Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
usdrealm 

Posty: 1
Skąd: trojmiasto
Wysłany: 2017-02-22, 16:54    Dzwieki w harmonijce ustnej a dzwieki na gitarze klasycznej

Witam,
chciabym sobie niektore tabulacje stworzone z dedykacja dla harmonijki przelozyc na Taby gitarowe jednak w harmonijce nie wszytskie dzwieki sa oczywiste dla mnie.

Zalozmy posiadajac harmonijkie w tonacji C rozklad dzwiekow wyglada nastepujaco:
Kod:
C   E   G   C   E   G   C   E   G   C
1   2   3   4   5   6   7   8   9  10
D   G   B   D   F   A   B   D   F   A
Db  Gb  Bb  Db      Ab
    F   A
        Ab

Poza calymi standardowymi dzwiekami dostepnymi np. w gamie C-dur na gitarze (C D E F G A B, C) mamy dzwieki podwyzszone/obnizone czyli is/b w gitarze zazwyczaj upraszczane/uzwyane jako is które jest z kolei oznaczane sharpem #, czyli odpowiednio z tych (chyba) tzw podciagow(?) dostajmy:
Db = C#
Gb = F#
Bb = A#
Db = C#
Ab = G#

Z tego co wyczytalem to harmonijka np. tonacji C sklada sie z czterech roznych oktaw (nie kazda oktawa jest pelna) i moj problem polega na tym, ze nie wiem do konca jak te oktawy maja sie do oktaw na Gitarze.
Tu schemat z wikipedii dla harmonijki C:


Na gitarze mamy okatwy, ktore mozemy mieszac ze soba tworza gamy, np. wspomniana gama C-dur, dzieki czemu nie trzeba biegac po caly gryfie, oraz dzwieki w gamie sa jakby bardziej bogatsze, niz dzwieki samych oktaw, jak widac harmonijka ma chyba podobnie...
Jednak o ile podstawowe dzwieki (C D E F G A B, C) nie problem mi przypisac na gitarze o tyle nie jestem pewny co do dzwiekow podwyzszonych/obnizonych (C# D# F# G# A#).

W tabulacjach dla harmonijek podciagi zapisuje sie po przez uzycie apostrofow np.
-3' = Bb (A#)
-3'' = A
-3''' = Ab (G#)
zgadza sie?

jak widac mamy tu np dla -3'' dziwek A
i w koncu przechodze do setna moich pytan:

1. gdzie te dzwieki najlepiej zlokalizowac na gitarze? Jesli np. chce korzystac z Gamy C-dur to, w ktorym miejscu znajduje się -3'' czyli podciag tworzacy - A
czy bedzie to pusta struna "A" ?

2. czy te 4 oktawy na harmonijce C faktycznie mozemy to wlasciwie w 100% przeniesc na oktawy tworzace przykladowo game C-dur? Czyli czy kazdy podciag ma swoja lokalizacje na gitarze w stosunku do gamy?

Nie wiem czy sie dobrze wyrazam, ale jestem jeszcze dosc zielony w tej dziedzinie, do tej pory gralem sobie z tabow na harmonijce nie wnikajac w oktawy i nazwy dzwiekow, teraz gdy chcialbym ogarnac linie melodyjne z tabow na gitare mam problemy zeby to rozszyfrowac.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2017-02-22, 22:43    Odp: Dzwieki w harmonijce ustnej a dzwieki na gitarze klasycznej

Tutaj masz wszystkie dźwięki na gitarze klasycznej:


Na harmonijce nie masz czterech oktaw. Z czwartej oktawy masz tylko jeden dźwięk.

Każdy dźwięk chromatyczny ma odzwierciedlenie na gitarze (patrz schemat).

Może nie do końca Cię zrozumiałem, ale jeśli tabulaturę zamienisz na dźwięki będziesz mógł je przenieść na gryf gitary.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu