Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Olek 

Wiek: 32
Posty: 10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-09, 23:08    [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

Witajcie!

Pytanie dla harmonijkarzy (gram dopiero od kilku miesięcy i jako harmonijkarz jestem początkujący ;) ) - otóż można grać w pozycjach - co to właściwie znaczy? Starałem się znaleźć na ten temat coś niecoś - no i np. granie w drugiej pozycji na harmonijce C oznacza, że głównym dźwiękiem jest G. Efekt da się uzyskać przez zasysanie. W pierwszej pozycji gram na wydechu. A w trzeciej, albo czwartej? Czy należy dmuchać tylko w określone dźwięki? Czy może pozycja, w jakiej gram, jest zależna od tonacji instrumentu, który mi daje akompaniament? Prosiłbym o wyjaśnienie zagadnienia pozycji i związanego z tym akompaniamentu :) .

[ Dodano: 2007-06-10, 00:24 ]
Sporo swojej ciekawości zaspokoiłem tutaj: http://harmoszka.com/view...ba64ac2c02ea873 (a tytuł topicu wyglądał tak niepozornie...). Ale jest jeszcze kilka niewyjaśnionych dla mnie spraw - skąd wiedzieć, jakie dźwięki "pasują" do piątej pozycji? Wiem, że zadaję dużo pytań, ale szalenie ciekawi mnie ta sprawa. Proszę o odpowiedzi :) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-06-10, 11:02    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

Jeśli dzwięki pasują do gamy w określonej pozycji, to znaczy że pasują do danej pozycji;-)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Olek 

Wiek: 32
Posty: 10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-10, 19:34    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

Dzięki za odpowiedź, krótko, zwięźle, na temat :) . Właśnie o to mi chodziło!

Właściwie to już rozumiem podstawę - a teraz skąd wiedzieć, jakie dźwięki powinny pasować, czy ma to związek z ogólną budową gam albo skalami? Czy może lepiej opierać się na słuchu? A jeśli na skalach, to gdzie są jakieś książki na ten temat?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-06-11, 14:09    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

Włąściwie opiera się to tylko na zasadach budowy gam. Jako książkę polecam obojętni jaki podręcznik szkolny do muzyki;-) albo można w internecie poszukać, bo to nie jest dużo:
http://harmonijka.mud.pl/index.php?r=43&l=pl - na tej stronie są jeszcze inne artykuły
i http://pl.wikipedia.org/wiki/Gama
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-04-25, 22:32    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

fajna tabelka z pozycjami http://www.harponline.de/...abelle_ger.html
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
grabarz 


Posty: 96
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-04-28, 10:52    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

A ja jeszcze dodam coś od siebie. Tyle czasu próbowałem rozgryźć, o co chodzi z tymi pozycjami i wreszcie odkryłem.

Bierzemy harmonijkę w tonacji C. Patrzymy na rozkład dźwięków (na tych karteczkach wepchniętych w pudełko z instrumentem). Kanał 4. dmuchnięcie: dźwięk C, no pewnie, bo to harmonijka w tonacji C. Chcemy grać w drugiej pozycji, więc przesuwamy się o jeden kanał w lewo (3.) i co mamy? G. I to jest tonacja w drugiej pozycji dla harmonijki w C. Ahahaha już wiem, co mam mówić gitarzyście: graj w G, niewolniku!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-28, 13:54    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

No taki był cel wszystkich innych postów o drugiej pozycji. Dźwięk centralny, to G (czyli najlepiej to (2), bo brzmi lepiej niż 3). Ale dobrze, że się udało :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-28, 14:15    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

pozycja to generalnie uproszczony sposób wskazywania na miejsce, w którym się aktualnie znajdujemy. Zasady są takie: mamy alfabet (skalę chromatyczną, ze wszystkimi krzyżykami i bemolami) składający się z dwunastu dźwięków. Na każdym stopniu skali chromatycznej możemy zbudować skalę diatoniczną (tu ograniczmy się do skal majorowych). Ile ich jest? Jasne, że dwanaście. I teraz dochodzimy do sedna. Na instrumencie diatonicznym (np. harmonijka 10 kanałowa w stroju Richtera) np w tonacji C - mamy właśnie dźwięki z tej skali (C, D, E, F, G, A, H, C). Dla ułatwienia mówimy, że pierwsza pozycja na harmonijce C to tonacja C (na harmonijce G to będzie G, itd.). No a teraz jak chcemy na harmonijce C grać w tonacji G (czyli używając dźwięków ze skali G - G, A, H, C, D, E, F#, G) to gramy w tak zwanej drugiej pozycji. Potem już lecimy według tego schematu aż do 12 pozycji - czyli do dwunastej tonacji tego co gramy. Dobrze jest sobie to rozpisać, wtedy widać.

pzdr.

[ Dodano: 2008-04-28, 15:17 ]
przy czym numery kanałów na prawdę mają małe znaczenie, chodzi o dźwięki z konkretnej skali...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-28, 14:39    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

Racja, racja, o dźwięki ze skali chodzi, ale podając numerki łatwiej odgadnąć, gdzie one są. Tak łopatologiczniej wg mnie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-04-28, 16:51    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

No dobrze . Podkład jest w G ,więc powinienem zagrac na harmonijce w C w II pozycji i nijak mi to nie pasuje , bo jest za wysoko i co dalej?

[ Dodano: 2008-04-28, 17:55 ]
Wiec biorę harmonijke w G i gram w I pozycji ,wysokoscia mi pasuje ,ale już nie czuć bluesa.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-28, 17:37    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

Aero nagram ci pewien schemacik, i napisze Ci do niego taby, musi wyjść blues to jest wymuszone
Nagram Ci w C żebyś mógł grać razem z moim graniem i bedzie wolne

[ Dodano: 2008-04-28, 18:51 ]
Nagranie bluesowe do harmoszki C
schemacik jet następujący(wymaga trudnych podciągów niestety (2)'' (3)'')
http://www.speedyshare.com/373488610.html

[ Dodano: 2008-04-28, 19:01 ]
Taby
(2) (3) (4) 5 (4)
(2) (3) (4) 5 (4)
(2) (3) (4) 5 (4)
(2) (3) (4) 5 (4)
1 2 (2) (3)'' (2)
1 2 (2) (3)'' (2)
(2) (3) (4) 5 (4)
(2) (3) (4) 5 (4)
1 (2)'' (3)'' (3) (3)''
1 2 (2) (3)'' (2)
(2) (3) (4) 5 (4)
(1)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Olek
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-28, 20:09    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

SZCZYPIOR, chyba pod koniec (9ty takt) wdarł Ci się błąd kopisty. Żeby się zaczynało od odpowiedniej nuty to lepiej będzie:

(1) (2)" (3)" (3) (3)"
Ostatnio zmieniony przez Maciekdraheim 2008-04-30, 11:30, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-28, 20:30    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

sorry, JA nie jestem biegły w tabach wkurza mnie pisanie ich :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-04-29, 18:49    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

1. Jak gram na harmonijce w C w II pozycji to gram w skali G co(mol? dur?). Jezeli byłby ktos tak miły to proszę o rozpiskę dźwieków do skal G, D, E a najlepiej to jeszcze do C A i G o ile cos takiego istnieje - nie mam zielonego pojęcia nt. teorii Muzycznej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-29, 18:55    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

Grając na harmoszce w C w drugiej pozycji gramy w tonacji G-dur. A dalszej części prośby nie rozumiem - chodzi Ci o rozpisanie poszczególnych pozycji czy układ dźwięków na harmonijkach w poszczególnych tonacjach??
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-04-29, 19:21    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

Nie rozumiesz pewnie dlatego ze cos pomieszałem, mowiłem już że u mnie cienko z teorią.
chciałem aby ktoś mi wypisał ajkie są pokolei dźwięki w gamie G-dur i innych wymienionych.
Nie mam pojęcia czy wyraziłem sie jasno i czy czegos nie pomieszałem:P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tysek 

Wiek: 30
Posty: 79
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2008-04-29, 19:39    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

binek napisał/a:
1. Jak gram na harmonijce w C w II pozycji to gram w skali G co(mol? dur?). Jezeli byłby ktos tak miły to proszę o rozpiskę dźwieków do skal G, D, E a najlepiej to jeszcze do C A i G o ile cos takiego istnieje - nie mam zielonego pojęcia nt. teorii Muzycznej.


G (dur):
g a h c d e fis g

D (dur):
d e fis g a h cis d

A (dur):
a h cis d e fis gis a

E (dur):
e fis gis a h cis dis e


C (dur):
c d e f g a h c
Ostatnio zmieniony przez Tysek 2008-04-29, 20:07, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
binek
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-04-29, 20:04    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

grabarz napisał/a:
A ja jeszcze dodam coś od siebie. Tyle czasu próbowałem rozgryźć, o co chodzi z tymi pozycjami i wreszcie odkryłem.

Bierzemy harmonijkę w tonacji C. Patrzymy na rozkład dźwięków (na tych karteczkach wepchniętych w pudełko z instrumentem). Kanał 4. dmuchnięcie: dźwięk C, no pewnie, bo to harmonijka w tonacji C. Chcemy grać w drugiej pozycji, więc przesuwamy się o jeden kanał w lewo (3.) i co mamy? G. I to jest tonacja w drugiej pozycji dla harmonijki w C. Ahahaha już wiem, co mam mówić gitarzyście: graj w G, niewolniku!

Czyli np. w harmonijce tonacji G 4 kanał na wydechu to G a trzeci to E?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-29, 20:09    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

W harmonijce w G trzeci kanał na wydechu to D.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-04-29, 20:13    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

kamilteau napisał/a:
W harmonijce w G trzeci kanał na wydechu to D.

Pomyli;o mi sie z harmonijką w tonacji A

TYSEK - Dziękuję
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-30, 11:27    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

kamilteau napisał/a:
Grając na harmoszce w C w drugiej pozycji gramy w tonacji G-dur. A dalszej części prośby nie rozumiem - chodzi Ci o rozpisanie poszczególnych pozycji czy układ dźwięków na harmonijkach w poszczególnych tonacjach??


to jest lekkie uproszczenie. Druga pozycja wskazuje, że jesteœmy w skali G - nie G dur tylko G. Możemy wybierać czy będzie to dur (z overblowem na 5 kanale - F#), czy skala bluesowa G z overem na 6 - Bb, czy mol, albo parę innych kombinacji.

polecam Wam scalefindera http://www.overblow.com/?menuid=26#

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-30, 13:56    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

Z reguły jednak opieramy się na skali miksolidyjskiej lub bluesowej, niemniej jednak wszelkie kombinacje ze skalami G są jak najbardziej dozwolone :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Olek 

Wiek: 32
Posty: 10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-01, 10:16    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

Szczypior - świetny jest ten schemat, dziękuje :-). Wiele wyjaśnia.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
anthony

Posty: 14
Wysłany: 2014-01-02, 21:03    Odp: [Teoria] Granie w pozycjach - jak zagrać np. w trzeciej?

Cześć w Nowym Roku 2014 - witam i chciałbym wszystkim życzyć dużo zdrowia, pomyślności i sukcesów na różnych polach działalności, w szczególności sukcesów harmonijkowych:-)

Przepraszam od razu, że odgrzebuję ten tak leciwy temat - ewentualnie proszę Administratorów o usunięcie mojego wpisu, jeśli naruszam którąś z zasad Regulaminu forum.


Mam prośbę. Czy może ktoś mógłby mi wystawić albo podesłać to nagranie do tego schematu, które przygotował Kolega SZCZYPIOR?
Niestety pod zamieszczonym linkiem (na speedyshare) ten plik już chyba nie jest dostępny.
Pozdrawiam!
_________________
Pozdrawiam serdecznie!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu