Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Makito

Posty: 3
Wysłany: 2015-09-15, 22:53    Harmonijka Chromatyczna bez przełącznika?

Witam wszystkich jako nowy forum,
Zastanawiam się nad czymś, czego nie mogę pojąć. Wynika to pewnie z faktu że błędnie rozumuję lub mam braki w wiedzy, ale jeśli tak jest proszę mi wytłumaczyć. Dlaczego nie ma harmonijek chromatycznych bez przełącznika? Wydaje mi się że coś takiego mogłoby wyglądać jak normalna harmonijka tylko z większą liczbą kanałów i nastrojona w taki sposób jak fortepian, tzn. dźwięki wydawane przez stroiki odpowiadałyby po kolei klawiszom fortepianu. Takie jakby połączenie w jedno harmonijki w C-dur i Cis-dur. Bardzo prosiłbym o wytłumaczenie dlaczego takie konstrukcje nie istnieją, nawet jeśli pytanie wydaje wam się skrajnie głupie :P Nie jestem dobrze zaznajomiony z teorią muzyki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2015-09-16, 10:45    Odp: Harmonijka Chromatyczna bez przełącznika?

Ja widzę takie problemy (choć pewnie inni znajdą więcej)
Całkowity brak akordów
Trudność w graniu np. w różnych tonacjach
Właściwie to można zapytać dlaczego nie ma fortepianów gdzie są tylko białe klawisze ale wszystkie dźwięki. Na takim fortepianie i tak byłoby o wiele prościej grać niż na wymyślonej przez ciebie harmonijce - na niej trzeba i dmuchać i wciągać powietrze.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lizur97 


Wiek: 26
Posty: 139
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: woj. Opolskie
Wysłany: 2015-09-16, 17:30    Odp: Harmonijka Chromatyczna bez przełącznika?

Jeżeli każdy dźwięk chromatyczny byłby na oddzielnym kanale mielibyśmy niezłą gimnastykę, skacząc (srednio) co dwa kanały, żeby zagrać choćby zwykłą gamę, to by było bardzo męczące i niekomfortowe. Nie wspominając o szybszym graniu.
_________________
"Wszystko prostsze gdy się śpiewa i gra.."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Makito

Posty: 3
Wysłany: 2015-09-16, 22:49    Odp: Harmonijka Chromatyczna bez przełącznika?

Nie, to że granie na czymś takim byłoby bardzo niekomfortowe nawet dla mnie jest oczywiste. Jednakże na pewno od niemożliwości dalekie. Istnieją np. chromatyczne fletnie pana choć budowane trochę inaczej. Pewnie stworzenie czegoś takiego rzeczywiście nie byłoby warte świeczki, jednakże trochę mnie zastanawia że nikt nawet nie próbował. Takie tam rozmyślania dla samego rozmyślania.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2015-09-17, 10:22    Odp: Harmonijka Chromatyczna bez przełącznika?

Kto powiedział, że nie ma takich harmonijek?

http://www.suzukimusic.com/harmonicas/ss37/
http://www.suzukimusic.com/harmonicas/as37/

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Makito

Posty: 3
Wysłany: 2015-09-17, 15:39    Odp: Harmonijka Chromatyczna bez przełącznika?

Ooo dzięki za uświadomienie , dokładnie o czymś takim myślałem:). Myślałem że konstrukcja takiej harmonijki jest tańsza niż zwykłego chromatyka, ale ogólnie to cieszę się, że pomysł to nie tylko moje ubzduranie.

Hohner też ma, choć trochę inną http://us.playhohner.com/...tra/chromatica/
Wychodzi na to, że gdybym trochę się wysilił i poszukał nie musiałbym głupich pytań na forum zadawać :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu