Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-06, 21:45    Koch, Slide Harp

Czy miał ktoś z Was styk z harmonijką Hohner Koch lub Slide Harp? Od jakiegoś czasu przymierzam się do kupna chromatyka, dokładniej Chrometty, ale forumowicze skutecznie wybili mi z głowy ten pomysł... więc teraz zastanawiam się nad czymś pośrednim między chromatykiem a diatonikiem... :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-08, 11:09    Odp: Koch, Slide Harp

o przepraszam, ja w wybijaniu nie uczestniczyłem a też jestem forumowiczem. Moja rada jest taka: zainwestuj w chromatyka (na początek w Swana) zobaczysz czy Ci się spodoba.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-08, 15:56    Odp: Koch, Slide Harp

OK Kuba, przepraszam za uogólnianie ;) . A Swan to wystarczająco dobry sprzęt żebym się nie zniechęcił?
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-08, 18:29    Odp: Koch, Slide Harp

Właśnie, właśnie. Mnie też Swan interesuje (choć nie powiem, że nie wolałbym wersji 12 kanałowej, ale ona niestety, dwa razy droższa). Ciekawy jestem tej harmoszki, nawet jeżeli nie ma zastawek (valves).
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-08, 22:00    Odp: Koch, Slide Harp

Swan to naprawdę fajna harmonijka. Brzmi dość ładnie, ciepło, nie jest zbyt głośna. Z jednej strony ma bardzo prostą konstrukcję (plastikowy korpus, blachy stroikowe przykęcane na ca. 6 śrub, sprężynka, pokrywy skręcone dwiema śrubami, przesuwka i ustnik) i nie zawiera windsaverów (które trzeba regularnie czyścić), a z drugiej skomplikowaną... superwąskie kanały, półton obok całego tonu zamiast poniżej (tak jak to jest w większości chromonijek). Niemniej uważam, że jest godna polecenia - zwłaszcza, że jej cena jest niższa niż cena dobrej harmonijki diatonicznej.

i tyle.pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-09, 16:35    Odp: Koch, Slide Harp

kuba napisał/a:
półton obok całego tonu zamiast poniżej (tak jak to jest w większości chromonijek)


Niestety tego nie kumam. Mógłbyś mnie oświecić? Taki Swan ma inny układ dźwięków niż inne chromy? To może utrudnić proces szkoleniowy i wyrabianie chromatycznych nawyków.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-09, 19:36    Odp: Koch, Slide Harp

Zaraz zaraz... To chodzi o układ stroików wewnątrz?? Czyli że dmucha się tak samo jak w każdym innym chromatyku tylko patent jest nieco inny...?? :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-14, 09:33    Odp: Koch, Slide Harp

Kamilteau utrafiłeś w sedno. Dmucha się identycznie, dźwięki są te same. Różnica polega na tym, że przesuwka ma dziury w innych miejscach niż zwykle...
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Arcydruid 

Posty: 59
Wysłany: 2009-09-02, 23:14    Czym się różni Chromatic Koch od Slide Harp?

Przyglądam się im w pdf katalogu hohner i nie widzę różnicy (poza kolorem ;) )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
laik 

Posty: 203
Otrzymał 3 punkt(ów)
Wysłany: 2009-09-03, 07:35    Odp: Koch, Slide Harp

Slider mozesz grac jak diatonik.Z grubsza tlumaczac...
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-09-03, 10:05    Odp: Koch, Slide Harp

I Koch i Slide Harp to ten sam typ harmonijki czyli chromatyk umożliwiający 'normalne' podciągi. W sumie nie ma między nimi dużej różnicy. Podobny znany mi harp tego typu to Hohner Chromonika I (aktualnie taką mam :D ), jednak były one produkowane daawno temu i teraz można je dostać tylko na giełdach i aukcjach.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Arcydruid 

Posty: 59
Wysłany: 2009-09-03, 16:07    Odp: Koch, Slide Harp

OK. Podrążyłem wczoraj trochę w necie i odpowidziałem sobie na pytanie.
Ale dla następców, żeby mieli łatwiej wyjaśniam :) :

Faktycznie obydwie są chromatykami ale jako jedyne w stajnie Hohnera (i w ogóle?)
są w stroju Richtera - czyli jak zwykłe diatoniczne (tyle że mamy 2w1: C i C#)
W porównaniu z resztą chromatyków są w miarę podatne na podciąg
(a to istotne bo jak wiemy, w stroju Richtera mamy sporą dźwiękową dziurę na dole)

No i róźnica między nimi jest.
Mianowowice Koch jako model "klasyczny" (jak Marinka) nie jest zbyt szczelna z powodu swojej jednak bardziej skomplikowanej niz np. Marinka budowy.
Poprawiono to w Slide Harpie część stroików doposażając w valve'y (zastawki, zawory - jakkolwiek tłumaczyć)
Słowem: Slide Harp powinien być szczelniejszy, szybszy w reakcji, bardziej podatny na podciągi.
I generalnie to super alternatywa, moim zdaniem, na przejście z diatonika na chromatyk:
Pozostaje nam ten sam rozkład dżwięków, wciąż możemy podciągać, a suwakiem znacząco rozszerzamy dostęp do innych dźwięków (granie we wszelkich tonacjach na jednym harpie) - bez konieczności przedzierania się przez overbending.

Podoba mi się! (tak z teorii ;) )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-09-03, 19:11    Odp: Koch, Slide Harp

[quote="Arcydruid"]Faktycznie obydwie są chromatykami ale jako jedyne w stajnie Hohnera (i w ogóle?)
są w stroju Richtera - czyli jak zwykłe diatoniczne (tyle że mamy 2w1: C i C#) [/quote]

Spieszę dodać, że początkowo wszystkie chromatyki i od Hohnera, i od np. Seyedla były strojone systemem Richtera. Dopiero jakiś czas potem wprowadzono strój do gry solowej, czyli to, co mamy obecnie w prawie każdym chromie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Arcydruid 

Posty: 59
Wysłany: 2009-09-04, 11:31    Odp: Koch, Slide Harp

[quote="Maciekdraheim"]były strojone systemem Richtera[/quote]

No właśnie, ale teraz jest to już chyba rzadkość
(jak wygląda sytuacja Richter'owych chromatyków u Seydela i np. Suzuki obecnie - orientuje się ktoś?)

A swoją drogą - ciekawe czemu ewolucja chromatyków poszła tą drogą.. :roll:
Czemu w diatonikach Soloist jest wyjątkiem, a w chromatykach Richter?
Opinie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-09-04, 13:26    Odp: Koch, Slide Harp

[quote="Arcydruid"]Czemu w diatonikach Soloist jest wyjątkiem, a w chromatykach Richter? [/quote]

Strój Richtera pozwala na granie na dolnych kanałach durowego podkładu akordowego np. do folku bawarskiego (notabene ten strój był początkowo przeznaczony właśnie do tego typu muzyki). Natomiast strój solowy zapewnia że między wdechem a wydechem nie będzie na żadnym kanale różnicy ponad pełny ton, dzięki czemu używając registra mogącego podnieść dźwięk tylko o pół tonu można mieć wszystkie dźwięki bez podciągów (kosztem niemożności grania jak Sonny Terry :] ).
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu