Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
jan68

Posty: 5
Wysłany: 2018-04-12, 11:51    [Rada] Gama C-dur a "sąsiady" na niższych dżwiękach gamy

Cześć,

Od kilku dni ćwiczę gamę C-dur na Suzuki HarpMaster w tonacji C. Oczywiście mam wszystkie problemy początkującego :D i gama mi średnio wychodzi na razie.

Ale do rzeczy, zauważyłem, że statystycznie częściej górna partia gamy (od kanału 5,6) wychodzi mi czysto, a siódmy kanał prawie zawsze. Największy problem mam z czystymi dźwiękami na kanale 4. Wychodzą mi prawie zawsze akordy lub "sąsiady"

Staram się nie grać "dzióbkiem", trzymać harpa dostatecznie głęboko i szeroko układać usta (tak jak na filmikach Adama Gussowa) i nie pochylać przesadnie w dół harmonijki, choć jak zauważyłem to pomaga mi wydobyć na tym kanale czysty dźwięk. Ale jak wyczytałem na tym forum, może to być problemem, taki sposób grania, przy bardziej zaawansowanych technikach, więc staram się tego nie robić.

Niestety uczę się sam z książek i youtube'a oraz czytając rady na tym forum. Przy okazji zna ktoś godnego polecenia nauczyciela z Poznania?

Reasumując, czy problem z wydobyciem czystych dźwięków niższej partii gamy to kwestia wprawy i treningu czy robię coś źle?

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jan68

Posty: 5
Wysłany: 2018-04-12, 18:44    Re: Gama C-dur a "sąsiady" na niższych dżwiękach gamy

jan68 napisał/a:

Reasumując, czy problem z wydobyciem czystych dźwięków niższej partii gamy to kwestia wprawy i treningu czy robię coś źle?


Chyba zlokalizowałem przyczynę ;D Ja po prostu nie trafiam czysto w kanał, a dodatkowo jak zaczynam od C na 4 kanale, to nie zawsze oddech i usta są ułożone poprawnie od razu i koryguję to ze słuchu grając gamę dalej. Przetestowałem granie gamy w dół zaczynając od C na 7 kanale i też często nie trafiam :D

Ale jak ustawię sobie usta i zacznę przesuwać harmonijkę grając z "sąsiadami", to w pewnym momencie gram czysty dźwięk. Czy to Waszym zdaniem jest tego przyczyna? Nie trafianie czysto w kanał?

Pytanie jak trafić czysto od razu? I jak to ćwiczyć? Czy to tylko kwestia treningu?

Aha, i ponawiam pytanie o dobrego nauczyciela w Poznaniu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu