Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Dżezi 

Posty: 2
Skąd: Prosto z Polski :)
Wysłany: 2008-04-25, 18:20    Harmoszka Chromatyczna-pytania od laika

Cześć.
Może nie będe przynudzał , od razu zapytam Was , co mnie nurci.

Czy aby grać na harmonijce chromatycznej , muszę umieć dobrze grać na diatonicznej?

Jakie harmonijka diatoniczna ( i tonacja ) pasuje do grania jazzu?

Nie chcę się pakować w bagno , są jakieś podręczniki polskie do nauki gry na chromatyku?

Do czego służy zmiana oktaw ( niestety nie wiem co to jest ) czyli taki pstryczek obok kanałów?

Chciałbym grać jazz. Jaką harmonijkę , chromatyczną albo inną nadającą sie do jazzu mogę kupić w cenie do 100 - 150 zł ?

Gra na chromatyku szybko przynosi efekty jak na diatonicznej , równie łatwo sie na niej gra?


To tyle pytań aby zaspokoić fakt , czy kupić harmoszkę chromatyczną-czy nie. Z góry dzięki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-25, 18:49    Odp: Harmoszka Chromatyczna-pytania od laika

Harmonijkę chromatyczną posiadam od wczoraj, ale chyba na kilka pytań jestem w stanie udzielić odpowiedzi.

Nie trzeba koniecznie być wymiataczem na harmonijce diatonicznej, żeby dobrze grać na chromatyku. Są jednak oczywiście umiejętności, które trzeba opanować zarówno ucząc się grać na diatoniku, jak i chromatyku, np. umiejętność trafiania w pojedynczy kanał czy odpowiednia technika wdychania i wydychania powietrza.

Jeżeli chodzi o jazz - jeżeli chcesz grać z sekcją dętą to chyba harmoszki w Bb i Eb będą odpowiednie, a tak w ogóle to każda tonacja diatonika będzie pasować.

Ten pstryczek, czyli register, służy do podwyższania dźwięku o pół tonu. W każdym kanale w chromatyku są 4 stroiki, a wciśnięcie registra zasłania jedne 2 stroiki, aby odsłonić inne 2.

Dobrego chromatyka za 100-150 złotych nie kupisz. Jeżeli chodzi o diatoniki to na forum napisano już całą masę postów o tym i nie sposób tego streścić w jednym.

Na chromatyku gra się raczej trudniej, to znaczy ciężej zagrać coś "z głowy" i "sąsiady" brzmią znacznie gorzej, ale nieco łatwiej trafić w pojedynczy kanał.

To tyle z mojej strony :) :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Dżezi 

Posty: 2
Skąd: Prosto z Polski :)
Wysłany: 2008-04-25, 19:34    Odp: Harmoszka Chromatyczna-pytania od laika

To cieńko.. A są jakieś fajne harmonijki , nie wiem jak je zwą , tremolo ? Na takim sprzęcie da sie grać jazz? Jeśli chodzi o diatoniki , jaki model do grania jazzu polecacie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2008-04-25, 21:30    Odp: Harmoszka Chromatyczna-pytania od laika

Diatonik = Blues.. ewentualnie jeśli jesteś dobry i potrafisz overbending będziesz mógł grać jazz, ale do tego na pewno długa droga
Chromatyk = Jazz
Tyle z mojej strony.

PS. Jest tylko jeden tani chromatyk i kosztuje około 70 zł (dzisiaj go zakupiłem) - tzw 'SWAN', kolejne modele kosztują już od 250 zł w górę.
Pozdrawiam,
Admin.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-26, 21:12    Odp: Harmoszka Chromatyczna-pytania od laika

Diatonik = Blues?
Chromatyk = Jazz?

Bzdura kompletna (przepraszam za wyrażenie). Oczywiście na diatoniku najlepiej (łatwiej i efektowniej) zagrać jest bluesa, ale zagrać jazzowe Summertime to nie jest jakiś wielki wyczyn. Owszem, jest trudniej, niż zwykłego bluesiora, ale można i nie jest to niewykonalne.

Chromatyk w jazzie się spisuje znakomicie, bo ma wbudowaną pełną skalę chromatyczną. Ale na chromie bluesa też można grać i to wcale nie trudno. Po prostu nie dotykamy guzika i śmigamy najlepiej w trzeciej pozycji. Zaczynamy od (4) i wsysamy. Carey Bell grał na koncertach na chromie z wyłamaną (!) przesuwką, a jak mu to szło! Wystarczy nieco zacięcia i oba harpy zdadzą się do każdego rodzaju muzyki. Ja po maturach sobie Swana kupuję, ponoć za 70zł to bardzo dobry sprzęt!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-26, 21:29    Odp: Harmoszka Chromatyczna-pytania od laika

Oczywiście, nie ma jakiegoś podziału, że diatonik to blues a chromatyk to jazz. Jest tak jak napisał Maciek. Z tego co wiem George Harmonica Smith w ogóle nie używał przesuwki podczas grania bluesa na chromatyku, co nie znaczy jednak, że używanie registra w bluesie jest zabronione, wręcz przeciwnie - trzeba tylko wiedzieć jak i kiedy to zrobić.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-26, 21:38    Odp: Harmoszka Chromatyczna-pytania od laika

A właśnie o Georgu zapomniałem wspomnieć. Guru bluesowego chromatyka.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2008-04-27, 13:06    Odp: Harmoszka Chromatyczna-pytania od laika

Nie miałem na myśli, że to jest tylko to, a tamto tylko tamto. :D
Uprościłem po prostu koledze myślenie i napisałem co z czym kojarzymy jako najprostsze rozwiązania...
Tak więc wychodzi nam, że Diatonik to Blues a Chromatyk to Jazz
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-28, 14:55    Odp: Harmoszka Chromatyczna-pytania od laika

http://pl.youtube.com/watch?v=4SXTqaFPMno

Wirtuoz chromatyka w bluesie
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kawus 

Wiek: 29
Posty: 11
Skąd: Jeziorany k olsztyna
Wysłany: 2008-11-01, 20:50    Odp: Harmoszka Chromatyczna-pytania od laika

do czego są najlepsze harmonijki tremolo i dlaczego tak trudno znaleźć do nich taby?? ;(
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu