Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-16, 20:55    Harmonijka - którą wybrać

Wiem że takich tematów było mnóstwo, ale nie umiem się doszukać takiego który w pełni odpowiedział mi na moje ( i pewnie innych ) pytanie, gdyż nigdzie niema zestawionych razem porównań tych harmonijek, o które mi chodzi. ( chodzi o porównanie np. Special 20 do Blues Harpa).

Czy moglibyście zestawić ze sobą niżej wymienione harmonijki?

- Hohner Special 20
- Hohner Blues Harp
- Hohner Golden Melody
- Hohner Marine Band
- Hohner Marine Band Deluxe
- Suzuki Harpmaster

Według was, która najbardziej nadaje się do grania bluesa ( akurat mi chodzi o bluesa ale czy mógłby ktoś napisać o innych gatunkach muzycznych i o tym które z tych harmonijek najlepiej pasują do danego gatunku )


A teraz moje główne pytanie :

Jaką harmonijkę powinienem sobie kupić? Dotąd grałem na harmonijce Hohner SilverStar. Jestem nastawiony na blues, choć nie wykluczam grania innych gatunków muzycznych. Dotąd myślałem o Blues Harpie i Marine Bandzie Deluxe ( i powiedzmy o Special 20 ).

Którą doradzicie, a może polecicie lepszą według was?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-16, 20:59    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Wymieniłeś bardzo dobre i wystarczające do bluesa, choć jeszcze warto zwrócić uwagę na produkty firmy Seydel.
W zasadzie każda z nich jest bardzo dobra do bluesa ale jeśli chodzi o Golden Melody i Suzuki Harpmaster to są to harmonijki o stroju równomiernie temperowanym więc nie są nastrojone typowo do bluesowych "nieczystości" czyt. akordów itp. Ale mam obie i też gra się na nich dobrze bluesa, to tylko niuanse w brzmieniu.
Jeśli chodzi o rozmiar kanałów to we wszystkich poza marine band w obu wersjach będziesz miał tak szerokie jak w harmonijce na której grałeś dotychczas więc powinno Ci się grać dobrze.
Jak tak lubisz bluesa to zrób sobie założenie, że wszystkie te modele przetestujesz w ciągu swojej kariery, bo warto, każdemu co innego leży bardziej :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-16, 21:55    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Ta stronka powinna Ci pomoc w odpowiednim wyborze, dopasowaniu harmoszki:

http://swiat-harmonijek.z...e.php?page_id=5

Pozdrawiam
Gladias
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-16, 22:03    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Chciałbym wybrać sobie harmonijke uniwersalną, choć na początku pewnie więcej będę grał blusa.

Myślałem nad Marine Band Deluxe, w którym nie zauważyłem wad, Blues Harpem i jego " lekko bluesowym brzmieniem " i nad Specialem 20 do którego zniechęciły mnie jego piski, o których mowa w recenzji na stronie głównej portalu i mam pytanie którą harmonijkę ty byś mi polecił.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-16, 22:05    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Wygląda na to, że Blues Harp będzie dla Ciebie odpowiedni. Ja mimo że Marine Band jest bardzo dobra unikam już harmonijek z tym rozmiarem stroików, bo gorzej się je naprawia. Stroi się tak samo ale jeśli chodzi o wymianę stroika to jest masakra....
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-16, 22:11    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Ja zaczynałem na Blues Harpie C.
Kupiłem ja 7 grudnia 2009, a dalej swietnie gra. Chociaz juz duzo "przezyła" :P

Polecam
Ostatnio zmieniony przez Gladias 2010-06-16, 22:14, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-16, 22:13    Odp: Harmonijka - którą wybrać

To oby tak dalej. To tylko taka moja mała rada: Nigdy ale to nigdy nie graj w hałasie bez nagłośnienia. Łatwo przesadzić w takich warunkach, pare razy mnie krew zalała jak następnego odkryłem że prawie nowa harmonijka jest już rozstrojona. Bez takich sytuacji dobre harpy faktycznie długo żyją.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-16, 22:17    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Własnie dzis miałem taka sytułacje - jak grałem z trabka taka improwizacje :P Aczkolwiek uwazałem:)
Jestem w miare delikatny dla moich instrumentow detych, na któych gram juz ponad 5 lat - jak ten czas leci... :)

Po 5 min gry sie wkurzyłem, wcisnełem tłumik w trabke.
Odrazu było lepiej, no i przynajmiej było mnie słychac:)
Ostatnio zmieniony przez Gladias 2010-06-16, 22:20, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-16, 22:20    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Na jakim stroju jest Blues Harp? Kompromisowym?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-16, 22:22    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Blues harp - strój: Just Intonation... Jednak jak gramy melodie, to brzmi bardzo ładnie:) Tak blues'owo ( jak na moje ucho ).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-16, 22:24    Odp: Harmonijka - którą wybrać

A nie jest przypadkiem w stroju kompromisowym?
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-16, 22:32    Odp: Harmonijka - którą wybrać

A tak praktycznie to jaka to różnica w grze na stroju równomiernie temperowanym czy nierównomiernie temperowanym, jeślo grałem na kompromisowym.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-16, 22:46    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Trochę inaczej brzmią akordy. Można powiedzieć, że gorzej, bo tak bardziej "szklanie" i ni to ciepłe brzmienie, ni to zimne... Ale to nie przeszkadza aż tak :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-06-16, 22:48    Odp: Harmonijka - którą wybrać

W stroju równomiernym oktawa jest podzielona na 12 równiótkich półtonów, natomiast wszelkie inne systemy strojenia tego wymogu nie spełniają (półton w różnych miejscach nie ma takiej samej wartości). W stroju równomiernym melodie brzmią pięknie i słodko, ale przy akordach pojawiają się dysonujące harmoniczne. W różnych odmianach Just Intonation odległości między dźwiękami się różnią nieco i nie powstają te "złe alikwoty", ale melodie nei grzeszą już taką czystością. Gdzieś w połowie drogi jest strój kompromisowy, gdzie i wilk syty (niemal) i owca (prawie cała).

Co do porównania harmonijek, na www.youtube.com/harmonicapl zrobiłem test kilku modeli, może to się przyda.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-16, 22:51    Odp: Harmonijka - którą wybrać

[quote="minigunmen"]A nie jest przypadkiem w stroju kompromisowym?[/quote]

Na tej stronce - http://customharmonicas.art.pl/artykol.htm spotkałem sie z informacją . ze blues harp jest w stroju Just Intonation.

A poniewaz Maciek Draheim sprawdzał poprawnosc informacji zawartej w tym artykule, to chyba nie ma wątpliwosci :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-06-16, 23:00    Odp: Harmonijka - którą wybrać

[b]Gladias[/b], z tymi strojami też dziwna sprawa. Hohner nie informuje jak harpy stroi, np. strój Marine Banda zmieniał się kilka naście razy, to będąc bliżej JI, to ET. Jedyny harp, który ma ujawniony strój, to Goldenka. W innych przypadkach, tylko ucho może rozsądzić.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-17, 13:09    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Nadal nie wiem który z pośród tych trzech wybrać:

- Marine Band Deluxe
- Blues Harp
- Special 20

Moglibyście mi podać takie, zalety i wady które mogłyby zadecydować o moim wyborze jednej z tych dwóch harmonijek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
michu 


Wiek: 29
Posty: 164
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2010-06-17, 13:14    Odp: Harmonijka - którą wybrać

[quote="Robert147"]Moglibyście mi podać takie, zalety i wady które mogłyby zadecydować o moim wyborze jednej z tych dwóch harmonijek[/quote]
chyba trzech ;)
patrz dział sprzęt tam jest dużo opini o tych harmonijkach
_________________
Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-17, 14:05    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Jak możesz mieć Marine Band Deluxe albo Blues Harpa to odrzuć Special20. Jak wolisz mieć szersze kanały to Blues Harp. Jak chcesz historyczną, bardzo dobrą harmonijkę (nie ujmując Blues Harpowi) to bierz Marine Band.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-06-17, 14:34    Odp: Harmonijka - którą wybrać

A ja do nauki polecam właśnie Special20. Łatwiej wydobywa się dźwięk i reaguje szybciej, niż Blues Harp.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-17, 14:41    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Fakt, nie wziąłem pod uwagi tego, że to pierwsza harmonijka. Młynek dobrze prawi.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-17, 20:03    Odp: Harmonijka - którą wybrać

To nie jest moja pierwsza harmonijka ( grałem na SilverStarze więc z tą łatwością wydobywania dzwięków nie powinno być problemu ), ale owszem będzie to moja pierwsza pożądna harmonijka.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-17, 20:09    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Jesli chcesz harmoszke w C, D to kup Blues harpa, jesli w A badz innej niskiej tonacji to marine band delux. ( Ja bym tak zrobił ).

Nigdy nie grałem na Spcial 20 dlatego tez nie moge porownac tej harmoszki z Blues harp'em badz Marinką.
Aczkolwiek jestem bardzo zadolony z Blues harpa oraz marinki. Sa to harmonijki godne polecenia.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-06-17, 20:34    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Obojętnie, co kupisz - to będzie Twoja PIERWSZA harmonijka. Silverstar to bardziej wyrób harmonijkopodobny, niż harmonijka :roll:
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-06-17, 21:02    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Można popatrzeć na to jeszcze tak, że to jedna z pierwszych harmonijek.. jak mówiłem wcześniej - przewiną się jeszcze dziesiątki jeśli nie porzucisz tego za szybko, więc nie przywiązuj do tego aż takiej dużej wagi, wazne tylko żeby była jedną z dobrych.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Blake 


Wiek: 31
Posty: 183
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2010-06-17, 21:21    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Ja osobiście polecam Blues Harpa

Zaraz po wyrobie harmonijkopodobnym (Blues Band) zakupiłeś właśnie Blues Harpa i nie żałuj ę ani jednej złotówki na niego wydanej ;)
_________________
"Shinobi, który nie przestrzega zasad jest nazwany śmieciem"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Robert147 

Wiek: 27
Posty: 13
Skąd: Żory
Wysłany: 2010-06-17, 21:42    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Postaram się jutro iść do sklepu muzycznego i dokładnie przeanalizować te harmonijki, wielkość kanałów, dzwięk ( na tym worze ). Ale chyba niemają Marine Band Deluxe.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-06-17, 21:47    Odp: Harmonijka - którą wybrać

Trzeba jeszcze dodac, ze Blues harp posiad kolejną "pozytywna rzecz"( której nie ma ani special 20, ani marine bend ). Jest jedną z trzech podstawowych harmonijek wchodzacych w system MS ( jeszcze Pro Harp, oraz Big river harp ).
To oznacza, ze bedziesz mogł wymieniac czesci pomiedzy tymi 3 harmoszkiami ( np. pokrywa - Big river harp, stroiki - Blues Harp, Korpus - Pro Harp ).

Ja ostatno tezm sie "pobawiłem" z Blus Harpem i Pro harpem ( MS'y ):) Teraz mam Blues harpa z plastkowym korpusem... oraz Pro Harpa z drewnianym :)

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2010-06-17, 22:51[/i] ][/size]
[quote="Robert147"]...wielkość kanałów[/quote]

To nie ma duzego znaczenia, poniewaz rozkłady kanałow w hohner'ach ( i nie tylko ) sa bardzo podobne ( plastikowe korpusy maja odrobinke wieksze kanały niz drewaniane, jednak ta roznica podczas gry jest nieodczuwalna ).
Ostatnio zmieniony przez Gladias 2010-06-17, 21:59, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-06-17, 21:55    Odp: Harmonijka - którą wybrać

[quote="Gladias"]Jest jedną z trzech harmonijek wchodzacych w system MS ( jeszcze Pro Harp, oraz Big river harp ). [/quote]

Jeszcze w tej serii dostępny jest Cross Harp i Meisterklasse, a historycznie Special 20 MS i Marine Band MS. Tak dla uzupełnienia :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-06-18, 07:49    Odp: Harmonijka - którą wybrać

nie bierz sobie jakiś otworów jak z odrzutowca, na początku jak dmuchałem pierwszy dzien to mnie to denerwowało, ze tak blisko siebie są i ciagle trafiam w dwa - teraz by mnie juz denerwowało ze są za daleko. Nauczysz sie, spoko :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu