Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Artedd 

Wiek: 33
Posty: 1
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2008-02-28, 19:37    Tonacja Gitary, a Harmonijka

Witam wszystkich serdecznie! Mam zamiar zacząć uczyć się gry na harmonijce, jednak zastanawiam się, czy tonacja gitary i harmonijki musi być taka sama? Wyczytałem na tym forum, że np do tonacji E w wokalu musi być w harmonijce A. Czyli, jeśli stroję się do D w gitarze, to tonacja harmonijki ma być w G? Do tej tonacji (D) dobrze mi się śpiewa :P I może przy okazji możecie mi polecić jakieś lepsze (ale bez przesady z cenami :P tak do 70 - 80zł max) harmonijki na początek? Spodobała mi się harmonijka Blues Harp (słyszałem, jak ktoś na niej grał). Być może jest już taki temat na tym forum, jednak go nie odnalazłem. Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-02-28, 20:56    Odp: Tonacja Gitary, a Harmonijka

Najłatwiej będzie Ci grać na harmonijce strojonej o pięć półtonów niżej, niż tonacja gitary. Wtedy będziesz grał w drugiej pozycji, czyli głównie na wdechu (dokładniej jest w innych tematach), a brzmienie będzie najbardziej bluesowe. Czyli do gitary w G, harmoszka C, gitara w E, harmoszka A, gitara w D, harmoszka G, i tak dalej.

A co do harmoszki na początek, to tematów mnóstwo jest, ale w telegraficznym skrócie. Na początek najlepiej Special 20 (korpus plastikowy, podobno najlepsza na zaczęcie). Mam taką w G i nie narzekam. Reaguje szybko, obniża się łatwo. Jednak ta tonacja jest bardzo niska i początkujący może mieć drobne problemy. Na przykład na niższych tonacjach na początku ciężko uzyskać ładny dźwięk z drugiego kanału, choć jest to wyłącznie wina techniki muzyka, którą szybko można naprawić.

Blues Harpa też polecam, korpus drewniany, ale nie pęcznieje. Do tego bardzo przyjemnie, nieco przytłumione brzmienie, ale szybkość reakcji bardzo dobra (jak w Special 20). Do tego obniżenia gładko wychodzą. Też kawał dobrej harmonijki.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-02-28, 21:00    Odp: Tonacja Gitary, a Harmonijka

Na ten temat już rozmawialiśmy.
Genralnie to o czym mówisz to druga pozycja na harmonijce. Ale tym na razie nie powinieneś sobie głowy zawracać. Gitara jest jaka jest, i sama w sobie nie może być strojona w takiej czy innej tonacji. W tonacj jest utwór. Przykładowo: jeśli utwór można ograć dźwiękami C, D, E, F, G, A, H, C to jest on w tonacji C dur. Jeśli można go ograć dźwiękami C, D, E, F#, G, A, H to jest w tonacji G dur. Po więcej informacji odsyłam do wielu tematów, w których jest poruszany problem skal i tonacji.
W każdym razie, polecam Ci zakup harmonijki w tonacji C dur. Będziesz na niej grał do gitary utwory w C dur, A mol (bo w tej tonacji występują takie same dźwięki) a z czasem również G dur (druga pozycja na harmonijce). Potem (jak wystarczy Ci zapału do nauki) więcej tonacji stanie się osiągalne przy użyciu tego sprytnego instrumentu.
pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
hipekhop 

Wiek: 32
Posty: 12
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2008-03-18, 21:45    Odp: Tonacja Gitary, a Harmonijka

Troszkę odświeżam temat, jednak też zaczynam, a mój problem jest niemal identyczny:D
Chcę grać albo solo, albo do gitary(dość ważne jest dla mnie, by ładnie z gitarką brzmiało). Gitarka w tonacji podstawowej E jest nastrojona. W jakiej tonacji powina być harmonijka? Ma być różnica 5 z tego, co gdzieś wyczytałem(chyba nawet na tym forum). Może byc inna różnica, a brzmienie bedzie ładne? Czy harmonijka o takiej tonacji będzie ładnie brzmiała przy solówkach??
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
PS: tak, tak, zaczynam dopiero przygodę z harmoszką:P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-03-18, 21:55    Odp: Tonacja Gitary, a Harmonijka

Jak gitara będzie grała w E, to najlepiej będzie Ci pasowała harmoszka w A - granie w tzw. drugiej pozycji, najczęściej stosowanej w bluesie. Przy nieco innym stylu gry (pierwsza pozycja) możesz też używać harmonijki w E. Można też trzecią pozycję na harmonijce w D. Jednak najłatwiej do tonacji E używać harmonijki w A.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
hipekhop
hipekhop 

Wiek: 32
Posty: 12
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2008-03-18, 22:00    Odp: Tonacja Gitary, a Harmonijka

Nie spodziewałem się takiej szybkiej odpowiedzi, bardziej się spodziewałem dnia/kilku, a tutaj kilka minut?? Dzięki przeogromne! Mając takich ludzi u boku aż chce się uczyć!
No, to zmierzam w kierunku muzycznego, kupię sobie jakąś harmoszkę i zobaczymy :D
Pozdrawiam:)
PS: Oczywiście punkt leci;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Lady_Stardust 

Wiek: 33
Posty: 131
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-18, 22:19    Odp: Tonacja Gitary, a Harmonijka

Gitarzystka ze mnie żadna, ale musze wyrazić swoją wątpliwość. Tonacja harmonijki nie zależy od tego jak masz nastrojoną gitarę tylko w jakiej skali na tej gitarze grasz. Bo jak sobie zaczniesz na tej swojej strojonej na E gitarce grać utworek w C to harmoszka w A będzie... zła :P ale zbesztajcie mnie jeśli się mylę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-03-18, 22:23    Odp: Tonacja Gitary, a Harmonijka

Masz rację Lady, stuprocentową. Dlatego zauważ, że w moim poście pisałem o gitarze GRAJĄCEJ w E, a nie do E nastrojonej. W związku z tym, oboje mamy rację.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Lady_Stardust 

Wiek: 33
Posty: 131
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-18, 22:38    Odp: Tonacja Gitary, a Harmonijka

Spoko, chciałam sobie tylko posty nabić. :P żart, mój błąd, nie doczytałam, sros. No ale nad postem hipekhopa znajduje się post kuby który to wyjaśnia więc... więc nic już nie mówie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-03-19, 09:28    Odp: Tonacja Gitary, a Harmonijka

po mojemu nie możliwe jest aby gitara była strojona w e. Harmonijka w tonacji A będzie odpowiednia do niektórych kawałków. Moim zdaniem odpowiedniejszy wybór to C (do C zawsze łatwiej transponować utwory na gitarę).
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
hipekhop 

Wiek: 32
Posty: 12
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2008-03-19, 12:36    Odp: Tonacja Gitary, a Harmonijka

A za ile PLN można kupić sobie taką rozsądną harmoszkę, by w ogóle wiedzieć, czy chcę sie w to pakować? Tak, by w razie, gdyby leżała na półce, to mi nie było jej szkoda, a jednocześnie, by to taniocha nie była bazarowa, bym się "papierowymi stroikami" nie zniechęcił. ;)
Wiem, że juz były takie pytania pewnie, no, ale(...) :]
Chciałbym mieć możliwość solówek, oraz grania Starego Dobrego Małżeństwa, Dżemu( może jeszcze czegoś;) ) jako 2 dźwięk.
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-03-19, 12:51    Odp: Tonacja Gitary, a Harmonijka

Blues Band
Silverstar
kupisz za 25 zł ale to jest beznadzieja, nie pograsz duzo na tym, tzn, pograsz, tylko że można płuca wypluć, mało szczelne
Za 80 zł masz 2 profesionalne juz harmonijki Golden Melody i Special 20 obie Hohnera
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu