Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-03-30, 23:15    [GP II] HB I - wyniki i komentarze

3.....

2.5...

2.....

1.5...

1.....

0.5....

0 - START !!!!!!

Nadeszła długo oczekiwana chwila !!!

Zwycięzcą tej edycji Harmonijkowych Bitew, zostaje !!!!!!

[b]gliva53[/b] !!!!!!!

Drugie miejsce

[b]SZCZYPIOR[/b]

Natomiast trzecie miejsce

[b]Maciekdraheim[/b] oraz [b]Lady_Stardust[/b]


Punktacja przedstawia się w następujący sposób:

gliva53 17 pkt
Lady_Stardust 9 pkt
Maciekdraheim 9 pkt
SZCZYPIOR 10 pkt
Jacoharp 3 pkt

Gratuluję wszystkim uczestnikom teraz oczywiście jest czas na skomentowanie naszych prac.

Zapraszam do następnych edycji Harmonijkowych Bitew !!!
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-03-31, 00:49    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Gratuluję zwycięzcy! Moja faworytka niestety zajęła 3 miejsce ,ale po wsłuchaniu się w nagrania uczestników dalej bym głosował tak samo. Moim zdaniem w dużym stopniu o pierwszym miejscu zadecydował sprzęt i bardzo dobra jakość nagrania . Jeszcze raz gratuluję zwycięzcom ,bo temat nie był łatwy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-03-31, 15:38    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

co do nagrań Lady oraz Maćka - są spoko, oczywiście Gliva Twoje nagranie tez jest super, chciałem namdienić tylko, że widac że jesteś/byłeś uczniem p Łęczyckiego, masz jego podciąg :P
Jeszcze co do Petrolheada, im więcej słucham Twoich ngrań tym bardziej sie rozczarowuję!
I na Youtubie i w HB zauważ grasz ciągle to samo tylko w innych okolicznosciach, sluchaj roznych kawalkow i probuj je powtarzac, pomoze
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-03-31, 16:10    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Gratuluję zwycięzcom! :pada: Mi osobiście trudno było wybrać tą najlepszą pracę, dlatego rozdzieliłem punkty między tych, którzy w moim mniemaniu najbardziej na nie zasłużyli. Gilva53 - Twoje nagranie wydało mi się najbardziej oryginalne. Szczypior i Maciek - bardzo fajne prace :) . Co do mojego nagrania - przemilczmy je :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Lady_Stardust 

Wiek: 33
Posty: 131
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-31, 17:52    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Z mieszanymi uczuciami dziękuję za 3 miejsce, chociaż uważam że stawianie mnie obok Maćka jest nieporozumieniem, ale cóż, głos ludu rządzi się swoimi prawami.
Jednakże ten sam lud miał całkowitą racje wynosząc Gilve wysoko ponad innych uczestników. Rewelacja!! Widać profesjonalne podejście do sprawy, fachowe zabranie się za utwór. Bez zbędnego szarżowania efektami udało Ci się stworzyć fajny klimat i lekką melodię która wpada w ucho, a nie męczy, jak w niektórych przypadkach. Tylko ten 'żart'... :P
Tak, podkład był faktycznie ciężki, niekórzy polegli, inni cudem uszli z życiem, tylko nieliczni wyszli z tego boju z tarczą, ale za sam udział wszyscy mają ode mnie 5 pkt i buziaka :*
I żeby była taka frekwencja we wszystkich HB.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2008-03-31, 18:33    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Gratuluję zwycięzcom. Ciekawe pomysły, niezłe wykonanie, szczególnie u zwycięzcy.

Cytat:
Jeszcze co do Petrolheada, im więcej słucham Twoich ngrań tym bardziej sie rozczarowuję!
I na Youtubie i w HB zauważ grasz ciągle to samo tylko w innych okolicznosciach, sluchaj roznych kawalkow i probuj je powtarzac, pomoze


Doskonale sobie z tego zdaję sprawę, co zresztą napisałem przy zgłaszaniu się. Od 3 miesięcy nie mam ani jednego dobrego, nowego pomysłu a słuchanie efektów nie przynosi, jakbym dostał jakiś klapek na oczy i jak bardzo bym się nie starał to zawsze wyjdzie praktycznie to samo :? Zaplanowałem sobie miesiąc przerwy od grania to może coś do głowy wpadnie.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-03-31, 20:41    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Gilva, świetne brzmienie Specialki (sam usłyszałem jak różne od mojej Marynki), ciepłe i przyjemne. Ładne, łagodne podciągi. Do tego wspaniała rzecz, umiar i melodyjność. Chciałbym mieć taką dojrzałość muzyczną. Wiadomo gdzie pauzę, a gdzie grać. Do tego ta wpleciona melodyjka! Aż dziw, że tak fajnie brzmi z tym podkładem.

SZCZYPIOR, styl bardziej riffowy i zawodzący niż melodyczny, ale do takiego piedmontowego podkładu jak znalazł. Świetne wstawki na akordach, czasem się oktawę wysłyszało, a do tego praca dłońmi. Tak jak GILVA i Lady nie boisz się dziurek powyżej 4. Czasem trochę za cicho, ale sama gra fajna. I masz brzmienie z ryja :) .

Lady, bardzo ładne frazy, wszystko takie melodyjne, płynące, a akordy dodają smaku. Do tego bardzo przyjemne, takie kobiece brzmienie :) . W spokojnym kojącym tonie. I w końcu Nasz zakład nie został rozstrzygnięty ;) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-03-31, 21:23    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Jeszcze dwie sprawy
Gliva przesluchalme dokladnie Twoje nagrania i już wiem skąd brałeś inspiracje, nie wime na pewno jestem przekonany na 95%
Pojawia się temat Zabiłem Dzika(Coż to był za dzik, krew z neigo sika siku siku sik) i to gra Jaromi w standardzie Pana Oscara Pettiforda Swingin' Till The Girls Come Home
Pozatym utwór Pana Jaromiego pod tytułem "Za Komuny" tu praiwe jeestem przkonany na 100% :D
Często pojawia się melodia słow "Dziś sejm musiał na taki pomysł wpaść, że tylko wybranym, wybranym wolno kraść"
Bardzo fajnie wplotłeś te rzeczy do swojego nagrania!!!


Pozatym gwoli ścisłości oświadczam wszem i wobec że stałem się osobą odpowiedzialną za Harmonijkowe Bitwy :D Jak to Maciek powiedział HBMaster
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-01, 00:11    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Cześć mili moi Harmonijkarze i Harmonijkarki! Dziękuję bardzo wszystkim za "współudział" w tej kapitalnej zabawie jaką są niewątpliwie Harmonijkowe Bitwy. Dziękuję za głosowanie na moje wypociny. Wygrał, nie wygrał - zwyciężyła harmonijka doustna! (jak nazywa nasz ukochany instrument Wojciech Waglewski).
Bardzo mocno zastanawiałem się czy wziąć udział w tej fajnej zabawie. Zagrałem, ale wątpliwości pozostały. Wydaje mi się bowiem, że mam nad Wami pewną przewagę.
Po pierwsze (wspomniałem o tym w poście przywitalnym) "organki" nie są mi obce od dziecka. Grałem każdą melodię, którą dało się zagrać w pierwszej pozycji. Będąc posiadaczem dobrego słuchu muzycznego przychodziło mi to bardzo łatwo. Po drugie, jestem po kilku warsztatach z Bartkiem Łęczyckim. Prawie rok temu zasuwałem, do bólu, "kurki trzy" próbując wydobyć czysty dźwięk z pojedynczego kanału. Na warsztatach podjąłem też pierwsze próby wykonania bendingu na czwartym kanale.
Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że większość z Was nie ma możliwości udziału w warsztatach. Z różnych względów (brak kasy, miejsce zamieszkania itp.). Wiem, że nie wszystkich natura uzbroiła we wrodzony słuch muzyczny i poczucie rytmu. Wiem też, że nie ma to wszystko najmniejszego znaczenia! Liczy się pasja! Mamy PASJĘ i będziemy dążyli, różnymi sposobami, do tego aby na harmoszce grać jak najlepiej. Ponieważ mistrzowie, przelatujący przez nasze forum jak bollid F1, nie mają czasu wpadłem na pomysł, że ja przekażę Wam to czego się na warsztatach nauczyłem. Będzie to wiedza czysto praktyczna, ponieważ nie ma takiej siły abym nauczył się teorii muzyki. O to jestem jednak spokojny gdyż mamy na forum "doborowy oddział" muzyków teoretyków. O wielu bardzo ważnych sprawach pisaliście już, w różnych kontekstach, wielokrotnie. Pisaliście też o praktyce ale ja, przy okazji podsumowania HB, na początek opowiem o IMPROWIZACJI ujmując to w formę pigułki. Zaczynamy.
Na każdych zajęciach Bartek mówi wielokrotnie: najważniejszymi elementami muzyki są RYTM i BRZMIENIE!
O rytmie pisaliście często. Ja też już pisałem. Efekt - kiepsko :? . NIKT z nas biorących udział w HB nie zagrał rytmicznie! (od razu dodam, że wszystkie uwagi krytyczne o grze dotyczą również mnie). Do grania rytmicznego potrzebne jest dobre opanowanie instrumentu. Co z tego, że mamy wyczucie rytmu jak nie potrafimy w porę użyć zamierzonego dźwięku. Nie jesteśmy pewni - zadąć czy wciągnąć, trzeci czy czwarty kanał, itp.? Rada zawsze ta sama: grać, grać, grać i jeszcze raz grać! Pomaga metronom i granie do podkładów.
Na dobre brzmienie składa się wiele czynników. Nie o wszystkim powiem, bo nawet nie umiem. Pierwsze co przychodzi mi do głowy to nieśmiertelne "kurki trzy", czyli PRACA nad czystym wydobywaniem dźwięków z pojedynczych kanałów. NIKT z nas nie zagrał czysto swojej improwizacji. U mnie pojawiły się też ze dwa razy tzw. "sąsiady" (określenie Wierzcholskiego), czyli dźwięki z sąsiedniego kanału. Wynikło to z grania na harmonijce głębiej wsuniętej w usta, co poprawia brzmienie właśnie. Pracuję nad tym. Dźwięk wydobywany z harpa musi być czysty, głośny, donośny. Zauważyłem, że mistrzowie grają często na granicy zawieszenia stroików. Dźwięk musi wybrzmieć do końca - tak jak samogłoska w mowie, a najlepiej w śpiewie. Osa kiedyś mi napisał po wysłuchaniu zagrywki w moim wykonaniu: ty grasz melodyjnie, ja tak nie umiem. A on usłyszał po prostu kilka dźwięków, które wybrzmiały do końca! (postarałem się). Spróbujcie - głośno, czysto, do końca dograć każdy dźwięk.
Teraz napiszę o pewnej żelaznej zasadzie, która obowiązuje przy tworzeniu improwizacji. Jest bardzo prawdopodobne, że tej zasady nie znacie. Oto ona: improwizację zaczynamy i kończymy dźwiękiem tonicznym(?). W drugiej pozycji, na harmonijce diatonicznej będą to:
(2), 3, 6 (zapis tabowy). Trzeba to wiedzieć i stosować zawsze. Nieprawidłowy pierwszy dźwięk może sprowadzić na manowce naszą LINIĘ MELODYCZNĄ. Tak się, w kilku przypadkach, stało niestety. O linii melodycznej nie potrafię powiedzieć NIC. Może w teorii muzyki są jakieś zasady. Ja ich nie znam. Uważam, że melodia to kwestia gustu: najpierw grającego, później słuchającego. Na mój gust, z linią melodyczną nie było najlepiej w HB.
Teraz o sprawie, którą już opisałem i było mi przykro, że moi faworyci (Lady i Maciej) mnie nie posłuchali. Podkład jest dosyć szybkim (a nie powolnym Maćku ;) ) bluesem dwunasto taktowym. Ten składa się z czterech chorusów (zwrotek). Niestety nie mieliśmy nabitego przedtaktu. Było to karkołomne, ale moim zdaniem należało zacząć ułamek sekundy przed rozpoczęciem podkładu. Rozpoczęcie improwizacji od piątego taktu "okaleczało" strukturę całego utworu. Nie pozwoliło na zagranie TEMATU i dalszego prawidłowego poprowadzenia improwizacji. Uważam, że pierwsze cztery takty nie były tzw. przygrywką.
Jestem też zwolennikiem oddzielania poszczególnych chorusów, sygnalizowania grą ich początku i końca.
Na koniec OBNIŻENIA. Powiem Wam jak ja ćwiczyłem ostatnio (dwa miesiące temu) bending i improwizację zarazem. Grałem w kółko skalę bluesową, zawartą między drugim wciąganym, a szóstym dmuchanym - do przodu i do tyłu. Zobaczycie, że ta skala to już jest fajna melodia. Następnie zmieniając kolejność dźwięków tej skali próbowałem improwizować, by w następnej kolejności dodać takie dźwieki jak np. obniżona jedynka i dwójka. Kapitalna zabawa. Ale pamiętajcie: czysto, głośno, donośnie, do końca dograć każdy dźwięk. Ja też jeszcze nie umiem, ale się nauczę ;) .
Ostatnia moja rada, a raczej przestroga. Dedykuję ją szczególnie mojemu najmłodszemu faworytowi - Szczypiorowi (Osa gdzieś się zapodział). POKORA i włączona lampka SAMOOCENY to bardzo ważne pojęcia dla początkującego harmonijkarza. Pamiętajcie: dzień, w którym uwierzycie w swój geniusz może być początkiem końca. Szczypiorze, moim zdaniem Twoja improwizacja była najlepsza, teraz tylko... patrz tekst powyżej! Cały tekst!
Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim. Lady - dzięki za podtrzymanie na duchu.
Serdecznie wszystkich pozdrawiam!!! :pada:

[ Dodano: 2008-04-01, 01:29 ]
Szczypiorze miły! Wpleciony fragment arii torreadora z opery "Carmen" to nie była inspiracja. Wplotłem to dla żartu, naśladując nieudolnie Bartka Łęczyckiego, który czasami tak właśnie robi (oczywiście różne inne znane melodyjki wplata). Dla żartu nazwałem też swoją improwizację egri bicaver - bycza krew, ponieważ polska parodia tekstowa tego fragmentu arii brzmi: "zabiłem byka, cóż to dla mnie byk, krew z byka sika, siku, siku, sik". Melodia improwizacji nawiązuje tylko przez chwilę do arii, by powrócić do tematu.
Aha, i nie szachuj już więcej nikogo, a przede wszystkim Lady. ;)

[ Dodano: 2008-04-01, 02:19 ]
Szczypiorku! Posłuchałem tego Jaromiego i powiem Ci tak: zajmij się organizowaniem Harmonijkowych Bitew i graniem na harmonijce bo jak zaniedbasz jedno i drugie poprzez doszukiwanie się plagiatu, to przestaniesz być moim faworytem ;D
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-04-01, 09:53    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Jerzy ładny tekścik dowaliłeś! Może Ty ,albo administrator umieścił by ,część merytoryczną w osobnym temacie , bo cenne informacje i kto je tu znajdzie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-01, 13:41    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Gilva!! Nie doszukuje się plagiatu w żadnym wypadku, poprostu takie miałem skojarzenie !!!
Inspiracja to chyba nic złego nie ?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-01, 15:12    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Przyznam szczerze, że jak dotarło do mnie co ty sugerujesz (było już prawie rano) to zrobiło mi się łyso. Nie było żadnej inspiracji. Mam taką zasadę, której wcale Wam nie polecam, że nie staram się powtarzać zagrywek i melodii mistrzów. Przystępując do improwizacji interpretuję to "co mi w duszy gra". Do dźwięku z dolnego rejestru pasuje któryś z górnego. Po dodaniu kilku innych powstaje zagrywka. A kilka takich riffów to już melodia. Zabrzmi to trochę górnolotnie, ale grając improwizację mam często wrażenie, że coś opowiadam. Fragmencik z arii torreadora zagrał mi się niechcący. Tak jakoś to śmignęło. Wróciłem (mieliśmy sporo czasu), złożyłem do kupy, zagrałem parę razy w całości i tak zostało. Jest wielu wspaniałych muzyków, z których twórczości można czerpać inspirację. Jaromiego (z całym dla niego szacunkiem) do tej grupy nie zaliczam.
Szczypiorze, masz niezły słuch, kochasz harmonijkę. Graj jak najwięcej, bo masz szansę zostać kiedyś dobrym harpiarzem. ;)
Pozdrawiam
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-01, 15:29    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Gilva, my sie chyba nie rozumiemny ;)
Nie jesteś w stanie odrzucić wszystkich doświadczeń muzycznych przy improwizacji! Jeśli potrafisz to gratuluję, !!! Ale psołuchaj tych dwóch utwrów Jaromiego
Za komuny oraz interpretacje Swingin' Till The Girls Come Home
I powiedz mi, czy mogłem mieć takie skojarzenie! :D ok?
Może nawet nie słyszałeś tych wykonań. Nie wiem. Poprostu kiedy włączyłęm takie miałem skojarzenie jeśli Cie uraziło jakoś że NIBY plagiat robisz to bardzo Cie przepraszam. Co to opowiadania historii, no NA TYM TO POLEGA, żeby grając jakąś frazę coś opowiedzieć, i do tego wszyscy powinniśmy dążyć
co do opowieści harmonijkowych to polecam ten utwór
http://www.youtube.com/wa...index.php?id=83
Mniej więcej w środku utworu, po tym jak perkusista "gra na gitarze" jest solo człowieka który uczy mnie grać na harmonijce (w czerwonej bluzie) i w trakcie swojej solówki, prowadzi fajny dialog z gitarzysto-wokalisto-harpiarzem.
A także apropo opowiadania na harmonijce i dialogow to jeszcze polecam to
http://youtube.com/watch?v=ayvrWWSrhJQ

[ Dodano: 2008-04-01, 16:58 ]
Jeżeli kogoś nie interesuje bluesowanie to w tym pierwszym linku ten dialog zacyzna sie w 6:00 ale polecam całość :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-04-01, 18:42    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

''Nie jesteś w stanie odrzucić wszystkich doświadczeń muzycznych przy improwizacji''- zgadzam się z tym w 100% . Nie jesteśmy w stanie zapomnieć tego co już słyszeliśmy , nawet Wielcy nieświadomie składają jakieś nutki w kolejności już przez kogoś innego wcześniej zagrane . Nie uważam ,że jest to złe ,dopóki nie jest przegięciem ,ale potem ,można to nazwać wariacją lub ''na temat'' i jest coś nowego , a nie musi być zaraz Wielkie. Gdyby człowiek grał tylko z siebie ,być może do tej pory tłukli byśmy ten sam rytm kijem o kamień./przegięcie/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-01, 20:33    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

gilva53 napisał/a:
Pierwsze co przychodzi mi do głowy to nieśmiertelne "kurki trzy", czyli PRACA nad czystym wydobywaniem dźwięków z pojedynczych kanałów. NIKT z nas nie zagrał czysto swojej improwizacji. U mnie pojawiły się też ze dwa razy tzw. "sąsiady" (określenie Wierzcholskiego), czyli dźwięki z sąsiedniego kanału. Wynikło to z grania na harmonijce głębiej wsuniętej w usta, co poprawia brzmienie właśnie. Pracuję nad tym. Dźwięk wydobywany z harpa musi być czysty, głośny, donośny.


Ja na swoją obronę napiszę tylko, że większość moich "sąsiadów" była celowa. Lubię brzmienie akordów, zawodzenie na (4 5) i wrzucanie takich "brudów" do improwizacji. Akord czy "sąsiad" pozwala dać więcej "mięcha" brzmieniu harmonijki, na czym mi akurat zależy. Dodatkowo, starałem się dodać trochę głębi grając z plastikowym kubkiem w dłoniach, choć on może nieco stłumił głośność dźwięku. Samemu nie lubię grać za czysto i finezyjnie. Dlatego melodyjność moich nagrań nie jest tak wyczuwalna, choć podziwiam osoby, które wyczarowują piękne melodie. Co do rytmu, to biję sie w pierś. Wiem, że to mój najpoważniejszy ale staram się nad tym pracować. Niestety, moje znikome umiejętności techniczne nie pozwoliły mi na zmontowanie nabicia w przedtakcie. Ale co do tego, by ZAWSZE rozpoczynać zagrywkę na tonice to się do końca nie zgodzę. Owszem, (2), 3, 6, czy 9 to najważniejsze dźwięki na harmonijce gdy gramy w II pozycji, ale rozpoczynanie i kończenie nimi każdej linii może szybko się znudzić. Nie zaszkodzi czasem zacząć od dominanty, czy subdominanty, bo w wielu numerach bluesowych tak się działo. A w jednej wersji JUKE'a tercja rozpoczyna riff. Owszem, dźwięk toniczny powinien być zwykle takim miejscem startu i mety, obszarem bezpiecznym, który pozwoli określić tonację, zachować prawidła skali, etc. Jednak Czasem od tej reguły można odejść, bo największym wrogiem muzyki jest monotonia.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-01, 22:27    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Maćku! Nie o Twoich "sąsiadach" pisałem, a o swoich!!!
Powiem Ci, że trochę mnie przestraszyłeś. Jesteś na tym forum człowiekiem niezwykle autorytatywnym. Do tego bardzo inteligentnym i sympatycznym. Masz dużą wiedzę. Boję się zatem, aby nasi forumowi początkujący, czy tak jak m.in. my - średniozaawansowani harpiarze, nie zrozumieli Twojej wypowiedzi opacznie.
To przecież oczywiste, że jako wolny człowiek, w wolnym kraju masz prawo grać tak jak uważasz za stosowne: z "sąsiadami", z mięchem, z kubkową głębią, nieczysto i niefinezyjnie. Możesz też zaczynać i kończyć granie zupełnie dowolnymi dźwiękami. Też tak czasami robię. Bez "eksperymentowania" nie wyczujemy harmonijki przecież.
Będę jednak obstawał przy tym, że jeżeli chcemy w przyszłości świadomie panować nad instrumentem sprawiając przy tym frajdę słuchaczom - stosujmy sposoby dydaktyczne i reguły wymyślone przez mądrzejszych od nas, a które ja pozwoliłem sobie spisać parę oczek wyżej.
Pozdrawiam serdecznie :)
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-01, 22:30    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

No tak, to z zaczynaniem riffu od dźwięku tonicznego wcale nie musi być regułą. Ale oczywiście są dźwięki, których pod żadnym pozorem nie wolno grać w akcentowanej części taktu. A co do "sąsiadów" to zgodzę się z Maćkiem - czasem odrobina nieczystości (oczywiście kontrolowanej) dodaje improwizacji charakteru :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-02, 15:23    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Sprawa techniczna
jedrzej.szczypior.szczepaniak@gmail.com
to jest mój adres Gilva prosze Cie wyślij mi do sobty wieczora propozycje nagrania dobrze??
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jacoharp 

Wiek: 33
Posty: 57
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-04-02, 15:46    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

http://www.bluesblast.com...owlong_cmin.mp3 wiem ze nie moge skladac propozycji jako Loser:P ale to by bylo dobre nagranie:D

[ Dodano: 2008-04-02, 16:47 ]
zagrajmy raz w 3 pozycji
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-02, 15:59    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Chyba nie potrzebnie tu pisałem - nie miałem zamiaru wzniecić dyskusji o podkladzie, bo tylko wygrany ma prawo decydować !
Twoj Jacoharpie kawalek tzn ten ktory zaproponowales ma nabitą linie melodyczną więc kiepsko.
Gilva podklad E lub G w inne chyba raczej się nie będziemy bawić nie ? Chodzi o to że użytkownicy nie wszyscy mają takie harmonijki, dobrym pomysłem było przezucenie do innej tonacji podkladu
Taka moja sugestia - fajne podkłady są na stronie Bartka Łęczyckiego i Romka Badeńskiego np Help me .....
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-02, 18:54    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

gilva53 napisał/a:
Bez "eksperymentowania" nie wyczujemy harmonijki przecież.
Będę jednak obstawał przy tym, że jeżeli chcemy w przyszłości świadomie panować nad instrumentem sprawiając przy tym frajdę słuchaczom - stosujmy sposoby dydaktyczne i reguły wymyślone przez mądrzejszych od nas, a które ja pozwoliłem sobie spisać parę oczek wyżej.


Oczywiście, zasady są po to, żeby pomóc odnaleźć się w improwizacji i nakierować nas na właściwy tor. Jednak bez eksperymentu szybko zamknęlibyśmy się w ramach tych zasad. I o ile na początku powinno się ich trzymać jak rzep ogona, to po jakimś czasie warto zacząć je delikatnie naginać, aby wymyślić coś swojego. Co pewien czas robić krok na przód, pamiętając jednak to na czym się wszystko opiera. I tak najpierw dokładnie zaczynać i kończyć toniką, potem czasem od niej odejść, ale zachowując podobne interwały, trzymać się skali bluesowej, etc. A mimo, iż nie zawsze zaczynałem i kończyłem na (2), to jednak o tym dźwięku pamiętałem.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-02, 19:01    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Dzięki Maćku! Chyba właśnie o to mi chodziło! :)
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2008-04-03, 16:46    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Gilva, pisałeś, że gdzieś się zapodziałem i miałeś rację. Przez cztery dni harpa w pysku nie miałem. Powód banalny i przyznać się wstyd. Nie chciało mi się i mnie nie ciągnęło do grania... Od pewnego czasu myślę jak ułożyć solówę do pewnego podkładu i nie mogę no! Przez to może odechciało mi się... Albo mam znowu ten okres co mi się grać nie chce, ale mam nadzieję, że to tylko chwilowe. W HB nie wziąłem udziału bo terminy nadsyłania prac pomyliłem. Mam nadzieje, że w następnej edycji wezmę udział (przynajmniej żeby wziąć udział)

pozdrawiam i gratuluję!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gilva53 

Wiek: 71
Posty: 181
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-03, 19:45    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Cześć Osa! Ja też mam nadzieję, że Twoje zniechęcenie jest tylko chwilowe. Bierz się do roboty, bo mam coś takie przeczucie, że w następnej edycji nieźle namieszasz. Pozytywnie oczywiście. Na harmoszkę nie wolno się obrażać!
Pozdrawiam Cię serdecznie! ;)

[ Dodano: 2008-04-03, 22:28 ]
Wpisuję byle co, żeby przykryć to pornograficzne gówno.
Panowie administratorzy, czy nie ma metody na to cholerstwo?
_________________
"Nie ma rzeczy trudnych, są tylko niedostatecznie wyćwiczone" (Bartosz Łęczycki)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-04, 16:08    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Witajcie!
Na samym początku chciałbym pogratulować zwycięzcom. Cieszy mnie fakt, że z edycji na edycję poziom nagrań jest wyższy. (może dlatego nie startuję, bo za wysoki ;) )

Chciałbym może napisać parę słów, a propos nagrań zgłoszonych do tej edycji:

Savage - W Twoim nagraniu zauważyłem pewien bałagan. Czasem wydawało mi się, że dźwięki są losowane niczym w totolotku, a co za tym idzie nie współbrzmią ze sobą. Ah, no i rytm...

Lady_Stardust - W Twoim nagraniu dosłyszałem, że jak robisz podciąg na 3 kanale i chcesz przejść na dźwięk G później, to dmuchasz w 3 kanał. Powoduje to, że następuje krótka przerwa między dźwiękami. Spróbuj może zamiast dmuchnąć w 3 zadąć na 2, efekt ten sam, jak dla mnie nawet lepszy, bo (2) jest o wiele bardziej "mięsistym" dźwiękiem ;)
No i może jeszcze jedno: dużo wcale nie musi oznaczać dobrze.

SZCZYPIOR - bardzo fajne klasyczne, bluesowe brzmienie. Świetnie przechodzisz między dźwiękami, widać, że nie szukasz dźwięków, tylko wiesz gdzie są. Czujesz bluesa chłopaku! ;)

kamilteau - sąsiady; niektóre dźwięki nie pasują. Troszkę mniej dźwięków nie zawadziłoby ;)

Gilva53 - Myślę, że w Twoim nagraniu nie było za ani dużo, ani za mało dźwięków. Co ciekawe w nagraniu słychać było inspiracje swingowe (szczególnie na początku), a nawet troszkę jazzowe. Bardzo przyjemne nagranie.

Maciek - Tak z ciekawości spytam. Nagrywałeś z "harmonijką w kubku", czy to efekt wynikający z nagrywania mikrofonem? (swoją drogą bardzio fajny efekt) Co do nagrania, czasem troszkę "motałeś" się w dźwiękach, przejścia między dźwiękami troszkę mi nie pasowały.



Jeśli chodzi o te reklamówki pornograficzne, to niestety, ale nie da się za bardzo tego zablokować. Jedynym wyjściem byłoby zezwolić na pisanie tylko zarejestrowanym.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-04, 17:15    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Primo: odpowiem za Maćka, też mnie to zaintrygowało i zgadłem - kubek :D (gadałem z nim)
Secondo: Dzieki za miłe słowo
Tertio: Jako HBMaster namawiam Cie do wzięcia udziału w HB(jeszcze nigdy nie słsyzałem jak grasz, a ten link z pierwszej edycji był wygasły :D )
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-04, 19:12    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Dokładnie RZESZOT, harmonijka i plastikowy kubek. A z tymi przejściami, to co dokładnie? Ja sobie słucham i w swoim wrodzonym narcyzmie nie wyłapuję tego, przejścia wydają mi się takie raczej płynne, a raz owszem zdarzyło mi się pomotać dźwięk (takie dziwne ślizganie w okolicach czwórki), ale innych przypadków nie słyszę. Niemniej, dzięki za konstruktywną krytykę :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-04, 22:10    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

tak w okolicy 30sek jest takie coś "nieładne" ;) i koło 1:05, może troszkę jeszcze koło 1:22 jeśli mam się czepiać ;) Chyba, że to były zamierzone działania, to nie mam zastrzeżeń ;)
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-04, 22:13    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Rzeszot :D
Nie pozostań proszę obojętny na moją prośbe :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-04, 22:18    Odp: [GP II] HB I - wyniki i komentarze

Od 30. taki chciałem zrobić dialog między bardziej melodyjną partią gitary, a harpem. Na początku dobrze było, ok. 38 s. mi się to rozjeżdżać zaczęło. A na 1:05 i 1:22 jakoś nie słyszę, tam oktawami próbowałem i mi sie płynnie wydaję. Ale cóż, we własnym błędów się nie słyszy. Dzięki.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu