Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
mnmlista_pl
[Usunięty]

Wysłany: 2019-12-27, 20:46    Perfekcyjna Gama C-dur

Hej,

Gram od około dwóch miesięcy, niestety mimo starań, nie udało mi się na razie znaleźć na stałe nauczyciela którego mógłbym o to zapytać.

Dlatego chciałem Was podpytać, bo dostałem feedback że "urywam dźwięki" jak gram gamę.

Ja gram ją tak a Sandy Weltman tak

I nie bardzo wiem jak uzyskać takie pełne dźwięki i brak przerw pomiędzy zmianami kanałów czy kierunku powietrza. W książce "Graj na harmonijce" niestety nie jest to opisane :( .

Zależy mi żeby nauczyć się dobrze od początku bo później może być trudno to skorygować. Ktoś ma jakieś pomysły jak to poprawić? Co ja robię źle? Co można w niej poprawić? A może to kwestia wyłącznie ćwiczeń?

Najbardziej zależy mi na pozbyciu się efektu "urywania dźwięku". Problem w tym, że nie bardzo to słyszę w moich nagraniach :(

Dzięki z góry za wszystkie rady

Tomek
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2019-12-27, 21:14    Odp: Perfekcyjna Gama C-dur

mnmlista_pl napisał/a:
I nie bardzo wiem jak uzyskać takie pełne dźwięki i brak przerw pomiędzy zmianami kanałów czy kierunku powietrza. W książce "Graj na harmonijce" niestety nie jest to opisane .

@mnmlista_pl

Grasz poprawnie (nie fałszujesz), tylko robisz to z przerwami. Można by powiedzieć, że grasz stacatto tylko wolno, a Andy Weltman gra legato.

Przydało by Ci się trochę podstaw muzyki, to zrozumiesz swój sposób grania.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Staccato

https://pl.wikipedia.org/wiki/Legato

Czasami trudniej zagrać staccato przy szybszych tempach niż legato, gdzie dźwięki zlewają się we frazie.

Grasz ostrożnie, więc trafiasz w dziurki powoli i starannie. Z czasem opanujesz szybszą grę gamy i również świadomie będziesz grał połączenie kolejnych dźwięków bez przerw, tak ja S. Weltman. :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2019-12-27, 21:14    Odp: Perfekcyjna Gama C-dur

mnmlista_pl napisał/a:
I nie bardzo wiem jak uzyskać takie pełne dźwięki i brak przerw pomiędzy zmianami kanałów czy kierunku powietrza. W książce "Graj na harmonijce" niestety nie jest to opisane .

@mnmlista_pl

Grasz poprawnie (nie fałszujesz), tylko robisz to z przerwami. Można by powiedzieć, że grasz stacatto tylko wolno, a Andy Weltman gra legato.

Przydało by Ci się trochę podstaw muzyki, to zrozumiesz swój sposób grania.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Staccato

https://pl.wikipedia.org/wiki/Legato

Czasami trudniej zagrać staccato przy szybszych tempach niż legato, gdzie dźwięki zlewają się we frazie.

Grasz ostrożnie, więc trafiasz w dziurki powoli i starannie. Z czasem opanujesz szybszą grę gamy i również świadomie będziesz grał połączenie kolejnych dźwięków bez przerw, tak ja S. Weltman. :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mnmlista_pl
[Usunięty]

Wysłany: 2019-12-28, 12:47    Odp: Perfekcyjna Gama C-dur

Dzięki @Felix za rady :)

Czyli Twoim zdaniem powinienem dalej to ćwiczyć jak dotychczas i stopniowo zwiększać tempo, żeby grać legato? Bo teraz jak staram się grać legato, to chyba skracam dźwięki przechodząc od jednego do drugiego.

Problem w tym że nie zawsze to słyszę :( i nie bardzo wiem jak to skorygować. Czyli jak grać legato a jednocześnie żeby każdy dźwięk wybrzmiewał do końca.

Jeszcze raz dzięki za wszystkie rady :)
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2019-12-29, 11:15    Odp: Perfekcyjna Gama C-dur

Tak, ćwiczyć, ćwiczyć ..... :harp: Jak już nie będziesz miał problemu z trafianiem w kanały to zaczniesz zwiększać swoje umiejętności, a przez to i grać świadomie. Będziesz mógł wybierać, czy chcesz grać staccato czy legato. Ale nie graj tylko gam. Graj również na początku nauki proste, acz zróżnicowanie utwory.

Powodzenia :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mnmlista_pl
[Usunięty]

Wysłany: 2019-12-30, 18:43    Odp: Perfekcyjna Gama C-dur

:) Ok, to będę ćwiczył, choć trochę frustruje mnie, że w książce jest o tym kilka stron (mam na myśli cały rozdział 2 książki "Graj na harmonijce" Sandy Weltmana) a w rzeczywistości (przynajmniej mojej) przekłada się to na ... nie wiem ile jeszcze godzin ćwiczeń :)

Czy ktoś ze swojego doświadczenia może mi podpowiedzieć ile godzin włożył, żeby grać poprawnie legato? Wiem, że to nie jest miarodajne, ale jakikolwiek oszacowanie ile jeszcze przede mną pozwoli mi wytrwać w tej drodze, przynajmniej taką mam nadzieję, hehe :hah:
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2019-12-31, 23:30    Odp: Perfekcyjna Gama C-dur

1. Graj jak najwięcej melodii, które przychodzą Ci do głowy i można je w tej skali zagrać - plus jeśli potrzebne to dźwięki z kanału 3(np Panie Janie) - granie ma sprawiać też przyjemność i zaskoczy Cię jak to przyspieszy naukę.
2. Ćwicz legato po 2 dźwięki - C-D czyli oba z kanale 4 -tylko zmiana oddechu
D-E czyli zmana oddechu i przesunięcie harmonijki z kanału 4 na 5
itd. przez całą gamę

Nie ma potrzeby frustracji - graj to wszystko aby coraz bardziej podobało Ci się jak to muzycznie brzmi i postępy w graniu legato (bez przerw) przyjdą.
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu