Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-24, 10:03    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

[b]Boodzik[/b], to jeden utwór może mieć wiele tonacji??
Dobrze rozumiem to, co napisałeś?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-24, 10:28    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

[quote="Boodzik"] grane są w więcej niż w jednej tonacji :) [/quote]

Czy to oznacza, że w takiej wersji nie do zagrania na jednym harpie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-24, 11:19    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

@Aansaa
Oczywiście, np. w utworach jazzowych jest to powszechne :)

@Drui
Hmmm... Myślę, że techniki bendingu (dokładnego, np obniżenie trzeciego kanału o pół tonu) i overbendingu byłyby przydatne :) Natomiast mozna spróbować grać ten trzeci utwór np w '3rd i 4th position' na harmonijce G (czyli w tonacje A-moll i E-moll)
Jeśli będziemy te tonacje ogrywać pentatonikami, a nie kompletnym systemem modalnym to będzie brzmieć oki. Choć przy przejściu na moll harmoniczny wartoby jakoś pokazać tą septymę wielką :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-24, 11:38    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Boodzik: Dzięki, przetrawię przez święta i w końcu załapię: dane już są - kwestia przyswojenia, popróbowania :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
beniamin82 


Wiek: 42
Posty: 59
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Zielina (Krapkowice)
Wysłany: 2010-01-04, 11:26    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Zapytałem siostrę (po szkole muzycznej podstawowej) o to jak okreslic tonację utworu.
I jest to banalne jeżeli ma się nuty. Nawet nie trzeba znać nut.

Tu jest link do takiego cuda co się zwie kołem kwintowym:
http://sound.telezdrowie....s/a/a1/Kolo.png

Po ilości krzyżyków lub b-moli możemy określić tonację w 5sek. :-)
Nie wiem jak jest z tonacjami molowymi (jak je odróżnić od durowych).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-01-04, 13:42    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

No tak, po nutach szybko... Ale ze słuchu trudniej. Choć w zasadzie da się mając jedną harmonijkę i znając mniej/więcej jaki dźwięk jest gdzie na niej.

Przy harmonijce w C:
Jeśli do utworu pasuje dźwięk na (2) i robi wrażenie dźwięku, na którym siedzi utwór, utwór w G
Jeśli pasuje 4 - utwór jest w C.
Jeśli pasuje (1) utwór jest w D
Pasuje (6) - utwór jest w A
Pasuje 2 - utwór jest w E.

Tak rozpisałem tylko pare "podstwowych" tonacji. Są to dźwięki, które (za wyjątkiem (6) ) są dźwiękami, które zaczynają skalę w drugiej pozycji na harmonijkach na których gra się te tonacje. Czyli mój tok rozumowania jest taki, że jeśli pasuje 2 na harmonijce w C, to biorę harmonijkę w A, bo na niej, w drugiej pozycji gra się w E.
W ten sposób nie trzeba przerzucać wszystkich harmonijek sprawdzając która pasuje.
(6) jest wyjątkiem bo na harmonijce w C nie ma dźwięku A z tej samej oktawy co na harmonijce w D (na której w drugiej pozycji gra się w A).
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-05, 00:15    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

[quote="beniamin82"]Zapytałem siostrę (po szkole muzycznej podstawowej) o to jak okreslic tonację utworu.
I jest to banalne jeżeli ma się nuty. Nawet nie trzeba znać nut.

Tu jest link do takiego cuda co się zwie kołem kwintowym:
http://sound.telezdrowie....s/a/a1/Kolo.png

Po ilości krzyżyków lub b-moli możemy określić tonację w 5sek. :-)
Nie wiem jak jest z tonacjami molowymi (jak je odróżnić od durowych).[/quote]

Tonacja molowa ma takie same znaki przykluczowe jak tonacja durowa połozona o tercję małą wyżej (Am - C; Em - G itp)
Koło kwintowe pokazuje tylko tonację określoną przez znaki przykluczowe ;) Modulacje wewnątrz utworu są najczęsciej oznaczane po prostu znakami chromatycznymi przy nutach.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-05, 16:10    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

O co chodzi z tym kołem?? :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-05, 23:40    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Koło kwintowe (i kwartowe) służy do ustalania ilości znaków przykluczowych w tonacjach.

Tonacją wyjściową jest tonacja C-dur, bez znaków przykluczowych.
Kwintę wyżej mamy tonację G-dur, która ma jeden krzyżyk (F#, 7my stopień)
Kwintę wyżej od G-dur jest tonacja D-dur, która ma 2 krzyżyki (F#, C#).
Potem jest A-dur (F#,C#,G#), E-dur (F#, C#, G#, D#), H-dur (F#,C#,G#,D#,A#), F#-dur (F#,C#,G#,D#,A#,E#) i C#-dur (F#,C#,G#,D#,A#,E#,H#).

Z kolei wychodząc od tonacji C-dur o kwartę w dół otrzymujemy tonację F-dur, mającą jeden bemol (Bb).
Analogicznie kwartę niżej jest tonacja Bb-dur (Bb, Eb), Eb-dur (Bb,Eb,Ab), Ab-dur (Bb, Eb, Ab, Db), Db-dur (Bb,Eb,Ab,Db, Gb), Gb-dur (Bb,Eb,Ab,Db,Gb,Cb), Cb-dur (Bb,Eb,Ab,Db,Gb,Cb,Fb).

Na obrazku pokazanym pare postów wcześniej dobrze to widać :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-01-06, 23:28    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Przez jakiś czas miałem styczność z nutami i rozpisywałem z nich tabulaturę. W końcu błyskawicznie mi to wychodziło bo patrząc na 5-linię od razu wiedziałem która nuta, to który kanał (Trochę się tylko musiałem zastanowić jak były krzyżyki, bemole i inne cuda). Dodatkowo były akordy podane na górze, oczywiście było ich b. dużo nawet po 4 na takt i takie dziwne. Z czasem szybko załapałem, ile krzyżyków, bemoli gdzie to jaka tonacja (patrzyłem jaki akord kończył utwór i kojarzyłem).

To koło fajna sprawa. Nie wiedziałem o istnieniu czegoś takiego ;] Najlepiej patrzeć chyba, na te 2 dźwięki (tonacje) najbardziej od zewnątrz.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-11, 11:14    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Więc ok, mam trzy kawałki, w których występują chwyty:
1. Am Dm Em G
2. D D D G G G D H A
3. G C G/B Am7 F C F C G
Jakie to tonacje??
Niby do nich gram, ale teraz po Waszych postach trochę się zmieszałem :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
szpetnyjohan

Posty: 3
Wysłany: 2010-01-25, 15:21    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Witam.
Mam pewne zasadnicze, chociaż banalne pytanie.
Moim "głównym" instrumentem jest gitara, harmonijkę kupiłem po to by móc coś dodać do swojej muzyki. Myślałem że znając podstawowe teorie gry na gitarze, gra na harmonijce pójdzie z górki. Ale!
Tonacja to głowny motyw lecący w utworze, skala to różne przejścia, solówki grane jakby "wewnątrz" tonacji. Dlaczego harmonijka musi być inna i wariacje są wykonywane w tonacji a nie w skali. Czy tonacja przejmuje wtedy rolę skali? Dlaczego na harmonijce mogę sobie grać byle co, nie mające nic wspólnego ze skalą, a na gitarze nie? To trochę głupie, ale przez tą niewiedzę, nie wiem za bardzo co zrobić ze swoją harmonijką, jak ją wpleść w gitarę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-25, 15:38    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Bo gitara to instrument dysponujący pełną chromatyką, a harmonijka to instrument diatoniczny (przynajmniej dźwięki podstawowe).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
szpetnyjohan

Posty: 3
Wysłany: 2010-01-25, 16:02    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

To rozumiem. Chodziło mi raczej o to, czy improwizując na harmonijce mogę i czy powinienem myśleć jak gitarzysta i trzymać się skal, w końcu teoria muzyki jest wszędzie taka sama. Czy gdy ktoś gra w tonacji D to powinieniem chwycić za harmonijkę w D i dmuchać w co popadnie, czy mogę chwycić harmonijkę w C i dmuchać we wszystko tylko nie w dźwięki E i H, jeśli sobie obrałem skalę bluesową minorową. Moje pytania mogą być trochę męczące, ale taka dziura w podstawach ogranicza.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-01-25, 17:29    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

[b]szpetnyjohan[/b], trochę zamieszałeś xD Z harmonijką nie jest tak źle jak Ci się wydaje i nie ma tu takiej przypadkowości. Dobra ale od początku - powinieneś trzymać się skal tak jak na gitarze. Ale jak dobrać dobrą harmonijkę do odpowiedniej skali/tonacji? oOo tu jest ciekawiej.
[quote="szpetnyjohan"]gra w tonacji D to powinieniem chwycić za harmonijkę w D[/quote]
[quote="szpetnyjohan"]obrałem skalę bluesową minorową[/quote]
Hmm no dobra... chcesz grać bluesowo w D. Jeśli spojrzysz na rozkład dźwięków na harmonijce D to zobaczysz, że wiele dźwięków z tej skali brakuje (musiałbyś używać trudnej techniki overbendingu, żeby zagrać te dźwięki - lecz zapewne nie brzmiały by one czysto i pięknie - bo to prawie niemożliwe w takim wypadku). Hmm za to jeśli złapiesz za harmoszkę w G to zauważysz,że wtedy większość dźwięków już jest w podstawie (choć niektóre tzreba obniżać [beding], aczkolwiek to dodaje trochę "bluesa" i daje kontrolę nad zmianą częstotliwości dźwięku). Jeśli byś tak grał to byś grał właśnie w skali bluesowej w tzw. 2 pozycji. Jest to najpopularniejszy sposób grania bluesa na harpie i właśnie dla tego w tym temacie ciągle przewija się stwierdzenie typu "skoro tonacja E to bierz harmonijkę A". Nie znaczy, to że nie można grać w innych skalach. Z tymże wtedy trzeba przemyśleć sprawę i złapać za odpowiednią harmonijkę - bo te same dźwięki na jednej harmonijce będą odpowiadały innym kanałom na innej :) Np. wracając do najpopularniejszej tu skali bluesowej możesz ją też fajnie zagrać w tzw. 3 pozycji (czyli bierzesz harmonijkę w C, a grasz na niej skalę bluesową D) lecz wtedy będzie ona miała inne brzmienie (a konkretnie - masz więcej nieobniżonych dźwięków w środkowej oktawie co pozwala grać szybciej niż w 2 pozycji, a z drugiej strony możesz zagrać całą skalę tylko w dolnym rejestrze, co daje niezłego basu ^^).

A na koniec po raz n-ty odsyłam do http://overblow.com/?menuid=26 masz tam rozpisane wszystkie skale i jak one odpowiadają konkretnym kanałom w harmonijkach w odpowiednich tonacjach :)

Więc jeśli nie napisałem tego za bardzo zawile to wychodzi na to, że wszystko jest tak samo, problem leży tylko w tym, że w porównaniu do gitary - harmonijka ma naprawdę dziwny rozkład dźwięków - i przez to trzeba wiedzieć jaką harmonijkę złapać w zależności od tego w jakim klimacie chcesz zagrać (jeśli ma być to typowy old-schoolowy blues to zapewne 2 pozycja skala bluesowa, jeśli folk to wtedy może 1 pozycja, do jazzu - ... - tutaj sprawa jest zapewne do opisania na kilkunastu stronach przez osobę która ma o tym pojęcie czyli napewno nie ja) :)
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
szpetnyjohan

Posty: 3
Wysłany: 2010-01-25, 17:36    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Wielkie dzięki! A więc wiedza wyciągnięta z gitary przyda mi się w grze na harmonijce.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-01-25, 17:47    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Jak najbardziej :)
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-25, 18:43    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

A ja prosiłbym o rozwianie moich wątpliwości co do tonacji w/w utworów w moim poście :)
Z góry dzięki :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-01-31, 22:11    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

[quote="aansaa"]Więc ok, mam trzy kawałki, w których występują chwyty:
1. Am Dm Em G
2. D D D G G G D H A
3. G C G/B Am7 F C F C G
Jakie to tonacje??
Niby do nich gram, ale teraz po Waszych postach trochę się zmieszałem :D [/quote]

1. C
2. D
3. G

takie są moje typy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-01-31, 22:15    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

[quote="kuba"]1. C[/quote]?

[b]kuba[/b], mógłbyś rozwinąć i napisać dlaczego tak a nie inaczej?
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-01-31, 22:21    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

ależ oczywiście:

trzeba zapisać akordy jako zbiory dźwięków. I tak: Am - A C E, Dm - D F A, Em - E G B, G - G B D. Jeśli uszeregujesz te dźwięki od najniższego to otrzymasz piękną, durową skalę C.

i tyle.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-02-01, 00:44    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Powiedziałbym raczej, że paralelną do niej A-moll.

Drugi przykład to D-dur z dominantą wtrąconą tonacji E-dur na akordzie H.

Trzeci utwór to tonacja C.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-11-23, 20:14    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Witam. Jestem trochę zmieszany i już sam nie potrafię określić tonacji jednej piosenki, którą mam grać na jakimś głupim przedstawieniu w szkole.

Chwyty na gitarę: (wziąłem z onetu, brat gitarzysta powiedział, że mogą być)
[quote]Sami - Lato

7 6 5 6 6 6 6
Słońce świeci nad nami A
6 5 6 6 6 6 6 6 6 (6) 6 5 (4)
Ogrzewa nasze nagie ciała promieniami A
(4) 4 (4) 4
Tato, lato fis
6 5 6 6 6 6 6 6 6 (6) 6 5
Zaufaj mi przygoda szybko skończy się E D[/quote]


Ułożyłem jakąś tabulaturę do tego.
Najładniej mi to brzmi na harmonijce w tonacji A, ale czy oby na pewno mam rację? Wziąłem chromatyka i za pomocą rozszerzonego koła kwintowego i rozkładu dźwięków na harmonijce w A przełożyłem sobie całość z harmonijki A do D i coś nie tak (za nisko albo za wysoko - w zależności od tego, w której gram oktawie)

Ten utwór gram w I czy II pozycji? Bo tutaj powstaje moje zmieszanie - jak mam grać w II pozycji to wtedy wypada wziąć harmonijkę w tonacji D a jak w I pozycji to tonację A.

Mam nadzieję, że zrozumiale napisałem o co mi chodzi. Nauczycielki polskiego od podstawówki mówiły mi, że strasznie chaotycznie piszę - nigdy nie mogłem tego poprawić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-11-23, 20:26    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

ja nie zrozumiałem :(
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-11-23, 21:03    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

1. W jakiej tonacji powinienem grać tą piosenkę do tych chwytów na tabulaturze, która jest nad tekstem?
2. Czy gram to w I pozycji? Bo jak tak, to jeżeli jest to tonacja A to biorę harmonijkę w A. Tak?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-11-23, 22:51    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

a... wydaje mi się, że to o czym piszesz jest w A. Jeśli grasz na harmonijce D, to w drugiej pozycji. Ale chyba tab masz rozpisany dla pierwszej pozycji. Czyli, że powinieneś zagrać na A - zgodnie z tym tabem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
piracik
Marek Dudzik 

Posty: 2
Wysłany: 2012-11-11, 19:51    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Witam
Mam pytanie.
Jaką harmonijkę dobrać do utworu granego w b.
Nie pamiętam dobrze bo dawno tego nie robiłem, ale zwykle dobieramy tonacje harmonijki obniżając tonacje utworu o tercje małą w dół. Czyli grając numer w b używam harmonijki w es.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
B.A.R.J.O. 

Posty: 39
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2012-11-12, 14:33    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Marek Dudzik napisał/a:
Witam
Mam pytanie.
Jaką harmonijkę dobrać do utworu granego w b.
Nie pamiętam dobrze bo dawno tego nie robiłem, ale zwykle dobieramy tonacje harmonijki obniżając tonacje utworu o tercje małą w dół. Czyli grając numer w b używam harmonijki w es.

To zależy w jakiej pozycji chcesz grać dany utwór.
Jezeli utwór jest w b (notacja z małej litery rozumiem jako mol) to najprościej grać w 3 pozycji czyli wziąć harmonijkę As. Jeżeli chcesz grać w drugiej pozycji tak jak napisałeś weź harmonijkę Es. Mole możesz też grać w pozycjach 4 i 5.
Pozdrawiam
_________________
The Blues will never leave you
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marek Dudzik 

Posty: 2
Wysłany: 2012-11-14, 23:03    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Ok. Dzięki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ojny 


Wiek: 36
Posty: 16
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Opole
Wysłany: 2012-12-13, 14:20    Odp: Czym jest tonacja i jak ją ustalić?

Jeżeli macie problemy z pojęciami typu tonacja, skala, pozycja itp. zapraszam do strony www.harpprojekt.com , przeszukajcie dział podstawy.
_________________
oficjalna strona www.harpprojekt.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu