Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
RSzkudlarek 


Wiek: 60
Posty: 15
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2024-01-23, 18:30    [Harmonijkarz] Krzysztof RUBIK - harmonijkarz

Mój kolega Krzysztof, z którym znam się od kilkunastu lat, a który gra na Ustnych Harmonijkach diatonicznych, chromatycznych oraz na harmonijce basowej z wielką pasją, co można przeczytać w poniższym tekście.
Miłość do harmonijki łączy wielu pasjonatów, a to jest piękne.

Krzysztof Rubik - harmonijkarz.
Elektronik, żeglarz, muzyk-amator, organizator festiwali, koncertów, warsztatów harmonijkowych oraz imprez bluesowych.
Dość późno wkroczył na polskie sceny muzyczne, szybko jednak nadrabiał zaległości muzycznego wyksztalcenia zarówno w samodzielnej nauce jak i pod kierunkiem mistrzów na licznych warsztatach w kraju i za granicą m.in. dwukrotnie na Harmonica Meeting Under Sail w Chorwacji m.in. z Carlosem del Junco (Can). Był uczestnikiem warsztatów u Howarda Levy’ego (USA), Keitha Dunn'a (USA/NL), a także u polskich mistrzów jak: Bartosza Łęczyckiego, Łukasza Wiśniewskiego, Romana Badeńskiego, Marcina Dyjaka, Janka „Kyksa” Skrzeka. Od 2011 r. kształcił się w klasie harmonijek chromatycznych pod kierunkiem maestro Zygmunta Zgrai, nestora polskich harmonijkarzy - światowej klasy mistrza i jurora. Krzysztof jest Laureatem, złotej dziesiątki w XXVI konkursie harmonijkowym w Kamieniu, a także laureatem Mysłowickich spotkań harmonijkowych. Uczestniczył dwukrotnie w warsztatach mistrzowskich wspólnie z Marcinem Dyjakiem w session's Urbanator Days 2014 i 2015 r.- (ten pierwszy w studio Polskiego Radia w Katowicach).
2009 rok - to początki gry na harmonijce diatonicznej oraz zorganizowanie 2,5 godzinnego koncertu szantowego w Jacht Klubie Pogoria3 z miłośnikami tego gatunku.
Systematyczną grę zespołową rozpoczął jednak dopiero w 2011r. z bandem „Claptomania - jako współzałożyciel grupy muzyków grających utwory Erica Claptona we własnych aranżacjach. Jest również współzałożycielem (od 2008-:-2017;) kabaretowej formacji Blues Trafok Band, z którą wystąpił dwukrotnie w (2012 i 2013) r. w Prerovie (CZ) oraz wiele krajowych występów, aż do jesieni 2023r. Największe sukcesy odniósł jednak z blues-rockowym OLD WAVE (od 2013r. do nadal) biorąc udział w wielu festiwalach muzycznych takich jak Solo Życia, Kraśnik Blues Meeting, Blues nad Odrą, Galicja Blues Festiwal, Blues na Siewierskim Zamku, Imielin Blues Festiwal, Festiwal Bluesowo, zdobywając m.in. kilka grand prix i wyróżnień. W latach 2014-:-2022r. grał z blues-rockowym zespołem Rockomotive, z którym wygrał konkurs (grand prix) na 37 RAWA BLUES FESTIVAL (2017'), zdobywając zaszczyt zagrania na dużej scenie katowickiego ;"spodka". Ulubionym gatunkiem Krzysztofa jest Blues, ale nie stroni od Jazzu, Soulu, Funky, Country, Latino, a także muzyki klasycznej, w graniu, której szkoli się u mistrza Zygmunta Zgrai. Krzysztof jest też animatorem kultury muzycznej organizując koncerty, (4 x Polski Dzień Bluesa- Muza Sosnowiec), moderując liczne jam session w lokalnych klubach muzycznych (Music Park Café, Sarmata, Latawiec, Jazz klub KoMin) oraz organizując wielokrotnie warsztaty harmonijkowe z polskimi mistrzami tego instrumentu. Znaczącą imprezą w portfolio Krzysztofa, jest też organizacja dwunastu edycji muzycznego wydarzenia, jakim jest Wielki Gul, czyli haust muzyki i kultury.
Krzysztof zainicjował i zorganizował również stałe (cykliczne) lekcje z mistrzem Marcinem Dyjakiem w będzińskim klubie muzycznym Latawiec. Grał w otoczeniu i wspólnie z takimi muzykami i zespołami jak Michał Urbaniak, Femi Temowo (GB), Patches Stewart (USA), Niki Buzz (NL), Sobo Blues Band, Michał Kielak, Kuba Sienkiewicz Trio, J.J. Andrzej Urny Band, Kasa Chorych, Partyzant, Mother Follow Chairs (Cz), Dr. Misio, Oberschlesien, Renata Przemyk, Blues Ferajna, Bogdan Rumiak, Roman "Pazur"; Wojciechowski, Combii, oraz artystami na jam session Rawa Blues Festiwal. Może nie jest to dużo, ale w okresie swojej niedługiej muzycznej przygody z harmonijką, zagrał z zespołami ponad 100 pełnych koncertów. Obecnie gra na harmonijkach i tworzy materiał w nowo założonym zespole Bilans Moralny, który wykonuje, (kto by się spodziewał), poezję śpiewaną, w której to muzyce jest aranżerem. Krzysztof prowadzi, jako administrator, redaktor portalu internetowego i serwisu dla harmonijkarzy Harmoszka.com pod pseudonimem Felix.
_________________
Kobieta w tańcu, Koń w galopie, Statek pod pełnymi Żaglami
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Felix
#Felix 


Posty: 1599
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2024-05-07, 13:41    Odp: [Harmonijkarz] Krzysztof RUBIK - harmonijkarz

Dziękuję Roman za wyczerpujący wpis i uznanie.

Przy okazji podrzucam video z okazyjnego koncertu z Kubą Sienkiewiczem i Kwartetem Jurajskim w Zbrosławicach.
Miałem tam wielki zaszczyt i przyjemność zagrać kilka improwizacji bez wcześniejszych prób. z zawodowcami.
A jak wyszło posłuchacie.
https://www.youtube.com/w...=RubikKrzysztof

i jeszcze jeden numer z zespołem Old Wave:
https://www.youtube.com/watch?v=mU2qIweTqQkPozdrawiam Krzysztof (Felix)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu