Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
hwedor

Posty: 7
Wysłany: 2011-11-25, 12:39    Czy gra na harmonijce tremolowej wymaga większego wysiłku fizycznego niż na diatonicznej?

Witajcie!
Jestem zupełnie nowy w tym temacie.
Próbowałem grać na harmonijce Hohner Big Valley. Mam wrażenie, że gra na niej wymaga większego wysiłku fizycznego niż na harmonijce diatonicznej, że trzeba tu zauważalnie mocniej dmuchać niż na harmonijce diatonicznej, po kilku minutach granie zaczyna być męczące. Czy może mój egzemplarz nie jest szczelny?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-11-25, 13:47    Odp: Czy gra na harmonijce tremolowej wymaga większego wysiłku fizycznego niż na diatonicznej?

Big Valley to dość kiepski sprzęt. Jak kiedyś mi napisał forumowicz Pulatom to jest nic innego jak chiński tremolak z napisem Hohner na pokrywach.:)

Ja posiadam tremolo Suzuki i jest to instrument niezwykle szczelny choć zarazem delikatny (laserowe stroiki) i załuje ze nie mam go w tonacji G bo dzwiek byłby bardziej mięsisty. Na harmonijce tremolowej gra sie troche inaczej niz na 10 kanałówce. Wprawdzie można grać na niej bluesa ale głównie służy do grania melodii ludowych, kolęd, country czy popularnych przebojów i zazwyczaj mniej się człowiek wyżywa na dźwięku. :)

Jedyną trudność mogą sprawia większe przeskoki na kanałach. ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
hwedor

Posty: 7
Wysłany: 2011-11-25, 14:46    Odp: Czy gra na harmonijce tremolowej wymaga większego wysiłku fizycznego niż na diatonicznej?

Harmonijka tremolowa ma ciekawe brzmienie - jakby akordeonowe, podoba mi się.
Męczące granie tłumaczyłem sobie, tym ze harmonijka tremolowa ma podwójne stroiki i z tego powodu trzeba dwa razy więcej powietrza wdmuchiwać i wciągać.
Miałem też wrażenie, że testowany Big Valley był jakby nieszczelny a prędkość wibracji dźwięku była różna w różnych kanałach.
Zwrócę uwagę na Suzuki.

A może są jeszcze jakieś inne tremolowe lekkie w graniu harmonijki harmoniczne?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-11-26, 14:57    Odp: Czy gra na harmonijce tremolowej wymaga większego wysiłku fizycznego niż na diatonicznej?

Tak naprawdę to każde tromolo powyżej 100 zł powinno być niezawodne. Popularne modele to Hohner Echo, Golden Melody w wersji tremolo czy Seidel Sailor. Dobrze jest kupić harmoszkę podwojną w tonacji C i G ale jest to trochę droższe. Możesz też wybrać się na giełdę i kupić tanio jakąś harmoszkę enerdowską np. Bandmaster. One są ponoć dobre ale trzeba je nastroić i przeczyścić.

Z kolei harmonijki produkowane przez firmy z Azji jak Suzuki czy Tombo mają trochę inny strój niż te z zachodu bo zwykle melodyczny. Różnica ze strojem richtera nie jest jakaś duża bo tylko na dolnych kanałach na wdechu ale pozwala to na 48 kanalowej harmonijce zagrać tą samą melodię bez podciągania we wszystkich oktawach. Choć w tonacji C w górnej oktawie nie gram bo brzmi zbyt piskliwie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu