Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Skovyt 

Wiek: 27
Posty: 7
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-08-07, 13:46    Golden Melody - która tonacja?

Cześć, myślę o tym, aby zakupić Golden Melody i nurtuje mnie pytanie w jakiej tonacji. Nie mam konkretnie wyrobionego zdania o muzyce jaką chce grać na harmonijce, ale fajnie by było coś do jazzu, wypowiedzcie się która tonacja brzmi najbardziej ciepło i przyjemnie na tym modelu :) z góry dzięki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2011-08-07, 21:11    Odp: Golden Melody - która tonacja?

Jezeli to ma być twoja pierwsza harmonijka to koniecznie w C i nie golden melody. Jeśli grasz już trochę czasu i odpowiada Ci brzmienie tego produktu Hohnera to ja polecałbym Ci goldenkę w D.

Pozdrawiam

Gladias
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Skovyt 

Wiek: 27
Posty: 7
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-08-07, 21:28    Odp: Golden Melody - która tonacja?

Gram juz niecały miesiąc, umiem wszystkie podstawy itp, mam bluesbanda i zawsze mnie fascynowała Golden Melody. Po prostu muszę ją mieć. Słyszałem, ze po tonacji C najlepiej kupić A. Moze ktoś nagrać jak brzmi goldenka w D?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2011-08-07, 21:57    Odp: Golden Melody - która tonacja?

Moim zdaniem kupowanie goldenki zaraz po blues bandzie to zly pomysł poniewaz w 80% szybko ją dojedziesz. W sprawie tonacji to po C najlepiej kupic D albo A (moim zdaniem).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Skovyt 

Wiek: 27
Posty: 7
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-08-09, 13:47    Odp: Golden Melody - która tonacja?

To co polecasz bo Blues bandzie? Bardzo jara mnie goldenka, ale czytalem, ze mała trwałość. To co polecasz?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-08-09, 16:25    Odp: Golden Melody - która tonacja?

SUZUKI MANJI
http://forum.harmoszka.co...m-20-vt2640.htm
tu jest test:
http://www.harmonijka.mud....php?r=109&l=pl
SUZUKI HAMMOND HA-20
http://forum.harmoszka.co...a-20-vt1523.htm
tu jest test: http://forum.harmoszka.co...a-20-vt1523.htm
SEYDEL SESSION STEEL
http://forum.harmoszka.co...teel-vt5476.htm
tu jest test:
http://www.harmonijka.mud....php?r=116&l=pl

NIe wszystko co tanie jest dobre :?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-08-10, 07:24    Odp: Golden Melody - która tonacja?

Każdy model powyżej 80 złotych będzie OK ogromnym skokiem jeśli chodzi o jakość. Ale rzeczywiście, Golden Melody możesz (aczkolwiek nie musisz) szybko zajechać, po tym badziewiu jakim jest Blues Band na 100% masz zbyt silne zadęcie. Jeśli byś się jednak zdecydował, pamiętaj, żeby od pierwszego razu bacznie zwracać uwagę na kontrolowanie siły oddechu. Podobnie może być z Seydelem Blues Sessionem (zwykły, nie Steel) czy Heringami. To są wszystko szczelne modele, na których łatwo się gra, ale które też łatwo jest uszkodzić

Felix podsunął Ci droższe sprzęty, na pewno dobre, ale śmiało możesz pójść w któryś ze średnio niskiej półki, jak Hohnery: Special20, Blues Harp, Marine Band (raczej Deluxe), Big River Harp. Niezłym wyborem będzie też Tombo Lee Oskar. O każdym z nich jest masa na forum, wystarczy poczytać. Nie oczekuj, że Ci ktoś powie: "kup harmonijkę x, bo jest najlepsza". Tzn. wielu tak powie, ale to dlatego, że na forum roi się od dyletantów, których pasja doradzania i autorytatywność wypowiedzi jest odwrotnie proporcjonalna do wiedzy i umiejętności... Takich "doradców" omijaj z daleka! Nie ma jednej, "najlepszej" harmonijki, gdyby była, to wszystkie inne w naturalny sposób zniknęłyby z rynku. No bo po co ktokolwiek miałby kupować gorszą, skoro jest lepsza? ;) To bardzo indywidualna rzecz, którą determinuje kształt naszego "aparatu gębowego", sposób, w jaki instrument współpracuje z wnętrzem naszego ciała, które stanowi jego pudło rezonansowe, indywidualny gust jeśli chodzi o brzmienie, itd., itp. Np. szerokie kanały Tombo Lee Oskar czy wysokie pokrywy Seydela Sessiona dla jednych są zaletą, dla innych wadą...
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Skovyt 

Wiek: 27
Posty: 7
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-08-10, 13:21    Odp: Golden Melody - która tonacja?

Młynek dzięki za tak wyczerpującą wypowiedź ;) Hmmm słyszałem, że Special20 i Blues Harp są dosyć dobre na mój poziom, chociaż blues harp o ile się nie mylę nie ma inpregnowanego korpusu(mogę się mylić), nie chcę żeby spęczniało itp itd. Jeżeli już mam brać inną jak Golden Melody to napewno nie korpusu typu blues band (taką jak ma blues harp, silverstar itp), bo nie leży mi taka w ręce. Golden Melody jest bardziej okrągła i myślę, że to by mi świetnie leżało w łapie, tylko boję się co z tą żywotnością, rzeczywiśćie, bardzo dmucham w harmonijkę teraz, co w takim razie polecasz do 70-90zł? Skusiłbym się chyba na Pro Harpa bo ładny całkiem jest (chodzi mi o czarny kolor), na allegro jest w cenach goldenki(wolałbym jednak boską Goldie), ale teraz jakieś promocje są za 66zł. Aha i właśnie, jaką polecasz tonację? Proszę bez wypowiedzi : to zalezy co chcesz grać, to zalezy od Ciebie, po prostu wypowiedzcie sie jaka dla was jest najlepsza
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-08-10, 13:52    Odp: Golden Melody - która tonacja?

Skovyt napisał/a:
Proszę bez wypowiedzi : to zalezy co chcesz grać, to zalezy od Ciebie, po prostu wypowiedzcie sie jaka dla was jest najlepsza

No to nie dostaniesz odpowiedzi. Bo nie ma najlepszej tonacji, tak, jak nie ma najlepszej harmonijki, zdawało mi się, że zrozumiałeś 8/ Podstawowa to C, dalej pod względem częstości użycia są D i A (w bluesie nawet częsciej używana), potem odpowiednio G, F, Bb, E. Półtonowymi dziwactwami typu Eb czy Ab nie ma sensu sobie głowy zawracać, chyba, że grasz z kimś kto na jakąś taką dziwaczną tonację typu Db czy fis-mol się uparł. I nie słuchaj "ekspertów" którzy mówią, że "najlepsza jest A" - bo on akurat taką kupił, jego kumpel z podwórka brzdąka mu na gitarze akordowy "bluesowy" podkład w E (bo nic innego nie umie) i tak sobie "jamują" godzinami... Dla niego rzeczywiście najlepsza będzie A, ale to wcale nie znaczy, że dla Ciebie też... Bo co jeżeli twój kumpel umie podkład tylko w A, to Tobie potrzebna jest D a nie A... A co, jeżeli podkład jest niebluesowy i grasz w I pozycji a nie w drugiej>

Blues Harp ma impregnowany korpus, to Marine Band Classic nie ma (dlatego polecałem raczej Deluxe). Osobiście nie lubię Blues Harpa, ale niektórzy są zachwyceni. Mówiłem już, to bardzo indywidualna sprawa... Special20 będzie dobrym wyborem, ale to nie jedyna możliwość.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Skovyt 

Wiek: 27
Posty: 7
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-08-10, 14:08    Odp: Golden Melody - która tonacja?

Zrozumiałem, zrozumiałem. Ale chodzi mi tutaj która DLA WAS NAJLEPSZA. Czyli można powiedzieć ulubiona. Mi chyba najbardziej odpowiada D, ale chciałem poznać jaki głos ma lud :P Zastanawiam się ostatecznie nad Pro Harpem i Goldenką
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2011-08-11, 00:42    Odp: Golden Melody - która tonacja?

Pro Harp ma bardziej przytłumione brzmienie, w komforcie gry wypada gorzej niż blues harp... Goldenka moim zdaniem odpada- jest za delikatna.

Osobiście polecam Ci blues harpa. Mam 3 egzemplarze i wszystkie przypadły mi do gustu. Tylko pamiętaj o radzie Młynka. Ja lubię ten model, ale ty możesz mieć odmienne uczucia. Prawda jest taka, ze trzeba próbować i nie martwic się, iż pierwszy wybór nie będzie w 100% trafny.

Jeżeli chodzi o wygodę to blues harp naprawdę jest ok. Poza ogólnym dość wysokim komfortem gry ma znakomicie zaimpregnowany korpus oraz śrubki które łatwo odkręcać (w przeciwieństwie do gwózdkow). Ostatnim argumentem będzie fakt, iż blues harp należy do serii MS.

A tonacje wybierz obojętnie jaką spośród C, D, A, G. Moim zdaniem to nie ma większego znaczenia w tym przypadku...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Skovyt 

Wiek: 27
Posty: 7
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-08-11, 14:20    Odp: Golden Melody - która tonacja?

Przekonaliście mnie do wyboru Blues Harpa w D :D Dzięki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-08-16, 22:02    Odp: Golden Melody - która tonacja?

A ja to, co Gladias uznał za zaletę potraktuję jak wadę. System MS. Te harmonijki mają inny kształt stroików, może i też stop jest inny, przez co mają większe problemy ze strojem i jego utrzymaniem niż inne produkty Hohnera (seria Classic, czyli Special, Marinki, czy Goldenki). Wszystko tu jest i jednocześnie nie jest dobrym ;) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu