Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
KamilM 

Wiek: 33
Posty: 115
Skąd: Otwock
Wysłany: 2007-09-26, 18:17    Co dalej ???

Witam.
Już czas jakiś gram na harmonijce. Ale znalazłem się w takim punkcie że nie wiem co grać dalej. Czego się dalej uczyć. Gram juz wszystkie te proste melodyjki, troche improwizuje(proste i jeszcze nie zbyt bluesowe improwizacje)
I niewiem co grać dalej gdyż skończyły się kawałki które znalazłem na stronach internetowych.
Chciał bym teraz grać bluesowe kawałki by móc coraz lepiej bawić się improwizacją. ale jakoś nie moge znaleźć żadnych nie tródnych kawałków.

Czy droga brać harmonijkowa mogła by mi doradzić jak dalej się edukować ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-26, 18:22    Odp: Co dalej ???

Najlepiej słuchać i to tyle ile wlezie. Do tego warto wejść na stronę www.youtube.com i tam poszukać lekcji świetnych harmonijkarzy: Adama Gussowa, Jasona Ricci, Davida Barretai Ronniego Shellista. Oni dadzą Ci dużo pomysłów. Dobrze by było, żebyś wybrał się na jakieś warsztaty harmonijkowe, jeżeli będą takowe w Twojej okolicy. Dają one naprawde dużego kopa. Z tego co wiem, w Otwocku działa "Otwockie Stowarzyszenie Bluesa i Ballady", które organizuje jakieś cykliczne koncerty (w klubie "Hefajstos" chyba). Warto się tam wybrać. Każda okazja do posłuchania muzyki jest dobra i bardzo kształci.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KamilM 

Wiek: 33
Posty: 115
Skąd: Otwock
Wysłany: 2007-09-26, 19:43    Odp: Co dalej ???

Na koncerty do hefajstosa chodze na koncerty (głupio było by taką okazje przepuścić). NA warsztaty chodziłem do Bartka Łęczyckiego( u niego złapałem to co umiem teraz ) ale miałem długa przerwe prawie roczną (brak kasy na nowąharmonijke i warsztaty :( )
A słucham tez dużo(mam ok 350bluesowych kawałków) ale niestety zagrywki ze słuchu są poza moim zasięgiem ,poprostu nie umiem ich odtworzyć :( a lekcje po angileksu nie do końca rozumiem żekł bym ze słabo. Ale A. Gussow ostro mnie zainspirował
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-27, 21:11    Odp: Co dalej ???

Ja Ci polecam uczyc się teraz samych efektów (podciąg, vibrato tremolo itp.), dopracowywać a potem za ich pomocą improwizować. Ja tak w tej chwili robie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KamilM 

Wiek: 33
Posty: 115
Skąd: Otwock
Wysłany: 2007-09-28, 15:29    Odp: Co dalej ???

Efekty juz mam rozpracowane. Ale czegoś brakuej mi w improwizacji...: ( Podciagi tremolo wibrato ręczne czy wah-wah potrafie zrobić. Ale nie potrafie pojąć jak zrobić wibratto gardłowe
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-28, 17:17    Odp: Co dalej ???

Rytmiczne ruchy krtanią wykonywać należy, w górę i w dół, tak jak przy robieniu szybkich, płytkich podciągów.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KamilM 

Wiek: 33
Posty: 115
Skąd: Otwock
Wysłany: 2007-09-28, 19:47    Odp: Co dalej ???

czyli tak jak bym robił dużo małych podciagów ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-28, 19:51    Odp: Co dalej ???

Tak, szybkie, płytkie podciągi, ale wykonane jak najbardziej płynnie. Tak można określić wibrato gardłowe.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-28, 22:06    Odp: Co dalej ???

Maciekdraheim napisał/a:
Tak, szybkie, płytkie podciągi, ale wykonane jak najbardziej płynnie. Tak można określić wibrato gardłowe.
czyli "jujuju"? a jak to jest z przeponowym?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-09-28, 23:34    Odp: Co dalej ???

W moim rozumieniu- bardzo szybkie, wręcz gwałtowne skurcze przepony poprzez wydmuchiwanie bądź wciąganie powietrza.

*poprawiłem posta*
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Ostatnio zmieniony przez Conex 2007-09-29, 11:41, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2007-09-29, 08:35    Odp: Co dalej ???

Conex napisał/a:
W moim rozumieniu- bardzo szybkie, wręcz gwałtowne skurcze przepony poprzez naprzemienne wydmuchiwanie i wciąganie powietrza.

Nie jestem pewien, czy o to chodzi, ale opis przypomina mi ćwicznie 'piesek', ze śpiewu :D
Ćwiczenie na oddychanie przeponą oczywiście.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-29, 10:29    Odp: Co dalej ???

To o czym Conex napisał, to nie jest chyba wibarto gardłowe. W tym chodzi po prostu o cofanie języka i krtani, tak jak przy podciągu. Jeżeli uda się to robić szybko i płynnie wyjdzie ładne wibrato. Właśnie ta metoda "jujuju". A z przeponowym sprawa się przedstawia nieco inaczej. Trzeba robić gwałtowne ruchy przeponą, ale nie przez naprzemienne wdychanie i wydychanie, a jedynie kierując powietrze w jedną stronę, np. na zassaniu. Trzeba robić serie krótkich wdechów z przepony. Jeżeli wszystko dobrze wykonasz, całe Twoje ciało zacznie drżeć.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-09-29, 11:40    Odp: Co dalej ???

lol, ale to napisałem :D chyba zmęczony już byłem -____-
po 1. chodziło mi o wibrato przeponowe
po 2. miałem na myśli "gwałtowne skurcze przepony" albo na wdech albo wydech
...a "naprzemienne" odnosiło się do tego że 'albo, albo" :?

Jeszcze raz przepraszam za niejasności.
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KamilM 

Wiek: 33
Posty: 115
Skąd: Otwock
Wysłany: 2007-09-30, 10:20    Odp: Co dalej ???

Juz się zgubiłem... To jak się robi przeponowe a jak gardłowe ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-30, 10:53    Odp: Co dalej ???

Gardłowe:

ruchy krtanią i cofanie gardła na wdechu, tak jak przy robieniu serii płytkich i szybkich obniżeń.

Przeponowe:

wprawienie przepony w szybkie ruchy podczas serii szybkich, lecz płynnych wdechów, lub wydechów powietrza.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
noob#17 


Wiek: 34
Posty: 1
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-10-08, 18:57    Odp: Co dalej ???

Ja mam nieco inny problem ale na początku chce przeprosić ze jestem...sam wiem jak początkujący mogą być irytujący... może komuś moje pytanie wyda sie niedorzeczne, ale mimo to zadam je...

Potrafie wydobywać czyste dźwieki, mam opanowane większość podstawowych efektów(w tym podciąg). Starałem sie zagrać coś od siebie ale nie bardzo mi to wychodzi... Wiem jaki dźwiek chce zagrac ale nie potrafie go "znaleźć", nie wiem który to bedzie kanał, a co za tym idzie nie potrafie zagrac czegokolwiek ze słuchu...

Czy powieniem zrobic coś jeszcze oprócz nieustannego ćwieczenia?? może wskazane byłoby nauczyc sie nut??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-10-08, 19:16    Odp: Co dalej ???

Nauka nut na niewiele się tu przyda; ) Musisz dużo słuchać i grać to najprostszy i najlepszy sposób !! Staraj się odtwarzać to czego słuchasz. Na początku może być ciężko ale zobaczysz, że po pewnym czasie efekty przyjdą same :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-10-08, 21:16    Odp: Co dalej ???

Włóczykij napisał/a:
Nauka nut na niewiele się tu przyda; ) Musisz dużo słuchać i grać to najprostszy i najlepszy sposób !! Staraj się odtwarzać to czego słuchasz. Na początku może być ciężko ale zobaczysz, że po pewnym czasie efekty przyjdą same :)


Racja. Znam nuty, ale odkładam je w kąt, kiedy gram na harmonijce :D :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-10-09, 05:48    Odp: Co dalej ???

Znaczy wiesz nutki fajnie umieć, ale gra bluesa na harmoszce to głównie emocje :harp:
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
terpil 

Posty: 3
Skąd: Łask
Wysłany: 2008-03-16, 12:52    Odp: Co dalej ???

Witam.

Ja również jestem początkującym. Mam SilverStara w C i wydaje mi się, że brzmi on bardzo wsyoko :? . Gdy słucham nagrań innych harmonijek, to są one niskie, ciepłe, głębokie. Jestem na razie na etapie prostych melodyjek w stylu 4 pancerni i pies, Panie Janie itp. Czy tak powinno być :P ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-03-16, 15:02    Odp: Co dalej ???

Brzmi wysoko, bo C to już nieco wyższa tonacja. Poza tym, grając takie melodyjki śmigasz głównie w środkowym i górnym rejestrze, które są wyższe niż ten na dole. Co więcej, grasz głównie na wydechu, a dmuchane dźwięki są mniej mięsiste. Z czasem się poprawi, będziesz częściej grał zassaniem a i brzmienie się poprawi. A póki co Panie Janie i inne takie są jak najbardziej na miejscu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jerriko 


Wiek: 41
Posty: 90
Skąd: Otwock
Wysłany: 2008-03-16, 17:46    Odp: Co dalej ???

terpil,

To tak jak ze mną, też na początku harmonijka mi nie brzmiała. Pierwszym utworem jakim nauczyłem sie grać było "Whisky" (nie licząc kotków płotków, chusteczek hawtowanych i innych krasnoludków) i tak mi to jakoś nie leżało pomimo tego,że próbowałem "przyozdobić" ten utwór głownie wibratami ręcznymi. Jednak jak nauczyłem się grać "whisky" w drugiej pozycji bo opanowałem troszeczkę podciągi, to mi dopiero sprawiło frajdę. A wcisnąć jakieś np. tremolando między zwrotki - coś pięknego.
Ćwicz, ćwicz i najważniejsze - nie zniechęcaj się...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
terpil 

Posty: 3
Skąd: Łask
Wysłany: 2008-03-16, 20:38    Odp: Co dalej ???

jerriko napisał/a:
Ćwicz, ćwicz i najważniejsze - nie zniechęcaj się...


Hehe... dzięki. Uspokoiliście mnie :) . Właśnie przeżywałem taki okres, że coraz mniej grałem na harmoszce i o dziwo nie mogłem znaleźć dla niej czasu. Jednakże spiąłem się w sobie i zdyscyplinowałem do ćwiczeń :P .

Na razie staram się dopracować do perfekcji wydobywanie czystych dźwięków, bo czasami źle dmuchne i sfałszuje... Nieraz mam tak, że bardzo ciężko mi się gra, dużo fałszuje, a czasami jest tak, że wezmę harpa do ust i gram bardzo czysto, płynnie, wszystko wychodzi :P :D .

Ide pograć :cool:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-03-16, 22:16    Odp: Co dalej ???

Ja dzisiaj mam cichy dzień w stosunkach z harmonijką, ćwiczyłem rano tylko koło 30 minut, a teraz ptrzec na nią nie moge...:P
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lady_Stardust 

Wiek: 33
Posty: 131
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-03-16, 22:30    Odp: Co dalej ???

Moja droga harmonijkowa też przybiera kształt sinusoidalny, a ostatnio mam wrażenie, że znajduje się pod kreską. Ale chyba każdy czasem tak ma, szczególnie kiedy początki masz już za sobą i zaczynają się schody. Można się strasznie zniechęcić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-03-16, 23:05    Odp: Co dalej ???

Ja w czwartek byłem na lekcji, uświadomiłem sobie jak mało umiem, ale mnie takie rzeczy nie zniechecają, tylko wiem jakie cwiczenia mam robic, ale oprocz tego ucze sie standardow, za duzo na raz chce i potem mi sie nie chce

P.S. Sory za literówki brak stylistyki i pisanie bez łądu i skladu ale jestem cholernie przemęczony :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-03-16, 23:53    Odp: Co dalej ???

U mnie to jest jak z cyklem koniunkturalnym, ale czasem mam wrażenie, że trend jest jednak zwyżkowy. Są wahania, ale chyba wszystko ogólnie idzie do przodu ;) Ja ostatnio chyba osiągnąłem coś co nazywa się dnem, bo nie miałem czasu ćwiczyć, i teraz chyba od tego dna się odbijam... oby :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jerriko 


Wiek: 41
Posty: 90
Skąd: Otwock
Wysłany: 2008-03-17, 00:10    Odp: Co dalej ???

A ja nie wiedzieć czemu każdą wolną chwilę poświęcam harmonijce. Jakoś to mnie wkręciło na maxa. Znajomi się ze mnie śmieją, że mi na stare lata odwala, a ja uparcie brnę do przodu... Ciekawe jak długo...
Pozdrowionka.
_________________
Robota nie bar, ale musisz chodzić codziennie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
grabarz 


Posty: 96
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-03-17, 13:13    Odp: Co dalej ???

Co do tych gorszych dni. Zauważyłem, że gorsze dni bywają u mnie wtedy, jak chcę pograć rano. Ale znalazłem na to sposób. Odkryłem mianowicie, że rano wszystkie aparaty dźwiękotwórcze są jeszcze nierozruszane (no, może z wyjątkiem jakiejś części kobiet). Dlatego też robię sobie krótką rozgrzewkę płuc i elementów wokółgłownych, po czym wsysam się w harmonijkę i używając tutejszego słownictwa, śmigam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-03-17, 14:33    Odp: Co dalej ???

Ja nawet rano w ogóle nie mam weny...
Ale teraz też właśnie sie odbijam :D
Ćwicze podciągi na 2,3 kanale :P rozbieram akordy i do bólu-do perfekcji ćwicze Caldonie i Sweet home Chciago
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu