Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
bobobob

Posty: 7
Wysłany: 2011-08-18, 15:40    Jak grać bluesa

Witam, zacząłem naukę gry na harmonijce typowo, grając piosenki z tabów i ucząc się niektórych z nich, jednak chciałbym potrafić zagrać jakąś improwizację bluesową, bądź gdy kolega na gitarze powie mi że gra bluesa w E, znaleźć na harmonijce A (chyba tak to ma być) odpowiednie dźwięki.
Moje pytanie brzmi: czy do każdej tonacji harmonijki powinno się grać tylko te dźwięki (2) -(3) 4 -(4) (4) (5) 6, a najlepiej zagrywki złożone z tych dźwięków czy to tylko pasuje do tonacji C?
Czy rozpisywanie tabulatur piosenek pomoże mi trafiać w dźwięki czy lepiej próbować grać do jakiegoś akompaniamentu?
Proszę o jakieś proste wytłumaczenie, pozdrawiam :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2011-08-18, 16:16    Odp: Jak grać bluesa

Na początek zacznij od podkładu na jednym akordzie i graj do niego różne zagrywki po pentatonice. Potem stopniowo zacznij łaczyć frazy po 2 akordy, a potem możesz spróbować zagrać do całej progresji bluesowej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
bobobob
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-08-18, 21:17    Odp: Jak grać bluesa

To co napisałeś to rodzaj skali bluesowej, a dokładniej pentatonika molowa rozszerzona o tryton :) . Jeżeli zagrasz ją na harmonijce C, to zagrasz te skalę w tonacji G. Jeżeli zagrasz tak samo na harmonijce A, wyjdzie Ci ta skala w E, i tak dalej, jak to tonacje lecą. Nie musisz grać tylko dźwięków z tej skali, a możesz używać wszystkich innych, jeżeli wiesz jak to robić ;) . To jest taka podstawowa drabinka, po której najbezpieczniej się poruszać grając bluesa. Zauważ też, że możesz te skale grać też w innych oktawach, bo przecież dźwięki z kanałów 1, (1') i (1) odpowiadają tym zagranym na kanale czwartym. Tak samo dwójka obniżona o cały ton, to ten sam dźwięk, co 5 na wdechu i tak dalej.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
bobobob
MrDave 


Wiek: 29
Posty: 57
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2011-08-22, 15:19    Odp: Jak grać bluesa

Trochę tego nie chwytam... Ma ktoś jakiś skuteczny pomysł na uczenie się improwizacji?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-08-22, 15:27    Odp: Jak grać bluesa

MrDave, przeczytaj jeszcze raz, na spokojnie, przepisz sobie kluczowe fragmenty z tych wywodów i załapiesz. A jak uczyć się improwizacji? Słuchać zawodowców, kopiować ich riffy, grać ich riffy, łączyć je, co jakiś czas zmieniać. Twórcze naśladownictwo to całkiem dobra koncepcja.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
prosynek

Posty: 4
Wysłany: 2011-08-22, 15:55    Odp: Jak grać bluesa

To nie bardzo rozumiem, czemu tutaj są znacznie inne dźwięki?

Pierwsza pozycja:



majorowa-durowa: 1 (1) 2 (2) 3 4 (4) 5 6 (6) 7 (8) 8 9 (10) 10

podciągi: (3) o cały ton



minorowa-molowa: 1 (2) 3 4 (5) 6 (6) 7 (9) 9 10

podciągi: (2) o cały ton, (3) o pół tonu, 8 o pół tonu, 10 o ton



blues: 1 (2) 3 4 (5) 6 7 (9) 9 10

podciągi: (2) o pół i cały ton, (3) o pół tonu, 8 o pół tonu, 9 o pół tonu, 10 o cały tonu





Druga pozycja (najczęściej używana):



majorowa-durowa: (1) 2 (2) 3 (3) (4) 5 6 (6) (7) (8) 8 9 (10)

podciągi: (3) o cały ton i 10 o pól tonu.



minorowa-molowa: 1 (1) (2) 3 4 (4) (5) 6 7 (8) (9) 9 10

podciągi: (2) o cały ton, (3) o pół tonu, 10 o cały ton



blues: 1 (1) (2) 3 4 (4) (5) 6 7 (8) (9) 9 10

podciągi: (1) o pół tonu, (2) o cały ton. (3) o pół tonu, (4) o pół tonu, 10 o pół tonu.



Trzecia pozycja:



majorowa-durowa: (1) 2 (3) (4) 5 (6) (7) (8) 8 (10)

podciągi: (2) o pół tonu, (3) o cały ton, 9 o pół tonu i 10 o pół tonu.



minorowa-molowa: 1 (1) (2) 3 4 (4) (5) 6 (6) 7 (8) (9) 9 (10) 10

podciągi: (2) o cały ton i (3) o cały ton



blues: 1 (1) (2) 3 4 (4) (5) 6 (6) 7 (8) (9) 9 (10) 10

podciągi: (2) o cały ton, (3) o cały ton i półtorej tonu, 6 o pól tonu.



Rady:



1. Jeśli podkład w np. Tonacji G jest mollowy, to nie potrzebujemy harmonijki w tonacji C minor

(w tonacji molowej), tylko dobieramy podpunkt 2 danej pozycji czyli minorowa-molowa.



2. Zasady pentatoniki możemy wykorzystywać również w grze na innych instrumentach. Spróbujcie włączyć sobie podkład G-Dur i „poimprowizować” np. na flecie, gitarze, używając dźwięków: D(re) E (mi) G(sol) A(la) H(si). Zauważcie, że tych samych dźwięków używamy na harmonijce w tonacji C (grając pod ten sam podkład) ukrytych pod numeracją kanałów.



3. Pamiętajcie aby każdą improwizację zaczynać i kończyć kanałem 3, np. na harmonijce w tonacji C dźwiękiem G. To samo dotyczy wszystkich innych instrumentów. Zaczynając improwizacje na flecie pod wyżej wymienionym podkładem również powinniśmy zacząć od G. Oczywiście nie zawsze należy stosować się do tej reguły, trzeba eksperymentować!



4. Pamiętajcie o pauzach, dynamice (głośności), subtelności, feelingu w trakcie gry. Róbcie tak aby wasza improwizacja miała wiele różnorodnych, ciekawych elementów. Największą zgubą improwizacji jest nuda, monotonność...



5. Zwróćcie uwagę na rytm.



6. Na kanale 3 uzyskujemy ten sam dzwięk co na kanale (2).



Jak łatwo zacząć?...



Węz harmonijkę w tonacji C do rąk

Włącz podkład w tonacji G-Dur, bądź pogadaj z gitarzystą, który będzie grał akordami: G C D.

Spójrz na pozycję drugą, durową. Zapamiętaj mniej więcej układ kanałów.

Zacznij improwizację od 3 kanału.

Pamiętaj o „radzie 4”.

Skończ improwizację kanałem 3.

Tekst z tej oto strony:
http://zaczarowanyswiatha...ml?ticaid=6ce38
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-08-22, 16:00    Odp: Jak grać bluesa

Ta skala, którą ja podałem to wycinek ze skali podanej w tym artykule jako skala bluesowa (po molowej w II pozycji). Ja przedstawiłem ją w oktawie od G z kanału (2)/3 do G z kanału 6. Tutaj w artykule jest powtórzona na całej długości harmonijki, ale dźwięki są te same. Poza tym, świetna rozpiska ze skalami, dzięki za umieszczenie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-08-22, 16:10    Odp: Jak grać bluesa

"majorowa-durowa: 1 (1) 2 (2) 3 4 (4) 5 6 (6) 7 (8) 8 9 (10) 10

podciągi: 3 o cały ton ".
Sam piszesz że (2) i 3 to ten sam dzwięk, co to za zapis podciągi 3 o caly ton ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-08-22, 16:14    Odp: Jak grać bluesa

adamg53, wg mnie wszystko się zgadza. Chodzi tu po prostu o obniżenie dźwięku z określonego kanału, a jak ktoś gra, to zazwyczaj wie, że na kanale trzecim dźwięk obniża się na wdechu. I wtedy wszystko pasuje, gdyż obniżony o cały ton dźwięk z kanału 3 na zassaniu będzie w tej skali siedział.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
prosynek

Posty: 4
Wysłany: 2011-08-22, 16:20    Odp: Jak grać bluesa

Faktycznie, to jest w porządku, a skąd wiedzieć jaki jest podkład?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-08-22, 16:27    Odp: Jak grać bluesa

W/g mnie zapis pozycji 2 na harmonijce C powinien być taki (1)2(2)(=3)(3)(4)5 6(6)(7)(8)8 9(10)-10 bez dadatykowych wyjaśnień że coś trzeba zrobić. Wszystko co trzeba zrobić to poznać taby i podać to co chce się za pomocą nich przekazać, wszystko inne zaciemnia początkującemu naukę, ale moze sie mylę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-08-22, 20:30    Odp: Jak grać bluesa

Zapis może faktycznie taki niespotykany i mylący, ale merytoryka się zgadza.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-08-22, 22:01    Odp: Jak grać bluesa

"merytoryka się zgadza". Jeżeli się tak uczyleś grać to spoko (prosynek widzę to czai), ale ty powinieneś mieć świadomość, że poprawne nauczanie( mówisz że masz uczniów) powinno zacząć się od poprawnego wydobywania dzwieków 3 to G (3) to B jeżeli trzeba obniżyć trzeci kanal to napisanie 3 o caly ton dla normalnego grajka to herezja , należy napisać (3) o caly ton , może się czepiam, ale takie szczególy mnie irytują bo ucząc sie sprawily mi dużo zamieszania.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-08-22, 22:22    Odp: Jak grać bluesa

Okej, aby wszystko sprostować, wyedytowałem tamten post umieszczając odpowiednie numery w nawiasach, by było wiadomo, kiedy obniżamy na wdechu, a kiedy na wydechu. Masz rację, podstawy to rzecz najważniejsza i wiedzieć należy, który dźwięk w jaki sposób wydobywamy. Choć taką wiedzę zwykle zdobywa się zanim zacznie się poznawać skale, a na tym późniejszym etapie wystarczy zdawkowe "obniż trójkę o cały" skierowane do ucznia, żeby wiedział jaki dźwięk zagrać, bez przypominania o kierunku przepływu powietrza potrzebnym do uzyskania efektu. Ale może i faktycznie, w formie pisemnej forumowej winno być to ujęte.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu