Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2018-08-30, 22:12    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Suzuki to harmonijka fabrycznie dosyć dokładnie strojona. W przypadku HarpMastera w stroju równomiernie temporowanym.
Na razie nie przejmuj się strojeniem harmonijek. Po prostu graj.

Cytat:
Strojenie - to się zatrzymamy na chwilkę. Istnieje wiele różnych rodzajów strojenia harpów, ja omówię 3 z nich. Strojenie Just Intonation, 12 equal temperament (równomiernie temporowany) oraz strój kompromisowy.
Just Intonation - krótko mówiąc harmonijka nastrojona w ten sposób soczyście brzmi na akordach ale czyste melodyczne dźwięki tracą na wartości. Przykładem takiej harmonijki jest Hering Vintage Harp, Stare Hohnery z serii Marine Band lub Blues Harp.
12 equal temperament - na odwrót. Melodie brzmią ślicznie natomiast akordy nie pasują. Hohner Golden Melody, Suzuki Harpmaster i Promaster.
Strój kompromisowy - pomiędzy equal a just intonation. Obecnie większość harpów strojona jest w ten sposób. Hohner Special 20, Big River Harp, Pro Harp, Silver Star, Blues Band, Seydel Blues Session, Blues Solist, 1847 Classic, Big Six.
Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż w ciągu lat strojenia te ulegały niewielkim zmianom i odchyłom. I tu np. strój kompromisowy Hohnera może inaczej brzmieć niż strój kompromisowy harmonijki firmy Seydel.


Ten cytat pochodzi z tego topika: http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm

Innymi słowy kupując harmonijkę nastrojoną fabrycznie na Just Intonation lub w stroju kompromisowym, dla kogoś, kto potrzebuje stroju równomiernie temporowanego będzie ona rozstrojona . W drugą stronę działa to tak samo.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Thomas_Hewitt

Posty: 2
Wysłany: 2018-10-13, 17:18    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Lekko spóźnione, ale serdeczne podziękowania :)
Harmonijka zakupiona i staram się coś tam w nią dmuchać.
Zdaję sobie sprawę, że najlepiej nauka idzie pod okiem kogoś bardziej doświadczonego. dlatego zapytam, czy nie znacie kogoś z Podlasia, dającego lekcje gry?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Georgia525 

Posty: 2
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2020-05-19, 21:18    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Przebrnełam przez 8 stron i sama już się pogubiłam :D ale tak czy inaczej, dzięki za Wasze porady :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu