Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor
Wiadomość
Justyna 

Wiek: 30
Posty: 5
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-04-21, 11:32    Jaka harmonijka na początek?

Witam:)
interesuję się muzyką, gram na gitarze, nuty trochę znam:P Chciałabym się nauczyć grać na harmonijce, bo dla mnie to bardzo ciekawy instrument jest, jednak o niej wiem niewiele.
tu moje pytania: Jaką harmonijke kupić tak na początek i w jakiej tonacji? ile czasu zajmuje nauczenie się pierwszych sensownych melodii, ile trzeba trenować?
pozdrawiam ;) , z góry dzięki za odpowiedzi, i przepraszam jeśli się powtarzam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-21, 12:08    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Hej,
trafny wybór - harmonijka to jest to...

Jeśli chodzi o wybór instrumentu to nie ma prosto: musisz się zastanowić jaką muzykę będziesz wykonywać: blues, folk, jazz... w kwestii tonacji też nie jest łatwo: czy będziesz grać sama czy z akompaniamentem....

Jednak z dużym prawdopodobieństwem trafienia można Ci polecić harmonijką diatoniczną (dziesięciokanałową) w tonacji C dur. Producentów jest wielu, modeli jeszcze więcej (poszukaj opinni o sprzęcie na forum).

A jeślli chodzi o czas... przypomnij sobie Swoje doświadczenia z gitarą. Teraz będzie podobnie (z tą różnicą, że harmonijka jest mniejsza od gitary to i czasu na jej "w miarę sensowne opanowanie będzie potrzeba mniej).

A tak ogólnie to bierz instrument w swoje ręce, dmuchaj i ciągnij, baw się dobrze. Jeśli nie zniechęcisz się na początku to efekty niedługo przyjdą....

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Justyna 

Wiek: 30
Posty: 5
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-04-21, 13:04    Odp: Jaka harmonijka na początek?

dzięki:) skoro już tu ten temat założyłam to ośmielę się jeszcze spytac ile pieniędzy trzeba zainwestować by kupić sobie porządną harmonijkę (do gry z akompaniamentem gitary), taką żeby była na dłużej.. co polecacie ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-21, 13:21    Odp: Jaka harmonijka na początek?

stówę. Hohner: Golden Melody, Special 20, Blues Harp, Marine Band (deluxe); Tombo: leeOskar, cośtam_folk, aeroreed; Seydel: Bluessession; Suzuki; Hering...

wybór duży. Wydrukuj sobie tę listę, idź do sklepu, poproś sprzedawcę, żeby Ci je pokazał i wybierz tę, która wpadnie ci w oko. Im krócej będziesz się zastanawiać tym lepiej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-21, 13:24    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Tylko nie kupuj Blues Harpa
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Justyna 

Wiek: 30
Posty: 5
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-04-21, 13:36    Odp: Jaka harmonijka na początek?

dzięki bardzo za te liste. a dlaczego nie Blues Harpa?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-21, 13:40    Odp: Jaka harmonijka na początek?

oj strasznie jesteś dociekliwa.... posłuchaj nagrań szczypiora a potem zastanów się jeszcze raz czy chcesz go spytać czemu nie ;) . Ja się z bluesharpa wycofuję i już Ci go nie polecam.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Justyna 

Wiek: 30
Posty: 5
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-04-21, 13:53    Odp: Jaka harmonijka na początek?

no dobra nie;p czytam to forum i myśle nad special 20 i marine band. ostatnie: jak jest z ta tonacją?, czy w C można zagrać dużo melodii?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-21, 14:39    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Mam Blues Harpa MArine Banda Deluxiaka i Golden Melody
Marinka deluxe to jest niebo
Ale porownam Ci Goldenke i Blues HArpa
Goldenka bending i overbending Blues Harp bending i to średnio..
Goldenka szczelna maksymalnie Blues Harp srednio
Stroj, goldenka rownomiernie temperowany, natomiast blues harp niewiadomo jak jest strojony ni w 5 ni w 10 ni w pi*** ni w oko...
Na bluue sharpie oktawy są słabe ale akordy nawet nawet
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-21, 14:43    Odp: Jaka harmonijka na początek?

teoretycznie wszystkie.... praktycznie trochę mniej. Jednak zdolność do swobodnego grania postępuje wraz z ćwiczeniem.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-21, 17:49    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Na harmoszce w C można zagrać tyle samo melodii co na każdej innej tonacji. Inna jest wysokość dźwięków, a nie relacje między nimi. Co do wyboru modelu - ja z Blues Harpa byłem i jestem zadowolony, może dlatego, że to była moja pierwsza harmonijka z wyższej półki. Marine Band Deluxe to, jak wspomniał Szczypior, niebo :) Może tylko brzmienie odrobinę metaliczne. Goldenka ma bardzo przyjemne dla ucha brzmienie, ale w porównaniu do innych trochę mało bluesowe - jak sama nazwa wskazuje fajnie wychodzą na niej melodie. Poza tym jest dość delikatna w porównaniu m.in. z BH i MBDx, no i akordy na Goldence brzmią raczej średnio. Zatem, jak widzisz, wybór jest spory, przedstawiliśmy tylko część dostępnych modeli :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Patryk 

Wiek: 31
Posty: 8
Skąd: Hajnówka
Wysłany: 2008-04-21, 18:23    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Powiem tak.
Sam mam Blues Harpa i jestem bardzo zadowolony. Ta harmonijka sama w sobie jest dobra , dźwięk jest w porządku , impregnowany korpus. Dobra harmonijka dla początkującego. Jednak była by och ach gdyby nie cena. Tak , to w sumie największy minus tej harmonijki. Każdy mówi "Za taką cene przyzwoity sprzęt"-zgadzam się. Tylko będzie problem , gdy początkującemy harmonijka nie przypadnie do gustu , 80 zł w błoto. W tej cenie , gdzie tyle kosztuje sam Blues Harp możemy mieć już profesjonalną harmonijkę , podatną na różne techniki. Przykładem jest choćby Special 20. Dobra harmonijka dla początkującego , plastykowy korpus i świetne brzmienie. Golden Melody , grałem na niej i muszę taką mieć , dobrze wychodzi overbending czy jak to się nazywa , ogółem super. Marine Band Deluxe - świetna , głębokie i soczyste brzmienie , za przyzwoitą cene. I za taką cene możemy mieć takie harmonijki , a za taką można kupić Blues Harpa. Teraz jest to dziwne , żeby BH był tańszy , był o półkę niższy , napewno by nabrał większość użytkowników. Lecz w świadomości że za taką samą cene możeby mieć lepszą , profesjonalną harmonijkę , wielu jej nie kupuje.
Powiem Ci , kup na początek Hohnera Special 20. Na początek świetna. Co do tonacji - zależy jaką będziesz mieć w gitarze. Ten problem jest opisany przez kamilteau
w temacie "Rock i harmonijka".
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
WEHRWOLF1942 

Wiek: 31
Posty: 40
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 2008-04-21, 20:59    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Też mam Blues Harpa... i uważam, że jest to świetna harmonijka. Raczej nie polecam
,,zwykłego" Marine Banda. Na Golden Melody jeszcze nie miałem przyjemności zagrać, ale słyszałem o nim bardzo dużo dobrego. No i jeszcze Seydel 1847... cudo nad cudami ;]. O ile się nie mylę Bartosz Łęczycki na niej gra... słyszałem ją na ,,żywo" i stwierdzam... że jest genialna.... POZDRAWIAM!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-21, 21:24    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Towasze pierwsze harmonijki, na pewno lepszy Marine Band Classic niż Blues Harp ;]
Mimo wygody bije na glowe Blues Harpa,
Ale zapomnieliście też jeżeli chodzi o przedział cenowy o harmonijce Blues Solsit Seydla spytajcie Macka czy warto
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-21, 21:45    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Blues Solist Seydla warto, jak przeszlifujemy grzebień papierem ściernym i posmarujemy go woskiem. Tuning, że hej i działa o niebo lepiej. Stroiki świetne, reakcja też. Brzmienie miodzio. Za 77zł dobra harmocha. A co do Blues Harpa, mi się podoba. Brzmi naprawdę ładnie i rasowo, a wcale się trudno na niej nie gra, drewno do tego nie pęcznieje. To dobry wybór jako np. druga, czy trzecia harmonijka, żeby poszukać własnego brzmienia.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Justyna 

Wiek: 30
Posty: 5
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-04-22, 13:05    Odp: Jaka harmonijka na początek?

wróciłam ze sklepu;P kupiłam Golden Melody, i mam nadzieję, że nie będę żałować. Wielkie dzięki za rady:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-22, 13:21    Odp: Jaka harmonijka na początek?

gratulacje!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-22, 17:38    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Gratulacje i życzę miłej harmonijkowej przygody, a taki sprzęt jak Goldenka powinien Ci ją zagwarantować :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jarek 


Wiek: 48
Posty: 44
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-04-24, 21:09    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Justyna napisał/a:
jak jest z ta tonacją?, czy w C można zagrać dużo melodii?


W C można zagrać najwięcej melodii. Większość takich zwykłych ogniskowych piosenek jest właśnie w C. To te, które grasz na akordach CGF (lub molowo aed).

Nie całkiem się zgodzę, że każdą melodię można zagrać na każdej haromonijce. Jeżeli daną melodię przetransponuje się do innej tonacji (zagra na innej harmonijce), to dla ludzi dobrze ją znających będzie to brzmiało dziwnie. Dla osoby grającej z resztą też :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-24, 21:12    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Nie prawda będzie poprostu niżej lub wyżek
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-04-24, 21:46    Odp: Jaka harmonijka na początek?

SZCZYPIOR ma rację. Robiłem test i ludzie rozpoznawali melodię niezależnie od użytej harmoszki. Słuchacz nie wyłapuje zazwyczaj wysokości dźwięku w hercach, ale zależności między nutami, tu pół tonu do góry, następne 2 w dół i tak dalej. Z tego powodu melodię można łatwo rozróżnić na każdej harmoszce, bo interwały są te same.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-24, 21:53    Odp: Jaka harmonijka na początek?

bingo! Melodia zdecydowanie jest niezależna od harmonijki (prze zachowaniu zasady, że nie mieszamy strojów - dur, mol, std rihter, melodymaker, etc). Również nieprawdą jest, że na instrumencie w C można zagrać najwięcej melodii. To znaczy jest to tak samo prawdziwe w przypadku każdej innej tonacji. Dopóki będzie grać tylko harmonijka będzie miodzio, ale jak dojdzie do tego gitara (często spotykany przypadek, zwłaszcza przy ognisku) to okaże się, że wychodzi "piękna katastrofa".
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jarek 


Wiek: 48
Posty: 44
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-04-25, 10:39    Odp: Jaka harmonijka na początek?

kuba napisał/a:
Również nieprawdą jest, że na instrumencie w C można zagrać najwięcej melodii. To znaczy jest to tak samo prawdziwe w przypadku każdej innej tonacji. Dopóki będzie grać tylko harmonijka będzie miodzio, ale jak dojdzie do tego gitara (często spotykany przypadek, zwłaszcza przy ognisku) to okaże się, że wychodzi "piękna katastrofa".
pzdr.

Skoro piszę nieprawdę, to dlaczego polecasz właśnie C?

Przytoczę sam jedno istotne tłumaczenie:

Próbując zagrać ze słuchu jakąś melodię, np. "Sto lat", automatycznie próbuję wyciągnąć z harmonijki te dźwięki, które mam w głowie. A w głowie wszyscy mamy C. Sprawdźcie sobie to na jakichś urodzinach.

Jeżeli będę próbował to zrobić na harmonijce innej niż C, to będę miał problem z dopasowaniem dźwięków do melodii. Albo zagram w tonacji harmonijki i rozjedzie się to z głową i z urodzinami, i z ogniskiem, albo spróbuję zagrać w C i zniechęcę się do gry w ogóle, bo nie znajdę dźwięków.

Dlatego na początek dobra jest C. Zagramy na niej większość tych typowych melodii. Jeżeli będziemy chcieli coś zagrać z głowy, a nie będzie wychodzić, to znaczy, że utwór jest w innej tonacji. Początkujący w takim wypadku powinien raczej z niego zrezygnować, by nie narażać się na frustrację.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-25, 11:28    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Właściwie to sam odpowiedziałeś na pytanie z początku swojego postu. Różni ludzie podają różne powody, dla których należy zacząć od C. Według mnie najważniejszym z nich jest fakt, że tę właśnie skalę znamy od dziecka.

Co nie znaczy, że jest ona podstawowa czy wykorzystywana najczęściej...
Jeśli, jak mówisz, masz problem z zagraniem sto lat na innej harmonijce niż C, to jest to raczej kwestia Twojej percepcji melodii i dźwięku jako takiego. To coś jakbyś słyszał wyraźnie, że ktoś do Ciebie mówi w obcym języku, potrafisz go bezbłędnie zacytować, ale nie umiesz powiedzieć, co to znaczy.

WHHWWWH - to jest tajemnica skal Majorowych.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jarek 


Wiek: 48
Posty: 44
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-04-25, 12:30    Odp: Jaka harmonijka na początek?

kuba napisał/a:
Co nie znaczy, że jest ona podstawowa czy wykorzystywana najczęściej...


Muszę się jednak upierać przy tym, że jest wykorzystywana najczęściej. Biorę często gitarę (instrument nie nastawiony na żadną konkretną tonację) i szukam na ślepo dźwięków do melodii. Po odegraniu jej sprawdzam tonację i właśnie najczęściej wychodzi C.

Inne uzasadnienie: bierzemy śpiewnik, który ma sto stron i liczymy ile pieśni jest w jakiej tonacji. Przypuszczam, że wygra C, potem będzie G, D, A, E, F. Pozostałe to margines. Ile procent na poszczególne tonacje to może być ciekawe badanie, ale komu by się chciało :)

Fakt, że to zależy od doboru repertuaru. Poszczególne zespoły mają swoje upodobania do tonacji. Ale jak weźmiemy średnią z tego, co można nazwać "melodią", tak jak w pytaniu padło, to jednak C :)

A jeżeli nie C, to która? Przecież nie Dis...

kuba napisał/a:
WHHWWWH - to jest tajemnica skal Majorowych.

To jakaś zboczona skala :) Pewnie fajnie brzmi :)

Największe zdziwienie ogarnęło mnie przy wstępie do Moherowych beretów Big Cyca. To jakiś bebop czy coś takiego? Są tam 3 półtony po sobie. A może skala bluesowa?

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-04-25, 13:40    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Zaraz zaraz
Melodie można zagrać na każdej harmonijce i będzie brzmiała tak samo(jeśli zagramy w 1 pozycji czyli w tonacji instrumentu) melodia będzie tylko wyżej lub niżej... A to że piosenki są w śpiewnikach najczęściej od C to nie znaczy że jest to tonacja złota czyli najlepsza
Do bluesa Najczęsciej używa się A C D Bb to takie cztery oczywiście est więcej, ale zalezy CO SIĘ GRA. A to że śpiewając ktoś się utrzymuje w C to zależy tylko od Jego preferencji osobitych głosowych pozatym... właściwie mając jedną harmonijke i kapodaster można wsyzstko zdziałać :D No chyba że ktoś overbening umie to sie bez kapodastra obejdzie

[ Dodano: 2008-04-25, 14:42 ]
Może chodzi Ci o to że akompaniując może nie pasować ?!
Grając samemu melodie bez podkladu nie wazne czy zagraasz na harmonijce G D C Bb A czy E ZAWSZE MELODIA jest rozpoznawalna bo jak wspomniał Maciek interwały są równe
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-25, 13:45    Odp: Jaka harmonijka na początek?

dobra - podejmuję wyzwanie - dawaj ten śpiewnik...

a WHHWWWH to nie skala tylko odległości między stopniami każdej skali majorowej (W-whole step, H - half step).

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2008-04-25, 16:14    Odp: Jaka harmonijka na początek?

kuba napisał/a:
a WHHWWWH to nie skala tylko odległości między stopniami każdej skali majorowej (W-whole step, H - half step).

Moim skromnym zdaniem powinno być WWHWWWH :)
Osobiście skłaniam się do twierdzenia, że melodia jest rozpoznawalna niezależnie od tonacji. Na potwierdzenie dodam, mam gdzieś program karaoke i tam jest taki pasek do zmiany tonacji, żeby się wygodnie śpiewało. I w każdej z nich melodia brzmi tak samo.
Co do tego, że tonacja C jest najrówniejsza ze wszystkich, nie zgadzam się z tym. Któryś z Was pisał, że skalę C mamy w głowie. Moim zdaniem to totalna brzdura. Jestem pewien, że gdyby kazać komuś zaśpiewać np. modus joński bądź jakąś melodię, i zagrać pierwszy dźwięk, to, o ile brakłoby mu skali głosu, śpiewanie w tonacji C byłoby dla niego tym samym co śpiewanie w D, E czy Fis. O wyznaczaniu melodii decydują interwały.
Pozdrawiam serdecznie ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-04-25, 16:55    Odp: Jaka harmonijka na początek?

oczywiście, że powinno być WWHWWWH.
moja pomułka - dzięki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-04-25, 19:06    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Tonacja C jest rzeczywiście najpopularniejsza, a wynika to chyba z elementarnej edukacji muzycznej, jakiej większość z nas doświadcza. Od podstawówki uczyli nas do, re, mi, fa, sol, la si, do i u części z nas to się zakodowało. Ale nie jest tak, że tonację C mamy w głowie, zgodzę się z Sygim. Gdyby komuś nie najlepiej obeznanemu w teorii muzyki kazać zaśpiewać skalę jońską i podać pierwszy dźwięk, to nie będzie szukał on automatycznie dźwięku C, tylko postara się podążać za progresją skali.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi