Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2017-11-15, 10:55    Lekcje, warsztaty-jak to zrobić?

Co jakiś czas pojawiają się wpisy w zakładce Regionane odnośnie chęci nauki indywidualnej bądź w grupie na warsztatach etc, etc. I tu pojawia się problem , albowiem nauczycieli tego instrumentu w Polsce jest „jak na lekarstwo”, a teren kraju rozległy. Patrząc geograficznie, to najwięcej jest wykładowców w Krakowie - Wiśnia, Dyjak, Pietrzak, Warszawie - Bartek Łęczycki, Gdańsku - Romek Badeński, Mysłowicach - Zygmunt Zgraja –(tylko chromatyki).
I co tu zrobić, kiedy wszędzie daleko, a nauczyciela w pobliżu nie ma? Są warsztaty cykliczne BNB, Blues Club Gdańsk, Otwock, czasami Sosnowiec, Jaworzno (Harmo-Jawka) oraz inne okazjonalne lub często jednostkowe (Katowice). Ale to nie załatwia powyższego tematu do końca, jak chętny kandydat do nauki chce się uczyć systematycznie. Są oczywiście lekcje prze internet najczęściej (SKYPE). Ile osób z tego korzysta nie wiem, ale czy to dobra forma nauki, chmmm … są tu różne opinie i nie zawsze przychylne tej formie nauki, ja też nie jestem do końca przekonany!? Jak widać ze zgłoszeń na naszym FORUM bywają regiony, gdzie jest nawet kilku chętnych? I tu można już coś zrobić. Czyli co? Wziąć sprawę we własne ręce i zorganizować takie lekcje. W zeszłym roku wpadłem na taki pomysł i pół roku, czyli cały wiosenny semestr walczyliśmy z nauką z mistrzem Marcinem Dyjakiem w będzińskim klubie muzycznym LATAWIEC. Jak to zrobić? No cóż nie jest to może droga przez męki, ale zapewniam Was - da się. Może wypunktuję podstawowe aspekty organizacji:

1. Miejsce – może być to dom kultury, jakieś stowarzyszenie np. twórców kultury lub klub muzyczny, który przygarnie was bezpłatnie pod swój dach.
2. Nauczyciel, mistrz harmonijkarz, którego trzeba znaleźć i który zechce do was przyjeżdżać raz na jakiś czas, niekoniecznie, co tydzień, bo ze względów finansowych może to Was więcej kosztować. Dla przykładu u nas jest raz na 2 tygodnie, co uważam za optymalne.
3. Grupa – przynajmniej 5 chętnych, żeby nauczycielowi się opłacało, a z Was nie zdarło kasy. W naszym przypadku wychodzi "na głowę" prawie tyle, ile każdy musiałby zapłacić w miejscu zamieszkania wykładowcy.
4. Rozsądna godzina początku lekcji. I znów podam nasz przykład: jest na, pięcioro, ale było więcej, wiec lekcje zaczynały się już wcześnie ( 14,00), bo trzeba było przewidzieć, że maestro musi dojechać do domu niekoniecznie na pierwszą w nocy.
5. No i wreszcie opłaty - tu jest temat dowolny. Dacie tyle na ile uzgodnicie z nauczycielem, ale też na ile Was będzie stać. Trzeba również przewidzieć swoje periodyczne wydatki na lekcje w danym roku, czy podołacie, czy nie zrezygnujecie w roku szkolnym, bo potem może nie być fajnie jak się przez jednego z Was grupa rozleci. Dobrze mieć w rezerwie kilku chętnych, co wskoczą na wasze miejsce. Jako organizator powiem, że też tak miałem, jak odeszły dwie osoby w różnych terminach, ale były rezerwy, więc jakoś to się „pokleiło” i kontynuowaliśmy z niewielką przerwą.


Resumując zorganizowałem w moim mieście 4 warsztaty z różnymi mistrzami i w różnych miejscach i formach, ale brakowało mi coś systematycznego, bo to ma sens. Dlaczego systematycznie? Porównując jednorazowe choćby dwu-trzydniowe warsztaty lub jakiekolwiek inne rozproszone i niesystematyczne lekcje do systematycznej nauki muzyki -stwierdzono, że w tych ostatnich, są o wiele lepsze wyniki nauczania. Jest progres! :harp: Warto, więc było pokusić się o organizację takich stałych zajęć w swoim regionie, opierając się oczywiście na nauczycielu, który będzie w rozsądnym zasięgu.
U nas jest to ok 70 km w jedną stronę i dojazd wykładowcy bardzo dogodny na trasie Kraków-Będzin. Aktualnie zaczynamy z niewielkim opóźnieniem nowy rok szkolny z maestro Dyjakiem, (po raz drugi v-ce mistrzem WHF w Trossingen).
Jak będziecie chcieli coś się dowiedzieć w sprawach organizacji, to piszcie na FORUM lub na priva.
Pozdrawiam chromatycznie :)
Felix
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu