Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
BanZu 

Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-09-14, 21:38    Bandmaster Chromatic

Witam serdecznie :)
Jako, że dopiero co podjęłam decyzję o nauce gry na harmonijce to postanowiłam zwrócić się do Was o radę w sprawie wyboru instrumentu. Wiedziona myślą o nowym zajęciu odwiedziłam strych i wykopałam kilka pamiątek po dziadku, a w tym harmonikę Bandmaster Chromatic. Na pierwszy rzut oka wydaje się być w nie najgorszym stanie, choć to czy jest dobrze nastrojona poddałabym wątpliwości. No i teraz pytanie do Was: czy po ewentualnym nastrojeniu byłaby to odpowiednia pozycja dla początkującego? Czy może lepiej żeby pozostała bierną pamiątką rodzinną, a na własne cele zakupić coś nowego?
Równocześnie byłabym ciekawa czy jest tu ktoś z Krakowa lub też kojarzycie kogoś z Krakowa kto podjąłby się ewentualnej pomocy przy doprowadzeniu tej harmonijki do stanu użytkowania.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Hobbit 


Wiek: 32
Posty: 98
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-09-14, 22:13    Odp: Bandmaster Chromatic

To jest harmonijka chromatyczna. Wygląda na zadbaną.

Jeśli chcesz grać bluesa (i pokrewne gatunki) to powinnaś wybrać harmonijkę diatoniczną. Oczywiście na chromatyku też bluesa można grać, w III pozycji brzmi świetnie, tu mała próbka: https://www.youtube.com/watch?v=R1jPVif0bWA

Możliwe że harmonijka po Twoim dziadku ciągle trzyma strój. Najlepiej będzie jak sprawdzisz na jakimś tunerze. A jak chcesz ją naprawić to na forum jest kolega minigunmen, naprawia harmonijki i naprawdę zna się na swojej robocie. W Krk jest paru świetnych harmonijkarzy, ale nie wiem czy naprawiają instrumenty.

Ja tam bym w nią dmuchał ile wlezie (oczywiście po zapoznaniu się jak to robić :D ) na Twoim miejscu, ale i kupił diatonika ;)
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2017-09-15, 22:27    Odp: Bandmaster Chromatic

W Krakowie raczej grają z zespołami oraz uczą na warsztatach i zapewne czasu na zabawę w strojenie nie mają.
Sprawdzenie na tunerze jest proste, natomiast zestrojenie wymaga deczko wiedzy i umiejętności manualnych.
Harmonijka wygląda na mało używaną, lecz bardziej miarodajną oceną było by zrobienie fotografii po zdjęciu pokryw.
Co do napraw i strojenia to polecam minigunmena.

Warto uczyć się również na chromatyku. :harp:

Pozdrawiam chromatycznie Felix
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
BanZu 

Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-09-16, 21:15    Odp: Bandmaster Chromatic

Dzięki wielkie za wszystkie podpowiedzi :)

Podaje link do zdjęć ze zdjętymi pokrywami. https://drive.google.com/drive/folders/0BymNpFZh_2qWODZSaTlkeGF2RVk?usp=sharing
Zaznaczę jeszcze, że harmonijka od przynajmniej 30 lat nie była używana.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2017-09-18, 02:33    Odp: Bandmaster Chromatic

Nie wygląda źle, przebarwienia nie mają tak naprawdę znaczenia. Ale jest to harmonijka bez winsaver-ów, więc wysłanie jej do minigunmena jest jeszcze ważniejsze, bo trzeba sprawdzić i poprawić jej szczelność oraz akcję stroików, co powinno się zrobić przed sprawdzeniem strojenia. Doradzał bym przed graniem rozebrać ją najpierw i użyć myjki ultradźwiękowej, bo po takim czasie na 99% będzie bardzo niefajnie "smakować".
Ta harmonijka będzie trochę więcej powietrza wymagała do grania niż typowy chrom, ale za to nie będzie problemów z winsaver-ami, co pozwala na grę w dowolnej temperaturze i wilgotności. Tak jak koledzy rekomenduję skorzystanie z serwisu minigunmana.
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ksm 

Wiek: 44
Posty: 1
Skąd: prawie Warszawa
Wysłany: 2017-10-19, 19:02    Odp: Bandmaster Chromatic

Mam głupie pytanie o użycie myjki ultradźwiękowej. Mam identycznego Bandmastera na strychu, prawie nie używany i myjkę, którą głównie myję pióra wieczne.

Czy myjka nie spowoduje “poluzowania” stroików?

Czego używać do czyszczenia?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2017-10-19, 19:20    Odp: Bandmaster Chromatic

płyn do mycia naczyń (bez aloesu) - kilka kropli, woda lekko ciepła, potem delikatnie opłukać, wysuszyć papierowymi ręcznikami kuchennymi i zostawić do całkowitego wyschnięcia.
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2017-10-19, 19:45    Odp: Bandmaster Chromatic

Mam identyczną. Harmonijka jest w dobrym stanie sądząc po zdjęciach, ale nie widziałem co jest w registrze i w środku. Sądząc po tym jak wygląda za wierzchu, to raczej nie jest z nią źle. Do grania się nadaje, ale na pewno będzie dużo powietrza uciekać i nie da się tego naprawić inaczej niż wentylami, jednak przy jej wartości oprócz sentymentalnej nie warto w nią inwestować. Komfort grania z wentylami jest o wiele większy, więc lepiej kupić nową, jeśli masz zamiar rozwijać się w graniu.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
BanZu 

Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-11-02, 22:23    Odp: Bandmaster Chromatic

Niestety tego się obawiałam. W każdym razie dziękuję za Wasze opinie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu