Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Rocky


Posty: 4
Wysłany: 2009-10-31, 22:02    Jak grać na mojej harmonijce? :)

Mam harmonijke wyprodukowana w chinach za tanioche i szukałem czegosc co by ulatwilo gre i znalazlem takie cos [img]http://scorpionik.wrzuta.pl/sr/f/9tpMMMys4UL/rozmieszczenie_nut_na_harmonijce_c[/img]
Na przedstawionym schemacie harmonijka ma 10 wlotów a moja ma 16 i w dodatku podzielona na pół.
Moje pytania brzmia
A)Jak moge grac na tej harmonijce?
B)Czy ta harmonijka jest dobra jak na sam poczatek?
C)No i jak czyta sie tabulatory do tej harmonijki?
Jestem calkowicie zielony jezeli chodzi o harmoniki prosze o wyrozumialosc:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-31, 22:04    Odp: Jak grać na mojej harmonijce? :)

Masz prawdopodobnie harmonijkę tremolo. Zobacz na forum materiały do harmonijek tremolo :)
Choć lepiej będzie jak kupisz sobie harmonijke 10-kanałową. Najprościej kupić w Lidlu za 10zł ale najlepiej kupić w sklepie muzycznym za około 60-70, no może góra 100 taką na początek. O tym jaką też w innych tematach :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-10-31, 22:06    Odp: Jak grać na mojej harmonijce? :)

Twoja harmonijka to typ tremolo. Kanały w każdej "kolumnie" wydają tę samą nutę, ale dźwięki są nieznacznie rozstrojone w stosunku do siebie, co daje ten wibrujący efekt. Każda kolumna działa na przemian na wydech i wdech. Materiałów na takie harmonijki jest mało, gra się na takich zwykle folk i podobne klimaty. Użytkownik [b]Pulatom[/b] napisał na forum dość obszerny artykuł dotyczący tych instrumentów, od jego lektury powinieneś zacząć.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rocky
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-10-31, 22:06    Odp: Jak grać na mojej harmonijce? :)

Zależy co chcesz grać, bo do bluesa to faktycznie diatonik, ale tremolo jest dobra do folku :)

[ Dodano: 2009-10-31, 20:09 ]
Kurde, Maciek mnie uprzedził :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rocky
Rocky


Posty: 4
Wysłany: 2009-10-31, 22:19    Odp: Jak grać na mojej harmonijce? :)

a żeby grac bluesa to nie mozna jakos sie uczyc na tym co mam a potem żeby latwiej bylo sie przeżucic na wlasciwy instrument ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-10-31, 22:21    Odp: Jak grać na mojej harmonijce? :)

Generalnie to na tremolo nie zagrasz podstawowej skali bluesowej, choć można grać coś co będzie brzmiało jak blues, tylko to troszkę bez sensu. Harmonijka diatoniczna 10-kanałowa jest do tego zdecydowanie lepsza.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rocky
Rocky


Posty: 4
Wysłany: 2009-10-31, 22:22    Odp: Jak grać na mojej harmonijce? :)

ok dzieki :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-10-31, 22:23    Odp: Jak grać na mojej harmonijce? :)

Tremolo samym swoim brzmienie nie brzmi jak blues :)
Próbowałem na tremolo grać bluesa, ale tragedia :)
Lepiej diatonik :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-10-31, 22:26    Odp: Jak grać na mojej harmonijce? :)

[quote="aansaa"]Tremolo samym swoim brzmienie nie brzmi jak blues[/quote]

U Muddy'ego Watersa w numerze Crawling Kingsnake harmonijkarz (chyba Cotton, ale już nie pamiętam) śmiga na harmonijce tremolo, więc też można. Ale co diatonik (ewentualnie chromatyk), no to diatonik (ewentualnie chromatyk :D ).
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-10-31, 23:04    Odp: Jak grać na mojej harmonijce? :)

Aaaa... Nie wiedziałem. :)
Przepraszam za wprowadzenie w błąd :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
beniamin82 


Wiek: 42
Posty: 59
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Zielina (Krapkowice)
Wysłany: 2009-11-01, 08:40    Odp: Jak grać na mojej harmonijce? :)

[quote="Rocky"]a żeby grac bluesa to nie można jakos sie uczyc na tym co mam a potem żeby łatwiej było sie przeżucić na własciwy instrument ??[/quote]

Ja też zaczynałem tez od chińskiego tremolo, a później po kilku latach grania na tremolo melodyjek i solówek (nie blusowych), nie umiałem się przestawić na diatonika (10 kanałów).Było to dosyć trudne, bo nie trafiałem w dzwięki.

Po za tym zrobić podciąg na tremolo to tez nie jest tak "łatwo" jak na harmonijce blusowej.

Od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem harmonijki Hohnera 10-kanałowej, i gdybym nie miał samozaparcia to bym dalej wrócił do tremolo i zapomniał o bluesie.
Ciężko było mi się przestawić.

Więc jeśli chcesz grać w przyszłości bluesa to polecam kupić 10kanałowego diatonika. I od niego się nuczyć grać. A tremolo wykorzystuj sobie do grania melodyjek, całkiem wdzięczny instrument. Masz dużo więcej możliwości. Szczególnie fajnie brzmi "Oh, Susana" i "Siedmiu wspaniałych"


I nie kupuj na początek harmonijki do 50zł, ja kupiłem w tamtym tygodniu tanią harmonijkę 10-kanałową, i w piątek pędziłem już do sklepu po droższą bo na tamtej grało się strasznie trudno.
I tak jeśli chodzi o tremolo, to nawet na chińczykach dosyć łatwo się gra, może czasem nie stroją, i szybciej padają, ale grają, tak przy diatoniku (10kanałów) już tak nie jest.

Tam po prostu trzeba się ostro napocić żeby wydobyć czysty dzwięk nie wspomne już o 2 kanale. (niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę)

Na początek niestety polecam lepszy sprzęt. Co do wyboru sprzętu to jest na tym forum bardzo dużo informacji, a ja fachowcem nie jestem.

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2009-11-01, 09:00[/i] ][/size]
Może to będzie jakaś alternatywa...jeśli rzeczywiście nieużywana...

Marine Band deLuxe używana
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rocky
Rocky


Posty: 4
Wysłany: 2009-11-01, 15:27    Odp: Jak grać na mojej harmonijce? :)

Dzieki za wszystkie odpowiedzi i rady :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu