiękiem się zaznajomić, to obejrzyj tematy dotyczące harmonijkowych bitew, gdyż w większości zastosowany podkład wymuszał harmonijkę w tonacji C. Special 20 spełni znakomicie swoje zadanie, Blues Harp też nie powinien sprawiać problemu. Ze swojego doświadczenia polecam zaś Marine Band Deluxe. W przeciwieństwie do zwyklego Marine Banda ma korpus impregnowany, który raczej nie pęcznieje i nie podrażnia ust, co może irytować początkujących harmoszkarzy.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Ktoś 

Posty: 8
Skąd: Kosmos
Wysłany: 2008-02-23, 21:43    Odp: Kilka pytań od laika :p

No z tymi bitwami to jest problem, bo większość linków tam nie działa :|

A co to jest za rodzaj harmonijki "Richter"? Bo w jednym sklepie internetowym special 20 był właśnie nie w kategorii diatonicznych harmonijek tylko richter.

Zastanawia mnie jak z tym dźwiękiem, bo nie chciałbym żeby to było takie "piskliwe". Na tym specialu 20 w tonacji C można grać dźwięki np. zbliżone do tych:
http://pl.youtube.com/watch?v=hs_OchfmBc8
http://pl.youtube.com/watch?v=MM5GRWFsckM
Tak mi na szybko wpadły te linki ale chodzi mi właśnie żeby to nie był zbyt piskliwy i wysoki dźwięk.

A co z tymi sklepami, można bez problemu zamawiać przez neta i nie bać się, że trafi się na jakiś szmelc? Albo kupować w sklepie w ciemno?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-02-23, 21:50    Odp: Kilka pytań od laika :p

Richter to właśnie harmonijka diatoniczna w tonacji durowej - czyli C, A, G i tak dalej...
Co do tonacji - C jest traktowana jako tonacja "pośrednia" - między niskimi a wysokimi. Jeżeli uważasz, że dźwięki wydawane przez taką harmonijkę są za wysokie, to możesz kupić sobie harmonijkę w A lub G. Ale na początek raczej polecam harpa w C :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Ktoś 

Posty: 8
Skąd: Kosmos
Wysłany: 2008-02-24, 11:27    Odp: Kilka pytań od laika :p

No to chyba wezmę tego speciala 20. Mam nadzieję, że mi się spodoba dźwięk, jakby ktoś miał jeszcze jakiegoś linka żebym mógł posłuchać jak to gra to byłbym wdzięczny ;)

A tak w ogóle głośno to gra? Bo mieszkam w bloku i się zastanawiam czy będzie słychać moje rzępolenie na całe mieszkanie i u sąsiadów? Żeby mi na skargę nie przychodzili :D

Teraz muszę tylko jakiś sklep w Krakowie obczaić, jakby ktoś miał jakieś info na ten temat to będę wdzięczny, bo nie bardzo się orientuję :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
grabarz 


Posty: 96
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-02-24, 12:13    Odp: Kilka pytań od laika :p

Ja mam harmonijkę Tombo Folk Blues, która uznawana jest za jedną z najcichszych, a i tak mnie słychać w całej klatce schodowej. Wszystko zależy od szczelności drzwi, okien i grubości ścian (ja mieszkam w kartonie).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Przemek 


Posty: 80
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2008-02-24, 12:39    Odp: Kilka pytań od laika :p

Ktoś napisał/a:
No to chyba wezmę tego speciala 20. Mam nadzieję, że mi się spodoba dźwięk, jakby ktoś miał jeszcze jakiegoś linka żebym mógł posłuchać jak to gra to byłbym wdzięczny ;)

Zaglądnij do tematu http://www.harmoszka.com/viewtopic.php?t=172
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Ktoś 

Posty: 8
Skąd: Kosmos
Wysłany: 2008-02-24, 13:11    Odp: Kilka pytań od laika :p

Dzięki za linka :)

Co do grubości ścian to rzeczywiście może być problem, bo takie są te budynki :/ Ale może nie będzie z tym źle.

Teraz tylko gdzie to kupić... Nie wiecie czy są na forum jacyś użytkownicy z Krakowa? :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-02-24, 13:41    Odp: Kilka pytań od laika :p

Nie chcę Ci mieszać w głowie ,ale moim zdaniem zaczynanie nauki gry na diatoniku 10 kanałowym jest bardzo trudnym i wymagającym wiele cierpliwości zadaniem. Nie licz na to ,że szybko uzyskasz efekty grania jakiejś melodii , improwizacyjki owszem .Będę się tu powtarzał ,ale uważam ,że na początek najlepsza jest harmonijka tremolo - Ocean star ,lub Big Valley.Są to harmonijki 48 kanałowe ,fakt ,że nie ma do nauki zbyt wiele materiałów ,ale melodie i opanowanie wdechów i wydechów jest wiele prostsze. Szybciej uzyskasz efekty grania / bo przecież o to chodzi/ i nie zniechęcisz się tak szybko. Zagrywki bluesowe też możesz na nich grać blokując językiem dolne kanały.Nie uzyskasz oczywiście takich efektów brzmieniowych jak na bleusowej, ale na początku na 10 kanałowej też ich nie uzyskasz.Pzdr JK.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-02-24, 14:04    Odp: Kilka pytań od laika :p

Ale można i zacząć "po Bożemu" od 10 kanałowej i też sobie nieźle radzić. Ja na tremolo nie grałem, a ludzie ze mnie wyszli ;) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-02-24, 14:15    Odp: Kilka pytań od laika :p

Bezwzględnie można , ale mnie było trudno i przedstawiłem tu moje doświadczenia , bo przecież forum po to miedzy innymi jest.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Ktoś 

Posty: 8
Skąd: Kosmos
Wysłany: 2008-02-24, 17:29    Odp: Kilka pytań od laika :p

Chyba wezmę tą diatoniczną bo 48 kanałów brzmi trochę przerażająco :D Wolę mieć taką małą, zgrabną ;)

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Teraz mam jeszcze tylko wątpliwości czy kupować tego speciala 20 czy może coś tańszego (Silver Star, Blues Band), bo nie w sumie nie wiem na ile mi to spasuje. A później już raczej ciężko sprzedać taką harmonijkę (ja bym nie kupił używanej z wiadomych powodów :D ). Ale z drugiej strony jeśliby mi spasowało i ciągnęłoby mnie do tego to wolałbym mieć już tego porządniejszego speciala 20. No nic, zastanowię się jeszcze :P

[ Dodano: 2008-02-25, 19:46 ]
Hmm... zrobiłem pierwsze podejście ale mi coś nie wyszło :cool:

Pojechałem do sklepu, którego szukałem jakieś pół godziny, a w końcu jak go znalazłem to się dowiedziałem, że jest tam remont -,- Sklep przenieśli tymczasowo gdzie indziej i znów go szukałem przez godzinę (może trochę mniej) :| Zdolny jestem :D W końcu jak znalazłem to cholerstwo to okazało się, że nie ma żadnych hohnerów (wrrr!) bo przedstawiciel hohnera jest jakiś @##%^$& i są z nim problemy (wersja kolesia ze sklepu). W każdym razie nie wiadomo czy w ogóle będzie ten special 20, a jak będzie to najwcześniej po 10 marca :/ Tak na marginesie od 1 marca ten sklep ma się znów przenieść i pewnie znów bym go szukał długo :D

Mieli na stanie Suzuki MasterHarp (tak to chyba było) za 74zł i zastanawiałem się czy nie wziąć. Bo coś tam słyszałem też, że dobra. Ale nastawiałem się głównie na tego speciala 20 więc nie byłem pewny. W końcu nie wziąłem. Co myślicie o tym Suzuki, jaki jest w porównaniu do Special 20?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
BigBob 

Wiek: 34
Posty: 8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-02-25, 22:52    Odp: Kilka pytań od laika :p

Jeżeli się uczysz i lubisz blusowe brzmienie z duszą,mało piskliwe to polecam harmonijkę Big Six Seydela,miałem ją dwa razy w rękach i powiem szczerze że bardzo łatwo wydobywa się z niej GŁOŚNY dźwięk,jest dobra do praktykowania ;) Zresztą : BigSix
Wogóle Seydel ostatnio naprawdę zatrząsł rynkiem wprowadzając świetne harmonijki,zagrażając tym samym pozycję Hohnera ;] Moja Special 20 poszła w kąt na rzecz 1847..
_________________
I Feel So Good...couse i feel harmonica jam =)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Roa 

Wiek: 32
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-02-27, 17:20    Odp: Kilka pytań od laika :p

Witam! Przepraszam że podczepiam się pod temat, ale zarówno nazwa, jak i zagadnienie jest bliskie mojemu;) Otóż również zamierzam zacząć grać na harmonijce i zastanawiam się jakiego typu będzie odpowiedniejsza – diatoniczna, czy tremolo. Ciągnie mnie tremolo, bo kiedyś miałem takową (a może nawet jest gdzieś w domu:), a poza tym wydaje mi się bardziej odpowiednia do szant i country (a głównie taką muzykę zamierzam grać).
Z drugiej jednak strony, na polecanej w prawie każdym poście o tremolo stronie (http://coast2coastmusic.c...eed/index.shtml) czytam:
Cytat:
„I use them to softly play tones like an organ or strings in the background of a gentle ballad. I never solo on them. If I use a tremolo as fill and I need to solo, I switch to either a diatonic or a chromatic for its capabilities.”
A przecież raczej nie będę miał okazji żeby grać z innymi (chyba że gitarą, ale rzadko. Uczę się tylko dla przyjemności:D) Tak więc jak uważacie, iść za głosem serca i kupić Big Valley’a, czy też jakiegoś diatonika? I czy samo tremolo faktycznie kiepsko brzmi?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-02-27, 20:18    Odp: Kilka pytań od laika :p

Absolutnie nie brzmi kiepsko. To primo. Secundo - absolutnie idź za głosem serca. Tertio - reszta przyjdzie sama.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-02-27, 21:34    Odp: Kilka pytań od laika :p

Koledzy wybaczcie!, ale muszę w tym wypadku zastosować autoreklamę i polecić do obejrzenia moje filmiki na youtube. Mam nadzieję ,że zachęcą do grania na tremolo ,gdyż uważam ,że ten rodzaj harmonijki jest niedoceniany i do końca nie wykorzystane są jej możliwości.
aeroarte1
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Roa 

Wiek: 32
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-02-28, 08:59    Odp: Kilka pytań od laika :p

Chyba rozwialiście moje wątpliwości, chociaż jeszcze zastanawiam się, czy nie będzie trudniej zaczynać na tremolo ze względu na małe kanały... Ale z tym chyba dam sobie radę;)

aeroarte -> faktycznie fajnie :) W związku z tymi nagraniami, mam jeszcze jedno pytanie: Widziałem że grasz też na zwykłej diatonicznej (LeeOscar bodajże). Czy trudno jest się przestawić i jak duża jest różnica?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-02-28, 12:45    Odp: Kilka pytań od laika :p

Mnie generalnie sprawia trudność- trafianie w kwadratowe kanały i dlatego dorabiam sobie ustniki z dziurkami. W tremolo 4 obok siebie kwadraty ,to jakby jeden kanał ,wiec nie jest to wielki problem. Przestawienie się nie jest trudne ,ale diatonik ma inaczej rozłożone dźwięki i przez parę dni może się mylić. Abyś nie wydawał dużej kasy ,radzę Ci kupić na Allegro 48 kanałową harmonijkę Staag za chyba 15 zeta,od gościa z Dębicy. Kupowałem taką u niego i wcale nie jest gorsza od tanich Hohnera ,a na spróbowanie i początki nauki w zupełności wystarczy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Roa 

Wiek: 32
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-02-28, 19:13    Odp: Kilka pytań od laika :p

Ach... Dzięki, ale już mam harmoszkę:) W porywie entuzjazmu poszedłem do sklepu muzycznego i kupiłem 48 kanałowego Suzuki Winnera C (gdyż, jak mówił szanowny pan Ktoś, sprzedawcy w sklepie 'nie układa się' współpraca z Hohnerem - a tylko ten sklep znałem :) )
Ostatnie więc pytania, przed rozpoczęciem nauki - 1. Co miałeś na myśli pisząc "ustniki z dziurkami"? 2. Czy harmonijka z plastikowym grzebieniem zawsze będzie tak "niesmaczna" :D ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-02-28, 19:24    Odp: Kilka pytań od laika :p

Myślę ,że dobry zakup. Plastikowe -to są smaczne , drewniane mniej smakują. Zobacz TU o co chodzi z dziurkami.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Roa 

Wiek: 32
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-02-28, 20:55    Odp: Kilka pytań od laika :p

Dzięki wielkie, choć z tym smakiem to mnie nie pocieszyłeś ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Ktoś 

Posty: 8
Skąd: Kosmos
Wysłany: 2008-02-28, 21:42    Odp: Kilka pytań od laika :p

Ja planuje na jutro "poryw entuzjazmu" :D Kupie sobie w końcu mam nadzieję, chociaż dalej zastanawiam się między special 20, a harpmasterem. No ale zobaczymy, pójdę na żywioł :P

Roa, kupowałeś na ul. Piłsudskiego 6? Czy gdzie? Mam pytanie, bo tam mieli kilka harmonijek w gablocie, czy jak kupiłeś to dali Ci tą z gabloty czy przynieśli gdzieś z zaplecza? Pozwolili Ci testować ją wcześniej? Bo jakbym tam kupował to nie chciałbym wziąć harmonijki, którą testowało X ludzi przede mną, a nie wiem czy w tamtym sklepie pozwalają ludziom testować przed zakupem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Roa 

Wiek: 32
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-01, 19:39    Odp: Kilka pytań od laika :p

Tak, to był jedyny sklep muzyczny jaki znałem w całym Krakowie:) Choć już pewnie za późno, ale chcę Cię uspokoić - wyjmowali z gablotki, ale nie dawali 'macanych' tylko nowe i zapakowane. Testować chyba nawet tych "macanych" nie dają, bo mają miech (hohnera, mimo 'kiepskiej współpracy' :D )
Teraz sklep jest (jeśli już przenieśli) na rogu Skawińskiej i Wietora, niedaleko Placu Wolnica
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aris2423 


Wiek: 33
Posty: 168
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-05-11, 22:25    Odp: Kilka pytań od laika :p

nie chce robic nowego tematu wiec wykorzystam ten :) , a wiec na stronce http://gilus5.fm.interia.pl/tab/whis2.htm znalazlem taby do whisky ale nie wiem jak je rozszyfrować, co tutaj oznaczaja kółka moze ktos korzysta z tej strony i wie ?? ( w innych uzyte byly np. |x| ktore raczej okreslaly "wciagniecia" a tutaj kolka wiec juz nie wiem o co w tym chodzi dokladnie )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-05-11, 22:30    Odp: Kilka pytań od laika :p

Kółka też oznaczają wsys. W jednym temacie o tabulaturach jest bardzo dokładnie wszystko opisane, a wszelkie oznaczenia rozszyfrowane. Poszukaj w dziale z tabami.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu