Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Walter Junior 


Posty: 15
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Missisippi
Wysłany: 2014-09-14, 01:01    Moja pierwsza improwizacja.

Nagrałem telefonem taką moją pierwszą improwizacje, gram od niecałych 3 tygodni i chciałbym sie dowiedzieć jak mi idzie :) .Wiem ze troche to nie w tempo i miejscami nieczysto ale sie staram. Chciałbym prosic o uwagi i korekcje co robie źle a co dobrze. z góry dziekuje. https://soundcloud.com/mikolaj4444/pierwsza-improwizacja
_________________
"Blues is nothing but good man feeling bad, thinking about the woman he once was with"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-09-14, 16:12    Odp: Moja pierwsza improwizacja.

Moim zdaniem jak na 3 tygodnie grania to jest super. Nie słyszałem jeszcze początkującego z takim brzmieniem. Słychać też, że bez problemów trafiasz w pojedyncze dźwięki i zaczaiłeś o co chodzi w podciągach. Gratki i dużo ćwicz, to będzie z Ciebie muzyk.

Pamiętaj tylko, że to co napisałem to jest ocena Twojej gry w kontekście 3 tygodni nauki. Oczywiście sporo się trzeba jeszcze nauczyć. Moje wskazówki:
- ćwicz z metronomem lub podkładami, bo ciężko odnaleźć w Twoim graniu stały rytm, a jak nauczysz się tzw "swojego rytmu" to potem będziesz miał problem żeby z kimś grać;
- fajnie że starasz się logicznie ukłądać frazy, np. powracając do tego samego tematu, ale jak odchodzisz od głównego motywu to jest dużo przypadku; postaraj się na początek nauczyć kilku gotowych fraz i bawić się nimi - w grze pojawi się więcej uporządkowania;
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Walter Junior
Walter Junior 


Posty: 15
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Missisippi
Wysłany: 2014-09-14, 16:24    Odp: Moja pierwsza improwizacja.

Ćwicze dużo bo mi bardzo zależy zeby dobrze grać w przyszłości. Co do tych trzech tygodni to myśle ze i tak mogło być lepiej... wczoraj sciągnąłem sobie pare podkładów w G i C zeby ćwiczyć w pierwszej i drugiej pozycji (mam harpa w C). O tym metronomie nie pomyślałem ale od dzisiaj zaczne z nim ćwiczyć. Porządek w grze jest bardzo ważny wiec tak jak mówisz ucze sie codziennie jakiejś nowej frazy (bardzo mi sie podobają te oparte na grze Sonnego Boya Williamsona) . Nie ma do nich wilu tabulatur wiec niektóre staram sie ograć ze słuchu... z każdym dniem wychodzi mi to coraz lepiej :D Kończąc do satysfakcjonującej gry długa droga ale myśle ze warto. Dziekuje bardzo.
_________________
"Blues is nothing but good man feeling bad, thinking about the woman he once was with"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-09-14, 16:40    Odp: Moja pierwsza improwizacja.

Walter Junior napisał/a:
(...) ucze sie codziennie jakiejś nowej frazy (bardzo mi sie podobają te oparte na grze Sonnego Boya Williamsona) . Nie ma do nich wilu tabulatur wiec niektóre staram sie ograć ze słuchu... z każdym dniem wychodzi mi to coraz lepiej :D


Tak trzymaj!

Ja bardzo długo byłem zbyt leniwy żeby solidnie się przyłożyć i zacząć sobie ogarniać zagrywki/solówki mistrzów ze słuchu (grałem sobie poprostu na skali bluesowej), a jak już zacząłem to robić to nagle zacząły się naprawdę niezłe postępy. Jednym słowem, szkoda tego straconego czasu, dlatego nie popełniaj tego błędu:)

Pierwsza pozycja na harmonijce C może być na początek troche trudna (dużo się gra w górnej oktawie). Osobiście uwielbiam pierwszą pozycję i jakbyś chciał mógłbym Ci dać kilka podpowiedzi. Pierwsza - warto zaopatrzyć się w harmonijkę A - większoś pierwszopozycyjnych bluesów jest grana w tej tonacji. Dużo łatwiej się gra w górnej oktawie i mniej piskliwie to brzmi.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Walter Junior 


Posty: 15
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Missisippi
Wysłany: 2014-09-14, 16:59    Odp: Moja pierwsza improwizacja.

Podpowiedzi zawsze przydatne :D więc poprosze. Harmonijke w A bede sobie musiał sprawić niedługo bo juz kilka osób mi mówiło zeby to zrobić.
_________________
"Blues is nothing but good man feeling bad, thinking about the woman he once was with"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-09-14, 20:16    Odp: Moja pierwsza improwizacja.

Na początek musisz solidnie opanować:
1. podciągi na kanałach 8-10. Bez tego w pierwszej pozycji dalej ani rusz :)
2. Podciąg na 2 kanale, nie tylko ten o cały ton, ale też przeważnie nieużywany w drugiej pozycji o pół tonu;
3. Podciąg na 3 kanale.

Skala bluesowa w C składa się z dźwięków: C Eb (można grać E) F Fis G Bb C
Postaraj się sobie rozpisać to w tabach samodzielnie. Rozkład dźwięków na harmonijce masz choćby tutaj: http://www.overblow.com/?menuid=26

Zagrywki jakie znasz z drugiej pozycji możesz próbować zagrać też w pierwszej. Jak łatwo transponować zagrywki masz info tutaj:
http://forum.harmoszka.co...ycji-vt8006.htm

Podaj mi na piv swojego maila, to podeślę Ci kilka moich ulubionych bluesów w pierwszej pozycji (kopalnie świetnych, klasycznych zagrywek). Jakbyś chciał je rozpracować to zawsze mogę podać jakąś podpowiedź (choć wyręczać nie będę ;)

A tutaj przykłąd jak pięknie brzmi wolny blues grany w pierwszej pozycji:
https://www.youtube.com/watch?v=ffOCnhI9yNA
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Walter Junior 


Posty: 15
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Missisippi
Wysłany: 2014-09-14, 21:31    Odp: Moja pierwsza improwizacja.

Bardzo Ci dziekuje. To bardzo miło ze sie tak dzielisz wiedzą. emaila juz wysłałem. Kupiłem dzisiaj też płyte z kolekcją bluesowych klasyków i Little Walter jest niesamowity, ma zupełnie inne brzmienie od Sonnego Boya, takie brudne wręcz awanturnicze momentami mi sie wydało. Dzisiaj też odkryłem fascynującą rzecz jaka jest train blues. Niesamowite wydało mi sie to naśladowanie pociagu i łączenie tego z zagrywkami. Musze sobie to wszystko w jakiejś kolejności poukładać bo wszystkiego naraz sie nie naucze przecież :D
_________________
"Blues is nothing but good man feeling bad, thinking about the woman he once was with"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu