Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Puchaty 

Wiek: 32
Posty: 4
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-01-26, 11:37    Co na harmonijke w G

Polecicie coś prostego na początek? Żeby było proste i ładnie brzmialo na harmonijce w tonacji G.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-01-26, 13:24    Odp: Co na harmonijke w G

Na G możesz zagrać to samo co na innych harmonijkach. Taby są uniwersalne na każdą tonacje. Gra się wtedy utwór tylko w innej tonacji, o np. lepiej ten utwór brzmi w niższej tonacji to gramy np. w A, albo gramy na danej harmonijce bo zespół gra blues'a w G więc bierzemy harmonijke w C. A gdyby zespół grał w tonacji E bluesa to grałbyś identycznie tak samo (te same kanały, jakby korzystając z tych samych tabulatur) tylko na harpie w tonacji A.

Na jakiej tonacji byś nie grał Taby są uniwersalne.

A dla początkującego najlepsze na opanowanie czystych dźwięków są: wlazł kotek, czterej pancerni, szła dzieweczka do laseczka itd.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Puchaty 

Wiek: 32
Posty: 4
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-01-26, 17:37    Odp: Co na harmonijke w G

A co z dopiskami w tabach że np w tonacji C grane? Brać to pod uwage przy wyborze harmonijki tylko?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
beniamin82 


Wiek: 42
Posty: 59
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Zielina (Krapkowice)
Wysłany: 2010-01-26, 21:10    Odp: Co na harmonijke w G

[quote="Puchaty"]A co z dopiskami w tabach że np w tonacji C grane? Brać to pod uwage przy wyborze harmonijki tylko?[/quote]

Bardzo często jest tak że tonacja harmonijki jest podana po to abyś mógłł zagrać to razem z oryginałem, przynajmniej tak powinno być. Ale czasem jest też tak że po prostu ten co pisał tab pisze na jakiej harmonijce on to grał.
Co do tonacji to moim zdaniem nie należy na początku brać harmonijki ani za wysokiej ani za niskiej.

A "C" jest prawie w samym środku, i melodie nawet grane ciut wyżej jeszcze jakoś brzmią.

Ja np, nie gram na harmonijce "D" melodii które sięgają powyżej 7-kanału, bo mój kot spazmów dostaje od pisków.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Puchaty 

Wiek: 32
Posty: 4
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-01-27, 06:40    Odp: Co na harmonijke w G

heh no nie dziwię sie mu :) sam nie trawie bardzo wysokich tonów :) m.in. dlatego G kupiłem
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-01-27, 10:09    Odp: Co na harmonijke w G

"Przerzucaj" sobie dźwięki :)
Np., masz taby do harpa w C: 4 (4) (5)
C D F
to "zmień" jes - zachowaj dźwięki, ale zagraj na innym harpie :)
na G to by tak było: (5) 6 6o-over :)

Naprawdę fajne ćwiczenie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu