Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
nalehm 

Posty: 3
Wysłany: 2014-08-24, 09:11    [Pytanie] Sprzęt i umiejętności potrzebne do grania w stylu EDM

Na początek chciałbym się przywitać ze wszystkimi na forum.

Jakiś czas temu trafiłem na nagranie ulicznego występu Davida Crowe który jest beatboxerem. Ku mojemu zdumieniu w pewnym momencie wyciągnął harmonijkę i zagrał w ten sposób: http://youtu.be/nTXtOVaCaOU?t=6m54s (nie zagnieżdżam filmu bo skrypt forum nie akceptuje linków z czasem).

Bardzo przemawia do mnie fragment 6:54-8:03 i cały czas mam go w myślach, w związku z tym mam trzy krótkie pytania z którymi mam nadzieję mi pomożecie.

1. Czy granie w ten sposób wymaga zaawansowanych umiejętności? Czy początkujący po opanowaniu podstaw będzie w stanie zagrać coś takiego?

2. Jaki sprzęt i w jakiej tonacji nadaje się do takiej gry? Nie jestem w stanie rozpoznać napisów na boku harmonijki.

3. Wydaje mi się, że ten utwór w swojej konstrukcji jest bardzo prosty i występuje w nim wiele powtórzeń. Niestety nie jestem w stanie rozpoznać nut ze słuchu - czy znajdzie się osoba skłonna do rozpisania tabulatury z tego fragmentu? Intensywnie szukałem jednak nie jest nigdzie dostępna z wiadomych względów.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
_________________
Experience is something you gain just after you need it.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-24, 11:53    Odp: [Pytanie] Sprzęt i umiejętności potrzebne do grania w stylu EDM

Moim zdaniem (aczkolwie jest to tylko moje zdanie) początkujący tak nie zagra. Poniżej odpowiedzi na Twoje pytania:

1. Ciężko odpowiedzieć na tak postawione pytanie. W tym nagraniu nie zostały zastosowane żadne trudniejsze techniki (przynajmniej ja ich nie słyszałem) typu overbending albo tongue blocking. Z drugiej strony, koleś potrafi przyspieszyć, ma bardzo dobrą artykulacje, niezłe brzmienie i poczucie rytmu (w końcu to beatboxer:), a takich umiejętności nie da się wypracować w miesiąc. Szczególnie artykulacja i rytm i brzmienie wymagają czasu i systematycznych ćwiczeń. To ile czasu ktoś będzie potrzebował na osiągnięcie takiego poziomu to oczywiście kwestia subiektywna, ale od początkującego to jest długa droga.

2. Wydaje mi się, że harmonijka to Tombo Lee Oskar w tonacji G.

3. Utwór w swojej konstrukcji jest faktycznie bardzo prosty. Najpierw jest zabawa prostymi akordami (G dur i D dur), potem wykorzystanie dostępnych na harmonijce diatonicznej dźwięków (bez bendingu) i głównie zabawa rytmem oraz artykulacją. Wykonanie już takie proste moim zdaniem nie jest.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
nalehm
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2014-08-24, 12:16    Odp: [Pytanie] Sprzęt i umiejętności potrzebne do grania w stylu EDM

Harmonika to Lee Oskar w tonacji C-dur. Ten Beatboxer z filmiku trzyma ją "na opak" (wysokie tony po lewej) oznaczenie ma jak wszystkie Lee Oskary na korpusie "G" i dopisek, że to "G" w drugiej pozycji. Gdy włączysz filmik w wysokiej rozdzielczości HD i zatrzymasz w odpowiednim miejscu widać to wyraźnie.

Pod względem harmonijkowym nawet pojedynczego czystego dźwięku nie wydobywa. Harmonijkę traktuje niemalże jak perkusję. Może to się podobać, ale z mojego punktu widzenia to połączenie improwizacji z bitami i rytmicznym wydobywaniem powtarzalnych dźwięków. Już bardziej bym szanował kogoś, kto zagrałby w odpowiedniej rytmice i ze "świstem" lokomotywy pociąg. Przynajmniej grałby świadomie i wiedziałby jak się harmonijkę trzyma.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
nalehm
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2014-08-24, 18:39    Odp: [Pytanie] Sprzęt i umiejętności potrzebne do grania w stylu EDM

Medium, nawet mistrzowie pokroju Sonny Terry'ego, czy kilka innych nie mniej znaczących nazwisk trzymają harmonijkę na opak, nawet Kim Wilson! Mniejsza jednak o to. W tym fragmencie to praktycznie zabawa akordami typu wdech-wydech. Materiałów i inspiracji szukać właśnie najlepiej w nagraniach improwizacji na temat jadącego pociągu. Powodzenia w ćwiczeniu!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
nalehm
nalehm 

Posty: 3
Wysłany: 2014-08-25, 12:58    Odp: [Pytanie] Sprzęt i umiejętności potrzebne do grania w stylu EDM

Medium napisał/a:
Ten Beatboxer z filmiku trzyma ją "na opak" (wysokie tony po lewej) oznaczenie ma jak wszystkie Lee Oskary na korpusie "G" i dopisek, że to "G" w drugiej pozycji.


Nie jestem obeznany w temacie ale czy nie wygląda to bardziej jak 2nd D?


Na stronie amerykańskiego przedstawiciela firmy znalazłem artykuł który tłumaczy działanie pozycji i jest tam mowa o tym, że harmonijek w tonacji C używa się do gry w G.

W skrócie chciałbym się tylko upewnić czy instrument za którym mam się rozglądać powinien być w tonacji C.

Chciałbym też serdecznie podziękować wszystkim za dotychczasowe informacje, mam teraz o wiele bardziej przejrzysty obraz sytuacji.
_________________
Experience is something you gain just after you need it.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2014-08-25, 13:01    Odp: [Pytanie] Sprzęt i umiejętności potrzebne do grania w stylu EDM

Harmonijka ze zdjęcia jest w tonacji G, a Lee Oskar oznacza jeszcze tonację wypadającą w drugiej pozycji, czyli tutaj G. I wszystko się zgadza :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2014-08-25, 20:37    Odp: [Pytanie] Sprzęt i umiejętności potrzebne do grania w stylu EDM

Pomyliłem się. Gratuluję czujności.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-25, 21:24    Odp: [Pytanie] Sprzęt i umiejętności potrzebne do grania w stylu EDM

Tak myślałem. Brzmiało zdecydowanie za nisko na zwykłe C ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
nalehm 

Posty: 3
Wysłany: 2014-08-26, 11:49    Odp: [Pytanie] Sprzęt i umiejętności potrzebne do grania w stylu EDM

W takim razie mam już wszystkie potrzebne informacje. Chciałbym jeszcze raz bardzo podziękować za pomoc :pada:
_________________
Experience is something you gain just after you need it.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu