Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
mnmlista_pl
[Usunięty]

Wysłany: 2019-04-06, 10:59    Co grano na harmonijce w okopach wojennych oraz do 1950 w Polsce na wsiach?

Hej,

Przeglądając te przepastne forum w jednym wątków natknąłem się na wypowiedź wspominającą starszą osobę która widząc grę na harmonijce diatonicznej zaczęła wspominać czasy młodości gdy mężczyźni w okopach wojny dla zabicia czasu grali na harmonijkach. Oraz wspominała że był to też powszechnie wykorzystywany instrument na wsiach wtedy gdy radio dopiero zdobywało popularność.

W Ameryce kultura kowbojów wypasających bydło wykorzystywała harmonijkę do podobnych celów i szukając po internecie informacji o tym znalazłem opracowanie tradycyjnych piosenek kowbojskich (BTW, w bookdepository ta książka jest za ok. 70 PLN z darmową przesyłką z UK do Polski). Ale te piosenki są nam kulturowe obce :)

Czy ktoś zna jakieś opracowanie, taby czy jakiś spis piosenek podobnych do tych tradycyjnych piosenek kowbojskich z tego okresu (1880-1950) z polskiej wsi, miast itp., które wtedy ludność powszechnie grała?

Nie bardzo nawet wiem co wpisać w Google (zakładając, że coś tam w ogóle znajdę).
 
 
mnmlista_pl
[Usunięty]

Wysłany: 2019-04-06, 16:08    Odp: Co grano na harmonijce w okopach wojennych oraz do 1950 w Polsce na wsiach?

Okazuje się, że pod złym hasłem szukałem, jak wpisałem organki to wyskoczyło mi takie coś https://ninateka.pl/film/muzyka-odnaleziona-cykl-iii-odc-4-organki

Bardzo ciekawy dokument, ale po jego obejrzeniu to nie jestem w stanie zidentyfikować który utwór jest na czym grany (diatonik czy chromatyk). Niestety wciąż nie wiem co grano np. w okopach (podejrzewam, że jakieś pieśni patriotyczne pozwalające przetrwać ten trudny czas, ale mogę się mylić).

W filmie na końcu jest link do Archiwum Muzyki Wiejskiej a w niej znalazłem trochę archiwaliów na temat organków http://www.archiwummuzyki...p?fraza=organki
 
 
  
Odpowiedz do tematu