Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
harmonicaplayer 

Posty: 8
Skąd: Prawie z lasu
Wysłany: 2008-02-09, 17:01    Gitara + harmonijka.

Witam wszystkich. Chciałbym zapytać, czy jest ktoś obecny na forum, kto grywa na obu instrumentach jednocześnie. Ja niedawno zacząłem, umiem zagrać SDM - Opadły mgły. Jest to dosyć proste do opanowania... Chciałbym wiedzieć, czy polecacie jakieś inne proste piosenki i gdzie szukać więcej informacji na ten temat.

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
azazel 


Wiek: 35
Posty: 31
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2008-02-10, 00:04    Odp: Gitara + harmonijka.

Ja gram i na gitarze i na harmonijce, ale nie jednocześnie :) Jeszcze tej sztuki nie opanowałem ;) A jeżeli chodzi o proste piosenki to repertuar SDM'u jest jak najwłaściwszy ;) Możesz też popróbować coś z Dżemem :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-02-10, 00:09    Odp: Gitara + harmonijka.

Kiedyś próbowałem tak grać, ale za trudna okazała sie dla mnie koordynacja :P No i rytm w takim granym przeze mnie "utworze" był kompletnie skopany :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
harmonicaplayer 

Posty: 8
Skąd: Prawie z lasu
Wysłany: 2008-02-10, 00:21    Odp: Gitara + harmonijka.

Cześć, dzięki za odpowiedź. Popróbuję coś jeszcze, może Neil Young - "Heart of Gold", ale to nie wychodzi dość dobrze, żeby móc powiedzieć - umiem. Co do koordynacji - nauczyłem się na pamięć szczerze mówiąc, cztery akordy i dwa kanały na harmonijce to naprawdę proste, przyjemne i kreatywne :) Jutro wrzucę fragment, posłuchacie, ocenicie :)

Pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
BigBob 

Wiek: 34
Posty: 8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-02-23, 13:03    Odp: Gitara + harmonijka.

Ja właśnie się zaraziłem blues'em jak byłem mały od Polaka który był bardzo sławny ale przez miłość do muzyki i koncertowania stracił głos na lata..on pamiętam grał na gitarze i harmonijce bo te dwa instrumenty bardzo dobrze się rozumieją i razem zdziałają zawsze cuda ;]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bartias 

Wiek: 36
Posty: 16
Skąd: torun
Wysłany: 2008-03-17, 23:38    Odp: Gitara + harmonijka.

Witam

Mam pytanie

Od kilku lat gram na gitarze, początkowo grałem sobie rock/metal na elektryku, a ostatnio raczej na akustyku jakies cuda rozmaite... Jakis czas temu technicznie bylem calkiem znosny, jednak z wprawy troche wyszedlem... Nigdy jednak nie bylem dobry z teorii, niestety;/

Zastanawiam sie troche nad poswieceniem pewnej ilosci czasu grze na harmonijce - mala jest, poreczna, mozna ja wszedzie zabrac, ladne brzmienie...

Ale zastanawiam sie, jak trudny jest ten instrument? Nie mierze w granie wirtuozerii jakis, tylko w granie prostych przyjemnych melodii, ogniskowych takich:P Uwazam ze gitara technicznie jest dosc latwa na poziomie prostych ogniskowych zagrywek, ale nie wiem jak z harmonijka?

Jak wiele nauki to pochlania? Czy jest to raczej trudny czy latwy instrument??

I jak bardzo jest w niej potrzebna znajomosc teorii muzyki? skal itd?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-03-18, 00:28    Odp: Gitara + harmonijka.

Generalnie harmonijka nie jest jakimś trudnym instrumentem. I, co chyba najważniejsze, opanowanie podstaw nie wymaga jakiejś wybitnej znajomości teorii - proste improwizacje możesz śmigać będąc niemal kompletnie zielony z teorii muzyki ;) W zasadzie to żaden instrument nie jest trudny, trzeba mu tylko poświęcić tyle czasu na ile zasługuje. A harmonijka potrafi nieraz odwzajemnić uczucie po niedługim czasie, więc moim zdaniem warto :D
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bartias 

Wiek: 36
Posty: 16
Skąd: torun
Wysłany: 2008-03-18, 12:02    Odp: Gitara + harmonijka.

No, i to mi chodzilo - kazdy kto gra/gral na gitarze wie, ze improwizacja gitarowa jest czyms trudnym, o ile nie mamy jakiegos niesamowitego talentu i feelingu, to musimy wykuc mnostwo teorii (wg mnie skomplikowanej) zeby cos zaimprowizować, a nawet w ogole wymyślić...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
grabarz 


Posty: 96
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-03-18, 12:11    Odp: Gitara + harmonijka.

Ćwicząc regularnie, po tygodniu zagrasz mistrzowsko "Wlazł kotek na płotek". Jeśli wystarczy ci zwykłe dmuchanie w dziurki to potrzebujesz około miesiąca, żeby osiągnąć w tym szczyt możliwości.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-03-18, 15:48    Odp: Gitara + harmonijka.

Racja, improwizacja na gitarze to bardzo trudna sztuka, a harmonijka diatoniczne ma tak zestrojone kanały, że nawet dmuchając tak trochę "na pałę" może nam czasem wyjść coś ciekawego :P Nawet jeśli czasem nie trafisz dokładnie we właściwy kanał, zdarza się, że to, co zagrasz będzie brzmiało dobrze ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bartias 

Wiek: 36
Posty: 16
Skąd: torun
Wysłany: 2008-03-18, 18:59    Odp: Gitara + harmonijka.

Aha - no to mnie przekonaliście - kupie jakąś harmonijkę i popróbuję - faktycznie, zależy mi na pograniu takich klasyków, które gdy usłyszycie, że ktoś gra, to mimowolnie sie uśmiechniecie - stary kaczor farme mial, i tak dalej i tak dalej...;p

A czy latwo jest grać kawałki gitarowe na harmonijkę? Kiedys sie bawiłem z fletem prostym, i niektóre dzwięki były albo nieosiągalne, albo ciężko osiągalne...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-03-18, 22:46    Odp: Gitara + harmonijka.

Zależy jakie kawałki gitarowe masz na myśli. W każdym razie wierne odtworzenie kawałka gitarowego często bywa bardzo trudne lub wręcz nieosiągalne.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2008-03-19, 16:34    Odp: Gitara + harmonijka.

Bartias napisał/a:
A czy latwo jest grać kawałki gitarowe na harmonijkę? Kiedys sie bawiłem z fletem prostym, i niektóre dzwięki były albo nieosiągalne, albo ciężko osiągalne...

Harmonijka jest instrumentem diatonicznym, w związku z czym będzie podobnie - niektóre dzwięki będą ciężko osiągalne.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Adam12 


Wiek: 29
Posty: 47
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-04, 23:08    Odp: Gitara + harmonijka.

Moja siostra gra na gitarze ja na harmoszce i czasmi sobie razem gramy :cool:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ethanoll 

Wiek: 36
Posty: 4
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-05-21, 20:41    Odp: Gitara + harmonijka.

Jeśli chcesz grać na obu instrumentach jednocześnie to największy problem stanowi skupienie uwagi na wszystkim co musisz w danej chwili robić (a jest tego dużo) i wspomniana już wyżej koordynacja. Ja próbuję grań na obu naraz, ale póki co idzie mi słabo. Ale wcześniej szło mi bardzo słabo, wręcz fatalnie. Teraz lepiej, a to dzięki pewnemu zmyślnemu sposobowi. Gitarkę nakręciłem na strój otwarty (kilku próbowałem) i zacząłem grać slajdem. Dzięki temu gra na gitarze wymaga mniejszej uwagi i umiejętności (oczywiście nie mówimy tu o profesjonalnej grze slajdem, jeno takiej, by gitara wydawała dźwięki akceptowalne przez osoby trzecie). Mi osobiście jest łatwiej, no ale brzmienie slajdu jest specyficzne i nie każdy może takie efektu pragnąć. Szczegółów szukajcie na forach gitarowych. Powodzenia, dylany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Eroll 

Wiek: 37
Posty: 3
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2008-09-12, 21:10    Odp: Gitara + harmonijka.

Witam na forum wszystkich wielbicieli harmonijki ustnej i ogólnie... muzyki, bo o to w tym wszystkim przecież chodzi :-)

Odświeżam ten temat... bo właśnie próbuję połączyć grę na gitarze, śpiew oraz grę na harmonijce ustnej (oczywiście te dwa ostatnie nie jednocześnie :cool: ). Od razu wyjaśnię co to znaczy "gra na gitarze", "śpiew" oraz "gra na harmonijce".

1. gra na gitarze - chodzi raczej o grę rytmiczną, podstawowe chwyty oraz inne zagrywki, które mam opanowane na 200%.

2. śpiew - czyli śpiew ;)

3. gra na harmonijce - póki co udało mi się opanować proste melodie oraz takie ozdobniki do gry akordowej.

Po pierwsze, kupiłem sobie holder do harmonijki. I tutaj pojawia się pytanie, czy możecie polecić coś dobrego, co można regulować, dostosować do swoich gabarytów etc...? To co kupiłem to zabawka, ale jedyna jaka była w sklepie muzycznym w Katowicach (Rock&Roll). Cała się rusza, zero regulacji - :x

Kolejne pytanie dotyczy samej gry na harmonijce. Większość porad "dla początkujących" zawiera informacje o tym, aby przesuwać harmonijkę rękoma, a nie "chodzić" za nią całą głową ;) Hmm.. zastanawiam się jak to jest kiedy gram równocześnie na gitarze... ręce zajęte, tak więc wyginanie szyi pozostaje jedynym rozwiązaniem..?


Czy ktoś próbuje jeszcze tak grać :) ? Jakieś porady byłyby mile widziane. No ale przede wszystkim ten holder... Bez niego nic się nie zdziała :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-09-12, 21:17    Odp: Gitara + harmonijka.

Hohner produkuje holdery do harmonijek, które powinny pozwalać na regulację i dostosowanie do własnych gabarytów. Tak to wygląda:

http://www.hohnerusa.com/index.php?140

Co do wyginania szyi - no tutaj chyba nie ma wyjścia, trzeba wyregulować holder tak, aby można było swobodnie zarówno grać, jak i śpiewać. Sam kiedyś tak próbowałem, ale miałem problemy z koordynacją, no i zgubił się mój "niefirmowy" holder (swoją drogą pozwalał na regulację ;) )
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Lady_Stardust 

Wiek: 33
Posty: 131
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-09-12, 22:27    Odp: Gitara + harmonijka.

Z doświadczenia wiem, że przy wszelkich okazjach typu ognisko, impreza, czy jakiekolwiek inne 'posiedzenie' ludzie oczekują grania po prostu linii melodycznej razem z gitarką do znanych piosenek. Dlatego jeśli chce mi się rozpisywać i mam akurat odpowiednią tonację to tak sobie gram i wszyscy się cieszą.
Natomiast jeśli nie chce mi się bawić w melodyjki to zazwyczaj wplatam jakieś riffy między wersy tekstu piosenki, bądź improwizuję cicho w tle trzymając się tematu, ale tak, żeby nie zagłuszyć śpiewających ;) Ewentualnie umawiam się ze śpiewającymi, że po którejś tam zwrotce nastąpi moja solówa.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Eroll 

Wiek: 37
Posty: 3
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2008-09-12, 22:40    Odp: Gitara + harmonijka.

Dzięki za szybkie odpowiedzi ;) Muszę się rozejrzeć za tym holderem i do dzieła :) W zasadzie to nie chodzi mi o granie konkretnie na ogniskach etc., ale bardziej dla siebie, z siostrą lubimy sobie w wolnych chwilach razem pośpiewać, a harmonijka na pewno urozmaici nasze wyczyny :)

A Ty jak długo tak już grasz? Ciężko było z koordynacją?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dzetro 

Wiek: 58
Posty: 10
Skąd: Hlucin, Czechy
Wysłany: 2008-09-13, 21:21    Odp: Gitara + harmonijka.

Ja uzywam ten oto holder http://www.prag-info.cz/_...u=&digi_detail= okolo karku jest drut, to mozna dopasowac latwo do siebie, jedyne minus, jest troche wazki, jak mam na glowie kapelusz, to musze zdjac jak chce holder uzyc, inaczej jest super. Jesli uzywas inne niz diatoniczne harmonijki to polecam ten http://www.prag-info.cz/_...u=&digi_detail= odpada problem ktory popisywalem u tego pierwszego. Co dotyczy gry, to trzeba ruszac glowa przy grze, ale to nic groznego. :)
_________________
Kocham bluesa, swoja zone, corke i wszystkich ludzi z wrazliwa dusza.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Eroll 

Wiek: 37
Posty: 3
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2008-09-14, 21:28    Odp: Gitara + harmonijka.

Dzięki :) A Czy podobne można dostać w Polskich sklepach ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dzetro 

Wiek: 58
Posty: 10
Skąd: Hlucin, Czechy
Wysłany: 2008-09-14, 22:02    Odp: Gitara + harmonijka.

Ja znalazlem http://www.badenski.pl/index.php?cat=8&id=4, poszukaj troche, mysle ze znajdzies. :)
_________________
Kocham bluesa, swoja zone, corke i wszystkich ludzi z wrazliwa dusza.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu