Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Domin189 


Wiek: 34
Posty: 7
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: spodchmurykapelusza
Wysłany: 2008-04-24, 19:54    [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Jak już pisałem w części z powitaniami, staram się grać ze słuchu, ale mam problem. W moim graniu solówki z akustycznej wersji "Whisky" zespołu Dżem, dotarłem do pewnego momentu i dalej nie potrafię zagrać dźwięku.

Byłbym wdzięczny za jakieś rady. Drugie pytanie brzmi - dlaczego moja harmonijka nie ma takiego brzmienia, jak ta w oryginale? Od czego to zależy? W wersji Ryśka Riedla dźwięk jest taki brudny, u mnie z kolei czysty i łagodny... ;)

W tym utworze gram na harmonijce Hohner Special 20 w tonacji "G".
_________________
Strange is this world...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-24, 20:33    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Grając na harmonijce G dur grasz w tonacji utworu, w tak zwanej pierwszej pozycji. To też jest powód brakującego dźwięku i mało blusowego brzmienia Special 20, która w rzeczywistości ma brzmienie bardzo bluesowe.
Wszystko się zmieni jak do tego "kawałka" użyjesz harmoszki w tonacji C dur i zagrasz na niej w drugiej pozycji, stosując technikę zwaną bendingiem (podciągiem).
Ta druga pozycja to już trochę wyższa szkoła jazdy, opisana na tym forum bardzo dokładnie. Mimo wszystko sądzę, że za chwilę dołączy do nas nasz ekspert Maciek i chętnie Ci wszystko wyłoży.
Pozdrawiam ;)
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-24, 22:04    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Mówiąc krótko. Opierasz swoją grę na dźwięku G, który uzyskujemy na kanałach (2), 3, 6 i 9. Większość czasu wciągasz powietrze, a G, to dźwięk centralny, najbezpieczniejszy, którym możesz i powinieneś zaczynać i kończyć frazy. Aby jednak nie walić cały czas jednej nuty jest skala bluesowa, czyli zestaw najbezpieczniejszych dźwięków: (2), (3), 4 (4'), (5), 6. Zawsze pasują.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-24, 22:31    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

zawsze mnie trochę irytowało mówienie o dźwiękach jak o dziurach... Domin czy znasz trochę teorię? Polecam Ci stronę www.overblow.com - jest tam scalefinder (swietna sprawa) tam zobaczysz to o czym powiedział maciek.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-24, 22:37    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Wybacz kuba, ale starałem się jak najbardziej łopatologicznie i przystępnie to zrobić, bo i sam w profesjonalnym nazewnictwie się gubię.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Domin189 


Wiek: 34
Posty: 7
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: spodchmurykapelusza
Wysłany: 2008-04-24, 22:44    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Myślałem, że postępy będę robił szybciej - ale cóż, skoro zalecacie teorię, to chyba nie mam wyjścia... ;)
_________________
Strange is this world...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-24, 22:47    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Maciek, pokaż mi takiego co Ci czegoś nie wybaczy.... :D
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-24, 22:48    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Można się bez niej obejść (ja mam tylko minimum), ale nie przeczę, że może ona pomóc.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Domin189 


Wiek: 34
Posty: 7
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: spodchmurykapelusza
Wysłany: 2008-04-24, 22:50    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

A wracając do dwóch podstawowych pytań - dlaczego taka różnica brzmień? Od czego to zależy?
_________________
Strange is this world...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-24, 22:52    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Dźwięki wsysane mają głębsze brzmienie, można je obniżać i uzyskiwać mikrotony. Ogólnie w drugiej pozycji mamy dużo większą kontrolę nad wysokością i brzmieniem dźwięku. Możemy nim zawibrować i inaczej czarować.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-24, 22:53    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

ja zaoponuję... Maćek, ty chyba nie zdajesz sobie sprawy z tego jak rozległa jest Twoja wiedza. Ale tak to już jest jesli się coś robi dostatecznie długo i dobrze. (to odnośnie postu o teorii, a właściwie jej zbędności).
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-24, 22:55    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Czy taka rozległa to nie wiem. Tylko następstwa akordów w 12 taktowym bluesie, podstawy o poz. 2 i 3 (no, ciut o 1) i jedna skala - bluesowa. To chyba nie aż tak dużo? :D .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-24, 22:57    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Nie daj się zwieść Domin! Maćek to wilk w owczej skórze... ;)
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Domin189 


Wiek: 34
Posty: 7
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: spodchmurykapelusza
Wysłany: 2008-04-24, 23:23    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Z powyższych postów rozumiem... tylko moje własne ;)
_________________
Strange is this world...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-24, 23:33    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Domin189 napisał/a:
A wracając do dwóch podstawowych pytań - dlaczego taka różnica brzmień? Od czego to zależy?


Chodzi o to, że dźwięk samego stroika nie jest głośny i ładnie brzmiący, gdyż ostateczne brzmienie zależy od wzmocnienia w komorach gracza (tj. gardle, krtani i co tam jeszcze jest). Najsilniej zaś wzmacniane i przerabiane przez układ oddechowy muzyka są dźwięki wsysane, przez co mają tak podobne do ludzkiego głosu brzmienie. Dodatkowo, można w znacznym stopniu wpływać na końcowy dźwięk. A to obniżając go, a to nim falując, czy zmieniając kształt jamy gardłowej, aby wzmocnić określone częstotliwości. Na wydechu działa to też, lecz w nieco mniejszym stopniu. I przez to, że te dźwięki wdechowe mają takie właściwości, upodobali je sobie bluesmani, i to one odgrywają główną rolę w graniu w drugiej pozycji.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2008-04-25, 16:22    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Domin189 napisał/a:
Z powyższych postów rozumiem... tylko moje własne ;)

Grając na harmonijce w G, grasz w pierwszej pozycji, czyli głównie dmuchasz. Gdybyś grał na harmonijce C, grałbyś w drugiej pozycji, gdzie dźwięki się wssysa. Ten sam (zgodnie z nomenklatura ogolnomuzyczna) dźwięk może brzmieć nieco inaczej gdy go dmuchasz/wsysasz. Możesz to zauważyć porównując brzmienie 2ki na wdechu i 3ki na wydechu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-25, 19:15    Odp: [Problem] Potrzebuję pomocy doświadczonych harpiarzy

Sygi napisał/a:
Możesz to zauważyć porównując brzmienie 2ki na wdechu i 3ki na wydechu.


Zwłaszcza z mikrofonem słychać różnicę ale nie tylko :)

Wszystko, co powiedzieli koledzy, to prawda. Wydobywanie dźwięków wdechem daje ogromne możliwości jego kształtowania i - co najważniejsze - wypracowania własnego, indywidualnego brzmienia. Granie wdechem nadaje solówce swego rodzaju głębi, której nie sposób wydobyć opierając się na graniu wydechem :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu