Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
seveneight78 


Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2014-08-27, 20:38    Jak zagrać Fis ???

Zobaczcie sobie na ten obrazek



Jak widać na kanale 5 możemy wydobyć trzy dźwięki. Podczas zadęcia E, podczas wdechu F no i właśnie.. Jak wydobyć na kanale 5 dźwięk Fis czyli pół tonu wyżej od F ??? Jeżeli dobrze myślę to jest to możliwe jedynie na wdechu ale jak skoro na wdechu kiedy maksymalnie wciągam powietrze mam czyste F. Co trzeba zrobić żeby wydobyć dźwięk jeszcze o pół tonu wyższy czyli Fis ??? Tak próbuję i wychodzę z założenia że jest to chyba nie możliwe ?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-27, 21:04    Odp: Jak zagrać Fis ???

Poszukaj informacji o technice overblow, czyli podwyższaniu dźwięku. Fis można wydobyć w środkowym rejestrze jedynie za pomocą tej techniki, na 5 kanale na wydechu.

Tu masz link:
http://forum.harmoszka.com/3604.htm
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2014-08-27, 21:08    Odp: Jak zagrać Fis ???

Overblow na wydechu na piątym kanale; oznaczenie tabulaturowe 5o. Uzyskujesz dźwięk wyższy przez zastosowanie tej techniki.

Na schemacie który pokazałeś na kanałach 1 do 6 na czerwono oznaczone są overbolw'y (na wydechu) na kanałach 7 do 10 overdaw'y (na wdechu).

Techniki over są uważane na bardziej zaawansowane od bendów.
Musisz mieć odpowiednio przygotowaną harmonijkę. Najważniejsza rzecz to odpowiednie ułożenie stroików w stosunku do płytek stroikowych. Ale żeby grać na tak przygotowanej harmonijce trzeba mieć już odpowiednio opanowaną technikę gry i "suchy oddech" ponieważ wilgoć z oddechu potrafi przytkać stroik i uniemożliwić granie.

Pozdrawiam

Medium

PS. Maciej mnie ubiegł. Jak pisałem jeszcze nie było odpowiedzi.
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
seveneight78 


Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2014-08-27, 21:29    Odp: Jak zagrać Fis ???

MacieJJ napisał/a:
Poszukaj informacji o technice overblow, czyli podwyższaniu dźwięku. Fis można wydobyć w środkowym rejestrze jedynie za pomocą tej techniki, na 5 kanale na wydechu.

Tu masz link:
http://forum.harmoszka.com/3604.htm


Czyli jest to niemożliwe do wykonania na wdechu tak jak napisałem ? Jeśli ma to być na wydechu tak jak napisałeś to nie przypadkiem będzie wybrzmiewał dźwięk E ? Bo wydech = zadęcie ?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2014-08-27, 23:16    Odp: Jak zagrać Fis ???

Nie. Fis na harmonijce C w środkowej oktawie można zagrać tylko na wydechu. Przy normalnym zadęciu będzie to dźwięk E, jeżeli natomiast dmuchniemy w specyficzny sposób odpowiednio kierując strumień powietrza, czyli stosując technikę overbending, zagramy dźwięk. F#. I tyle w temacie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
seveneight78 


Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2014-08-27, 23:32    Odp: Jak zagrać Fis ???

Już rozumiem świetnie dzięki wielkie :)

Skoro overblow działa w taki sposób że podwyższa się dźwięk na zadęciu to mam teraz kolejne pytanie. Overdraw obniża dźwięk ? Np. Robię podciąg na kanale czwartym i uzyskuję dźwięk D a potem specjalną techniką overdraw zjeżdżam i po drodze do C trafiam w Cis ?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-28, 00:56    Odp: Jak zagrać Fis ???

W temacie który Ci podlinkowałem masz wszystko wyjaśnione. :roll:
W tym temacie jest dodatkowo link do wyjaśnienia różnicy pomiędzy podwyższaniem i obniżaniem:
http://www.blues.com.pl/v...e6def1c28e95f3b

W każdej dziedzinie życia jedyną wartościową wiedzą jest ta po którą sami sięgamy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2014-08-28, 09:02    Odp: Jak zagrać Fis ???

Zarówno overblow i overdraw dźwięk podwyższa, tylko że pierwsza na kanałach 1-6 poprzez zadęcie w harmonijkę, a druga na kanałach 7-10 poprzez zassanie. Efekt, o którym napisałeś, czyli przejście z D do C# na kanale czwartym to zwykłe obniżenie. Normalnie wciągając powietrze na czwórce gramy D, zmieniamy przepływ powietrza cały czas na wdechu i otrzymujemy C#.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-28, 09:40    Odp: Jak zagrać Fis ???

Do seveneight78. Dmuchając w kanał 5 wzbudzamy stroik o dźwięku E, wdychając powietrze na tym kanale wzbudzamy stroik F. Aby zagrać fis na piątym kanale, należy tak dmuchnąć w kanał, aby strumień powietrza zablokował stroik E i wprowadził w drganie stroik F. Jeżeli źle kombinuje, to proszę mnie poprawić ;-). Jeśli kolega seveneight78 chce się naocznie przekonać jak fis wygląda w praktyce, to odkręć kolego pokrywy z harmonijki i dmuchając w kanał 5 lekko palcem zablokuj stroik E. POWODZENIA ;-)
Ostatnio zmieniony przez fokerss 2014-08-28, 10:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
seveneight78 


Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2014-08-28, 09:51    Odp: Jak zagrać Fis ???

No to teraz już wiem o co chodzi na 100%. Dzięki że pomogliście i teraz będę mógł sobie ćwiczyć opierając się o podstawy teorii. A czy może zdarzyć się tak że overblowy i overdrawy nie będą wychodziły nawet wtedy kiedy opanuję tę technikę ? Czytałem że nie każda harmonijka jest na to gotowa i trzeba ową harmoszkę do tego "podrasować". Ja gram od początku na Marine Band C a nie dawno zakupiłem drugą Big River w tonacji D. Próbowałem robić dzisiaj overblowy i nie za bardzo chce to wyjść, dźwięk jest tępy i szybko się ucina szczególnie w Big Riverce w której ciężej wydobywa się dźwięki i jest mniej szczelna od Marine Band. Myślę że to brak wiedzy i to że nie potrafię jeszcze tego robić, ale nie wiem czy nie trzeba przypadkiem podrasować harmoszki do tego aby grać overblowy ?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-28, 10:29    Odp: Jak zagrać Fis ???

Większość znakomitych harmonijkarzy ingeruje w stroiki, przerabiają je w odpowiedni sposób, naklejają wentyle, czy jak kiedyś na warsztatach Bartek Łęczycki opowiadał, niektórzy harmonijkarze na same stroiki naklejają malutkie kawałeczki specjalnych taśm zakupionych w aptece - taką wiedzą harmonijkarze nie często dzielą się między sobą, każdy kombinuje na swój sposób. Samemu lepiej nie ingerować w przerabianie stroików, gdyż można je bezpowrotnie uszkodzić, tę kwestię lepiej powierzyć fachowcom. Na początek najlepiej jest się nauczyć solidnie grać bez overblowów, tę technikę można zacząć stosować po dobrym opanowaniu instrumentu. To taka moja koleżeńska rada.
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2014-08-28, 11:15    Odp: Jak zagrać Fis ???

Jeśli ktoś nie ma doświadczenia, to nie polecam grzebać samemu. A grać bez regulacji
to jak jechać samochodem bez oleju. Albo grać po "regulacji" czyli samym opuszczeniu
stroików - jednak trzeba zrobić troszkę więcej.

Ja się tym zajmuję jakby coś.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
seveneight78 


Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2014-08-28, 11:39    Odp: Jak zagrać Fis ???

Dzięki wszystkim jeszcze raz za poświęcony czas i pomoc. No nic w takim razie będę grał i grał aż opanuję instrument do tego stopnia żeby przystosować go do overblow :) Pozdrawiam
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu