Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
mitch 

Posty: 10
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-08, 10:51    Kanały 9 i 10 - do czego służą?

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc na wstępie serdecznie wszystkich witam.

Od kilku tygodni mam harmonijkę Hohner Special 20 i powoli się uczę.

"Prowokacyjny" temat wątku wiąże się z tym, że w poszukiwaniu tabów do nauki piosenek praktycznie nie znalazłem tabów z wykorzystaniem kanału 10 i bardzo mało z kanałem 9. Moje pytanie nie jest bezpodstawne bo z tymi kanałami mam największy kłopot (wcale nie z 2 kanałem). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że te kanały to nie ozdoba, ale pewnie chodzi o wyższy poziom zaawansowania.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-05-08, 12:27    Odp: Kanały 9 i 10 - do czego służą?

Nuty na tych kanałach to takie same nuty, jak te na odpowiednich kanałach niższych, tylko oczywiście o oktawę (lub dwie) wyższe. Pokazuje to poniższe wyliczenie:
(9) to to samo co (5) i ("2)
9 to to samo co (2) 3 i 6
(10) to to samo co ("3) i (6)
10 to to samo co 1 4 i 7

Jeżeli grasz bluesa, to kanały te pięknie brzmią w tzw. pierwszej pozycji, tj wtedy gdy bluesa w c gramy właśnie na harmonijce w c. Szczególnie brzmienie podciągów na 9 i 10 powoduje u mnie wręcz muzyczny orgazm.

Pamiętaj też, że taby możesz grać w różnych oktawach i o ile nie zabraknie Ci skali, to możesz zagrywki z niższych kanałów przenosić wyżej. Np. początek znanego riffu Smoke on the Water możesz zagrać tak:
(2)(-3) 4
lub tak:
9 '10 10

Łatwość gry na tych kanałach zależy od tonacji harmonijki - im wyżej strojona harmonijka tym gra się trudniej. Mi osobiście najłatwiej się na nich gra na harmonijkach A i Bb.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
Waran, mitch
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2014-05-08, 13:12    Odp: Kanały 9 i 10 - do czego służą?

No i przy okazji - harmonijka nie jest do grania tylko z tabów i nut:)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mitch 

Posty: 10
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-08, 13:23    Odp: Kanały 9 i 10 - do czego służą?

Odpowiedź wysoce wyczerpująca i jak się spodziewałem dla osób bardziej (ode mnie) zaawansowanych.

Co do postu minigunmen'a to jeśli dobrze rozumiem, chodzi o grę ze słuchu i to mnie nie ominie bo interesuje mnie m.in. nauka zagrywek pana Krzysztofa Malinowskiego (pieśń żeglarska i poezja śpiewana) z jednoczesną grą na gitarze. A tabów na harmoszkę z jego piosenek nie ma.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2014-05-08, 13:41    Odp: Kanały 9 i 10 - do czego służą?

Ze słuchu jak ze słuchu, może sobie zaimprowizujesz kiedyś, ułożysz swoją melodyjkę etc.
Dobry repertuar, dobrze, że nie zaczynasz od szału na Ryśka Riedla :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Waran 


Wiek: 30
Posty: 9
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-05-08, 14:01    Odp: Kanały 9 i 10 - do czego służą?

MacieJJ, bardzo ciekawa wypowiedź. Ode mnie pkt.
_________________
"Even a poor plan is better than no plan at all."
Mikhail Chigorin
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2014-05-08, 20:04    Odp: Kanały 9 i 10 - do czego służą?

MacieJJ, podciąg na dziesiątym kanale na wdechu to jest bardzo często wykorzystywany w drugiej pozycji.

Waran, tabulatury rzadko kiedy wykorzystują ostatnie kanały, bo brakuje tam jednego dźwięku. Pewnie już zauważyłeś, że typowa dziesięciodziurczasta richterowska diatoniczna harmonijka ma trzy oktawy (rejestry). Tylko środkowa oktawa (kanały 4-7) ma wszystkie osiem stopni gamy. W pierwszej oktawie brakuje dwóch dźwięków (na drugim i trzecim kanale), a w ostatniej - jednego (na dziesiątym kanale). W pierwszej oktawie idzie brakujące dźwięki dosyć latwo podciągnąć. W trzeciej - uzyskać ten nrakujący dźwięk jest bardzo trudno i dlatego najrozsądniej jest tak rozpisywać tabulatury, żeby uniknąć dziesiątego kanału.

Co innego w improwizacjach i zagrywkach typowo na harmonijkę. Tam nie widzę żadnych przeszkód, żeby grać na wszystkich kanałach. Ale jak mam do zagrania jakąś istniejącą melodię, to wolę trzymać się środkowego rejestru.

zadanie domowe (zagadka) dla Ciebie Waran: na harmonijce C jakich dźwięków z gamy C-dur brakuje w pierwzszej i trzeciej oktawie? Zakładam, że nie używamy podciągów ani overów.
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-05-08, 22:12    Odp: Kanały 9 i 10 - do czego służą?

Janek Domański napisał/a:
MacieJJ, podciąg na dziesiątym kanale na wdechu to jest bardzo często wykorzystywany w drugiej pozycji.


Jeżeli zamienić wdech na wydech to się zgodzę:)
Oczywiście masz rację, podciąg na 10 kanale na wydechu to albo tercja mała w drugiej pozycji, albo septyma w pierwszej pozycji. Oba interwały bardzo bluesowe. Podałem przykład typowego wykorzystania, gdyż zastosowań tych kanałów w różnych pozycjach można znaleźć mnóstwo. Chodziło mi też o to, że o ile grając w drugiej pozycji w górne rejestry chodzi się najczęściej "na wycieczkę", o tyle w pierwszej pozycji to już często jest "dom".
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu