Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-09-10, 19:14    Podciąg na dwójce

Jakiej używacie techniki do podciągu na dwójce? Na trójce obniżam już bez problemu o wszystkie tony a na na drugim kanale nijak nie chce iść. Obniżam żuchwę cofam język i nic. Gdzie tkwi sekret? Czy trzeba mocniej pociągnąć?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2012-09-10, 20:27    Odp: Podciąg na dwójce

Możesz spróbować stary ludowy sposób i starać się wypowiedzieć podczas wciągania powietrza sylaby "ti", "ta" "to" -> dla 3 kanału i odpowiednio dwie sylaby dla 2 kanału.

Zweryfikuj na klawiaturze pianina czy trafiasz dźwięki precyzyjnie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jaszczur 


Wiek: 33
Posty: 152
Otrzymał 22 punkt(ów)
Skąd: Lublin/Parczew
Wysłany: 2012-09-10, 21:45    Odp: Podciąg na dwójce

Kurczę, miałem dokładnie ten sam problem, i przez niego rzucilem harmonijkę w kąt prawie na 2 lata. Teraz bardzo tego żałuję, bo gdy powróciłem do prób to nauczyłem się perfekcyjnie obniżać dwójkę w jeden dzień. Teraz nadrabiam zaległości.

Szczerze mówiąc nie jestem pewien jak ci to dobrze wytłumaczyć. Ja wyczuwam pewną różnicę w obniżaniu dwójki i trójki, i ta sama technika nie sprawdza się równie dobrze na tych obu kanałach. Spróbuj to robić tak, że przy normalnym wdechu na dwójce wypowiadasz literę "i", zaś obniżając wymawiasz "u". Jeśli się nie uda, spróbuj zamiast "U" powiedzieć "TU" - z takim twardym, gwałtownym "T" (co nie znaczy że masz to zrobić na siłę). Chodzi o to, aby po normalnym dźwięku uzyskać od razu dźwięk obniżony, bez stopniowego łagodnego schodzenia w dół - później, gdy już "załapiesz", nauczysz się obniżać płynnie. Pamiętaj o lekkim cofnięciu języka. Gdy ja obniżam trójkę, to czubek języka lekko się podnosi, a przy obniżeniu dwójki wręcz przeciwnie - pozostaje na dole.

Pamiętaj, że każdy ma nieco inaczej zbudowany aparat gębowy - może być tak, że moje metody kompletnie się nie sprawdzą w twoim przypadku.

Próbuj. Ćwicz. I nie poddawaj się - nie rób tego błedu który ja popełnilem!

EDIT: jeśli mimo prób nie będziesz mógł sobie poradzić z obniżaniem dwójki, to możemy się spotkać kiedyś w Lublinie - wtedy pójdzie znacznie łatwiej rozpracować ten problem i znaleźć rozwiązanie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
karol.z
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-09-11, 05:52    Odp: Podciąg na dwójce

Dzięki Jaszczurze za obszerną radę, będę próbował !
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu