Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2011-01-07, 00:51    Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Na forum wielokrotnie zdarzała się krytyka osób uprawiających własną wersję polszczyzny.

Jestem zwolennikiem poprawnego posługiwania się językiem polskim we wszystkich sytuacjach, a zwłaszcza w formie pisemnej.

Wszystkim zainteresowanym tematem polecam blog:

http://obcyjezykpolski.interia.pl/?md=new

Sam nie jestem znawcą języka polskiego, lecz zgłębiam temat w wolnych chwilach.

P.S. Celem, dla którego umieściłem link, jest tylko popularyzacja języka polskiego.
Internet nie powinien nikogo zwalniać od posiadania na podorędziu słownika poprawnej polszczyzny.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
PawelBDS 


Wiek: 38
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kraków/Szczecin
Wysłany: 2011-01-07, 15:09    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

A ja tam uważam że pisanie "ze słownikiem" jest głupotą...

Polecam poszukać w necie informacji o Dziełach Alberta Einsteina Którego teoria względności (w oryginale) miała średnio po kilka set błędów na stronę.... skupianie się na poprawnej polszczyźnie może negatywnie wpłynąć na przekaz..... zwłaszcza gdy piszący jest dyslektykiem, dysgrafikiem.... a szacunkowo co 10 polak ma jedną z tych dolegliwości.


Przypomnę również nazwiska znanych Dyslektyków:
Hans Christian Andersen, Harry Belafonte, Alexander Graham Bell, George Burns, Stephen J. Cannell, Cher, Winston Churchill, Leonardo da Vinci, Walt Disney, Thomas Edison, Albert Einstein, Henry Ford, Danny Glover, Whoopi Goldberg, Bruce Jenner, William Lear Jay Leno, Greg Louganis, Gen. George Patton, Nelson Rockefeller, Charles Schwab, Jackie Stewart, Quentin Tarantino, Woodrow Wilson, William Butler Yeats


Natomiast Ja nienawidzę jak ktoś mówi po "polskiemu" Gdy słyszę słowa typu "Se" "Kameruje" "Poszłem" "Żem" to powiem szczerze że mnie Krew zalewa.
_________________
Kobieta jest jak harmonijka nieźle mruczy jak potrafisz ją dmuchnąć :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2011-01-07, 15:36    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

PawelBDS, myślę, że z chwilą gdy wymyślisz coś na poziomie Einsteina, to wszyscy wybaczą ci błędy.

PawelBDS napisał/a:
skupianie się na poprawnej polszczyźnie może negatywnie wpłynąć na przekaz.

Ja zaś z kolei uważam, że skupianie się na poprawnej polszczyźnie nada w ogóle jakąkolwiek wartość tej masie śmieci (tak z 90%) , która pojawia się w internecie.

I może jedno porównanie. Wybierając się na spotkanie z dziewczyna też można się nie umyć i nie zmienić bielizny, wszystko co chcemy z tą dziewczyną robić, można również zrobić w takim stanie. Dodatkowo dziewczyna pewnie zauważy w ten sposób nasz przekaz, jak to bardzo jesteśmy związani z naturą.

Na koniec, dbanie o ortografie jest przejawem szacunku dla czytelnika.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
PawelBDS 


Wiek: 38
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kraków/Szczecin
Wysłany: 2011-01-07, 16:39    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

IronBone napisał/a:

Na koniec, dbanie o ortografie jest przejawem szacunku dla czytelnika.


Zależy co piszesz..... Czyli sądzisz że Andersen nie maił szacunku dla przyszłych czytelników ?

Powinniśmy starać się pisać poprawnie ale przesiadywanie przy wypowiedzi ze słownikiem jest głupotą.... przecież wszyscy pisarze, dziennikarze, gazety korzystają z usług korektorów (i nie chodzi mi o urządzenia do poprawiania błędów ;) ) ......


Starać się a a wykazywać chorobliwą dokładność to różnica......

Cytat:
Ja zaś z kolei uważam, że skupianie się na poprawnej polszczyźnie nada w ogóle jakąkolwiek wartość tej masie śmieci (tak z 90%) , która pojawia się w internecie.


Moim zdaniem g....o napisane piękną polszczyzną będzie nadal g....m a z kolei kilka błędów nie zmieni wartości mądrych słów.
_________________
Kobieta jest jak harmonijka nieźle mruczy jak potrafisz ją dmuchnąć :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2011-01-07, 18:26    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Cieszę się, że zechcieliście wypowiedzieć się w tym temacie. Zamieszczając post o poprawnej polszczyźnie chciałem wskazać na poziom językowy młodszych i mniej wprawionych w pisaniu forumowiczy. Posty zamieszczane przez niektóre osoby niejednokrotnie mnie załamywały, ponieważ prawie nic z nich nie zrozumiałem.

PawelBDS
Nie chodzi mi o nakłanianie kogoś do pisania postów ze słownikiem w ręku, ale nawet sporadyczna lektura słownika pomaga.

Pisanie wymaga nie tyle znajomości ortografii, stylistyki, gramatyki ale przede wszystkim logicznego myślenia i formułowania myśli! Nawet jeśli A.Einstein robił błędy to nie posądzałbym go o nieumiejętne pisemne formułowanie rozwiązań.

Zgadzam się, że w redakcjach gazet etc. pracują "korektorzy", ale nawet oni muszą wiedzieć co czytają. Korektor korektorowi nierówny, dlatego że przy poprawianiu tekstu trzeba mieć rozeznanie w danej dziedzinie, a oto przykład:

W prawie karnym odpowiedzialność kolektywna i zbiorowa to inne instytucje prawne. Korektor bez odpowiednich kompetencji zamieni wyraz kolektywny na zbiorowy, bo ten pierwszy źle mu się kojarzy (np. bo kolektyw to komuna itp.). Niby korektor jest, ale jakby go nie było.

Teksty naukowe jak i publicystyczne muszą być pisane poprawną polszczyzną. Dopuszczalne są jedynie drobne uchybienia. Każda redakcja odmówi przyjęcia tekstu, który jest napisany rzadką odmianą języka polskiego.

Mógłbyś podać źródło informacji dla twierdzenia, że ok. 10 % Polaków "cierpi" na dys....?

Ile z tych % stanowi wtórny analfabetyzm? Przydałoby się także określenie grupy wiekowej oraz zawodowej, warstwy społecznej etc., aby móc w ogóle stawiać tezę.
Na jakim źródle opierasz twierdzenie o dysleksji wymienionych osób?

Tak jak aparycja człowieka wpływa na przebieg rozmowy czy pierwszej znajomości, tak używanie poprawnej polszczyzny wpływa na moje zdanie o kimś, a zwłaszcza jeśli pozostaje anonimowy.

Z tym "gó...m" chyba jednak przesadzasz. Dla jednego wiersz Szymborskiej może takim być, dla innego Czarodziejska Góra autorstwa Tomasza Manna, który w oryginale pisał w bardzo zawiły sposób. Pierwsza książka D. Masłowskiej zebrała mieszane recenzje, a film w opinii wielu okazał się klapą. Mam jedno ale; Ekranizacja tej książki akurat nie nadaje się do puszczania w kinach komercyjnych podobnie jak m.in. Mechaniczna Pomarańcza.


Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-01-07, 18:44    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Mieliśmy to paru kolegów, którzy mogliby się czegoś nauczyć, jak pisze gmx, właśnie poprawnego i zrozumiałego formułowania zdań. Kultura przede wszystkim... Szanuję osoby, które mają dysgrafię/dysleksję, bo znam ten problem (nie mam go ale znam osoby) ale nie trawię dysmózgowia. Dla mnie spora część tych osób uważających się za poszkodowanych jakimś dys. to po prostu dysdyscyplina, dysdeterminacja, dyskultura i inne odmiany dyplomatycznego nazywania lenistwa, chamstwa i złośliwości. Przykład: mój brat niestety, który ma dysdyscyplinę, bo mu się generalnie nie chce uczył i nigdy nie chciało.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mr.Michalos 


Wiek: 26
Posty: 626
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-01-07, 19:39    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Popieram w 100% GMXa. Naprawdę irytuje mnie jak ktoś pisze stylem:
Wiemc poszłem do budy ale nie potrafiłem nic po polskiemu i było do dópy
Trochę rozbawiło mnie, jak PawelBDS w swoim pierwszym poście w tym temacie zapomniał, co to interpunkcja ;) . Sam mam lekką dyskografie (jednak mimo wszystko byłem laureatem na olimpiadzie humanistycznej), ale staram się przestrzegać podstawowych reguł...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-01-07, 19:54    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Tjaaaaa... namnożyło się teraz dyslektyków... Co trzeci uczeń w szkole ma stosowne zaświadczenie. Wszyscy cierpią na dysleksję, dysgrafię i wszelką inną dyssrafię. Za moich czasów to się nazywało po prostu NIEUCTWO... Nie było zaświadczeń o dysleksji, a żelazna zasada pisemnej matury z języka polskiego głosiła, że za trzeci błąd ortograficzny dostaje się pałę. I dziwnym trafem, najwięksi nawet "dyslektycy" dawali radę... Po prostu przed maturą siadali na dupie i tak długo wkuwali reguły, ćwiczyli, pisali poprawiali - aż im dysleksja zwyczajnie przechodziła... Nie twierdzę, że nie ma takiej przypadłości, to zdiagnozowane zaburzenie - ale tak na oko 90% rzekomych dyslektyków to zwyczajne nieuki i lenie.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Ostatnio zmieniony przez Młynek 2011-01-08, 22:16, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mr.Michalos 


Wiek: 26
Posty: 626
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-01-07, 20:08    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Ze mną jest jeszcze inna sytuacja, bo udało mi się zwalczyć to cholerstwo :viva: .
Wystarczy chcieć :) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-01-07, 20:25    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Dokładnie. Jakby mój brat przysiadł, mimo iż pani psycholog wydała zaświadczenie o dysleksji (co już go całkiem zwalnia z myślenia) to by umiał wkuć co chce. Tylko on od zawsze podnosił wzrok z nad zeszytu i autko, klocki.... teraz to samo, tylko większe autka i już nie klocki, tylko pakernia. (ale i tak robi tylko te ćwiczenia które fajnie wyglądają więc... :D )
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Saskers 


Wiek: 45
Posty: 97
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Saska Kępa
Wysłany: 2011-01-07, 20:36    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Witam serdecznie,
Ciekawa dyskusja. Dawno tu takiej nie było.

Ja także uważam, że warto mówić i pisać ładnie, poprawną polszczyzną.
Czasami wystarczy przed wysłaniem przeczytać to co się napisało. Wyłapanie literówek nie jest trudne, nawet dla dyslektyków i dysgrafików.

gmx napisał/a:
i mniej wprawionych w pisaniu forumowiczy.

...chyba raczej forumowiczów. ;)
...a może forowiczów?
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7485

Pozdrawiam
Saskers
_________________
Nie zawracaj kontrafałdy, że w Warszawie byłeś
Bo na Saskie Kiempe wcale nie chodziłeś
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-01-07, 21:52    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Saskers napisał/a:
Czasami wystarczy przed wysłaniem przeczytać to co się napisało.

Ot, i wszystko. Dysleksja dysleksją, ale czasami wypowiedzi są tak koszmarnie nielogiczne, niespójne (o ortografii, interpunkcji czy stylistyce nawet nie wspominając), że po prostu widać, iż autor nawet nie spróbował przeczytać tego, co napisał... Wydalił z siebie coś, kliknął "wyślij" i resztę ma kompletnie w pompie... Wiem, że to mało eleganckie porównanie, ale przeczytanie po sobie swojej własnej wypowiedzi i jej poprawienie przed wysłaniem, powinno być równie oczywiste, jak... posprzątanie po sobie kibla i spuszczenie wody.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2011-01-08, 12:15    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Saskers dzięki za korektę :) Słowo "forumowiczów" brzmi zdecydowanie przyjemniej.

Tutaj krótkie wyjaśnienie:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7485

Młynek: Spuszczanie wody w toalecie to bardzo trafne porównanie:) Nic dodać, nic ująć.

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-01-08, 15:28    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Młynek napisał/a:
ale tak na oko 90% rzekomych dyslektyków to zwyczajne nieuki i lenie.

Młynek zgadzam się z Tobą, co do różnych fobii „skrętów” i wykrętów uczniowskich.
Za moich czasów nauka i jej ocena były dość wysoko postawione.
Zapytałem przy okazji moją żonę, co o tym sądzi - jako że jest nauczycielem i logopedą.
Moja szanowna małżonka również zgadza się z twoją opinią n/t temat, z małą jednak poprawką, że max 60 % to są właśnie przypadki nieuctwa i lenistwa. :(
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2011-01-08, 19:52    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Ja nie piszę ręcznie w sposób bezbłędny (kiedyś miałem z tym wielkie problemy, teraz wyrosłem :P ) ale strzelanie oczywistych błędów na Tym forum, które ładnie wszystko podkreśla to już troszkę przesada. Co do ortografii i interpunkcji, to ma ona jeszcze jedno znaczenie:

nie, zabić -> a jednak strzelić komuś w łeb

nie zabić -> oszczędzić komuś życie

[...] może i malarz.
[...] morze i malarz.

I teraz myśl człowieku, czy ktoś powyżej opisuje falujące morze czy poddaje w wątpliwość.

KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-01-08, 19:59    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

KatuzaR, przypomniałeś mi coś:

http://www33.patrz.pl/u/f/40/42/30/404230.jpg
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Papuga 


Wiek: 32
Posty: 150
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-01-09, 15:25    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Podzielę się swoimi przemyśleniami

Niedawno prowadziłem audycję na temat ewolucji języka (niestety, radio upadło zanim zdążyło wystartować). Wniosek z całej dyskusji był taki, że coraz więcej form wchodzi do powszechnego użytku, przez co stają się dopuszczone już oficjalnie. Każdy żywy język dąży do jak największego uproszczenia. Szczególnie jeśli chodzi o język mówiony. Bo pisany jednak podlega pewnym zasadom, których nie można znieść.

Podobno (Uwaga, powtarzam plotki) jedną z przyczyn wymarcia łaciny jest to, że ten język był wyjątkowo oporny na wszelkie zmiany. Za to angielski, którego używa większość świata jest językiem elastycznym.
Ale wątpię, żeby to był główny powód jego popularności. Raczej jest to zasługa agresywnej ekspansji (Koniec plotek)

Osobiście nienawidzę, gdy ktoś w swobodnej rozmowie łapie za słówka, wytyka błędy. Najbardziej irytujące jest to, gdy ktoś nie zrozumie tak zwanego "żartu słownego", który polega na celowej, niepoprawnej odmianie wyrazu, by podkreślić jego pogardliwy charakter. Ale oczywiście zawsze znajdzie się jakiś mądrala, który będzie przetaczał regułki i zgrywał ważniaka :/

Zauważyłem też, że używanie tzw. trudnych słów stało się elementem lansu młodzieży. Osobiście nie uważam, aby w rozmowie z kolegą czy koleżanką używać słow takich jak
ambiwalencja czy korelacja nie jest konieczne.

Lecz jeśli ktoś musi podbudować swoje ego na każdym kroku wytykając błędy oraz czerpać satysfakcje z tego, że jego rozmówca (albo interlokutor, jeśli wolicie :P ) nie rozumie o czym do niego mówi, to proszę bardzo. Ale uprzedzam, że na wielu takie sztuczki nie działają
_________________
Mały instrument, wielka moc.
Ostatnio zmieniony przez Papuga 2011-01-09, 16:43, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-01-09, 15:48    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Papuga, zdaje się, że Ci się post nie chciał wysłać, kliknąłeś "wyślij" po raz drugi i w ten sposób zdublowałeś... Ale to można poprawić, opcja "edytuj" istnieje i działa, wystarczy skorzystać... No tak, ale aby do tego doszło, najpierw trzeba wiedzieć, że się taki babol zdarzył... Trzeba by PRZECZYTAĆ PO SOBIE SWOJE WYPOCINY 8/ Wybacz, że będę zgryźliwy, ale jeżeli w przygotowywaniu się do prowadzonych przez siebie audycji byłeś równie solidny, jak w pisaniu postów na forum, to nie dziwię się, że radio padło, zanim powstało...
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Papuga 


Wiek: 32
Posty: 150
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-01-09, 16:50    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Już poprawione. Błędy się zdarzają.

I o tym mówię. Najlepiej zjechać od góry do dołu za błąd "zdublowania" dodając szczyptę złośliwości ;)

Fajnie, że zwróciłeś uwagę na ten błąd, ale skąd u ciebie taki bojowy nastrój?

Nie wiesz jak wyglądała sprawa z radiem, więc te insynuacje wydają się co najmniej nie na miejscu.

I koniec sprawy, moje nędzne próby obrony na nic się nie zdadzą. Twój autorytet umocniony, ja wychodzę z tego zmieszany z błotem, publiczność się raduje.
_________________
Mały instrument, wielka moc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-01-09, 18:07    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Błędy się zdarzają i dlatego należy czytać po sobie i poprawiać, podobnie, jak należy sprzątać po sobie sracz. Samemu, z własnej inicjatywy, a nie dopiero jak ktoś inny zwróci uwagę. To o tym pisałem powyżej. Nie było słowa o używaniu skomplikowanych słów, o poprawianiu innych w potocznej rozmowie. Wyskoczyłeś z tym jak Filip z konopii, ni z gruchy ni z pietruchy. Palnąłeś wykład... po czym udowodniłeś czarno na białym, że sam po sobie nie czytasz (bo inaczej przecież byś zauważył zdublowany tekst), tym samym dokładnie wpisując się w to, o czym pisał Saskers, potem ja... Sytuacja na tyle groteskowa, że sprowokowała mnie do ironii, przyznaję, że zbędnej, przepraszam. Ale może zamiast bronić nieuków, lepiej tę energię skierować na poprawę własnego warsztatu?
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Papuga 


Wiek: 32
Posty: 150
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-01-09, 19:35    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Luz, ja się nie napinam.

Chciałem zwrócić uwagę na parę rzeczy, mimo, że nie było o nich wcześniej mowy. Skoro już rozmawiamy na temat polszczyzny, nie wiem czemu nie mogę podzielić się swoimi luźnymi przemyśleniami związanymi z tematem pomimo, że nie odpowiada bezpośrednio na posty innych.

A bronienie swojego zdania, wyjaśnianie, prostowanie to wszystko nieodłączna część forumowych dyskusji

Powiedziałem co wiedziałem i wystarczy.
_________________
Mały instrument, wielka moc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
PawelBDS 


Wiek: 38
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kraków/Szczecin
Wysłany: 2011-01-10, 08:38    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Informacje o 10% Dyslektyków/dysgrafików pochodzą z badań Ośrodka Terapii i Diagnozy Dysleksji "USUS" a Nazwiska znanych dyslektyków z ich strony.


DO WSZYSTKICH ANTY DYSLEKTYKÓW

Ja sam Mam zdiagnozowane Dysleksję, Dysgrafię i Dysortografię. Od 3 klasy szkoły podstawowej. I zgodzę się z wami że większość osób podających się za Dyslektyków to lenie śmierdzące. Ja sam od wielu wielu lat staram się walczyć z tą przypadłością. Jeśli chodzi o zasady Ortografii czy interpunkcji mogę je recytować z pamięci. Ale Dysleksja nie polega na tym że ie zna się zasad jest to zaburzenie nie pozwalające się skupić na pisanym/czytanym tekście. Wiem że morz pisze się przez RZ ale pisząc szybko za każdym razem piszę "ż" (ja pisząc "ręcznie" prawie nigdy nie używam "rz" "en" "on"- zapominam) mimo tego że wiem jak powinno być poprawnie mogę przeczytać tekst 1000 razy i nie zobaczę błędu uda się to dopiero za 1001 razem. Dysleksja to też zaburzenia czytania więc mówienie o tym że wystarczy przeczytać jest jawnym brakiem Wiedzy. Mi o większości błędów przypomina przeglądarka ale są takie, których nie potrafię uniknąć.

Cytat:
Popieram w 100% GMXa. Naprawdę irytuje mnie jak ktoś pisze stylem:
Wiemc poszłem do budy ale nie potrafiłem nic po polskiemu i było do dópy


Twój przykład nie jest przykładem dysleksji a debilizmu :)




Jak już powiedziałem mnie bardziej boli Kaleczenie języka ojczystego w Mowie.
_________________
Kobieta jest jak harmonijka nieźle mruczy jak potrafisz ją dmuchnąć :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-01-10, 08:51    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Pawel BDS, pełna zgoda. Prawdziwa dysleksja to zdiagnozowane zaburzenie, które rzeczywiście uniemożliwia, a przynajmniej znacznie utrudnia prawidłowe pisanie. Tego nie dyskutuję. Natomiast (i Ty też to przyznajesz) większość rzekomych dyslektyków to zwyczajne nieuki i śmierdzące lenie. A ich durni rodzice jeszcze ich w tym lenistwie i nieuctwie umacniają załatwiając im naciągane zaświadczenia, zamiast posadzić na dupie i zmusić do czytania i nauki.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2011-01-10, 10:42    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Młynek napisał/a:
Tego nie dyskutuję

Młynek napisał/a:
większość rzekomych dyslektyków to (...) śmierdzące lenie

Młynek napisał/a:
posadzić na dupie i zmusić


Drogi Młynku, z żalem stwierdzam, że chyba nie dostrzegasz belki w swym oku.
Popełniasz błędy składniowe, obrażasz, używasz wulgaryzmów i ferujesz opinie całkowiecie sprzeczne z elementarnymi zasadami pedagogiki.
Cenię Twoje merytoryczne wypowiedzi jako muzyka-praktyka ale jeśli się na czymś nie znasz - proszę zastanów się nim zabierzesz głos. Co innego popełniać błędy z roztargnienia, a co innego świadomie uogólniać krzywdząc wiele osób, stawiać tezy sprzeczne z podstawami wiedzy z danej dziedziny, nie wspominając o podwórkowych wyrażeniach i epitetach.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-01-10, 13:34    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

A możesz mi wskazać te błędy składniowe? Przytoczony przez Ciebie cytat nim nie jest - można dyskutować o czymś, z kimś, ale można też dyskutować coś - w tym kontekście ten frazeologizm oznacza poddawanie w wątpliwość. Pudło, kolego

Merytorycznie też nie popełniłem błędu - sprawdź w słowniku, co oznacza "rzekomy". Znowu pudło.

Wulgaryzm mogłem sobie podarować, przyznaję. Aczkolwiek w tym kontekście to też pewien frazeologizm, niemniej jednak, rzeczywiście zbędny. Można było napisać "na tyłku", znaczenie by było takie same, a nie raziłoby. Mea culpa.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-01-10, 14:15    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Najgorsze jest to, że przed psychologiem łatwo udawać dyslektyka, będąc debilem, stąd ludzie, którzy nie są dyslektykami, tylko śmierdzącymi leniami dostają papierek i mogą sobie nie myśleć i jeszcze dostawać fory na egzaminach.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Herbatka 


Posty: 7
Wysłany: 2011-02-08, 23:36    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Ekhem.. jako autor opowiadań fantazy(no, ok, trochę wielkie słowa, ale cóż xd) i gracz RPG, chciałbym powiedzieć, że "se" czy "żem" w ustach dobrze wykreowanej postaci(jakiśtam chłop wiejski, coto jeno własnym poletkiem się para i nic poza tym) mogą brzmieć na prawdę dobrze, czasem nadać dodatkowego smaczku czy klimatu opowiadaniu :) No i... działają mi na nerwy teksty typu "Za moich czasów to było trudniej/lepiej/ładniej..."
Pozdrawia dyslektyk xd
_________________
Zapytał się gitarzysta harmonijkarza:
- Słuchaj, dlaczego wasze instrumenty są takie małe?
Na co ten odpowiedział mu:
- Wiesz, brachu, tu chodzi o zachowanie pewnych proporcji...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-02-09, 00:33    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

Herbatka napisał/a:
No i... działają mi na nerwy teksty typu "Za moich czasów to było trudniej/lepiej/ładniej..."

A mi działa na nerwy, jak ktoś w jednym zdaniu sadzi 3 błędy ortograficzne... Bo łączna i rozdzielna pisownia to też ort. "Za moich czasów" dostawało się za to pałę na dyktandzie...
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2011-02-09, 10:23    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

3 błędy w cytowanym zdaniu? Chyba oślepłem:)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-02-09, 12:25    Odp: Ojszczyzna poljszczyzna - poradnik

W cytowanym nie, ale w poprzednim z tej samej wypowiedzi, tak (dla łatwości podkreśliłem i pogrubiłem te miejsca):

Herbatka napisał/a:
[...] chciałbym powiedzieć, że "se" czy "żem" w ustach dobrze wykreowanej postaci(jakiśtam chłop wiejski, coto jeno własnym poletkiem się para i nic poza tym) mogą brzmieć na prawdę dobrze, czasem nadać dodatkowego smaczku czy klimatu opowiadaniu [...]

Nie czepiałbym się, ale skoro Herbatka pisze, co mu działa na nerwy (choć nie ma to nic wspólnego z tematem, który traktuje o poprawnej polszczyźnie), to nie widzę powodu, dla którego mnie nie wolno zrobić tego samego. Tym bardziej, że to jest na temat
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu