Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
tum83 

Wiek: 40
Posty: 3
Wysłany: 2015-07-23, 23:05    Marine band czy special?

witam.

obecnie posiadam Marine Band deluxe w A oraz special 20 w C. Chcę kupić kolejną harmonijkę w tonacji " b flat" tak by w drugiej pozycji grać w F. Gdy zapytałem w sklepie o taką tonację sprzedawca nie wiedział co mam na myśli a ja nie wiedziełem jak mu wytłumaczyć.

1) jak " po polsku " nazwać tę tonację ?
2) z doświadczenia z posiadanymi przeze mnie harmonijkami wynika, że na MBd bardzo ciężko mi się gra, wymaga dużo wysiłku i bardzo długo żałowałem, że ją kupiłem. Choc z drugiej strony jej brzmienie jest rewelacyjne. Z kolei na Specialu gra się bardzo łatwo i z przyjemnością, ale jej brzmienie jest gorsze od MBd. Obecnie ze względu za posiadane środki wybieram pomiędzy MB classic i special 20 w ww. tonacji. Czy ktoś z was ma porówanienie tych modeli w tej tonacji i może wypowiedzieć się w kwestii łatwości grania, uzyskiwania podciągów, szybkości reakcji itp. pomiędzy tymi modelami.
3) Czy taka duża różnica w łatwości w graniu, którą zauważam może wynikać z tonacji a nie z modeli posiadanych przeze mnie harmonijek ?

będę wdzięczny za opinie i pomoc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-07-24, 08:51    Odp: Marine band czy special?

1) To jest tonacja B zmniejszone, czyli Bb. (B z bemolem). W sklepach stacjonarnych takich zwykle nie mają, bo im nie idą, głównie C.

2) To znaczy, że masz albo problem z za niską tonacją albo masz ją źle wyregulowaną fabrycznie, jak chcesz coś z tym zrobić to napisz PW :) To są te same harmonijki z technicznego punktu widzenia, różnią się tylko rodzajem korpusu, więc nie ma między nimi różnic w łatwości uzyskiwania podciągów, szybkości reakcji itp, po prostu jedną masz inaczej wyregulowaną niż drugą - brak powtarzalności efektów pracy ludzi w fabryce. To jest norma.

3) Tak, też :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
tum83 

Wiek: 40
Posty: 3
Wysłany: 2015-07-24, 11:15    Odp: Marine band czy special?

1) czy to jest to samo co Hb?
2) coś w tym jest ponieważ zaraz po kupnie kanał 3 na wdechu strasznie brzęczał. Jakby stroik uderzał w płytkę. Jakoś to wyregulowałem ale może przy okazji coś rozregulowałem. wkrótce odezwę się na priv w tejk kwestii.
3) czyli oba modele w tej samej tonacji powinny być tak samo grywalne z różnicą w brzmieniu?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-24, 12:56    Odp: Marine band czy special?

Tak na chłopski rozum, to jeżeli w tym sklepie pracuje człowiek, który nie ogarnia anglosaskiego systemu nazewnictwa dźwięków to jak mu powiesz polską tonację to i tak odpowie Ci że takiej harmonijki nie ma...

...a to z bardzo prostego powodu - wszystkie harmonijki są oznaczane (na korspusach i opakowaniach) nazewnictwem anglosaskim. Znajdziesz więc harmonijkę Bb, ale już takiej jak b (ewentualnie hes, hb) nie. Skoro więc nigdzie nie będzie miał napisane, że dana harmonijka to b (hes) to podawanie mu takich tonacji nic nie da.

Polski odpowiednik Bb to "b" (małe "b"). Polskie b jest pół tonu niższe od angielskiego B, a więc jest równoważne angielskiemu Bb. Mało logiczne to polskie nazewnictwo, ale tak się przyjęło.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
tum83 

Wiek: 40
Posty: 3
Wysłany: 2015-07-24, 14:52    Odp: Marine band czy special?

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi. Kwestię tonacji mam już wyjaśnioną. Czy może ktoś mi jeszcze odpowiedzieć na puntk dotyczący grywalności na tych modelach w tej samej tonacji ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
julcia1211

Posty: 2
Wysłany: 2015-07-25, 17:23    Odp: Marine band czy special?

Witam.Jestem w posiadaniu harmonijki ustnej h.hohner .Prosilbym zeby ktos z forum pomogl mi i uczciwie ocenil ta harmonijke.Chcialbym sie dowiedziec o rocznik i ewentualna cene.bede bardzo wdzieczny,z gory dziekuje.
dodaje zdjecie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2015-07-28, 07:26    Odp: Marine band czy special?

Producent Hohner model Preciosa :D . Produkcja z lat czterdziestych może początek piećdziesiątych ubiegłego wieku. Jeśli dobrze widzę tremolo dwustronne w tonacjach C i G.
Pokaż spód pudełka i wnętrze - może się uda powiedzieć więcej.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
julcia1211

Posty: 2
Wysłany: 2015-07-28, 14:40    Odp: Marine band czy special?

bardzo dziekuje za odpowiedz :) dodaje zdjecia
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu