Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
ThePszemo 

Posty: 3
Wysłany: 2015-05-18, 16:20    [Rada] Harmonijka w tonacji

Oto więc kupiłem sobie harmonijkę w tonacji D. Nie jestem się w stanie uczyć, bo wszystko jest rozpisane w C. Jest sposób aby grać te rozpisane w C na harmonijce w D? Niby inaczej mogą brzmieć, da się to przenieść czy może grać z tych tabów co są? Nie znam się na instrumentach żadnych więc ze słuchu nie jestem w stanie nic zrobić, a najchętniej to bym się uczył z tych literek (A,D,G) z gitary. Jest mi w stanie ktoś pomóc? :pada: ;(
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-05-18, 17:29    Odp: [Rada] Harmonijka w tonacji

Graj te taby, które znajdziesz na harmonijkę C. Dopóki ćwiczysz i grasz w domu, to to nie ma żadnego znaczenia. Tonacje mają znaczenie dopiero jak zaczynasz grać z kimś. Jak grasz sam to co za różnica w jakiej tonacji grasz, ważne jaką melodię (a melodia nie zmienia się ze zmianą tonacji harmonijki, zmienia się tylko jej wysokość).

O co chodzi z "tymi literkami z gitary"? Bo trochę brzdąkam, ale nie wiem kompletnie o co chodzi? O struny?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
ThePszemo
ThePszemo 

Posty: 3
Wysłany: 2015-05-18, 18:06    Odp: [Rada] Harmonijka w tonacji

Tak jak pisałem, nie wiem jak to nazwać. Chwyty gitarowe bądź akordy. Jak jest tekst piosenki , to po prawej stronie zwykle są te właśnie literki, i z tego grają :P Chodzi o to że chcę grać piosenki które śpiewamy w drużynie harcerskiej, i nie ma do nich tabów, ale są te właśnie chwyty, i myślałem że można je jakoś przenieść na taby. Przykład: http://screenshooter.net/101961323/jplmfif :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-05-18, 22:24    Odp: [Rada] Harmonijka w tonacji

Ok, to już rozumiem.

Nie za bardzo to wyjdzie. Chodzi o to, że harmonijka jest ze swej natury instrumentem do gry melodycznej, a nie akordowej. Na zwykłej harmonijce diatonicznej zagrasz raptem 4 akordy, dla Twojej to będą:
D, A, A7, e. I to by było na tyle.

Żeby zagrać te piosenki musisz znać ich linię melodyczną, wtedy będziesz mógł podkładać melodię. Jak macie tam gitarzystów to poproś ich, żeby Ci rozpisali jak idzie melodia (powinni wiedzieć). Jeżeli powiedzą Ci gdzie jest jaki dźwięk, to wystarczy potem odrobina własnej pracy z tą aplikacją:
http://www.overblow.com/?menuid=26 i sam sobie to rozpiszesz.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Roller 

Wiek: 31
Posty: 2
Wysłany: 2015-07-04, 19:55    Odp: [Rada] Harmonijka w tonacji

Witam wszystkich, nie będę zakładał nowego tematu więc podpinam się tutaj.

Otóż jestem nowy i chcę kupić harmonijkę, problem w tym, że nic nie wiem o tonacjach.
Chciałbym coś do grania country. I pierwsze pytanie:
1.Która tonacja będzie najlepsza?
2. Czy da się osiągnąć efekt bliższy oryginału niż ten na filmiku poniżej?
https://www.youtube.com/watch?v=wg9lwAknbFE
Czy to max możliwości naśladowania w tym gatunku, a może właśnie źle dobrana tonacja?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2015-07-04, 22:16    Odp: [Rada] Harmonijka w tonacji

Ad.1 Tonację harmonijki dobierasz do tonacji utworu. Jeśli chcesz grać w pierwszej pozycji to bierzesz harmonijkę w tej samej tonacji. Zatem z czasem będziesz miał kilka harmonijek i będziesz dobierał odpowiednią tonację do tonacji utworu, który zechcesz zagrać.

Ad.2 Nie rozumiem o co pytasz rozwiń pytanie.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-07-05, 10:30    Odp: [Rada] Harmonijka w tonacji

Pierwsze pytanie masz już odpowiedź. Drugie pytanie rozumiem jako utwór zbliżony do oryginału (niekonieczne z udziałem harmoniki), jak na załączonym przykładzie: p.s. w tym przypadku tonacja harmonijki [A].



To jest kwestia naśladownictwa, czyli dokładnego odwzorowania i tu trzeba popracować do podkładu lub demo z linią melodyczną.
A jeżeli chcesz dodać coś od siebie, to jest już interpretacja, a tą musisz sobie sam dopracować.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Roller 

Wiek: 31
Posty: 2
Wysłany: 2015-07-05, 12:43    Odp: [Rada] Harmonijka w tonacji

Dzięki za odpowiedzi. Trochę namieszałem, fakt chodziło mi o to : w której tonacji będzie brzmiał najlepiej Take my home, bo wersja którą podałem nie za bardzo przypominała mi oryginał (ten bez harmonijki). To było chyba tonacja D.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu