Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Pchela 

Wiek: 31
Posty: 5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2011-12-06, 16:27    Oktawa wiedeńska - pomoc

Witam,

Chciałbym nauczyć się grać na harmonijce, od pewnego czasu szukam informacji na ten temat, ale mimo wszystko potrzebuje pomocy. Na harmonijce chciałbym głównie grać melodie ludowe, ponieważ należę do zespołu regionalnego. I z tego co udało mi sie dowiedzieć oktawa wiedeńska nadaje sie do tego najbardziej. No i tutaj moje pytanie, widziałem w sklepie muzycznym taką harmonijke hohnera za 159zł, 10kanałową; czy byłaby odpowiednia? ilu kanałowa byłaby najlepsza? w jakiej tonacji? Mógłbym na takiej harmonijce grać inne rodzaje muzyki? Bo biorę także pod uwage kupienie harmonijki special 20. Prosze o porade.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-06, 17:43    Odp: Oktawa wiedeńska - pomoc

>W tym temacie< znajdziesz link do fajnego artykułu może Ci coś pomoże.
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pchela 

Wiek: 31
Posty: 5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2011-12-06, 21:33    Odp: Oktawa wiedeńska - pomoc

Artykuł fajny, już go widziałem, ale jak pisałem wyżej, chodzi mi o oktawę wiedeńską. Ta o której pisałem (hohnera za 159zł) to właśnie oktawa wiedeńska (nie znam jej nazwy..)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2011-12-06, 22:00    Odp: Oktawa wiedeńska - pomoc

Myślę, że jeśli do "muzyki regionalnej" to się sprawdzi bardzo dobrze.
Oczywiście regionalne melodie zagrasz na kazdej diatonicznej (i Sp 20) ale oktawa wiedenska bedzie miala zdecydowanie silniejsze (bardziej podobne do akordeonu) brzmienie.
Wydaje mi sie ze jesli chodzi o tonacje: dobra byłaby G, bo gra się na niej w miare prosto gamy durowe G oraz D - a te są chyba najczestsze w spiewie (przynajmniej w irlandzkim folku tak jest)
Grac mozesz na kazdej wszystko. Sp20 i podobne diatoniki dobrze brzmia w bluesie ze wzgledu na latwosc wydobycia "bluesowego" brzmienia.
W Europie historia harmonijki zaczela sie od grania ludowych piosenek i to byly tremola i oktawy.

Powodzenia!

ps. posluchaj na YT jak brzmi oktawa, tremolo i bluesowy diatonik i sam zdecyduj.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pchela 

Wiek: 31
Posty: 5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2011-12-06, 22:11    Odp: Oktawa wiedeńska - pomoc

Dzięki wielkie! a jak sprawa ma sie do ilości kanałów w takiej harmonijce?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-12-06, 22:18    Odp: Oktawa wiedeńska - pomoc

Cytat:
W Europie historia harmonijki zaczela sie od grania ludowych piosenek i to byly tremola i oktawy.


A tu się nie zgodzę. Zaczęła się historia rzeczywiście od melodii ludowych, ale granych na Richterówkach, takich protoplastach Marynek i Speciali, gdyż strój w systemie Richtera był właśnie do folku (szczególnie bawarskiego) przystosowany. Harmonijki tremolo i oktawowe to wynik dalszej ewolucji instrumentu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-12-07, 10:11    Odp: Oktawa wiedeńska - pomoc

Melodie ludowe na 10 kanałówkach również brzmią dobrze ale jeśli chodzi o polski folk to rzeczywiście oktawa jest idealna do takiego grania. Wiem, że to sporo kosztuje ale warto mieć obie. Wprawdzie przestawienie się z gry z jedną na drugą może sprawić trochę kłopotu ale jak to wpływa na rozwój muzyczny człowieka. ;)

Pamiętajmy poza tym, że harmonijka bluesowa oznacza przede wszystkim styl grania a nie typ instrumentu bowiem 10 kanałówka jest używana do rozmaitych gatunków muzycznych. W naszym rejonie geograficznym jest wykorzystywana o wiele częściej przez profesjonalnych muzyków niż tremolo, które króluje w Azji.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pchela 

Wiek: 31
Posty: 5
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2011-12-08, 18:21    Odp: Oktawa wiedeńska - pomoc

Dziękuje za pomoc. Od soboty zaczne swoja przygode z harmonijką ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu