Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-07-03, 11:54    Nie bójcie się stroić harmonijek!

Wielu z was na pewno boi sie stroić harmonijek w obawie o to że harmonijka się zepsuje, jakiś miesiąc temu, obniżył mi się (4) w goldence, postanowiłem podstroić, ale stroik padł mi w ręcę, znaczy ułamał się, zraziłem się do strojenia, ale pewien harmonijkarz mi powiedział że nie mam się bać, bo z nietrefnym stroikiem nic sie nie stanie...

HArmonijke MArine Band Deluxe A Hohnera mam od lutego i już mi się trochę niektóre dźwięki 'rozjechały', minimalnie ale czułem to grając oktawy i grając w 3. pozycji więc wczoraj postanowiłem nastroić moje cudo

Potrzebne rzeczy

-tuner chromatyczny np darmowy AP Tuner
-mikrofon, lepszej klasy niż ten za 10 zł w komputerowym... Ja mam shure 14 L
-maszynka widoczna na zdjęciu, czyli silniczek, podłączony do bateri lub starej ładowarki od telefonu i w ty momencie do gniazdka, a na ośce filc polerski lub jak w moim przypadku gumka dentystyczna
-wykałaczka
-nożyk tapeciak
-jeżeli nie ma silniczka po prostu pilnik do paznokci - ale bardziej kaleczy stroiki

ponadto będziemy potrzebowali 2 linki, (najlepiej stroijenie harmonijki jest opisane na stronie Pana Gąszewskiego, więc stamtąd linki)

http://www.gaszewski.pl/s...index.php?id=78 gdzie przytrzeć stroik żeby podwyższyć, a gdzie żeby obniżyć

http://www.gaszewski.pl/s...index.php?id=77 tabela na której pokazane są odchylenia od normalnego dźwięku w centach, różne harmonijki są różnie strojone tak więc różne strojone, Ja stroje do Marine Banda, podoba mi sie ten stroj jest bardzo bluesowy :D

Zaczynamy!
po rozkręceniu harmonijki, bardzo delikatnie dmuchamy 1 kanał, tuner będzie latał w granicy błędu około 3, bo jakość nie najlepsza- chyba że ktoś ma profesionalne studio muzyczne, jeżeli 1 stroik nie ma mieć żadnego odchylenia (0) a u nas jest -20, to znaczy że musimy podpiłować stroik(w pierwszym linku pokazane jak piłować jeśli chcemy obniżyć, a jak żeby podwyższyć) po podpiłowaniu sprawdzamy na tubnerze czy za mało czy może za dużo aż do stanu idealnego, mnie strojenie całej harmonijki zajęło godzine, bo robiłem to precyzyjnie trochę ze strachu że spapramale jest ok, nie dmuchajcie w harmonijke jak nie nastroicie całości, jak dmuichnąłem akord 1234 po nastrojeniu tylko 1i 2 byłem przerażony, ale jak nastroiłem całość to okazało sie że jest
EXTRA

aha... jeszcze jedno, jak stroimy stroiki na wydechu - blow, to wkladamy wykałaczke jak na zdjęciu 2
http://www.gaszewski.pl/s...index.php?id=76
a jak na wdechu- draw to jak nazdjęciu 1.

Jeżeli czegoś zapomniałem to pytajcie !

W ogóle żałuje że nie nagrałem czegoś na harmonijce przed strojeniem i po strojeniu, ale trudno....

tak wygląda stroik przed strojeniem(pokaz na starej płytce stroikowej od ss)

strojenie(pokaz na starej płytce stroikowej od ss)

tak wygląda to przytarcie po strojeniu(pokaz na starej płytce stroikowej od ss)



MIŁEGO STROJENIA!!!
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 5 punkt(ów):
#Maciekdraheim, Conex, Rolf, faun77, jsg
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2008-07-03, 17:19    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Nie zawsze da się nastroić zepsuty stroik, np. jak jest pęknięty lekko. I jeszcze dodałbym, że duże przestrojenie stroika metodą tylko szlifowania może być niewykonalne. Po prostu w pewnym momencie nie będzie już czego piłować, a wtedy trzeba w odpowiednim miejscu masę stroika zwiększyć dolutowując trochę metalu. Ekspertem nie jestem, bo moje doświadczenia w strojeniu ograniczają się do operacji na pękniętym stroiku, więc jak jakieś herezje tu głoszę to poprawcie.
A może ktoś wie, gdzie dostanę pojedyncze stroiki (nie całe blaszki), do Seydela Blues Solista najlepiej? Musze zrobić przeszczep (4), a zależy mi na niskich kosztach.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-07-03, 18:12    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Nie no jasne, że to nie zda egzaminu przy przestrajaniu o tony czy pół tony, pisząc ten artykuł, miałem na myśli dostrajanie harmonijek jak nam sie po jakimś czasie używania rozjedzie... albo na przyklad kupujemy goldenke i chcemy ją sobie nastroić tak jak marine band (mam taką goldenke i polecam jeśli ktoś ma możliwość nastrojenia) ale takie przestrajanie t jest zaledwie o kilka(naście centów) czyli odbywa sie jak normalne strojenie

Ja właśnie przez strojenie na złamanym stroiku zraziłem się do strojenia, więc jeśli stroik pęknie w rękach oznacza to, że był trefny, albo baaardzo mocno zepsuty...

Nie wiem jakie stroiki są w seydlach, to znaczy z czego można by wziąć, ale zoabcz na stronie producenta czy nie mają pojedynczych stroików
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Ciachol 


Wiek: 36
Posty: 34
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-07-03, 19:37    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Ja przerobilem blusebanda z C do A i to zwyklym papierem sciernym cale drobnoziarnistym i gra doskonale wiec takei strojenie daje rowniez efekty i przy strojeniu o kilka tonow o ile ma sie cierpliwosc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2008-07-03, 20:16    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Na stronie producenta niestety nie znalazłem, na harponline.de, gdzie kiedyś podobno pojedyncze stroiki były dostępne, też nie widziałem. Nie szukam konkretnie do Seydela, choć takie byłyby najlepsze, bo wtedy jest pewność, że będą pasować. Ale można spróbować też z hohnerowskimi.
Mi się dźwięk uszkodzonego stroika (pękniętego wcześniej, w trakcie strojenia nie ucierpiał), który niewątpliwie trefny był, bo reszta chodzi jak nowa, udało podwyższyć przy pomocy pilnika do paznokci, gumki do ścierania i kawałka papieru ściernego 600 aż o 45 centów. Chodziło mi raczej o przestrojenie np. harmonijki w tonacji G do F.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-07-03, 22:24    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

W sumie, po co przestrajać harmonijke tak drastycznie, lepiej kupić harmonijke od razu w dobrej tonacji :D
Petrol, jak na harponline.de nie kupisz to chyba nigdzie nie kupisz, nie wiem jak to jest z solsitem zwyklym, ale do solist pro można kupić całe płytki, ale całkiem możliwe że Twój solist umarł : (
ale probuj probuj
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2008-07-03, 23:56    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Sądzę, że płytki od Solista Pro pasować powinny bez problemu. Ale jednak trochę kosztują i trzeba je z Niemiec sprowadzać. Problem nie jest palący, więc może kiedyś się coś trafi lub harmonijka będzie służyć za źródło części zamiennych, bądź podstawę do customa. Może w wakacje za granicą się coś uda dorwać, pożyjemy zobaczymy.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Ciachol 


Wiek: 36
Posty: 34
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-07-04, 07:08    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Bo chcialem kupic nastepna harmonijke w A i chcialem sprawdzic czy ta tonacja naprawde mi odpowiada pozatym bluseband po kupieniu s20 tez w C byl juz pozniej przezemnie nie uzywany wiec uznalem ze pocwicze na nim stroje i jak juz zaczelem to skonczylem na tym ze byl w innej tonacji :P

P.S.
Jaka roznica jest miedzy solistem a solistem pro
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Ciachol 


Wiek: 36
Posty: 34
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-07-04, 07:08    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Bo chcialem kupic nastepna harmonijke w A i chcialem sprawdzic czy ta tonacja naprawde mi odpowiada pozatym bluseband po kupieniu s20 tez w C byl juz pozniej przezemnie nie uzywany wiec uznalem ze pocwicze na nim stroje i jak juz zaczelem to skonczylem na tym ze byl w innej tonacji :P

P.S.
Jaka roznica jest miedzy solistem a solistem pro
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-07-04, 11:11    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Solist Pro jest najtańszą harmonijką firmy seydel, ma zaimpregnowany korpus, generalnie dobra harmoszka
a Solist Pro kosztuje 130 zł, ale jest super zainpregnowana, ma super brzmienie i za 80 zł można kupić do niej płytki stroikowe
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-07-04, 21:24    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

SZCZYPIOR napisał/a:
Solist Pro jest najtańszą harmonijką firmy seydel, ma zaimpregnowany korpus, generalnie dobra harmoszka
a Solist Pro kosztuje 130 zł, ale jest super zainpregnowana, ma super brzmienie i za 80 zł można kupić do niej płytki stroikowe


Zwykły Solist to najtańszy model Seydel'a, korpus jest zaimpregnowany, ale licho. Warto samemu poprawić. Jednak akcja stroików i łatwość gry wzorowa. Cena - ok. 80zł.

A Pro tak jak pisał SZCZYPS. Inne pokrywy, impregnacja, otwory mają owalny kształt i wszystko jest droższe. Jak gra to nie wiem, ale podejrzewam, że świetnie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-08-13, 13:05    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

SZCZYPIOR napisał/a:

-mikrofon, lepszej klasy niż ten za 10 zł w komputerowym... Ja mam shure 14 L


Ja mam pytanie co do powyzszego: jaki jest najtanszy, nadajacy sie do strojenia harmonijki, mikrofon? :) Mozecie polecic jakis model? Bo szczerze mowiac, kupowalbym mikrofon tylko po to, no chyba, ze kiedys w HB wezmne udzial :D A skoro taki za dyche sie nie nadaje... A ja tylko takim dysponuje. A tak btw to troche probowalem podstroich Special 20 ze sluchu, ale to chyba nie byl dobry pomysl :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-08-13, 16:00    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

No więc, powiem szczeże że nie mam pojęcia jaki mikrofon będzie dobry... W sumie
http://allegro.pl/item409...y_karaoke_.html może coś w tym stylu
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2008-08-13, 17:12    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Ja mam niższy model Philipsa, niż ten proponowany przez SZCZYPIORA - SBC MD110. Do strojenia gitary się nadaje, wychwytuje różnice rzędu 1-2 centów, więc przy regulacji harmonijki też się powinien sprawdzić.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-08-17, 21:08    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Tą metodą przed jutrzejszym wyjazdem nastroiłem sobie free bluesa,

http://www.speedyshare.com/129528744.html
przed strojeniem, po strojeniu, Ja odczuwam olbryzmią różnice
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-08-18, 23:52    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

SZCZYPS! Nastrój mi harpy, pliz!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sugar 

Wiek: 36
Posty: 18
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: zakopane
Wysłany: 2008-08-27, 12:36    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

http://pl.youtube.com/wat...feature=related
polecam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Butch 


Wiek: 35
Posty: 9
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-02-16, 11:44    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Wie może ktoś gdzie można zdobyć gumki dentystyczne? Tylko u dentysty, czy gdzieś mogę kupić?;> chyba, że filc polerski jest w pełni wystarczający do strojenia? :D
_________________
I wish my lawn was emo, so it would cut itself...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-02-16, 12:19    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Gumki dentystyczne dostaniesz w sklepie z wyposażeniem medycznym.

Osobiście stroję ręcznie (bez silniczka) papierami ściernymi 1200 i 2000.

Kilka porad do strojenia.
- Staraj się strojenie rozkładać na jak największy obszar stroika.
- Program do strojenia najlepiej gdyby miał również częstotliwość w Herzach, łatwiej wtedy dostroić by nie było interferencji w oktawach. Przydaje się też, gdy stroje kompromisowe i Just Intonation mają brzmieć najlepiej.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Butch
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2012-02-16, 16:05    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Wydaje mi sie Meddium,że ta uwaga co do obnizania dźwieków jest zasadna( zdzieranie w jednym miejscu go osłabia ), ale przy podwyższaniu, trzeba zdzierać końcówkę i nie schodzić niżej niż 2 mm, to moje zdanie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-02-17, 10:50    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Ja chętnie przestroiłbym mojego już 7 letniego Blues Harpa z G do C lub D ale sam chyba nie dam rady, muszę kogoś znaleźć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-02-17, 11:44    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

karol.z napisał/a:
Blues Harpa z G do C lub D


Przestrojenie z G do C lub D jest technicznie absurdalne, wykonalne ale to tak jakbyś chciał dolny rejestr pianina dociągnąć do górnego. Taka harmonijka szybko zdechnie.
G można na upartego przestroić do A, ale odradzam. Z dobrym efektem można przestroić do Low F.

Temat myślę że dotyczy raczej poprawiania strojenia niż robienia takich szaleńczych wyczynów :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-02-17, 12:18    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Wiesz, chodzi o to że to dobra harmoszka ale trudno mi się na niej gra w tej niskiej tonacji. A low F jest jeszcze niższa niż G?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-02-17, 13:20    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Trudno Ci się gra z innego powodu. Mi udało się za pomocą zabiegów tuningowych na stroikach zmienić komfort gry na harmonijce G-dur (Tombo Aeroreed) że gra mi się łatwiej niż na fabrycznej C-dur klasy Blues Harp. A Low F sobie zapewne przestroję z G-dur jak znajdę trochę czasu. Właśnie doświadczenia z przestrajaniem powodują, że mam takie a nie inne do tego podejście.

Co ciekawe uważam, że "w górę" nie powinno się więcej niż pół tonu, ewentualnie ton (tak jak Mini pisze) a w dół można nawet półtora tonu. Inaczej odbije się to znacząco na trwałości.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-02-17, 14:26    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Znaczy,że to kwestia harmonijki a nie tonacji? "A" to też niska tonacja a na Suzuki Harpmaster gra mi się leciutko choć podciąg na 3 ciężko idzie.
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pan_Jakub 

Wiek: 34
Posty: 93
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Słupsk/Radom
Wysłany: 2012-12-24, 12:20    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

minigunmen napisał/a:
karol.z napisał/a:
Blues Harpa z G do C lub D


Przestrojenie z G do C lub D jest technicznie absurdalne, wykonalne ale to tak jakbyś chciał dolny rejestr pianina dociągnąć do górnego. Taka harmonijka szybko zdechnie.
G można na upartego przestroić do A, ale odradzam. Z dobrym efektem można przestroić do Low F.

Temat myślę że dotyczy raczej poprawiania strojenia niż robienia takich szaleńczych wyczynów :)


A co jest możliwe przy przestrajaniu przez profesjonalistę. Jaka jest możliwość przestrojenia stroików w harmonijce Richtera? Pół ton, cały ton, w górę, w dół? Czy teoretycznie dałoby się przestroić C - dur, na np. spiral od C? Ciekaw jestem bardzo.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-24, 12:40    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Pan_Jakub napisał/a:
minigunmen napisał/a:
karol.z napisał/a:
Blues Harpa z G do C lub D


Przestrojenie z G do C lub D jest technicznie absurdalne, wykonalne ale to tak jakbyś chciał dolny rejestr pianina dociągnąć do górnego. Taka harmonijka szybko zdechnie.
G można na upartego przestroić do A, ale odradzam. Z dobrym efektem można przestroić do Low F.

Temat myślę że dotyczy raczej poprawiania strojenia niż robienia takich szaleńczych wyczynów :)


A co jest możliwe przy przestrajaniu przez profesjonalistę. Jaka jest możliwość przestrojenia stroików w harmonijce Richtera? Pół ton, cały ton, w górę, w dół? Czy teoretycznie dałoby się przestroić C - dur, na np. spiral od C? Ciekaw jestem bardzo.


Ja własnie zamówiłem taki eksperyment u Pilnika- jak Pilnik mówi że się da i że zrobi to ja biorę w ciemno, bo kto jak kto ale on wie co robi.

Kolejnym będzie wspominane wyżej G do low F, w klasycznym stroju, chyba że mi odbije na punkcjie spirala...
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-12-24, 12:51    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

No właśnie, będziem robić w styczniu, jak się skończy zamieszanie okołoświąteczne.

Da się da, to nie są zmiany w całej harmonijce, na każdym stroiku tylko wprowadzenie pewnych poprawek o pół tonu itp. Część stroików zostaje po prostu tak samo :) Pół tonu to całkowicie bezpieczna opcja, 3 półtony już powiedziałbym, że lepiej, żeby nie robił tego laik/amator. Często widzę jak ktoś stroił i wyszlifował papierem ściernym nie tylko stroik ale i kawał płytki w koło a trzeba umiejętnie i w dobrych kierunkach skupić się na stroiku tak, żeby nie zmniejszyć jego żywotności.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Davidos 


Wiek: 31
Posty: 11
Skąd: 78-400
Wysłany: 2013-02-08, 04:29    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Od ponad miesiąca mam Suzuki Promaster C, grałem na niej amatorsko, podciągów się nauczyłem i dotarło do mnie wreszcie, że bez wiedzy, nic nie osiągnę, więc zabrałem się za czytanie.
Tak się zastanawiam, trzeba stroić te harmonijki? Ja się nie znam, nie mam pojęcia, czy moja jest wciąż dobra. Od kupna zauważyłem, że 8 dzwięk coś mi nie wychodzi, ale na poprzednim harmonijkopodobnym shicie za 30zł też mi ta 8 niezbyt wychodziła, w czasie gry po prostu omijam ją, szukam tabulatur, bez ósemek.
Druga sprawa, do strojenia, trzeba miec mikrofon, jakies silniczki itp, ta ? Czyli niedość, że wydałem 160zł na Promastera, to jeszcze musze takie dodatki ? A znowu mikrofon do czego innego mi się nie przyda, bo w parku nie wyjdę z mikrofonem, ogólnie dzielę się moją muzyką, gdzie ktoś chce słuchać, ale nie w cyberświecie.
Jeśli troche offtopowałem to sorki, nie wiedziałem zbytnio, gdzie o to zapytać.
_________________
Tylko tworzenie muzyki nadaje życiu sens.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-02-08, 12:30    Odp: Nie bójcie się stroić harmonijek!

Jeżeli wszystko brzmi, to jest "dobra". Jeżeli słyszysz, że któryś dźwięk jest inny niż wcześniej, najczęściej niższy, to wtedy warto coś z tym zrobić.Jak masz harmonijkę od ponad miesiąca, to chyba jeszcze nic złego się nie zrobiło ;) . Stroić można bez mikrofonu i używając papieru ściernego, po prostu trzeba mieć całkiem niezły słuch :) . Znajdź w internecie jakąś wirtualną harmonijkę, czyli taki programik z pokazanymi dźwiękami z harmonijki, a jak w któryś klikniesz, to komputer zagra daną nutkę. Słuchowo porównujesz, czy brzmi tak, jak na próbce i dopiero jeżeli uznasz, że różnice są nieakceptowalne to poprawiasz. Ja z kolei nie mając dostępu do komputera sprawdzam, czy dźwięki stroją w oktawach.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Davidos
  
Odpowiedz do tematu