Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
kefir 

Wiek: 27
Posty: 9
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2014-12-30, 23:53    Modyfikacja do overów

Witam:)
Uświadamiając sobie wczoraj, że pod koniec roku po 9latach gry na waltronii, będę musiał ją oddać z powrotem do szkoły muzycznej, zapragnąłem grać na równie niesamowitym instrumencie, który jest jednocześnie zupełnym przeciwieństwem waltornii.

Poszedłem do sklepu i kupiłem sobie Hohner Big River HARP in C.
Jak opanowalem bendingi, nadal wkuzalo mnie to, że w drugiej oktawie nie ma Bb i Fis, a to są najczęściej wystepujace dźwięki z kzyrzykiem lub bemolem.

Zacząłem kombinować z overblow, żeby te dźwięki jakoś zagrać. Podczas majstrowania na 6 kanale wykrzywil mi się nieznacznie stroik, przez co dźwięk G jest trochę za niski, za to udało mi się potem ustawić tak, aby wychodził overblow, czyli dźwięk Bb.

Tak naprawdę, zacząłem robić overblow na kanale 1, ale mi nie wychodził. Dlatego przeniosłem się na 6 dziurę. Niestety pierwszy stroik także sobie za bardzo skrzywilem i C też jest za niskie.

Dobra, konkrety.
Jak można podwyższyć strój stroika i jak to zrobić?
Czy szlifowanie w odpowiednich miejscach jest właściwym rozwiazaniem, gdzieś tak przeczytałem, że działa.

Jakimi narzedziami modyfikujecie harmonijke, tak aby jej przy okazji nie uszkodzić?

Jak uzyskać fis?
Skoro overblow podwyższa o tercję małą, czyli 3półtony, to jakim cudem uzyskujemy fis na wydechu w drugiej oktawie. Tercja mała od C to Es a od E to G i od G to Bb, a gdzie fis?

Czy to jest normalne, że podciag na 10kanale nie daje mi dźwięku B tylko A?
Starałem się jak mogłem, a i tak wychodził mi dźwięk A, który łatwiej uzyskać grając tym kanałem tylko na wdechu. Robię podciag, a tu od razu przeskakuje o 3 poltony(bbb10), a chcialbym jeden polton na dół (b10).
Ma ktoś jakieś rady, czy to może wina instrumentu?

Czy ktoś wie jak od fizycznej strony powstaje dźwięk harmonijki?
Gdzie są węzły fali? W ogóle tu jest fala stojącą? Znając te informacje, pewnie by było latwiej ustawić stroik do overblow-ow.

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie wskazówki.
Jeszcze wczoraj jak słuchałem rano harmonijkarzy, to mi się srednio podobało, teraz jak już trochę poznałem, że to jednak trudne, to doceniam:)
Nawet nie wiedziałem, że to tyle frajdy przynosi, w ogóle, harmonijka to dużo bardziej wdzięczny instrument niż waltornia:)

Pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowegk roku.
_________________
Jedyna osoba od której powinieneś starać się być lepszy, to ty sam z dnia poprzedniego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kefir 

Wiek: 27
Posty: 9
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2014-12-31, 09:50    Odp: Modyfikacja do overów

Z tym fis już jednak wszystko w porządku, overblow z E na Fis.
Jednak nadal mam problemy z overblowem na 1i2 kanale
_________________
Jedyna osoba od której powinieneś starać się być lepszy, to ty sam z dnia poprzedniego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-12-31, 11:12    Odp: Modyfikacja do overów

Strasznie dużo pytań :D

Na 2 kanale nie ma overblowa, bo po co skoro 3 kanał możesz o 3 półtony obniżyć:)

Na 1 kanale zrobić overblow nie jest prosto i w zasadzie ciężko to wytłumaczyć - trzeba tak jakby trochę "z gardła".

Overblow nie podwyższa o tercję małą tylko o pół tonu w stosunku do stroika na wdechu.

Co do regulacji harmonijek to różnie - do strojenia jedni stosują papier ścierny, inni takie kółka ścierne do miniszlifierek. Ważne na pewno żeby robić to dość delikatnie i coś podłożyć pod stroik.

Regulacją wysokości też różnie - ja np robię tak jak gussow - podkładam kawałek papieru i nim delikatnie podnoszę stroik. Albo obniżam czymś jak wykałaczka :)

Podciąg na 10 kanale nie jest prosty - bardzo łatwo przeskoczyć B i zejść od razu do Bb. Na pewno nie do A :)

A fizyką dźwięku w harmonijce się nigdy nie interesowałem :)

Ogólnie - trochę słaba harmonijka do overblowów, BRH nie jest najszczelniejsza ani najbardziej "miękka" :) No ale da się.

Pozdrawiam.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
kefir
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-12-31, 12:16    Odp: Modyfikacja do overów

A co chcesz grać? Bo w harmonijce chromatycznej nie musisz robić bendów i overów tylko używasz specjalnej przesuwki i dzięki temu masz skale chromatyczną. Sęk w tym, jak pisałem w innym temacie niedawno - chromatyk ma inne brzmienie (takie trochę akordeonowe z pewną delikatnością fletu), które nie za bardzo nadaje się do bluesa, albo może raczej nie nadaje się tak znakomicie jak brzmienie harmonijki diatonicznej 10-kanałowej. :)

Za to chromatyk sprawdzi się świetnie w jazzie, klasyce i muzyce pop-rozrywkowej.
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kefir 

Wiek: 27
Posty: 9
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2014-12-31, 13:37    Odp: Modyfikacja do overów

Dzięki za odpowiedzi:)

Na harmonijce, to tylko bluesa, ale mimo wszystko chciałbym uzyskać wszystkie dźwięki.
Chromatyk właśnie odpada, bo ma takie jakby wiejskie brzmienie i nie ma tego pazura co h. diatoniczna.

Harry, sprawdzalem z tym podciagiem na 10 i wychodzi A na 100%, naszczescie tym razem zanim przeskoczylo na A to odezwał się dźwięk, nieznacznie wyższy od H, no ale nie odpala, kiedy chcę:(

O właśnie, żeby zacząć przynajmniej czuć bluesa... są jakieś nuty na internecie czy jednak najlepszym rozwiazaniem jest samemu coś tworzyć czy naśladować to co grają inni?

Jak wy zaczynaliscie?

Przez ostatnie 10 lat miałem doczynienia tylko z klasyką, także w ogóle się nie orientuje co i jak:(

Narazie tylko wymyśliłem skalę, tak żeby dobrze się grało w pozycji pierwszej na harmonijce, może brzmi mniej bluesowo, ale łatwiej zagrać.
Brzmi weselej i fajnie dopełnia zwykła skalę bluesowa od tego samego dźwięku grając je jedna po drugiej.

Od C po kolei to. C D F G Gis A C.

Według Was nadaje się?

Możesz opisać w którym miejscu i jak wkladasz te papierki?
Papierki powyzszaja czy obniżają? Czy może różnie w zależności jak się włoży?
_________________
Jedyna osoba od której powinieneś starać się być lepszy, to ty sam z dnia poprzedniego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-12-31, 14:24    Odp: Modyfikacja do overów

Cytat:
Jak wy zaczynaliscie?


Dużo słuchałem, powtarzałem zagrywki mistrzów, które mi się spodobały, próbowałem improwizować po swojemu po różnych skalach. W sumie to czas przeszły jest tu zbędny bo w dużej mierze nadal się doszkalam w ten sposób. :)

Radzę poznać pentatonikę durową i molową oraz skale bluesową w II pozycji. Następnie III i I. Koniec końców II pozycja to w bluesie podstawa.
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
kefir
kefir 

Wiek: 27
Posty: 9
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2014-12-31, 14:57    Odp: Modyfikacja do overów

Granie w II pozycji to podstawa. W takim razie źle rozumiem chyba te pozycje.

Na harmonijce C druga pozycja to G-dur. Czyli pentatonika molowa bedzie od E, dodajemy tryton, ten dźwięk o pół tonu wyższy od środkowego czyli dźwięk Bb i mamy skalę bluesowa.
No właśnie. Dźwięk Bb można tylko overblowem uzyskać, to jak sobie radzili dawniej?
Poprostu dźwięk Bb był grany tylko w oktawie pierwszej, a drugiej omijany?
_________________
Jedyna osoba od której powinieneś starać się być lepszy, to ty sam z dnia poprzedniego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-12-31, 15:07    Odp: Modyfikacja do overów

Cytat:
Poprostu dźwięk Bb był grany tylko w oktawie pierwszej, a drugiej omijany?


Tak.

Cytat:
Na harmonijce C druga pozycja to G-dur. Czyli pentatonika molowa bedzie od E, dodajemy tryton, ten dźwięk o pół tonu wyższy od środkowego czyli dźwięk Bb i mamy skalę bluesowa.


II pozycja to G-dur ale również G-moll. Wydaję mi się, że zrozumiałeś, że skoro II pozycja na harmonijce C to G-dur to E-moll jako tonacja równoległa to będzie II pozycja mollowa. Tymczasem tak nie jest. E-moll to będzie już V pozycja. :) Pentatonika mollowa w II pozycji (oczywiście na harmonijce C) również zaczyna się od G. Ten tekst powinien Ci wiele wyjaśnić:

http://www.harpprojekt.com/pozycje.php

Zaś II pozycja to podstawa w bluesie w takim sensie, że jest zdecydowanie najczęściej używana do bluesowych improwizacji.
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kefir 

Wiek: 27
Posty: 9
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2014-12-31, 16:19    Odp: Modyfikacja do overów

Wyjaśniło się:)
Ale to trochę dziwne, z tego względu, że tonacja G-dur i e-moll mają te same znaki(gama paralelna). Myślałem, że pozycje tak działają, żeby były te same bemole krzyzyki itd.
A tu jednak nie:)
Na harp projekt tylko na przykladzie durowych.
Czyli po prostu grając na harmonijce C gram też w a-molu i osobno są pozycje molowe i durowe, ale to i tak na jedno wychodzi:)

Dzięki
_________________
Jedyna osoba od której powinieneś starać się być lepszy, to ty sam z dnia poprzedniego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-12-31, 17:58    Odp: Modyfikacja do overów

Kiedyś tu jeden kolega pisał, że pojęcie pozycji jest trochę mgliste bo w samym G możemy mieć wiele skal czy gam. Ale przyjmijmy, że pozycja to trochę umowne określenie, w którym chodzi o dźwięk toniczny i które niejako ma ułatwiać sprawę osobom nieobeznanym z teorią. Łatwo zapamiętać, że w II pozycji dźwiękiem tonicznym jest G, w III D i tak dalej. I próbować stawiać pierwsze kroki z improwizacją pamiętając o tym dźwięku.

Ale jak ktoś jest bardziej obeznany z teorią jak Ty to w zasadzie może operować bardziej pojęciem skal czy gam niż pozycjami, choć oczywiście trzeba wiedzieć która skala pokrywa się z którą pozycją. Na początek więc radziłbym poćwiczyć parę skal właśnie w drugiej pozycji - pentatoniki i gamy oraz skale bluesową. Warto też ćwiczyć game C-dur i melodie w pierwszej pozycji. (W II też bo przez to ćwiczysz precyzje bendów. I poznać schemat 12-taktowego bluesa, bo jak ogarniesz skale to możesz sobie je dobierać do danego akordu, niekoniecznie "siedząc" cały czas w jednej pozycji. :P
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-01-01, 21:13    Odp: Modyfikacja do overów

Ja krótko odpowiem: jak nie chcesz nic zmaścić jak przy tym 6 kanale, to wszelkiego rodzaju modyfikacje harmonijek robię z dużym doświadczeniem :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kefir 

Wiek: 27
Posty: 9
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2015-01-01, 22:55    Odp: Modyfikacja do overów

Karol, dzięki za rady:)

Minigunmen a mogbys wytłumaczyć co robićc, żeby nic ni zmascic?
Są jakieś mniej inwazyjne metody strojenia, niż szlifowanie?
Z tymi papierami to na czym polega?

W zasadzie to mi nie stroi 1 i 6 kanał na wydechach, a przy 2,7,8,9,10 ciągle kombinuje, czyli też mogą zacząć nie stroic.

Btw, do overdrawow ustawia się tak samo stroiki jak do overblowow? Jedyne co z mojego BRH się wydostaje to pisk, a potem jak mam szczęście to cichy właściwy dźwięk.
_________________
Jedyna osoba od której powinieneś starać się być lepszy, to ty sam z dnia poprzedniego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-01-02, 10:38    Odp: Modyfikacja do overów

Żeby nie zmaścić to się muszą ręce nie trząść przy tej robocie. Z czasem, jak już masz wprawę, to robisz to jak swoją pracę.. no bo w sumie tak w moim wypadku jest.

Innych metod strojenia nie ma. A czy papierami.. no ja odradzam papier ścierny,
bo to jest papierowe narzędzie. Lepszy jest pilnik albo złamany kawałek tarczki
szlifierskiej do dremla z takich bardziej dostępnych rzeczy. Ja używam mikroszlifierki.

Ustawia się tak samo, chociaż technik poprawiania tej reakcji jest z 10. Jeśli o BRH,
to jest zbyt nieszczelna harmonijka, żeby próbować z niej wyciskać overy. W środku
są zaledwie 3 śrubki trzymające płytkę stroikową. Lepiej zainwestować w coś innego.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kefir 

Wiek: 27
Posty: 9
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2015-01-02, 14:10    Odp: Modyfikacja do overów

No to też mam taką malutka szlifierke, to nią spróbuje. Tam jest pięć dziurek łączące płytki, z czego w tylko dwóch były śrubki.
Jak się naucze grać na tym BRH to być może będzie mi łatwiej grać na lepszym sprzecie. Gram dopiero 4 dni, także ciężko mi w jedną dziurkę trafić póki co. Jak będę grał już płynnie to wtedy pomyśle o nowej:)
_________________
Jedyna osoba od której powinieneś starać się być lepszy, to ty sam z dnia poprzedniego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-01-04, 14:27    Odp: Modyfikacja do overów

To jak masz problem z pojedynczym kanałem to jeszcze odpuść sobie overy :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kefir 

Wiek: 27
Posty: 9
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2015-01-06, 22:53    Odp: Modyfikacja do overów

Overy już całkiem spoko wychodzą, przynajmniej kiedy chcę, ale tylko na 4,5,6 kanale.
A co do tych dziurek...
Wy slizgacie usta po charmonijce, czy je podnosicie na czas zmiany kanału?
Dobrze się usta slizgaja, ale wtedy gdy cała chrmonijka zasliniona. Jak próbuję grać na suchych ustach, to ta mała ilość śliny tak jakby zkleja usta z harmonijka, przez co ciężko przesunąć usta na kolejny kanał.
Jak jest prawidłowa technika?
_________________
Jedyna osoba od której powinieneś starać się być lepszy, to ty sam z dnia poprzedniego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2015-01-08, 13:20    Odp: Modyfikacja do overów

Jak mi się harmonijka nie ślizga to ją oblizuję. Tak to już jest... :D Postaram się uniknąć porównań...
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kefir 

Wiek: 27
Posty: 9
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2015-01-12, 20:44    Odp: Modyfikacja do overów

Aha dzięki:)
No nie szkodzi, mniej więcej sobie wyobrażam jak to musi wyglądać:)

Dzięki ogólnie za wszystkie odpowiedzi:)

Pozdrawiam
_________________
Jedyna osoba od której powinieneś starać się być lepszy, to ty sam z dnia poprzedniego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu