Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
klaptoczb

Posty: 1
Wysłany: 2016-02-24, 15:08    Przebieg nauki gry na harmonijce

Witam,
Od 3 tygodni uczę się gry na harmonijce. Nigdzie nie mogę jednak znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.

Jaki przebieg nauki polecacie?

Poniżej podam przykład dla lepszego zrozumienia mojego zapytania:
1. Nauka czystych dźwięków i nauka gry z tabulatur wolnych utworów, oddychanie itp.
2. Szybsze utwory,
3. Nauka gry ze słuchu,
4. Improwizacje.

A więc pierwsze 2 punkty to "obsługa" harmonijki, a następnie nauka prawdziwej gry.

Będę wdzięczny za porady.

Pozdrawiam,
Bartek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Hobbit 


Wiek: 32
Posty: 98
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-02-26, 10:52    Odp: Przebieg nauki gry na harmonijce

Najlepiej będzie udać się na jakieś warsztaty w miarę możliwości. Gra pod okiem nauczyciela daje zdecydowanie większe efekty niż samodzielna nauka. Ja osobiście żałuję, że tak późno udałem się na swoje pierwsze warsztaty.

Co do przebiegu nauki, to wg. mnie te czynności są najważniejsze na początkowym etapie:

1. Nauka czystych dźwięków. Jak zaczniesz grać czyste dźwięki (czyli brak sąsiadów) to staraj się by miały odpowiednie brzmienie, tzn. harmonijka powinna być odpowiednio głęboko w ustach, ustawienie języka itd. Jak masz problemy z dwójką (i jedynką) na wdechu to poczytaj odpowiednie tematy. ;)
2. Ćwiczenia poruszania się po kanałach. Czyli np. na początek ćwiczysz gamę C-dur w środkowej oktawie. I tu polecam ćwiczenie z metronomem, podczas grania stukaj do rytmu nogą. Wyrobisz sobie nawyk, który przyda Ci się bardzo w późniejszej grzej.
3. Ćwiczenia poruszania się po kanałach c.d. Staraj się ćwiczyć przeskoki między kanałami, tak by trafiać w czyste dźwięki. Np. z kanału 4 przeskocz na 6, z 1 na 4 itd.
4. Oczywiście ćwicz jakieś proste kawałki (Deszcze niespokojne, wlazł kotek na płotek, sto lat itd). Jak dasz radę to możesz męczyć się ze słuchu. Ja osobiście uważam że tabulatura na początku bardzo pomaga i nie ma co się do niej zniechęcać. Byle w późniejszym etapie nauki ćwiczyć grę ze słuchu.
5. Jak już będziesz miał opanowane czyste kanały, zacznij ćwiczenie bendingów, czyli obniżania dźwięków (na kanałach 1,2,3,4 i 6). Nie poddawaj się jak nie będzie Ci wychodzić. Niektórym ta technika wychodzi po paru minutach, innym zajmuje miesiące.
6. Jak opanujesz bending to możesz przejść do grania gamy w pierwszej oktawie, oraz kawałków z używaniem bendingów.
7. Bending na wyższych kanałach (8,9,10) zostaw sobie na późniejszy etap nauki.
8. Graj i ćwicz jak najwięcej, wracając do poprzednich etapów i szlifując technikę.

Pozdrawiam :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
klaptoczb, wojtek1956wo
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2016-02-29, 23:58    Odp: Przebieg nauki gry na harmonijce

Proponuję do Twojej listy Hobbit wpleść gdzieś punkt "Wkręć się do jakiegoś zespołu". Gra z ludźmi jest wyjątkowo rozwojowym ćwiczeniem. Może po etapie nr 4?
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu